vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 9 χρήστες
Buliwyf, ΨΗΛΟΣ, maprix, gstamatos, tony1976, tibolaso, Jorge, dvelev, manoslykos

Twitter

Nobacco Black Line.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Nobacco Black Line.
« στις: Μαΐου 27, 2009, 22:21 »
Προσοχή: Παρακαλώ οι 5 του forum που εχουν προμηθευθεί (η περιμένουν να λάβουν) το Black Line να μην διαβάσουν το μύνημά μου, ωστε να μην επηρρεαστεί το δικό τους review!!!









Λοιπόν, μπορεί να μην ήμουν στους πρώτους 5 που θα κάναν το review, αλλά μιας ήθελα εξ'αρχής να το πάρω (και είμαι και πεισματάρης σε βαθμό κακουργήματος ( :))), πήγα από μόνος μου την Δευτέρα και προμηθευτηκα ενα Nobacco Black Line, μαζί με ενα usb passthrough.
Το χρησιμοποιώ ήδη συνεχώς εδω και 2 μέρες, και ιδού οι πρώτες εντυπώσεις (σε παγκόσμια αποκλειστικότητα!  8):

1. Συσκευασία/Περιεχόμενα: Το Black Line ερχεται σε μια πολύ μικρή συσκευασία, όμορφα πακεταρισμένο. Μέσα στο κουτί περιέχεται ο φορτιστής, 2 atomiser, 2 manual μπαταρίες και το εγχειρίδιο χρήσης. Αρκετά πρακτικό και καλαίσθητο.
Το passthrough ερχεται σε ξεχωριστό κουτί (παραδόξως, διπλάσιο σε μέγεθος από το υπόλοιπο kit)

2. Μέγεθος/Χρώμα Το Black Line είναι συνολικού μεγέθους 11,1cm, από τα οποία 6,5 είναι η μπαταρία και τα υπόλοιπα είναι ο συνδυασμός atomiser-cartridge. Όλο το e-cig είναι χρώματος μαυρο (ματ), με χρυσό στο σημείο που ενώνεται το atomiser με την μπαταρία, και ενα πορτοκαλί led στην άκρη.

3. Μπαταρίες: Οι μπαταρίες έρχονται προφορτισμένες, αλλά εγω έκανα την διαδικασία που περιγράφεται στο manual (η οποία είναι: 8 ώρες πρώτη φόρτιση, 20 λεπτά χρήσης και μετά αλλη μια ώρα φόρτιση).
Οι μπαταρίες είναι manual, δηλαδή για να λειτουργήσουν πρεπει να πιέζουμε το κουμπάκι που βρίσκεται πάνω τους. Αυτό εχει το καλό πως επιτρέπει την τζούρα να είναι όσο μεγάλη θέλουμε. Επίσης εχουν μια "σφραγίδα" στην τρύπα, η οποία την προστατευει από το να στάξει υγρό μέσα.

4. Cartridge To φιλτράκι είναι ενιαίο, με 2 τομές στα πλάγια και μια τρυπούλα κάτω. Χωράει περίπου 12-14 σταγόνες υγρού.

5. Atomiser: Το atomiser είναι κλειστού τύπου, αρσενικό με 2 τρύπες εξαερισμού

6. Passthrough Θυμίζω εδώ πως το passthrough πωλείται ξεχωριστά από το υπόλοιπο πακέτο.
Το passthrough είναι μαυρο, με συνολικό μήκος στα 50cm. Αποτελείται από μια "μπαταρία" την οποία βιδώνεις στο atomiser στην θέση της κανονικής, το καλώδιο με την κατάληξη usb (φυσικά) και ενα κουτί που στεγάζει μια επαναφορτιζόμενη μπαταρία η οποία δίνει ρευμα στην περίπτωση που το usb δεν δουλευει.



Λοιπόν, αφου τελειώσαμε το επίσημο τυπικό της περιγραφής, πάμε στις εντυπώσεις.
Οi λόγοi που φαγώθηκα να πάρω το Black Line ήταν 2: Το ότι ήταν μαυρο (και ήθελα κάτι σε μαυρο λίγο πιο διακριτικό από την mini pipe μου) και το ότι ήταν συμβατό με την E-case του Prestige μου (που ήταν και ο λόγος γιατι δεν πήρα το μαυρο Evo). To ότι είχε και passthrough ήταν ενα εξτρα bonus στην επιλογή.
Μετα από 2 μέρες χρήσης μπορώ να πω πως είμαι (σχεδόν) απόλυτα ευχαριστημένος!

Κατ'αρχάς βγάζει ατμο... πολύ ατμο!!! Ακόμα και συμβατικό τσιγάρο δύσκολα βγάζει τόσο!
Οι manual μπαταρίες σου επιτρέπουν να τραβήξεις όσο μεγάλη τζουρα θες, και είναι συνεπέστατες στην απόδοσή τους, πράγμα που σημαίνει... ντουμάνι!
Ωραίο, παχύ και πηχτό....

Το throat hit είναι επίσης αξιοπρεπέστατο. Το δοκίμασα με 3 διαφορετικά υγρα (Nobacco low, Ecopure medium και Ecopure rich v-high), και είχα πολύ καλό hit και στις 3 περιπτώσεις. Στο high ειδικά είχα μπουκώσει στις 3 τζούρες. Πήρα και ενα πακέτο μαμίσια high, αλλά δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασαν σαν γευση. Πολύ "ουδέτερα" για high. Σε άλλους ίσως να αρέσει.
Με το Ecopure όμως η γευση ήταν φανταστική.

Οι μπαταρίες κρατάνε άνετα 2,5 ώρες, με μάξιμουμ τις 3, και παραμένουν συνεπείς μεχρι το τέλος, χωρις να πέσει η απόδοσή τους.
Μετα τον πρώτο κύκλο φόρτισης το manual προτείνει 1 ώρα φόρτιση, είτε πρασινίσει το λαμπάκι είτε όχι. Και πρακτικά τόσο είναι. Ποτε δεν είδα (σε πλήρως αποφορτισμένη μπαταρία) το λαμπάκι να αναβει πιο πριν από την μια ώρα. Σε μη πλήρη αποφόρτιση το εχω δει να ανάβει και στα 20 λεπτά, αλλά ακόμα δεν εκανα την δοκιμή για το πως επηρρεάζει την απόδοση της μπαταρίας το να το βγάλω.

Το κουμπί του manual switch είναι βολικότατο. Πατιέται αρκετα ευκολα ωστε να μπορείς να το χρησιμοποιείς κρατώντας το στα δάχτυλα σαν κανονικό τσιγάρο, αλλά όχι τοσο ευκολα ωστε να δημιουργεί πρόβλημα αν το βάλεις στην τσέπη σου.
Εννοείται βέβαια πως ουτε λόγος για πρόβλημα με δυνατούς ήχους/αέρα κλπ.

To passthrough είναι μαγεία σκέτη!!  :laugh1:
Ειλικρινά, όσοι αγοράσετε Black Line επενδύστε και σε ένα passthrough. Και μόνο το γεγονός του ότι (πχ για το γραφείο) δεν χρειάζεται να αλλάζω μπαταρίες, φτάνει και περισσευει. Η επαναφορτιζόμενη μπαταρία που έχει το passthrough κρατάει για (περίπου) 3 ώρες και είναι μια καλή καβάντζα ακόμα και αν είστε έξω και ξεμείνετε εντελώς από μπαταρίες, μιας και δουλευει αυτόνομα (αν φυσικά δεν σας πειράζει που θα είστε στο δρόμο καπνίζοντας ενα τσιγάρο με καλώδιο  :laugh1:)

Τέλος, το design (για όσους δίνουν σημασία σε κάτι τετοια) είναι πολύ καλό και κομψό. Θυμίζει πουράκι, και σε μέγεθος και σε βάρος.

Φυσικά δεν είναι όλα ρόδινα! Το Black Line το βασανίζουν κάποιες λεπτομέρειες που, αν δεν υπήρχαν θα μιλάγαμε πράγματι για το κορυφαίο e-cig.

Πρώτο και κύριο.... το στάξιμο! Πολλές φορές ξεφευγει υγρό από το σημείο που ενώνεται το φιλτράκι με το atomiser. Μην φανταστείτε κανένα ποτάμι φυσικά! Ελάχιστο, ισα ίσα να σου νοτίσει λίγο τα δάχτυλα. Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο όταν γεμίζω εγω τα φιλτράκια, αλλά ακόμα και με τα μαμίσια του.
Δοκίμασα και με τα 2 atomiser και διαφορετικά φιλτράκια. Καποια ήταν πιο σφιχτα, άλλα πιο μαλακά, αλλά όλα ειχαν το ίδιο θέμα.
Το πρόβλημα λύνεται κάπως αν σκουπίσουμε με χαρτί καλά το φιλτράκι πριν το βάλουμε μέσα. Αν το ξεχάσεις... θα στάξει!

Δευτερο πρόβλημα, το atomiser μετα από 3-4 βαθιές τζούρες καίει! Δεν ζεσταίνεται απλά, καίει!!! Αυτό δεν ενοχλεί τόσο τον καπνιστη που κάνει την τζούρα του, περιμένει, και μετα από λίγο κάνει την δευτερη (αρα προλαβαίνει να κρυώσει), αλλά εμένα (που είμαι τζουρα-τζούρα-τζουρα-τζούρα μέχρι να μπουκώσω) με ενοχλεί.
Γι'αυτό φταίνε σίγουρα οι 2 μόνο τρύπες που έχει για εξαερισμό. Δοκιμάζοντας το με το atomiser του Prestige (που εχει 4 τρύπες) είχα την ίδια απόδοση και πολύ λιγότερο ζέσταμα.

Τρίτο πρόβλημα... Πίνει! Και πίνει σαν Αμερικάνος νάυτης!!!  :))
Το ντουμάνι και το throat hit απαιτούν θυσίες! Και μια τέτοια θυσία είναι και η κατανάλωση υγρού. Το φιλτράκι με έβγαλε σκάρτα 6-7 τσιγάρα, αλλά οφείλω να ομολογήσω πως κι'εγω του άλλαξα τα φώτα με πολύ βαθιές τζούρες
Αξίζει βέβαια τον κόπο ποιοτικά, καθώς ο ατμος είναι πλουσιότατος.

Το καλώδιο του φορτιστή είναι μόλις 20 εκατοστα.
Οκ, αυτό είναι λεπτομέρεια της υπολεπτομέρειας, αλλά αμα η πρίζα σου είναι ψηλά στον τοίχο, ε,δεν είναι και ότι καλύτερο να κρέμεται!  :laugh1:

Τέλος (και αυτό ενδιαφέρει μόνο τους χρήστες που εχουν ήδη το prestige), παρότι όλα τα ανταλλακτικά (μπαταρίες/φορτιστές/ατομάιζερ) είναι απολύτως συμβατα μεταξύ Prestige/Black Line, ΔΥΣΤΥΧΩΣ το e-case δεν είναι!!!  :wall: :wall: :wall:
Ξενέρωσα τα μάλα όταν το έμαθα!!!
Από την Nobacco μου είπαν πως και αυτοί την πάτησαν από τον προμηθευτή τους, που τους είπε πως είναι συμβατα. Με διαβεβαίωσαν πάντως πως σύντομα θα υπάρξει λύση. Είδωμεν, καθότι είναι πρακτικότατο να υπάρχει.

Σε γενικές γραμμές αυτα....
Ειναι ενα πολύ καλό τσιγάρο με μερικά μικρά ελλατώματα (όπως όλα τα e-cigs). Ηδη εχει γίνει το βασικό μου e-cig.
Στα υπέρ του το ντουμάνι, το καλό throat hit και ο πρακτικός διαπόπτης και η αξιοπιστία της μπαταρίας.
Αν στο μέλλον δούμε και πιο "σφιχτά" atomiser με 4 τρύπες εξαερισμού (ωστε να λυθει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης και του σταξίματος), και βγεί και συμβατό e-case, μπορώ να πω πως καταστάλαξα στο τι θα χρησιμοποιώ!

Θα επανέλθω στο μέλλον με περισσότερες πληροφορίες για το πως συμπεριφέρεται το atomiser και οι μπαταρίες σε βάθος χρόνου.
Πάντως με την πρώτη ματια το συστήνω ανεπιφύλακτα!  :thumpup:

Ελπίζω να βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Review of NOBACCO Black Line by lights
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 28, 2009, 16:24 »
Ήμουν  από τους 5 τυχερούς που το κέρδισαν, λόγω αριθμού ποστ στο παλιό φόρουμ. Με μόνο 30κάτι ποστ, ήμουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως δεν θα κερδίσω, αλλά κάτι με ώθησε και δήλωσα συμμετοχή.  Πάμε στο ψητό τώρα:

1) ΤΙΜΗ 82 ευρώ, Βαθμολογία 8/10.
Η τιμή μπορεί να φαίνεται κατ’ αρχήν λίγο τσιμπημένη, αλλά το πακέτο είναι full extra. Το μόνο που λείπει για ένα αρχάριο e-καπνιστή είναι υγρά νικοτίνης, και είναι κομπλέ για πολύ καιρό, όσο αντέξουν οι 2 μπαταρίες δηλαδή, κάτι που δεν γνωρίζω την στιγμή του review. Επίσης η τιμή είναι τελική, δηλαδή δεν υπάρχουν επιπρόσθετα έξοδα αποστολής ή κάτι άλλο.

What’s in the box (τι συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία) :
Ανοίγοντας τον φάκελλο του courier που παραδόθηκε σε μένα σε λιγότερο από 24 ώρες από την παραγγελία, είδα ένα καταπληκτικό box, με συσκευασμένα:  2 ατομάιζερ, 2 μπαταρίες, 1 φορτιστή και 5 φιλτράκια χωρίς νικοτίνη. Χωρίς αμφιβολία πολύ ολοκληρωμένο πακέτο.
Τι δεν μου άρεσε: το εγχειρίδιο χρήσης, που ήταν πολύ συνοπτικό για κάποιον τελείως αρχάριο, που δεν έχει κάνει κάποια σχετική έρευνα (στο Internet)

2) Εμφάνιση Βαθμολογία 10/10
Το δυνατό στοιχείο του νέου NOBACCO. Tο ατομάιζερ μαζί με το φίλτρο και τη μπαταρία, από την κορυφή ως τα νύχια το μέτρησα 11,3 εκατοστά. Το εγχειρίδιο το δίνει στα 11,5 εκατοστά μάλλον για λόγους στρογγυλοποίησης.
Το μαύρο είναι το αγαπημένο μου χρώμα και το NOBACCO Black Line είναι ότι ωραιότερο έχω δει από e-cigarettes. Το μέγεθος είναι ιδανικό και το χρυσό, παρόλο που δεν μου αρέσει σαν χρώμα, «δένει» πολύ ωραία πάνω στο ατομάιζερ (ατμοποιητή) και το κάνει UNISEX.

Να προσθέσω πως όλο το περιεχόμενο επανατοποθετείται πολύ άνετα στο κουτί του το οποίο είναι σχεδόν κύβος με διαστάσεις 8,3 Χ 7,6 Χ 5,3 εκατοστά, διευκολύνοντας έτσι το «κουβάλημα»

3) Φίλτρα Βαθμολογία 8/10
Δίνω 8 γιατί χωράνε το περισσότερο υγρό από όλα τα φίλτρα που έχω δοκιμάσει.  Δεν δίνω παραπάνω μόνο γιατί έχουν απώλειες υγρού προς το ατομάιζερ και προς τα πίσω, αρκετά μικρές αλλά σταθερές απώλειες. Μόνο βέβαια σε ξαναγεμισμένα από μένα φίλτρα όμως και όχι με αυτά που συμπεριλαμβάνονται στο «πακέτο».

Η αίσθηση του υλικού του φίλτρου στο στόμα είναι καλύτερη από όλα τα άλλα φίλτρα που έχω δοκιμάσει, όπως και η αίσθηση αφής του ατομάιζερ και της μπαταρίας στο χέρι: είναι ένα υλικό που προσφέρει φοβερό grip (πιάσιμο) χωρίς να μένουν πάνω δαχτυλιές.

4) Ατμός (Ντουμάνι) Βαθμολογία 8/10
Αρκετά πλούσιος ατμός, αλλά αυτή η κατηγορία δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, γιατί το ντουμάνι εξαρτάται σε μεγαλύτερο βαθμό από τα υγρά.

5) Μπαταρίες Βαθμολογία ??
Επειδή το παρέλαβα σήμερα πρωί-πρωί, φόρτησα την μια μπαταρία 6-7 ώρες, μετά άτμισα λίγο και τώρα την ξαναφορτίζω για μια ώρα, ακολουθώντας τις οδηγίες και δεν μπορώ να βαθμολογίσω για την διάρκεια. Βέβαια όλο το πρωί άτμιζα με το USB passthrough, που συμπριλαμβανόταν στο δείγμα αξιολόγησης που μου παρέλαβα. To κουμπί είναι τοποθετημένο εργονομικά ακριβώς εκεί που πρέπει και είναι λίγο σκληρό στην αρχή.

6) Ατομάιζερ & Throat-Hit Βαθμολογία 7/10
Αξιοπρεπές throat-hit και πολύ σταθερή γεύση που επιτρέπει να απολαμβάνουμε και το φίλτρα χωρίς νικοτίνη. Θα χρειαστώ καιο εδώ κι άλλο χρόνο για παραπάνω σχόλια και θα δοκιμάσω κι άλλα υγρά που έχω στο σπίτι, γιατί στη δουλειά έχω μόνο low nicotine.
Πάντως αυτό που αναφέρεται στο site της Nobacco ότι δεν έχει απώλειες προς την μπαταρία είναι αλήθεια, το τσέκαρα και με direct dripping.


Συμπερασματικά, το νέο Nobacco είναι το καλύτερο e-cig που έχω δοκιμάσει από τα συμβατικά, δηλαδή χωρίς να συμπεριλαμβάνω της ιδιοκατασκευές (mods). Για να είμαι δίκαιος δεν έχω δοκιμάσει το EVO, αλλά υπερτερεί σίγουρα των υπόλοιπων, όπως 901, hungary και gamucci.

Λόγω της φανταστικής σχεδίασης και της θέσης του κουμπιού, είναι το μόνο που έχω δει (με κουμπί στην μπαταρία) που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τα 2 δάκτυλα μόνο, τον δείκτη και το μεσαίο δάκτυλο, όπως ένα κανονικό τσιγάρο.

Επανέρχομαι  ...

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 29, 2009, 02:24 »
Όπως θα είδατε είμαι και εγώ ένας από τους 5 που είχαν τις προϋποθέσεις να λάβουν ένα black line για δοκιμη.

Και για να είμαι ειλικρινής το συγκεκριμένο τσιγαράκι μου είχε μπει στο μάτι από την πρώτη στιγμή που το ειδα.Και ναι μεν σαφώς στις φωτογραφίες έδειχνε εντυπωσιακό ωστόσο αυτό που με φρέναρε ήταν το μαύρο χρωμα.Προσωπικα δεν μου αρέσει να δείχνω ότι καπνίζω κάτι διαφορετικο,δεν μου αρέσει να με κοιτάζουν παράξενα λόγω του τσιγάρου μου.Ενας ακόμα λόγος που δεν το είχα αγοράσει ήταν η τιμή του που χωρίς να είναι απαγορευτική δεν είναι και η χαμηλοτερη.Βεβαια ο αντιπρόσωπος δίνει μια καλή έκπτωση στα μέλη του φόρουμ(82 ΕΥΡΩ-20%=65,60 ΕΥΡΩ που είναι λογικότατη τιμή και με δεδομένο μάλιστα ότι δίνει και ένα ατομαιζερ επιπλέον).

Για να μην πολυλογώ όντως ανυπόμονος με το που έληξε η προθεσμία την επόμενη μέρα πρωί-πρωί έστειλα μήνυμα στην Nobacco.Η απάντηση ήταν αμεσότατη και αν και δεν μίλησα μαζί τους,το email ήταν ευγενικοτατο.Αυτη την εικόνα μου είχε δώσει η συγκεκριμένη εταιρία και παλαιοτέρα όταν είχα επισκεφθεί τα γραφεία τους για να αγοράσω υγρα.Δεν γνωρίζω ποια ήταν τα παιδιά που με εξυπηρέτησαν ήταν όμως ευγενικότατοι καθώς μου έδωσαν συμβουλές για το τσιγάρο μου παρότι ήταν άλλη μάρκα και μου έδωσαν την δυνατότητα να δοκιμάσω επιτόπου τις περιεκτικότητες νικοτίνης και να αποφασίσω ποια μου ταιριάζει.

Το πακέτο στάλθηκε την αμέσως επόμενη μερα.Δεν πλήρωσα απολύτως τιποτα.Και όχι μόνο αυτό αλλά έστειλαν και το λεγόμενο καλώδιο Pass-through!Περιττό να σας πω ότι κατενθουσιάστηκα μιας και δεν είχα δοκιμάσει ποτέ μου τέτοιο πράγμα.

Το κουτί είναι τετράγωνο σκληρό χαρτόνι με ωραία επένδυση και δεν δείχνει φτινιαρικο.Πανω υπάρχουν τα λογότυπα της Nobacco καθώς και οι πιστοποιήσεις CE και ROHS.
Στο εσωτερικό υπάρχει χαρτάκι που έχει λεπτομερής οδηγίες στα Ελληνικά.

Το τσιγάρο αν εξαιρέσεις το μαύρο χρώμα που σας είπα γιατί δεν μου αρεσει,είναι ομορφο.Κλασικο μέγεθος e-cig χρυσό ατομαιζερ όμορφη επιφανεια,ωραιες μεταξοτυπιες στα λογότυπα Nobacco και Black line.Επίσης διαφοροποιείται από τα κλασσικά στο ότι για να ρουφήξεις πρέπει να πατάς τον χειροκίνητο διακόπτη.

Και πάμε στα δύσκολα…
Βιδώνω μπαταρία(έρχεται φορτισμένη έτοιμη για χρήση),βάζω το φίλτρο(με μηδενική νικοτίνη)βρίσκω τον διακόπτη και ρουφάω.

Μια σχετική δυσκολία στην αρχή μέχρι να αρχίσει να βγάζει ατμό και σιγά σιγά ξεκινάει….Μια γεύση που δεν την έχω ξανανιώσει…Ασχημη.Ξαναπροσπαθω…Άσχημη .Ξανά και ξανα.Το οφείλω στους ανθρώπους που το έστειλαν και σε αυτούς που περιμένουν να διαβάσουν την γνώμη μου.Ασχημη…Πολύ.
Δεν το βάζω κατω,υποπτευομαι το υγρό μηδενικής νικοτίνης και αμέσως πετάω τον πολυεστερα,καθαριζω το φιλτρο,νεος πολυεστερας,βαζω και το αγαπημένο μου υγρό(Εcopure high).Ξαναπροσπαθω.Λιγο καλύτερο αλλά και πάλι άσχημη γευση.Σχεδον δεν αναγνωρίζω την τόσο γνωστή μου γεύση του υγρού που το ατμιζω 2 μήνες τωρα!Με τι μοιάζει αυτή η γευση?Κατι από πλαστικο,λαμαρινα,…ηλεκτροκοληση κάτι τετοιο.Αν ήμουν ένας νέος χρηστής ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν το συζητώ θα είχα φάει ΤΗΝ ήττα και θα είχα επιστρέψει στα κλασικά τσιγάρα την ίδια στιγμή!
Επιμένω λοιπον.Μπανιο στον ατμοποιητη.Στεγνωμα δοκιμη.Καπως βελτιώθηκε κάπως εστρωσε.Δοκιμαζω με τον άλλο ατμοποιητη με υγρό Nobacco high.Πολύ-πολύ χειρότερο(σε αυτό ίσως σε αυτό φταίει το ότι τελευταία ατμιζω μόνο VG).
Tι πιστεύω: Φταίει ο ατμοποιητης.Μυριζει.Χωρις να πατήσεις το κουμπί ο ατμοποιητης μυρίζει.
Ο ατμός με την πολύ προσπάθεια έστρωσε και βγαίνει σε ικανοποιητικά επιπεδα.Το χτύπημα στον λαιμό είναι υποτονικοτατο.Και να μην ήταν όμως τα πάντα τα καλύπτει αυτή η καταραμένη γεύση και μυρωδια.Εδω και 3 ώρες το παράτησα για σημερα.Η γεύση υπάρχει ακόμα στο στόμα μου και ο λαιμός γδαρμενος.Θα κάνω  προσπάθεια τις επόμενες μέρες μήπως και το συνηθίσω.

Ο διακόπτης είναι μια νέα εμπειρια,θελει λίγο συνήθεια να σκέφτεσαι ότι πρέπει να πατάς διακόπτη για να ρουφάς αλλά αυτό νομίζω ξεπερνιέται.

Η πρώτη μπαταρία με αυτές τις απανωτές δόκιμες κράτησε ικανοποητικα.Ελπιζω να μπορέσω να την αξιολογήσω τις επόμενες μέρες.

Eπισης με απανωτες ρουφιξιες το ατμαιζερ ζεσταινεται υπερβολικα(καιει)
Το καλώδιο USB παίρνει επίσης μια μπαταρία επαναφορτιζομενη μέσα δεν ξέρω γιατί(σε ένα κουτάκι που έχει το καλώδιο).Είναι όντως μια άλλη εμπειρία να καπνίζεις με καλωδιο,δεν το είχα ξανακανει,παντως και αυτό δεν μου αρεσει,προτιμω το τσιγάρο όπως το ξερω.Και μια ακόμα παρατήρηση για το πάχος του καλωδίου που δεν μου γεμίζει καθόλου το μάτι όσον αφορά το θέμα αντοχής.

Κάτι που μου άρεσε ήταν ο τύπος του ατομαιζερ όπου επειδή γύρω-γύρω είναι κλειστό μπορείς να στάξεις εύκολα.(και μόνο έτσι μου έδωσε ικανοποιητικό ατμό-τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που είμαι μαθημένος)

Επίσης ρουφάει εύκολα όμως σφυρίζει υπερβολικά(πατάς τον διακόπτη και ακούς το σφύριγμα στο μισό μέτρο)

Και τέλος κάτι που το είχα ξανακούσει κι φαίνεται πως τελικά δεν διορθώθηκε είναι το θέμα του σταξιματος.Χρειαζεσαι συνεχώς μια χαρτοπετσετα.Σταζει όταν ρουφας,σταζει και κάτω να το αφησεις.Δεν θα τολμούσα ποτέ να το βάλω σε τσεπη,χρειαζεται κάπου να το βάλεις.

Τελικό συμπέρασμα:Το τσιγάρο αδικείται κατά 90% από τον ατμοποιητη του.(και το φίλτρο μυρίζει πλαστικό πολύ έντονα και ασχημα,και δεν εννοώ όταν το έχεις στο στόμα)Θα το πρότεινα μόνο σε κάποιον που θέλει να δείξει κάτι αλλιώτικο στους γύρω του(αν και εκεί υπάρχουν αλλά χωρίς τα προβλήματα που ανέφερα)
Ίσως επίσης σε κάποιον πολύ έμπειρο χρήστη ηλεκτρονικού τσιγάρου που θα βρει τα χούγια του.
Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να το δω όσο καλύτερα γινεται,μονο για χάρη της δόκιμης όμως.
Ειλικρινά λυπάμαι αν στεναχωρώ κάποιους όμως αυτή είναι η πρώτη γνώμη μου.(Βαθμούς δεν χρειάζεται να βαλω,οποιαδηποτε σύγκριση με το τσιγάρο που χρησιμοποιώ θα ήταν εντελώς εκτός τόπου και χρόνου)

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 29, 2009, 17:30 »
undertaker εγω θα ελεγα οτι δεν πειραζει να ξεκινησουμε μια συζητηση και οταν το δοκιμασουν και οι αλλοι μπορουν να συμμετεχουν.Αλλωστε για να ειμαι ειλικρινης ...εκλεψα λιγο και απο την πρωτη στιγμη διαβασα τις κριτικες σας :-[

Το λοιπον επανερχομαι με νεοτερα μιας και χθες ισως ημουν πολυ αυστηρος.
Αναφερομαι στο θεμα της γευσης και της μυρωδιας.Σημερα ισως επειδη πηρε αερα ή δεν ξερω τι δεν μου μυριζει τοσο.Πολυ λιγοτερο.Και στο ρουφιγμα βελτιωθηκε η γευση.Βεβαια για να γινει αυτο σταζω πολυ γεναιες ποσοτητες Ecopure.To γδαρσιμο στον λαιμο παραμενει,και εξακολουθει να αφηνει μια γευση ...καπωςΚαι ενω οπως ειπα με πολυ υγρο ο ατμος ειναι αρκετος,και το χτυπημα το νιωθω καλυτερο λειπει αυτος ο απολαυστικος ατμος.
Τελος η μπαταρια εξαντληθηκε αρκετα γρηγορα.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 29, 2009, 17:59 »
Κάτσε να περιμένουμε λιγάκι βρε βιαστικέ!  :))
 Να εχουμε μια πιο πλήρη εικόνα και από τους υπόλοιπους και μετα συζητάμε.
ΠΧ αυτο που περιγράφεις εσυ για την γευση μπορεί να είναι απλά ελαττωματικό το δικό σου ατομάιζερ και να μην παρουσιάζεται στους άλλους (αν και κάτι παρόμοιο αντιμετώπισα κι'εγω, αλλά μονο περιστασιακά και σε πολυ-πολύ λιγότερο βαθμό.)



Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 29, 2009, 19:44 »
Παρέλαβα το Nobacco Black Line σήμερα.
Το review θα το ετοιμάσω μέσα στο Σαββατοκύριακο.
Απλά ήθελα να παραθέσω δύο γρήγορα tips:
1: To Nobacco Black Line είναι απόλυτα συμβατό με τα φιλτράκια των 901




2: Για όσους έχουν e-case του prestige αν ξεβιδώσουν τις δύο μικρές βίδες δεξιά και αριστερά της θήκης μπορούν με ένα πυρωμένο μαχαιράκι να αφαιρέσουν το κομμάτι που εμποδίζει το διακόπτη της μπαταρίας να εφάπτεται με το εσωτερικό "καρφί" του φορτιστή.Δεν παίρνει παραπάνω από 5 λεπτά η όλη διαδικασία:


[/]

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 30, 2009, 02:23 »
Πρώτα πρώτα ευχαριστώ τον κ. Μαρκόπουλο εκ μέρους όλων για τη διάθεση του Nobacco Black Line σε 5 μέλη του φόρουμ για δοκιμή. Νομίζω ότι ήταν μια καλή κίνηση εκ μέρους του για να γνωρίσει ο κόσμος το προϊόν.
Επέλεξα για δοκιμαστές, από τα μέλη του φόρουμ που θα το ζητούσαν, αυτά με τα περισσότερα μηνύματα, με το σκεπτικό ότι ήταν το μόνο στοιχείο που δίνει ένα βαθμό εμπειρίας πάνω στο θέμα και ελπίζω να αποδειχτή σοφή η απόφασή μου. Αν υπάρξει επόμενη φορά, με άλλο προϊόν ή άλλο αντιπρόσωπο, θα επιλεγούν διαφορετικά άτομα (εκτός αν δεν συμπληρωθούν αιτήσεις) αλλά ο αριθμός των μηνυμάτων θα είναι πάλι το μέτρο εμπειρίας.
Ελπίζω επίσης η δωρεάν διάθεση για δοκιμή να μην έχει επηρεάσει την κρίση των δοκιμαστών. Εγώ το βλέπω και ως αφορμή αν το προϊόν έχει ελαττώματα, να λάβει και ο κ. Μαρκόπουλος γνώση αυτών ώστε στο μέλλον να τροποποιήσει τις επιλογές του ή αν όλα είναι θετικά, να τις διατηρήσει. Υποθέτω ότι αυτός είναι και ο λόγος που διατέθηκε το προϊόν και όχι μόνο η διαφήμισή του.

Ερχόμαστε λοιπόν στις πρώτες εντυπώσεις:

Άργησα κάπως αλλά περίμενα λιγάκι να "καεί" το ατομάιζερ, δηλ. να εξαλειφθούν οι αρχικές "εργοστασιακές" γεύσεις και να πάρει σωστά μπροστά το τσιγαράκι γιατί αλλιώς θα 'τρωγε μεγάλο θάψιμο. Οι πρώτες εντυπώσεις από άποψη γεύσης ήταν τέτοιες που ήμουν σίγουρος ότι δεν μπορεί να είναι έτσι. Γι' αυτό και του έδωσα χρόνο.

Κατ' αρχάς όποιος δεν έχει κάποιο υγρό, για ν' αλλάξει αυτό που έχουν τα μηδενικά φιλτράκια, το 'θαψε το τσιγαράκι. Τα μηδενικής νικοτίνης φιλτράκια που περιέχονται στην αρχική συσκευασία μου θύμισαν εκείνα της e-cig.com που έχουν μια αίσθηση αέρα κοπανιστού και σχεδόν καθόλου γεύση. Και λέω σχεδόν γιατί πιο πολύ μου δίνει την εντύπωση ότι κάτι γίνεται και εξαφανίζεται ή "αραιώνεται" η γεύση των υγρών, ιδίως τις πρώτες ώρες λειτουργίας, παρά το ότι είναι άγευστα τα φιλτράκια.

Το φαινόμενο του αραιώματος της γεύσης μετά τις πρώτες ώρες λειτουργίας έχει περιοριστεί αρκετά αλλά δεν έχει εξαφανιστεί τελείως. Τα υγρά, που μου ήταν γνωστές οι γεύσεις τους από τη χρήση τους με άλλα e-cig, φαίνεται να έχουν χάσει από το άρωμα και τη γεύση τους που ξέρω. Υπολογίζω ότι αν συνεχίσει η βελτίωση με τον ίδιο ρυθμό, το φαινόμενο θα εξαλειφθεί τελείως σε 3-4 μέρες αλλά όπως είπα θα επανέλθουμε και για τις εντυπώσεις από πιο μακρόχρονη διάρκεια.
Το πρώτο που έκανα μετά την πρώτη δοκιμή ήταν να αδειάσω τα αρχικά φιλτράκια και να βάλω υγρό μέσα τους. Κράτησα μόνο ένα επίτηδες για να το δοκιμάσω μετά από μια βδομάδα και να δω την πραγματική γεύση του.

Ας πούμε όμως τα πράγματα με τ' όνομά τους. Το τσιγαράκι είναι το Janty Dura C (κυκλοφορεί και με άλλα ονόματα). Δίνω μια πιθανότητα 1% να πέφτω έξω και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Αυτό όσο αφορά το εξωτερικό λουκ της συσκευής. Βέβαια η "αποκάλυψη" αυτή δε νομίζω να επηρεάζει τον κ. Nobacco.gr στο ελάχιστο γιατί εκτός από τις ανταγωνιστικότατες τιμές του*,  δε σημαίνει ότι το Black Line είναι 100% ίδιο με το Dura. Όταν κάποιος παραγγέλνει πολλά κομμάτια από μια εταιρία, εκτός από το λογότυπο μπορεί να ζητήσει και άλλες ιδιεταιρότητες - μικρές τροποποιήσεις οι οποίες μερικές φορές κάνουν τη διαφορά.    * = Τα μέλη του φόρουμ έχουν έκπτωση 20%.

Στη χρήση της συσκευής τώρα: Έχει ελαφρύ τράβηγμα και είναι λίγο θορυβώδης αλλά βγάζει καλό ντουμάνι ή μάλλον πολύ καλό. Αυτό βέβαια μετά από μισή ώρα χρήσης γιατί στην αρχή, ιδίως στα πρώτα λεπτά, ο ατμός είναι ελάχιστος, (δοκιμασμένο και με τα δύο ατομάιζερ).

Τα φιλτράκια πρέπει να έχουν λίγη παραπάνω περιεκτικότητα σε υγρό από του 901 αλλά με τίποτα δε φτάνουν αυτή των Pen Style που είναι σχεδόν διπλάσια. Ευτυχώς κλείνουν καλά με ένα καπακάκι σιλικόνης που εφαρμόζει σφιχτά και μπορείς να τα μεταφέρεις χύμα στην τσέπη (σε αντίθεση με αυτά των 901 που ανοίγουν πολύ εύκολα). Από την άλλη δεν προσφέρουν και την αίσθηση σιγουριάς των φιλτρακίων του EVO, με το χοντρό πώμα μασίφ σιλικόνης.

Πρέπει να πω ότι στη συσκευή ταιριάζουν και τα φιλτράκια του 901. Έχουν μια πολύ μικρή διαφορά στο μήκος (του 901 είναι 1mm περίπου μικρότερα) και ίσως ο πολυεστέρας των 901 να μένει μισό χιλιοστό πιο μακρυά από την αντίσταση του ατομάιζερ αλλά φαίνεται να λειτουργούν κανονικότατα.

Είναι γνωστό ότι για την ώρα το τσιγαράκι που χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες είναι το EVO και επίσης έχω αναφέρει ότι προτιμώ τα ηλεκτρονικά τσιγάρα που προσομοιάζουν όσο γίνεται περισσότερο στα πραγματικά από οπτικής άποψης. Για την ώρα δεν προβλέπω να χρησιμοποιήσω το Black Line εκτός οικίας μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο. Σπίτι όμως με το PassThroug - το οποίο λειτουργεί άψογα - νομίζω ότι θα γίνει η πρώτη μου επιλογή. Έτσι κι αλλιώς πάντα έψαχνα (ή είχα παλιότερα) κάποιον αντισκαταστάτη του EVO για το σπίτι. Ελπίζω μόνο να διορθωθεί κι άλλο η γεύση του για να με ευχαριστεί περισσότερο.

Μου άρεσε:
Το τράβηγμα. Του δίνω 10/10. Είναι ελαφρύ και δεν κουράζει καθόλου.
Η ποσότητα το ατμού και η αίσθηση στο λαιμό.
Ο διακόπτης. Έχει καλή αίσθηση και δείχνει στιβαρός παρά το μέγεθός του.
Το λουκ. Αν και δε μοιάζει με πραγματικό τσιγάρο, είναι όμορφο.
Προσφέρεται για dripping (στάξιμο) λόγω του ατμοποιητή κλειστού τύπου.
Οι ελληνικές οδηγίες χρήσης και η συσκευασία γενικότερα.

Δε μου άρεσε:
Η γεύση του. Φαίνεται να διορθώνεται όμως σιγά σιγά.
Το πάχος του. Έστω και μικρή η διαφορά, του αφαιρεί πόντους στην κομψότητα.
Το φωτάκι της κάφτρας. Είναι πολύ κόκκινο, θα το προτιμούσα να πορτοκαλίζει κάπως.
Οι μικρές διαρροές ατμού στην ένωση του φίλτρου με τον ατμοποιητή.

Αυτά.
Θα διαβάσω και των άλλων και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 30, 2009, 03:13 »
Μετά τις παρατηρήσεις και των άλλων δοκιμαστών επανέρχομαι:

Το στάξιμο που αναφέρθηκε από όλους, τελικά δεν είναι ακριβώς στάξιμο. Θέλω να πω δηλ. ότι το υγρό το ίδιο δεν φεύγει από μέσα. Αυτό που διαφεύγει είναι ατμός που μόλις βγαίνει στην ένωση του ατμοποιητή με το φιλτράκι υγροποιείται. Ότι υπάρχει εδώ ένα ζήτημα είναι γεγονός αλλά σ' εμένα τουλάχιστον δεν είναι πολύ έντονο, δηλ. δεν έφτασε στο σημείο να στάξει! Ίσα που "ιδρώνει" κάπως η περιοχή γύρω από την ένωση. Κοιτάτε βέβαια να κουμπώνει καλά το φιλτράκι. Ένα σκούπισμα από έξω στο φιλτράκι, που συστήνει και ο Undertaker, σχεδόν μηδενίζει το φαινόμενο. Αυτό επιβάλεται και αν βγάλετε το φιλτράκι και το ξαναβάλετε.


Ναι, ζεσταίνεται αρκετά το ατομάιζερ. Πάντως δεν έχει δύο τρύπες που αναφέρεις, φίλε Udertaker, αλλά τέσσερις. Η μπαταρία, στο σημείο που ενώνεται με το ατομάιζερ έχει 4 εγκοπές. Ο ατμοποιητής δεν έχει καμία.

Το τσιγαράκι θέλει "στρώσιμο". Και δεν είναι το μόνο. Απλά αυτό εδώ χρειάζεται περισσότερο χρόνο. Η πείρα τόσων μηνών με διάφορα e-cig ως τώρα, με βοήθησε να το υποπτευθώ και γι' αυτό του έδωσα χρόνο. Κι ακόμα δεν έστρωσε για καλά. Ελπίζω μόνο να έχει αντοχή γιατί θα είναι κρίμα μόλις στρώσει καλά να τα τινάξει.  :P

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 30, 2009, 12:22 »
Sorry και απο μενα για την καθυστερηση. Επιτρεψτε μου να επανελθω με το πληρες review μου το απογευμα, ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα αδικησω κανεναν.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 30, 2009, 17:07 »
Να και το δικό μου review, εστω και καθυστερημένο.


1)   Συσκευασία – Πρώτη εντύπωση

     Α) πολύ όμορφη συσκευασία που ενώ στη αρχή δεν σε πείθει ότι χωράνε όλα εκεί μέσα, μετά αλλάζεις γνώμη,

     Β) βλέποντας ότι, όχι απλά χωράνε αλλά είναι και επί δυο!

     Γ) Προσεγμένη λοιπόν συσκευασία (ένα τετράγωνο καλαίσθητο κουτί, όμορφο και για δώρο) που σε κερδίζει εξ’ αρχής (δίνοντας μια αίσθηση πολυτέλειας).


2)   Περιεχόμενα – Συναρμολόγηση

     Α) 2 μπαταρίες, 2 atomizer, φορτιστής, καλώδιο φορτιστή, οδηγίες χρήσης και

     Β) σε ξεχωριστό πακέτο μέσα σε αρκετά προστατευτικά, τυλιγμένο το passthrough.

     Γ) Βγάζοντας το atomizer από τη συσκευασία του διαπίστωσα υγρό γύρω του, όχι πολύ, αλλά αρκετό.

     Δ) Η συναρμολόγηση εύκολη και η λογική απλή , ειδικά αν το έχεις ξανακάνει με οποιοδήποτε άλλο e-cig.

     Ε) λίγο ζόρι παραπάνω χρειάστηκε για να κουμπώσει το φίλτρο πάνω στο υπόλοιπο τσιγάρο.


3)   Χρήση – Αίσθηση

     Α) Η αρχική αίσθηση είναι οτι χρειάζεται μεγάλη και επαναλαμβανόμενη προσπάθεια να τραβηξεις την πρωτη καλη τζούρα γιατι στις αρχές η ποσότητα καπνου ειναι απειροελάχιστη, πραγμα που ειναι λογικο μιας και το ατομαιζερ ειναι εντελως στεγνο.

     Β)Οταν λοιπον παρει μπροστα, η ποσοτητα του καπνου ειναι απολυτως ικανοποιητικη σαν ποσότητα(παχύς καπνός) και τηρουμενων των αναλογιών και σαν αίσθηση.

     Γ)Η χρηση του κουμπιου ενεργοποίσης της μπαταρίας ειναι πανεύκολη και μετα απο κάποιο σημείο γινεται εντελώς μηχανικά αρα δεν ενοχλεί.

     Δ)Μικροποσότητες υγρού κανουν την εμφανιση τους μεταξυ φιλτρου και ατομαιζερ.

     Ε)Στην προσπάθεια μου να βγαλω το φιλτρο μετα απο ηπια χρηση λιγων λεπτών εκτοξευτηκαν λιγες σταγονες στο παντελονι μου.

    Στ) Η αίσθηση του είναι πολύ καλή πάνω στα δαχτυλα και δειχνει κατάτι ελαφρύτερο απο αλλα στη κατηγορια του.

     Ζ) Το γεγονός οτι είναι ελάχιστα πιο παχύ από κάποια του ανταγωνισμού, δεν ενοχλεί.

     Η) Η εισπνοή του ατμού, γίνεται πάρα πολύ εύκολα χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια, γεγονός που αποτελεί το μεγαλύτερο προσόν του.


4)   Passthrough

     Α) Άνετη και απροβλημάτιστη η χρήση του ακόμα και σε εμένα που ηταν κάτι πρωτογνωρο στην αρχή

     Β) Συστηνεται ανεπιφύλακτα σε καπνιστές που βρίσκονται πάντα με ενα τσιγάρο στο χέρι και κοντά σε υπολογιστή

     Γ) Μπορεί να χρηιμοποιηθεί και αρκετή ωρα μετά την απομακρυνσή του από το usb.


5)   Βαθμός ικανοποίησης– Γενικό συμπέρασμα


     Ενας αρχάριος που θα θελήσει να ξεκινήσει με αυτο το τσιγαρο, δεν θα απογοητευτεί ωστε να παρατησει την ιδεα του ηλεκτρονικου τσιγάρου. Καλή, συμπαγης κατασκευή, πολυτελούς εμφάνισης (οχι πια δεν με ξενιζει το μαυρο χρωμα), με ολα τα απαραιτητα αξεσουάρ  για να μπει κάποιος στο χώρο των e-cig. Επαγγελματισμός από την εταιρεία που το προμηθεύει, πραγμα σημαντικό τουλαχιστον για μένα στις δοσοληψίες μου.

     Σαν αρνητικά στοιχεία, θα ήθελα μονο να αναφέρω το θέμα της εμφάνισης υγρού ανάμεσα στο φιλτρο και το ατομαιζερ (φαινόμενο που είδα να λιγοστεύει αν δεν σφιξης το φιλτρο και αφησεις μια χαραμαδα ισα-ισα πριν τερματισει), όπως και το σημαντικότερο γεγονός οτι το ατομαιζερ «πατάει» πάνω στον ποτισμενο πολυεστερα, με οτι αυτο μπορει ή οχι να συνεπαγεται. Δεν μπορω να σχολιασω το throat hit γιατι με τα συγκεκριμενα φιλτράκια δεν είναι δυνατον  να υπάρχει και δεν το δοκιμασα με καποιο βαθμό νικοτίνης.

     Από την ολιγοήμερη χρήση που του έκανα έμεινα γενικά ευχαριστημένος. Αποτελεί μια τίμια όσο και ολοκληρωμένη λύση σε προσιτή τιμή. Βεβαίως πάντα κι αυτή με τις παιδικές της ασθένειες.

     Τελος θα ήθελα να ευχαριστήσω την NOBACCO και το e-kapnisma.gr  για την ευκαιρία που μου έδωσαν να αξιολογήσω το προιόν αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2009, 17:21 από Cyan »

Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 30, 2009, 18:18 »
Το Νobacco Black Line έρχεται σε ένα γκρίζο τετράγωνο  κουτί.
Το κουτί περιέχει δυο μπαταρίες , δυο ατμιστές  τον φορτιστή, το καλώδιο του φορτιστή 5  φιλτράκια μηδενικής νικοτίνης και ένα μικρό εξάπτυχο πλήρως εμπεριστατωμένο και κατατοπιστικό εγχειρίδιο.




Το τσιγάρο σαν μέγεθος θυμίζει πουράκι και πρέπει να είναι εφάμιλλο του Janty Dura-C.
Το μαύρο ματ χρώμα του είναι αρκετά καλαίσθητο.
Το led της μπαταρίας έχει ένα πολύ έντονο κόκκινο χρώμα πού το βρίσκω λίγο ενοχλητικό ( αυτό βέβαια λύνεται με έναν σκουρόχρωμο ανεξίτηλο μαρκαδόρο για cd-dvd)

Το Black Line το δοκίμασα με δυο διαφορετικά υγρά : το High της Nobacco και το Ecopure High της Evo.
Το High της Nobacco δεν με εντυπωσίασε...καλύτερο μεν άρωμα αλλά φτωχότερος καπνός ( αυτό βέβαια οφείλεται στο ότι τα υγρά περιέχουν PG έναντι της VG που περιέχουν τα υγρά της Evo.
Πολύ καλό ντουμάνι με το Ecopure  πολύ καλό throat hit

Ο χειροκίνητος διακόπτης δουλεύει πολύ καλά και "δίνει " μπόλικο ρεύμα στον ατμιστή πράγμα που τον κάνει να ζεσταίνεται αρκετά αλλά προσωπικά  δεν με ενοχλεί καθόλου.

Το πρόβλημα που είχα με όλα αυτά τα τσιγάρα ήταν ότι ενεργοποιούνται μόνα τους από τους δυνατούς ήχους πράγμα που τα καθιστά προβληματικά για χρήση σε θορυβώδη περιβάλλοντα πρόβλημα που ο χειροκίνητος διακόπτης του Black Line το εξαφανίζει.

Για όσους έχουν ένα τσιγάρο στο στόμα και ρουφάνε συνέχεια ο διακόπτης ίσως είναι λίγο ενοχλητικός ...από την άλλη βέβαια αν έχεις και τα δυο σου χέρια απασχολημένα δεν μπορείς να το λειτουργήσεις και αυτό έχει ένα καλό : δεν καπνίζεις τόσο όσο με το "αυτόματο" τσιγάρο.

Το Black Line "πίνει" πολύ υγρό αλλά σε ανταμείβει με πλούσια  σύννεφα ατμού και ωραία αίσθηση στο λαιμό.

Με τις μπαταρίες δεν έχω κάποιο πρόβλημα και μιας και βρήκα λύση με την ασυμβατότητα τις e-case που ήδη κατείχα τώρα πλέον μπορώ να το πάρω οπουδήποτε χωρίς να ανησυχώ μη μου  τελειώσει η μπαταρία.



Θετικά:
Πολύ καλό e-sig καλό throat hit πλούσιος ατμός αυτονομία μπαταρίας σε συνδυασμό με την e-case .

Aρνητικά:
Σχετικά ακριβό ,  έντονο το κόκκινο led της μπαταρίας

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 30, 2009, 18:32 »
Μάλιστα. Με τον liquidx συμπληρώθηκε το καρέ.  :)

Όπως το περίμενα. Καθένας έδωσε σημασία στα σημεία που τον ενδιαφέρουν περισσότερο, αλλά υπήρχαν και κοινές διαπιστώσεις από όλους μας.

Πιστεύω ότι οι αναγνώστες θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στα σημεία που ο καθένας θεωρείς πιο σημαντικά.

Ευχαριστώ όλους σας για τις πρώτες εντυπώσεις. Η συζήτηση συνεχίζεται και θα κλείσουμε ένα ραντεβού οπωσδήποτε για τις 20 Ιουνίου για τα αποτελέσματα της μακρόχρονης δοκιμής. Αυτό δε σημαίνει ότι το θέμα μέχρι τότε πρέπει να παραμείνει νεκρό!

Εγώ ας πούμε έχω κιόλας να πω ότι στη μία μέρα περίπου που μεσολάβησε από το αρχικό κείμενο της δοκιμής μου, η γεύση έχει αποκατασταθεί σε ποσοστό πάνω από 90%. Πολύ γρηγορότερα από ό,τι υπολόγιζα.

Και βέβαια σχολιάζουμε, συζητούμε για τις δοκιμές μας και τα κείμενα που προηγήθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 30, 2009, 18:50 »
.... Ενας αρχάριος που θα θελήσει να ξεκινήσει με αυτο το τσιγαρο, δεν θα απογοητευτεί ωστε να παρατησει την ιδεα του ηλεκτρονικου τσιγάρου.

Έχω ένσταση εδώ. Εμείς δεν απογοητευτήκαμε γιατί έχουμε τη γνώση. Ένας αρχάριος νομίζω ότι θα απογοητευτεί, κι αυτό θα πρέπει να το προσέξει λιγάκι ο κ. Μαρκόπουλος. Ο λόγος είναι τα φιλτράκια:
Εμείς που ξέρουμε, τα στίψαμε και βάλαμε άλλο υγρό. Αυτά τα κόλπα όμως, για κάποιον καινούργιο στο άθλημα, είναι εντελώς άγνωστα. Θα τα μάθει στην πορεία θα μου πεις, αλλά φοβάμαι ότι η πρώτη εντύπωση από τη γεύση θα διώξει αρκετούς υποψήφιους πελάτες και είναι κρίμα μια τόσο μικρή λεπτομέρεια να χαλάει τη συνολική εικόνα, γιατί είναι κάτι που διορθώνεται πολύ εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 30, 2009, 21:26 »
atmos, sorry εάν είμαι off-topic αλλά πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να φτιάξεις ένα template/draft για να στηρίζονται οι κριτικες και όλες να έχουν το ίδιο πάνω/κάτω format, thanks

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Black Line.
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 01, 2009, 09:53 »
Ελπίζω επίσης η δωρεάν διάθεση για δοκιμή να μην έχει επηρεάσει την κρίση των δοκιμαστών. Εγώ το βλέπω και ως αφορμή αν το προϊόν έχει ελαττώματα, να λάβει και ο κ. Μαρκόπουλος γνώση αυτών ώστε στο μέλλον να τροποποιήσει τις επιλογές του ή αν όλα είναι θετικά, να τις διατηρήσει. Υποθέτω ότι αυτός είναι και ο λόγος που διατέθηκε το προϊόν και όχι μόνο η διαφήμισή του.

Λευτέρη, επειδή τώρα το είδα, εάν εννοείς εμένα κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Σε κάθε περίπτωση και σε οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να αγοράσω όποιο e-cig θέλω, χωρίς να με επηρεάσει στο παραμικρό οικονομικά. Δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές οι κουβέντες, αλλά αναγκάζομαι να το γράψω, γιατί ο μόνος τη στιγμή που το έγραφες που πήρε δωρεάν το προϊόν και έγραψε καλά λόγια ήμουν εγώ, δηλαδή ο Undetaker το αγόρασε και ο Giorgos1969 που το πήρε δωρεάν το έθαψε.

Σε διαβεβαιώνω πως δεν έχει καμία σχέση με τη δωρεάν διάθεση, ίσα ίσα που αρχίζω και το συνηθίζω σιγά-σιγά.


Το στάξιμο που αναφέρθηκε από όλους, τελικά δεν είναι ακριβώς στάξιμο. Θέλω να πω δηλ. ότι το υγρό το ίδιο δεν φεύγει από μέσα. Αυτό που διαφεύγει είναι ατμός που μόλις βγαίνει στην ένωση του ατμοποιητή με το φιλτράκι υγροποιείται. Ότι υπάρχει εδώ ένα ζήτημα είναι γεγονός αλλά σ' εμένα τουλάχιστον δεν είναι πολύ έντονο, δηλ. δεν έφτασε στο σημείο να στάξει! Ίσα που "ιδρώνει" κάπως η περιοχή γύρω από την ένωση. Κοιτάτε βέβαια να κουμπώνει καλά το φιλτράκι. Ένα σκούπισμα από έξω στο φιλτράκι, που συστήνει και ο Undertaker, σχεδόν μηδενίζει το φαινόμενο. Αυτό επιβάλεται και αν βγάλετε το φιλτράκι και το ξαναβάλετε.

Εδώ σε πετυχαίνω να κάνεις το πρώτο λάθος από καταβολής του φόρουμ (νέου & παλιού).

Σε μένα είναι στάξιμο και τα ατομάιζερ/φίλτρο είναι συνέχεια υγρά και κατά την μεταφορά αλλά και αφότου αφαιρέσω την μπαταρία από το ατομάιζερ, το βράδυ. Οπότε αυτή η δυσλειτουργία οφείλεται στο φίλτρο ή στο ατομάιζερ.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias