vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 8 χρήστες
dvelev, manoslykos, tibolaso, Buliwyf, Milarepa, bloodlessz, lemon78, Geraki

Twitter

Theorem Wismec RDTA

Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #105 στις: Ιουνίου 08, 2016, 14:17 »
Κάτοχος κι εγώ του Theorem εδώ και μια βδομάδα και εντυπωσιασμένος με τη γεύση του που είναι σε άλλα επίπεδα.
Κάνοντας διάφορα στησίματα (και διπλή καυτακόρυφη), κατέληξα σε μονή αντίσταση με 24άρι Κάνθαλ 3.5 mm με 7 σπειρώματα. Πήρα αντίσταση στα 0.65 Ωm και ατμίζω στα 23 Watts. Ο ατμός έρχεται δροσερός και πλούσιος, ό,τι πρέπει για τα δικά μου γούστα.
To βαμβάκι πρέπει να είναι πολύ πλούσιο (γι αυτό το στήσιμο έστριψα λουρίδα πλάτους 2 πόντων), καλο...χτενισμένο και κομμένο στο μισό της απόστασης διαχωριστικού και πάτου βάσης, αλλιώς αν τον κρατάτε ανάποδα θα έχετε διαρροές από τις ωπές εισαγωγής αέρα. Η κατανάλωση υγρού είναι υπερβολική και η χωρητικότητα μικρή, όμως αυτός ο ατμοποιητής πρέπει να αντιμετωπίζεται περισσότερο σαν RDA και λιγότερο σαν RTA. Κυριολεκτικά "ξαναγνώρισα" τα υγρά μου αφού παίρνω γεύσεις που μέχρι τώρα δεν γνώριζα ότι υπήρχαν

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #106 στις: Ιουνίου 08, 2016, 14:33 »
apethantos :thumpup:
Θα διαφωνήσω ως προς τις διαρροές. Είναι ο πρώτος ατμοποιητής που δεν γνωριζει την λέξη αυτή.
Δεν φοβήθηκα να με πάρει ο ύπνος και να είναι αναποδογυρισμένος πάνω από το στόμα μου :idiot1:.
Δεν φοβήθηκα να είναι σε όποια θέση θέλει μέσα σε τσεπες τσάντες κλπ και όλα αυτά με το διπλό airflow!!

Kαι σαφέστατα η κατανάλωση δεν ενδείκνυται για καποιον που είναι όλη μέρα έξω στο πόδι, αν και με ενός λεπτού στάση σε κάποιο σταντ έχεις γεμίσει με δυό πιπέτες.

Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #107 στις: Ιουνίου 08, 2016, 14:36 »
Τι να σου πω. Εγώ στην αρχή είχα, εδώ και δύο μέρες με πολύ χοντρό βαμβάκι σταμάτησα να έχω. Προφανώς έβαζα λιγότερο απ όσο έπρεπε γι αυτό το επισημαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #108 στις: Ιουνίου 08, 2016, 14:38 »
Πολύ καλές εντυπώσεις και από μένα μετά από 10 μέρες. Εκατσε στο Νο2 των επιλογών μου σε RTA (για την ώρα)
Δυστυχώς όμως, ούτε καν απείλησε τον κλαψο!#%^!* Goblin V2 σε γεύση και ατμό!
Οι ελπίδες μου τώρα για πνευμονικό μίνι RTA εναποτίθενται στον Serpent Mini (που πήρα σήμερα) και τον MoonShot (που θα είναι η επόμενη αγορά αν το ερπετό δεν...)
Αλλιώς ο Goblin θα παραμείνει οριστικά (για μένα) η κορυφαία επιλογή μετα τους drippers.  :idiot1:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Με την ευκαιρία, ρε παιδιά, έπλυνα, έβρασα, έβαλα σόδες, ξύδια, βότκες και ότι σκ@^@ μπορείτε να φανταστείτε, έβαλα καινούργιο notch και παρ όλα αυτά η (καπνική) μυρωδιά από το υγρό του προηγούμενου κατόχου παραμένει.
Που στο δι%^!& μένει? Στο κεραμεικό? Θα φύγει ποτέ και πώς?
:sign_voithia:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 08, 2016, 14:47 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #109 στις: Ιουνίου 08, 2016, 15:17 »
Corega  έβαλες; Και για τις πολύ επίμονες μυρωδιές το αφήnεις όλο το βράδυ. Ηταν το μόνο που κατάφερε να καθαρίσει έναν άτμο που είχα με Gins Addiction :wall:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #110 στις: Ιουνίου 08, 2016, 15:23 »
Jordan για να μην τρέχεις στα φαρμακεία της γειτονιάς, βράσε λίγο γάλα κατά προτίμηση ελληνικό :tongue_smilie: και ρίξτα πλυμένα μέσα και άσε τα για κανά μισάωρο και μετά ξανά ξέπλυμα, πιστολάκι, ίσιωμα , μακιγιάζ και δεν συμμαζέυεται!

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #111 στις: Ιουνίου 08, 2016, 15:38 »
Σάββα, είμαι στο Super Market. να πάρω μπλέ ή πράσινο λές?  ;D

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #112 στις: Ιουνίου 08, 2016, 17:06 »
Αν πας σε Βασιλόπουλο έχε υπόψη ότι έχει και Corega!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #113 στις: Ιουνίου 08, 2016, 23:59 »
Tελικά η Wismec μας την έκανε την ζημιά :laugh1:
Πρώτη εβδομάδα μαζί του  και μπορώ να πώ ότι αγαπηθήκαμε πολύ. Αν εξαιρέσω το πρόβλημα που είχα με το καπάκι που δεν έκλεινε καλά(που μάλλον το είχα μόνο εγώ αφού δεν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος  :confused1:  ) και πρόσθεσα ένα άλλο oring που είχα από άλλο άτμο κατά τα άλλα είναι φοβερός.  Εύκολο στήσιμο, μηδεν διαρροές, πολύ ωραία γεύση, εύκολο γέμισμα, έ δεν θέλω και κάτι περισσότερο.

Σε σύγκριση με τον Avocado24 αν και είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα έκανα ένα ίδιο στησιματάκι σε twisted σύρμα, 7σπείρες, 2.5 coil, 0.52Ω μου έδειξε το ωμόμετρο και στους δύο. Βάζοντάς το στην Presa 100W τον Theorem τον είδε 0.54Ω και τον Avocado 0.49Ω. Cottonbacon, απαραίτητα χτενίσματα και κόψιμο του βαμβακιού στα 3/4 του tank και στους 2, φουλάρω με κηροζίνη  το 105 της Odin και ξεκινάμε:

Γεύση: Ο Αvocado δεν μου έδωσε την γεύση που πήρα από τον Theorem σε όσα watt και αν ανέβασα. Ούτε στα 30 ούτε 35,40,45.... Με τον Τheorem είχα την εντύπωση ότι κατάπινα τα βατόμουρα. Σίγουρα πιό γευστικός τουλάχοστον με το συγκεκριμένο υγρό.
Ατμός: Ξεκίνησα και με τους δύο από τα 30W και έφτασα μέχρι τα 60W. Η πυκνότητα και το συννεφάκι του Avocado ήταν πολύ πιο πλούσια από τον Theorem. Όσο ανέβαινα σε watt o ατμός στον Theorem ζεσταινόταν αρκέτα οπότε άντεξα μέχρι τα 45W ενώ στον Avocado έφτασα στα 60W(παντα για τα δικά μου γούστα). Στα ίδια watt(45W) o Avocado είχε πιο κρύο ατμό.
Αirflow: Oταν έχουμε και τους δύο στην τέρμα ανοιχτή ροή αέρα ο Avocado είναι πιο αεράτος. Επίσης η ρύθμιση του aιrflow γίνεται πολύ έυκολα στον Avocado.

Γέμισμα: Πανεύκολο και στους δύο αλλά σε αυτονομία ο Avocado με τα 5ml του είναι για να φουλάρεις πολύ υγρό.

Στήσιμο: Εύκολο και στους δύο αλλά μάλλον προτιμώ του Theorem. Στον Avocado αν θέλεις να περιποιηθείς το βαμβάκι δεν έχεις άλλη επιλογή από το να βγάλεις τον πόλο 510 για να μπορέσεις να απελευθερώσεις το tank και αυτό είναι λίγο  :wall:

Εμφάνιση: Πολύ υποκειμενικό αλλά αυτό που μου αρέσει στον Theorem με το ss tank είναι πολύ διακριτικός ειδικά όταν είμαι έξω και δεν θέλω να δίνω στόχο.

Kατανάλωση: Όταν ατμίζεις σε τέτοια watt δεν νομίζω ότι ωφελεί σε τίποτα να γίνεται συζήτηση για κατανάλωση. Ειδικά όταν ατμίζεις και κανένα υγρό σαν το Odin με 0.83€/ml το 5ευρώ σου φεύγει για πλάκα  :wall: Γι'αυτό μόλις τελειώσεις το τανκάκι είναι καλό να βάλεις το συντομότερο κανένα DIY μπας και προλάβεις και σωθείς  :yes:

Ποιόν από τους δύο θα προτιμούσα: και τους δύο :yes: σε κάποια σημεία μου αρέσει ο Theorem και σε κάποια άλλα ο Avocado.

Ελπίζω να βοήθησα. Οι δοκιμές συνεχίζονται και σε άλλα υγρά,στησίματα και σύρματα...

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #114 στις: Ιουνίου 09, 2016, 01:13 »
Παίδες το tcr του notch coil το ξέρουμε?

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #115 στις: Ιουνίου 09, 2016, 01:31 »
Βάλε 100-105 από ότι θυμαμαι οταν τον πηρα και είχε το notch ετοιμο πάνω στον άτμο μου το είχε παίξει καλά.

Αποσυνδεδεμένος armada11

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #116 στις: Ιουνίου 09, 2016, 01:39 »
Many thanks για το συγκριτικό

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #117 στις: Ιουνίου 09, 2016, 01:54 »
Βάλε 100-105 από ότι θυμαμαι οταν τον πηρα και είχε το notch ετοιμο πάνω στον άτμο μου το είχε παίξει καλά.
Ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος lusiferinos

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #118 στις: Ιουνίου 09, 2016, 18:22 »
Παίδες το tcr του notch coil το ξέρουμε?

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο 102 παίζει μπόμπα.

Μετά από 10-15 μέρες τολμώ να πω πως η γεύση είναι επικίνδυνα καλή. Δοκιμάστε και με twisted παίζει πολύ καλά.

Αν το γυρίσεις τούμπα, δε leakάρει αμέσως αλλά μετά από λίγο θα στάξει όσο σφιχτό βαμβάκι και να βάλεις. Επίσης όταν ατμίζω μερικές φορές μου έρχεται υγρό στο driptip.

Το Airflow το δουλεύω στο διπλό ring στο μισό

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #119 στις: Ιουνίου 10, 2016, 13:06 »
Το έβαλα 102 το tcr κλειδωσα κρύο τον ατμοποιητη, 30w 220c και βαραει protection με την μία , όλα αυτά με cuboid , καμμία ιδέα?

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix