vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #375 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 13:02 »
Έχουν περάσει 10 ημέρες που τον χρησιμοποιώ.....και έχει επισκιάσει οτιδήποτε άλλο έχω στην κατοχή μου.....
ναυτίλους, καϊφούνηδες, ατλαντίδες...... σε κάθε τομέα, γεύση, ατμό κλπ. ....μόνο ο EGO ONE αντιστέκεται ακόμα,
αλλά μεγάλο το κόστος για ανταλλακτικές αντιστάσεις κάθε φορά.

Η επισκευάσιμη είναι αυτή που χρησιμοποιώ κατά κόρον και λόγω κόστους, αλλά και γιατί έχω λίγο πιο ελαφρύ χτύπημα
σε σχέση με τις εργοστασιακές. Πολύ καλή η είδηση από Fasttech, περιμένω να βγουν και για τον Mini να τσιμπήσω 3-4.
Ο Mini με την επισκευάσιμη κεφαλή δουλεύει απροβλημάτιστα με όποιο υγρό του πετάξεις μέσα και αποδίδει άριστα.

Τόσο πολύ, που σήμερα παράγγειλα και έναν δεύτερο για να έχω το 2ο υγρό μου, καθώς πολύ δύσκολα καλύπτομαι
από οτιδήποτε άλλο πλέον.....καλόμαθα! :))

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2015, 13:08 από johnnypatras »

Αποσυνδεδεμένος @lex

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #376 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 19:38 »
 Παιδιά καλησπέρα. Για να μην ανοίξω άλλο νήμα, θα ήθελα τα φώτα και τις παρατηρήσεις σας.
Ατμίζω αισίως 3+ χρόνια κι έχω περάσει από αρκετούς εργοστασιακούς ατμοποιητές και μπαταρίες. Το τελευταίο setup ήταν Kangertech Aerotank mini και εναλλακτικά ένα επισκευάσιμο Nobacco Omikron, με μια ego-c στα 1500mAh.
Πριν λίγες μέρες αποφάσισα να ανέβω level σε μπαταρία και ατμοποιητή και αποφάσισα να πάρω τον Subtank mini της Kangertech, συνδυάζοντάς τον με το istick 30. Βλέποντας και την παρουσίαση από τον Ρένο με το εν λόγω setup, ήμουν αρκετά ενθουσιασμένος για το τι να περιμένω.
Ωστόσο η πρώτη επαφή ήταν μια μικρή απογοήτευση. Αρχικά έκανα χρήση της ανταλλακτικής κεφαλής στα 1.2 Ωhm. Ο ατμός ήταν πολύ περιορισμένος και το χτύπημα πολύ δυνατό, ακόμα και στα 5W, με συνέπεια να ξαναβάλω άμεσα τον παλιό μου Aerotank.
Στη συνέχεια δοκίμασα την επισκευάσιμη (η αντίσταση διαβάστηκε στα 0,6Ωhm), ανέβηκα στα 12W και τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα. Να σημειώσω ότι το ζουμί που χρησιμοποιώ είναι 12άρι σε νικοτίνη, μια μίξη μηδενικής βάσης (50VG-50PG) και εικοσάρας βάσης (50VG-50PG).
Δεν κάνω κάτι καλά κι αν ναι τι; Μήπως πρέπει να παίξω και με το ζουμί, να ανέβω δλδ σε μεγαλύτερες τιμές VG;

Τέλος, από αυτά που διάβαζα για το istick είχα και μια μικρή απογοήτευση και από τη διάρκεια του, το οποίο στην καλύτερη περίπτωση βγάζει μία με μιάμιση μέρα κι ενώ δεν το ανεβάζω πάνω από τα 7-8W όταν χρησιμοποιώ τον Aerotank (ατμίζω περίπου 2ml ημερησίως στη χειρότερη περίπτωση). Από πλήρη φόρτιση, μέσα στην πρώτη ώρα έχει πέσει η μία γραμμή, ας πούμε.
Οποιεσδήποτε συμβουλές ή παρατηρήσεις, καλοδεχούμενες.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #377 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 20:04 »
Τις εργοστασιακές κεφαλές δεν τις έχω δουλέψει ακόμα για να πω γνώμη.
Σχετικά με την επισκευάσιμη  κεφαλή και την αντίσταση που έχεις, ανέβασε λιγο ακόμα τα watt.
Τώρα τον έχω στημένο έτοιμο mc 1.2 και τον δουλευώ στα 14 watt, μέχρι εκεί είμαι καλυμμένος.
Το θέμα είναι να βρεις εσύ σε πόσα watt είσαι καλυμένος και με τι αντιστάσεις θα δουλέψεις τον ατμοποιητή σου.
Για το υγρό σου αν πιστευέις ότι έχει πολύ χτύπημα, κατέβασε λίγο την νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #378 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 20:46 »
Την  εργοστασιακη 1,2 Ωμ θα την παιζεις απο τα 14Wκαι πανω (14-17W εγω την εχω). Την 0,5 Ωμ απο 18W και πανω (εγω 20- 25W αναλογα τα γουστα). Στα πιο χαμηλα βατ θα εχεις την εμπειρια που ειχες. Τη νικοτινη εννοειται οτι θα την κατεβασεις τουλαχιστον στα 9 mg ή και παρακατω, βαραει κατακουτελα. Επισης οι εργοστασιακες θελουν καποιο στρωσιμο (μια καταναλωση 5-10 ml και μετα) για να αποδοσουν τα μεγιστα. Καντα αυτα και πες μας μετα τα αποτελεσματα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #379 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 23:49 »
Προσπάθησα να στήσω όρθιο mc στον mini, αλλά τίποτα, 3 αποτυχημένες προσπάθειες.
Δεν το έβαλα κάτω μιας και ήθελα να τον στήσω κάπως διαφορετικά.
Και ναι, στην 2η προσπάθεια για dual mc τα κατάφερα.
Με σύρμα kanthal 0.36 σε 2.5mm τρυπανάκι 7 στροφές και στο άλλο 6 στροφές(μάλλον) στα 0.5Ω η αντισταση.
Μέχρι 32-33watt απόδοση στο full. Οταν το δίνω παραπάνω watt αρχίζει λίγο το καμμένο, αλλά θα φταίει το pad, που το έχω περασμένο μονοκόματο. :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2015, 10:56 από benny »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #380 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 22:32 »
Συγχωρέστε με για το -μάλλον- off topic, δεν βρήκα κάποιο άλλο νήμα να ρωτήσω κάτι τέτοιο. Αφορά όμως το συγκεκριμένο subtank, το nano έχω για την ακρίβεια.

Κάθε πότε και με ποιο τρόπο πλένετε το subtank σας;
Έχω δει διάφορα βίντεο στο YouTube και κάπως έτσι θα το επιχειρήσω για πρώτη φορά:

-λύσιμο του subtank σε κομμάτια
-Θα ρίξω όλα τα εξαρτήματα εκτός της κεφαλής σε ένα μπολ με χλιαρό απιονισμένο νερό (της βρύσης του Ηρακλείου περιέχει αρκετά άλατα) για καμιά 10ριά λεπτά
-σκούπισμα, καλύτερο στέγνωμα με ένα πιστολάκι μαλλιών ίσως.. τέλος.
Θα προτείνατε κάτι διαφορετικό;

Συχνότητα που κάνετε τον καθαρισμό/πλύσιμο; Έχω το subtank τρεις μέρες μόλις κι έχω κάνει περίπου 5 γεμίσματα στο tank (έχω κι άλλο η.τ.), φυσικά ανάμεσα σε κάθε γέμισμα το καθαρίζω λίγο με χαρτί και μπατονέτα αλλά κι ένα πλύσιμο χρειάζεται κάθε..;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #381 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 22:51 »
εγω τα λυνω ολα τα ξεπλενω με τρεχουμενο νερο καθαρισμα με χαρτι και τα αφηνω να στεγνωσουν (δινω λιγο χρονο) τωρα το πλυσιμο ειναι σχετικο το καθε ποτε,αυτο που πρεπει να γινεται καθημερινα ειναι πολυ καλο καθαρισμα επιστομιου

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #382 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 23:05 »
Εγω προσωπικά όλους τους ατμόποιητες τους βάζω μέσα σε ξύδι τους βράζω και μετα τους αφήνω αρκετά μέχρι να κρυώσει ελάχιστα τα σουρώνω σε ένα σουρωτήρι και μετα ξανά βάζω να βράσει χωρίς ξύδι αυτήν την φορά για να φύγει η ξυδιλα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #383 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 23:08 »
δεν ειναι ασχημη ιδεα το ξυδι τα σπαει ολα φιλε μου το χρησιμοποιω εγω πολυ (λευκο εννοω)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #384 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 00:45 »
Με το βράσιμο δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν τα o'rings ή τα αφαιρείτε όταν ρίχνετε τα εξαρτήματα για βρασμό;

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #385 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 00:53 »
Ta 0rings θα πρέπει να αφαιρεθούν και να μείνουν σκέτα τα μέταλλα.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #386 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 14:46 »

Με το βράσιμο δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν τα o'rings ή τα αφαιρείτε όταν ρίχνετε τα εξαρτήματα για βρασμό;

Ότι ειναι πλαστικό το βάζω σε κρύο νερό και ξύδι ποτέ μέσα σε βραστό νερό την έπαθα γιατι χάλασαν τα πάσα.. Επίσης και το γυαλί.. Επειδή δεν ξέρουμε σε πόσους βαθμούς αντέχουν τα συγκεκριμένα γυάλινα τότε παλι σε κρύο νερο.. Όσο για το λευκό ξύδι που ανέφερες δεν υπάρχει λόγος για να αγοράσεις λευκό ξύδι ούτε κάποιο γκουρμέ πιάτο θα κάνουμε ούτε θα ρεντουιρουμε μια καλή σάλτσα κρασιού.. Θα πλύνουμε απλά ένα μηχάνημα :) δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο ξεφεύγει σε τιμη εγω να σε πω πήρα με 65cents ξύδι και κάνει δουλειά και για το φαγητό εχω 2,5 και 4 ευρώ :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #387 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 18:33 »
Εγώ παίρνω φθηνοβότκα από ένα ντόπιο Ρώσικο μαγαζί και καθαρίζω τα ατμιστικά μου. Η βότκα καθαρίζει τα πάντα (λάδι, υπολείμματα κλπ) πολύ καλά και μετά δεν αφήνει ξυδίλα η άλλη οσμή. Χώρια που πίνεται στην ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #388 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 22:55 »
  Δεν μας λες το μαγαζι κι εμας ολο ξυδια ξυδια ... Δεν παει αλλο  :))

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #389 στις: Φεβρουαρίου 06, 2015, 23:00 »
Άν έχει η περιοχή σου μέρος όπου μένουν ομογενείς από την πρώην ΕΣΣΔ θα βρεις και τέτοια μαγαζιά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias