vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 7 χρήστες
Takis D.M, Mimhsdr, bloodlessz, Milarepa, lagoudakis, Jorge, manoslykos

Twitter

φιλτράκια black line.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
φιλτράκια black line.
« στις: Αυγούστου 30, 2009, 18:01 »
την τελευταία βδομάδα -όπως καταλάβατε :)- μού προέκυψε ερώτημα με την διάρκεια στα φίλτρα τού bl.

πως γίνεται το evo, με το μισό φίλτρο καί τον μισό πολυεστέρα, να κρατάει απείρως (!!) περισσότερο.
δεν γίνεται να φταίει μόνο η σαφώς μεγαλύτερη θερμοκρασία τού bl, ούτε, ούτε, ούτε.
η  διαφορά ήταν τεράστια.
καί έτσι ξεκίνησαν τα πειράματα.

το φίλτρο τού αποροφητήρα, έδωσε -αν έδωσε- μικρή διαφορά.

βγάλσιμο λοιπόν πολυεστέρα από evo καί γέμισμα bl.

το έκανα με δύο τρόπους:

1. ένας πολυεστέρας από evo είναι μισό φίλτρο bl. δεν το έσπρωξα λοιπόν κάτω, το άφησα πάνω πάνω καί έσταξα 8 σταγονίτσες.

2. έβαλα ένα πολυεστέρα evo, τον έσπρωξα κάτω καί έσταξα. Γιά κάποιον λόγο, το υγρό δεν αποροφήθηκε, αλλά έμεινε το περισσότερο πάνω από τον πολυεστέρα. Έβαλα δεύτερο πολυεστέρα από πάνω καί τον έσπρωξα όσο πήγαινε έτσι πού απορόφησε το υγρό.

Καί στις δύο περιπτώσεις, ΝΟΜΙΖΩ τουλάχιστον πως είχα καλύτερο αποτέλεσμα.
Στην πρώτη περίπτωση μάλιστα τα πράγματα ήταν "δραματικά" καλύτερα.

Στην δεύτερη περίπτωση, δεν άντεξε όσο στην πρώτη, αλλά υπήρχε η εξής ευκολία. Μόλις "τελείωσε" η γεύση, το μόνο πού είχα να κάνω, ήταν να "πιέσω" λίγο (απλά με το κλειδί μου) το πάνω πολυεστεράκι. Έτσι "ξαναγέμιζε" ας πούμε από το ενδιάμεσο υγρό. Το έκανα 3-4 φορές καί πάντα είχα καμιά 10 τζουρίτσες.

Σας έδωσα καλή δικαιολογία γιά "παιχνίδια"?

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 30, 2009, 23:18 »
Για να καταλάβω φταίει ο πολυεστέρας του BL????

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 30, 2009, 23:25 »
ή αυτός τού evo  ;)

μπορεί να έχουν άλλη πυκνότητα, άλλη σύνθεση, δεν ξέρω.
καί -αν το καταλάβατε- δεν είμαι ακόμη σίγουρος, αλλά έχω την ΕΝΤΥΠΩΣΗ πως στην πρώτη περίπτωση άτμισα πολύ περισσότερη ώρα.
αύριο θα γίνουν νέες δοκιμές.

Πάντως το "2" ισχύει (καί είναι σαφώς προτιμότερο να πιέζεις απλά τον επάνω πολυεστέρα καί να ξαναγεμίζει, από το να στάζεις με το μπουκαλάκι όταν είσαι out).

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 31, 2009, 10:43 »
πολύ θα ήθελα να αλλάξω τον τίτλο καί να τον κάνω "πως το evo σώζει το black line" αλλά είμαι διακριτικός   :D

εδώ καί μία ώρα είμαι σε συνεχείς "μεγάλες τζούρες" στο bl.

η περίπτωση 1 παραπάνω, είναι σαφώς καλύτερη από τα ορίτζιναλ bl καί προσφέρει κάποιες τζούρες επιπλέον.

όμως με το παρακάτω "τέχνασμα", βρίσκομαι με το bl στο στόμα 1 ώρα, σε λίγο θα τελειώσει η μπαταρία καί ατμίζω ακόμη. Χάνω βέβαια σταδιακά το "χτύπημα" αλλά η γεύση, γεύση.

έβαλα ένα πολυεστέρα evo κάτω. Καί ακολούθησα το "γέμισμα evo". έσταξα 7 σταγόνες, έβαλα από πάνω δεύτερο πολυεστέρα evo καί έσταξα δύο σταγόνες.

Ανάσταση μιάς ώρας  :) :) :) :) :)

(αν δεν έχετε evo δοκιμάστε με αποροφητήρα, κόβοντας όμως όχι ένα, αλλά δύο κομάτια. -αν καί τού evo είναι πολύ "αραιοί".)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 31, 2009, 10:59 »
να συμπληρώσω κάτι?
η διαφορά στην σύνθεση τού υλικού, εξαφάνισε την αίσθηση τού καμένου.
ακόμη κι όταν τελειώνει καί η γεύση καί το χτύπημα, παίρνω άγευστο ατμό, αλλά όχι καμένο (πού μού έδινε το bl).


Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 31, 2009, 15:37 »
Ρε παιδιά, εμένα δεν μου έκατσε η λύση του απορροφητήρα! Πήρα από Βασιλόπουλο και μου βγάζει γεύση καπνού και μετά νιώθω παράξενα τον λαιμό μου!
Για τι μάρκα μαλλί μιλάτε εσείς;;;;

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 31, 2009, 17:12 »
για την φτηνη (1,5 ευρω τού ΑΒ).
και μενα μου το κανει -λιγο πριν "αδειασει" απο υγρο, οχι εξαρχης

για αυτο -και επανερχομαι στο παραπανω- βαζω στο bl τον πολυεστερα του evo (δεν υπαρχει τελικα αυτη η γευση και εχω διαρκεια)

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 31, 2009, 18:01 »
Ρε παιδιά, εμένα δεν μου έκατσε η λύση του απορροφητήρα! Πήρα από Βασιλόπουλο και μου βγάζει γεύση καπνού και μετά νιώθω παράξενα τον λαιμό μου!

Εμένα πάντως Χρήστο μου δουλεύει μια χαρά.
Η διαφορά είναι ότι με τον απορροφητήρα το BL έγινε ακόμη πιο φαγάνα αλλα μου δίνει πλουσιότερο ατμό.
Τι να πω, πειραματίσου, μην το εγκαταλείψεις...

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 31, 2009, 20:01 »
εγώ, τελειώνω το topic εδώ -ότι ήταν να κάνω τόκανα-.   :)

πριν από μιάμιση ώρα, έβαλα στο φίλτρο ΔΥΟ κομάτια αποροφητήρα (αρκετά αφράτα). ένα κάτω, 7 σταγόνες, από πάνω το άλλο καί άλλες 3 σταγόνες.
Μετά από μιάμιση ώρα συνεχούς ατμίσματος ... τελείωσε η μπαταρία (πάντως καί το φίλτρο αισθανόμουν πως έφτανε στα τελευταία του!!!).

-να πω επίσης, πως δοκίμασα κόβοντας στα δύο τον bl πολυεστέρα. τζίφος. μάλλον είναι πολύ,μα πάρα πολύ πυκνός-.

όποιος δοκιμάσει, περιμένω   ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 31, 2009, 23:57 »
Κι εγώ όταν έβγαλα τον πρώτο πολυεστέρα από φιλτράκι του BL αυτό σκέφτηκα: Παραείναι πυκνός.
Έχω δει κάποιες συγκρίσεις παλιότερα (σε ξένα φόρουμ) που σύγκριναν τους πολυεστέρες των φίλτρων για να δείξουν τη χωρητικότητά τους σε υγρό. Δεν ξέρω αν οι κατασκευαστές επηρεάστηκαν από τέτοια πράγματα αλλά αυτό για έναν έμπειρο χρήστη είναι το τελευταίο που μετράει.
Είναι καταφανέστατο ότι το φιλτράκι του BL χωράει πολύ περισσότερο υγρό από του EVO, το ότι δε φτάνει όλο στο ατομιζερ, σημαίνει ότι κάτι παίζει με το σφουγγαράκι. Καλά κάνεις που το ψάχνεις.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 00:28 »
Κι εγώ δοκίμασα το φίλτρο απορρ. αλλα το βρήκα πιο πυκνό ακόμα.
Θα πάρω σβάρνα όλες τις μάρκες μέχρι που να πετύχω το καλύτερο :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 00:35 »
γιατί δεν παίρνεις απλά, 5 φιλτράκια evo? αλλοιώς ΑΒ. (το αραίωσα λίγο καί μόνος μου όμως -το άνοιξαπως το λένε).

πάντως ότι καί να βάλεις κάντα 2 κομμάτια -πάνω καί κάτω. επιμένω μετά από μία ολόκληρη μέρα δοκιμών.
μπορεί να έβαζα 10 σταγόνες την φορά, αλλά πήγαινα πάνω από 1-1,5 ώρα.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 00:45 »
Θα προσπαθήσω πάλι αύριο,δεν είχα σκεφτεί να το ανοίξω λίγο γιατί μου είχε φανεί πιο αραιό από τον πολυεστέρα του BL,πάντως ότι έκανε δουλειά ,έκανε,και το έχω  για λύση όταν ξεμένω.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 12:37 »
Γεια σου Αlfisti  :bye: . Πραγματικά με έσωσες :thumpup: . Έβαλα κ γω το φίλτρο του EVO στο BL κ έχω πολύ μεγαλύτερη διάρκεια αλλά κ το υγρό που υπάρχει στο φίλτρο αξιοποιείται όλο σχεδόν από το φαγανό ατομ του 510 (ΒL). Σε ευχαριστώ!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: φιλτράκια black line.
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 17:08 »
 ;) ;) καί χαμόγελο διαρκείας !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix