vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, manoslykos, paiktaras, lagoudakis, Jorge, kyrgiannis, pirate

Twitter

The Ego Booster

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #45 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 16:29 »
Ναι Αλέκο, ισχύει. Μετά από 2 ημερών παρατήρηση, διαπιστώνω ότι οι μπαταρίες όταν ατμίζω σε 3,3 με 3,8 δεν εμφανίζουν μετρήσιμη μείωση σε διάρκεια. Σε 4,2 με 4,7 όμως, διαπιστώνω ένα 25%, κατ'εκτίμηση, μείωση στη διάρκεια.

Και για αυτό χρειάζομαι λίγο περισσότερο χρόνο παρατήρησης για να σιγουρευτώ, αλλά οι πρώτες εκτιμήσεις μου αυτό δείχνουν.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #46 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 16:31 »
Άρα Θοδωρή θα σε βόλευε περισσότερο από θέμα εργονομίας μια μπαταρία στα 900-1100mah αλλά δε ξέρω από εμφάνιση και ύψος πως θα ταν... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #47 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 16:44 »
Ναι Αλέκο, ισχύει. Μετά από 2 ημερών παρατήρηση, διαπιστώνω ότι οι μπαταρίες όταν ατμίζω σε 3,3 με 3,8 δεν εμφανίζουν μετρήσιμη μείωση σε διάρκεια. Σε 4,2 με 4,7 όμως, διαπιστώνω ένα 25%, κατ'εκτίμηση, μείωση στη διάρκεια.

Και για αυτό χρειάζομαι λίγο περισσότερο χρόνο παρατήρησης για να σιγουρευτώ, αλλά οι πρώτες εκτιμήσεις μου αυτό δείχνουν.

Αρα pass through  και αγιος ο θεος!!! Αυτη ειναι η μονη λυση για οταν εισαι σπιτι και θες πολλα ντουμανια  :thumpup:
Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #48 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 16:45 »
Με drip tip dual coil lr και 1000ρα μπαταρία φίλε Αλέκο και Βαγγέλη είμαστε στα 20 εκατοστά! :laugh1:

(ακριβώς 20 είναι, η φωτογραφία κλέβει λίγο λόγω της προοπτικής του ευρυγώνιου φακού του iphone.)





Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #49 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 16:49 »
καλη φαση  :))
παρε ναργιλε καλυτερα αντι για 1100αρα μπαταρια, να εχεις και λιγο χωρο βρε αδερφε  ;D

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #50 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 16:55 »
πολύ μεγάλο βρε παιδιά :confused1: :confused1: σαν κλαρίνο είναι :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #51 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 16:57 »
Υπαρχουν και χειροτερα Γιωργο και με μεγαλυτερο παχος  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #52 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:03 »
Ένας φίλος μου λέει χθες "κρατάς που κρατάς τη φλογέρα, δεν παίζεις κάνα τραγούδι να ευθυμήσουμε;" :laugh1:


Και ένα heads up. Οι 900άρες μπαταρίες ego-t με το μπλε φωτάκι, ξέρετε αυτές οι καρακινέζικες που δεν κλειδώνουν, δεν δουλεύουν με το booster γιατί δεν χρησιμοποιούν PWM (Pulse Width Modulation) και δεν παράγουν αρκετό ρεύμα για να λειτουργήσει το booster. Συνέπεια αυτού είναι να αναβοσβήνει το φωτάκι της μπαταρίας και να μην δίνει ρεύμα. Μόλις δοκίμασα μια δικία μου (ευτυχώς που έχω μόνο μία).
Αν όμως βάλει κάποιος μια μπαταρία με υψηλό voltage (πάνω από 3,7 που δίνουν οι non-PWM μπαταρίες, το booster θα δουλεψει μια χαρά.

Παραθέτω από το site της Artisan:

Does the Ego Booster work with 3.7 fat batt devices?
Sadly, no. We found that 3.7 volt fat batts just could not produce the current required by the Ego Booster. As mentioned previously, if you connect an Ego Booster to one of these
devices you will not damage the Ego Booster, however you may damage the battery.
The Ego Booster uses the fact that genuine eGo batteries use what is called Pulse Width
Modulation (PWM) to control the power going to the atomizer. If you use a device which
does not use PWM, the battery must be capable of producing adequate current to power
the Ego Booster. This is why we recommend high-current batteries for non-eGo devices.


Συμπερασματικά, αν κάποιος έχει στοκ σε no-name μπαταρίες των 3,7 αντί για τα 3,2 που δίνουν οι κανονικές ego-t μπαταρίες με PWM και σκέφτεται να τις αξιοποιήσει με το booster να μην το αγοράσει, γιατί τον περιμένει μεγάλη απογοήτευση.

Αποσυνδεδεμένος adams_nik

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #53 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 18:53 »
Τύφλα να'χει ο Σαλέας...! :laugh1:
Ουσιαστικά την ίδια δουλεία δεν κάνει και η
Variable Voltage ή όχι? Είναι και πιό Stealth...

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #54 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2011, 09:53 »
Τύφλα να'χει ο Σαλέας...! :laugh1:
Ουσιαστικά την ίδια δουλεία δεν κάνει και η
Variable Voltage ή όχι? Είναι και πιό Stealth...

Στην ουσια ναι. Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν εχεις τα ενδοιαμεσα voltage, αλλα 3 προεπιλεγμενες θεσεις, και οτι πρεπει να αγορασεις καινουργιες μπαταριες. Οπως ειπα και πιο πανω αν καποιος εχει ηδη στοκ απο ego-t μπαταριες και θελει να τις αξιοποιησει, τοτε μονο κατα τη γνωμη μου αξιζει η αγορα του booster.

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #55 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 11:40 »
Επανέρχομαι μετά από μερικές μέρες χρήσης για να γράψω κάποια ακόμη συμπεράσματα που σε κάποιους μπορεί να φανούν χρήσιμα.

Σε χρήση με ατμοποιητή ego-t η απόδοση του booster είναι εξαιρετική. Μπορείς να διαγνώσεις με ξεκάθαρο τρόπο πόση διαφορά κάνει η ρύθμιση του voltage στην ατμιστική απόλαυση.
Συγκεκριμένα στα 3,3 με 3,7 (περίπου πάντα, λόγω απουσίας ενδείξεων) είναι σαν να ατμίζεις με έναν απλό ego-t. Στα 3,8 με 4,2 περίπου αρχίζεις και έχεις την αίσθηση ότι ατμίζεις με lr. Περισσότερο χτύπημα και ατμός και πλoύσια γεύση, με την ανάλογη επιβάρυνση στην κατανάλωση υγρού.
Πάνω από τα 4,3 και μέχρι το τέλος το υγρό εξατμίζεται με τρελούς ρυθμούς, το χτύπημα και ο ατμός κορυφώνονται, αλλά η γεύση του υγρού αρχίζει να ατονεί.
Συμπέρασμα; Στα 4 με 4,2 volt θεωρώ ότι είναι η κορυφαία ατμιστική εμπειρία που μπορεί να δώσει ένας απλός ego-t με χρήση του booster.

Δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι η διάρκεια της μπαταρίας όντως επηρεάζεται από τη χρήση του booster. Κατά μέσο όρο, ατμίζοντας σχεδόν πάντα από τα 4 και πάνω ένα 30% πτώση στη διάρκεια την βλέπω.
Αυτό με επιβαρύνει στο να κουβαλάω μια επιπλέον μπαταρία. Παλιά έφευγα από το σπίτι για δουλειά με μια φορτισμένη, εκτός από αυτήν του τσιγάρου, ενώ τώρα φροντίζω να έχω δύο.
Βέβαια έχω πάντα την επιλογή να ατμίσω σε χαμηλό voltage ή να βγάλω το booster αν θέλω να κάνω συντήρηση στη μπαταρία, αλλά είναι δύσκολη απόφαση.

Γιατί αν καλομάθει η γριά στα σύκα... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #56 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 12:22 »
Το booster λογικά πρέπει να παίζει με ego passthrough.
Το δοκίμασε κανείς?
Αν λειτουργεί, ίσως είναι μια όχι πολύ ακριβή λύση για VV στο σπίτι, αν βέβαια αντέχει και δεν χαλάσει σε 1-2 εβδομάδες...

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #57 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 13:57 »
Πάνο, το passthrough που έχω εγώ στην κατοχή μου δεν δουλεύει με το booster. Αλλά πάλι δεν δουλεύει και χωρίς το booster με απλούς lr άτμο ή κάρτο, κάνει cut-off και αναβοσβήνει το λαμπάκι.. :wall: Μόνο με nr ατμοποιητές δουλεύει και φυσικά χωρίς το booster.
Δεν είναι όμως μπαταρία-passthrough, είναι ένα πολύ μικρό 510 από oksmokey.com και προφανώς δεν μπορεί να διαχειριστεί περισσότερο ρεύμα. Συγκεκριμένα είναι αυτό:



Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος Georgio

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Ο πιο έξυπνος τρόπος για να χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή σας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 29, 2011, 19:59 »
Ναι Αλέκο, ισχύει. Μετά από 2 ημερών παρατήρηση, διαπιστώνω ότι οι μπαταρίες όταν ατμίζω σε 3,3 με 3,8 δεν εμφανίζουν μετρήσιμη μείωση σε διάρκεια. Σε 4,2 με 4,7 όμως, διαπιστώνω ένα 25%, κατ'εκτίμηση, μείωση στη διάρκεια.

Και για αυτό χρειάζομαι λίγο περισσότερο χρόνο παρατήρησης για να σιγουρευτώ, αλλά οι πρώτες εκτιμήσεις μου αυτό δείχνουν.

φιλε θοδωρη στο στειλανε με small packets air χωρις tracking στα 7,94$ cad ?? αυτο τον τροπο αποστολης επελεξες? ποσο εκανε να σου ερθει?

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Ego Booster
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 12:01 »
Επέλεξα τον πιο φτηνό τρόπο αποστολής από τις επιλογές που έδινε, χωρις tracking. Δεν θυμάμαι πως το λέγανε ακριβώς αλλά πρέπει να είναι αυτό που λες. Έκανε 15 μέρες να έρθει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix