vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

278 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

BRA head Eleaf Lyche

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 12:43 »
ευχαριστω για το ενδιαφερον παντω! Κατι σχετικο με το βαμβακι (ποιοτητα η κατα πασα πιθανοτητα ποσοτητα που βαζω) χρειαζεται να τελειοποιησω διοτι τις σπειρες τις προσεχω οσο μπορω να ισαπεχουν  να μην ακουμπανε στα τοιχωματα κλπ Και με περιπου ιδιες κατασκευες απο 1.8 χιλ διαμετρο μεχρι 2 χιλ με 6-7 ή 8 σπειρες βλεπω οτι αλλες αντιστασεις αντεχουν 20-30 ισως και 40 τζουρες και αλλες με 2-3 χανονται ενω κατασκευαστηκα ειναι ολες ιδιες στο περιπου. Η αληθεια ιεναι οτι εχω αφιερωσει πολλες ωρες για να κατασκευασω αντιστασεις και εχω δει τα 3-4 βιντεακια που υπαρχουν στο youtube σχετικα με τις rba κεφαλες αλλα παλι να πετυχω κατι σωστο δυστυχως ακομα δεν τα εχω καταφερει 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 17:09 »
Το πιο εύκολο για μένα: Πάρε κάτι που βγαίνει σε pad και όχι σε τούφες. Π.χ. Nakamichi. Κόψε μια λωρίδα όσο ο πυρήνας της αντίστασης +1,5 ή 2mm. Αυτό κάντο κύλινδρο και πέρνα το μέσα. Θα περάσει σφιχτά, αλλά άνετα από μέσα, όπως - περίπου - πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 20:19 »
αυτο που μου εστειλαν ειναι σε αυτη τη μορφη οπως περιγραφεις νομιζω 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 20:21 »
Ναι, ακριβώς αυτό λέω. Κόψε ένα κομμάτι όσο ο πυρήνας συν λίγο (1,5 - 2 χιλιοστά) παραπάνω. Ξεφλούδισε το πάνω και το κάτω μέρος, που είναι πιο συμπαγή, και κάντο κύλινδρο και μυτούλα για να περάσει. Πέρνα το μετά από την αντίσταση και πάνω κάτω θα είναι οκ ως ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 21:50 »
το δοκιμασα! για την ωρα φαινεται οτι λειτουργει δεν εχει την τρελη αποδοση ισα ισα που βγαζει ενα μετριο προς χαλαρο ντουμανι και απο γευση μετρια το δουλευω 40 watt 3.16v και αντισταση dual στα 0.25 συνολο.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2017, 00:32 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 21:55 »
Το θέμα είναι ότι τροφοδοτεί, οπότε όλα καλά.

Παίξε τώρα με τα watt με το πρόγραμμα που σου έδωσα σε προηγούμενο σχόλιο. Το λέω και πάλι: Μην ασχολείσαι με τα Volt. Watt ρυθμίζουμε, με τα watt ασχολούμαστε. Υπολόγιζε να σου δίνει πάνω από 180 στο heat flux του προγράμματος. Ξεκίνα από εκεί και ανέβαινε μέχρι εκεί που σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:12 »
μονο στο πεδιο leg lenght δεν ξερω τι να συμπληρωσω γιατι οι αποστασεις ειναι τοσο μικρες μεταξυ αντιστασης και πηνιου ειναι τοσο μικρη που πιστευω πανω απο 1mm δεν ειναι! οποτε με βαση τις ρυθμισεις μου ειμαι οριακα πανω απο τα 180 αλλα δεν θελω να το κυνηγησω πολυ παραπανω

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:23 »
Δεν έχει τόση σημασία εδώ που είμαστε το leg length, οπότε άστο ως έχει. Ανέβα και 200. Μέχρι 240-250 πας άφοβα. Εγώ αρχίζω σε κάθε σετ απ με 200 και ανεβαίνω μέχρι να βρω αυτό που θέλω.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:23 »
Φιλοτιμη και αξιεπαινη η προσπαθεια σου αλλα εγω θα σου πω ασε το stainless steel και πιασε ενα κομματι κανθαλ 28 η 26ga (που θα το χειριστεις πιο ευκολα απο ενα πολυ λεπτο συρμα) και κανε 5-6 σπειρες με αυτο οπως εκανες και πριν. Οταν θα το πυρωσεις θα δεις πολυ ευκολα αν αναβει ομοιομορφα η οχι και ακολουθως κανεις και ολα οσα προτειναν οι φιλοι απο πανω. Το steam engine εγω προσωπικα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και ατμιζω σχεδον 6 χρονια να φανταστεις, εσενα που θα σου χρειαστουν ολες αυτες οι παραμετροι; Γενικα το ss ειναι λιγο ιδιαιτερο συρμα για πρωταρη, ποσο μαλλον το TC, χρειαζεσαι κατι που να πυρωνει εντονα και ευκολα για αρχη (και ας το μακελεψεις το coil, τουλαχιστον θα δουλευει). Αργοτερα οταν αποκτησεις εμπειρια και κατανοησεις τα λαθη σου δουλεψε με ο,τι υλικο επιθυμεις. Για αρχη ομως ξεκινα σε wattage mode.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:26 »
[member=19607]MAFAKA[/member] 

Αν δεις την συζήτηση με προηγούμενα post της συζήτησης ο φίλος έδινε 35-40 W σε αντίσταση που ήτανε για 15. Γι' αυτό και η εξάσκηση με το steam engine. 

Επίσης η όλη συζήτηση γίνεται επί VW και όχι επί TC.

Tέλος, οι σπείρες του φίλου είναι spaced.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:29 »
Δεν διαφωνω, θεωρω ομως οτι τα "βρεφικα" του λαθη (που ολοι μας εχουμε κανει λιγο-πολυ) ειναι δυσκολοτερο να τα δει και κατανοησει με ενα τετοιο υλικο. 
Κανθαλ και λειτουργια σε βατ η πιο ασφαλης επιλογη για αρχαριο κατ'εμε και μετα, οταν δουλεψουν οι πρωτες αντιστασεις και παρει μια ιδεα απο επισκευασιμους ας κανει ο,τι θελει.  :)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:31 »
Δεν διαφωνώ καθόλου. Κι εγώ με κάνθαλ ξεκίνησα και αφότου κατανόησα το "πως λειτουργεί" το όλο θέμα πήγα σε άλλα σύρματα και τώρα τελευταία σε TC. Δεν θεωρώ απαγορευτικό το SS, όμως. Εδώ άλλοι (μην κοιτάτε περίεργα) προτιμάνε το νικέλιο :) 

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:39 »
απο βδομαδα θα δοκιμασω να παρω και kanthal απλα με kanthal ειχα κακη εμπειρια ειχα παρει ετοιμα προκατασκευασμενα coils και τα σουταρα οποτε πιστεψα οτι ισως φταιει το υλικο δεν ειναι συμβατο με τον ατμοποιητη μου κλπ χωρις να εχω ιδεα απο ολα αυτα απλα ενα συνειρμο εκανα. Μια απορια μετα απο 2 τζουρες των 4 δευτερολεπτων περιπου με παυση πχ 20 δευτερα βλεπω οτι ο ατμοποιητης ανεβαζει θερμοκρασια μηπως αυτος ειναι ο λογος που καιγονται ευκολα? 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:44 »
Μάλλον έχεις στουμπώσει πολύ πράγμα μέσα στην καμπάνα :) Και δεν αναφέρομαι μονάχα σε βαμβάκι, αλλά και σε σύρμα

Αλλιώς δεν δικαιολογείται να ανεβάζει θερμοκρασία με 2 τζούρες. Δυστυχώς δεν ξέρω την αρχιτεκτονική του συγκεκριμένου ατμοποιητή για να σου προτείνω πιο λεπτό σύρμα ή λιγότερες σπείρες ή μικρότερο πυρήνα.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BRA head Eleaf Lyche
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 03, 2017, 22:48 »
Ο μισος ατμιστικος πλανητης (και λιγο λεω...) ξεκινησε με κανθαλ και συνεχιζει εκει, λες να μην εχουν παρει τζουρα απο αλλα συρματα ;  ;) 
Αν καλυπτει εμπειρους ατμιστες που κανουν "παπαδες" πολυ πιθανον να καλυπτει και εσενα (τουλαχιστον μεχρις ενος σημειου).
Ξεκινα απο τα ευκολα, κανθαλ και βατ δηλαδη και μετα βλεπεις ποια θα ειναι η Ιθακη σου. Θυμησου-μια αλλαγη τη φορα στα βασικα (σπειρες/πυρηνα/διαστηματα μεταξυ σπειρων/υλικο συρματος/βαμβακι...). Οι πειραματισμοι με πολλες παραμετρους απο την αρχη μονο δυσκολευουν την προσπαθεια σου.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181283 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 114 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 18 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34334 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537877 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138468 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63