vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, FaniFox

Twitter

Kanger IPOW 2 1600mah VW

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Kanger IPOW 2 1600mah VW
« στις: Ιουλίου 03, 2015, 03:10 »
    Καλησπέρα,πριν απο μέρες ήμουν στην αναζήτηση μπαταρίας eGo.Ήθελα μια καλή μπαταρία η οποία να μπορεί να κρατήσει για αρκετές ώρες της μέρας και να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.Ήθελα να έχει σίγουρα οθόνη η οποία να έχει ενδείξεις τουλάχιστον watt κ του υπολοίπου της μπαταρίας κ οτι επιπλέον θα ήταν καλoπροαίρετο.Με ενδιέφερε να έχει passthrought κ διακόπτη αλλαγής των watt,και μια συμπαθητική εμφάνιση.

           Τελικά κατέληξα στην Kanger Tech IPOW 2 16000 mah VW


            ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

  • Μήκος:115mm
  • Διάμετρος:18.5mm
  • Watt: 3W-15W
  • Led Οθόνη ενδείξεων: Watt/ohm/Battery Level
  • Double Protection:Οπές απαγωγής θερμότητας & εσωτερικός ρυθμίστης θερμοκρασίας
  • Σπείρωμα: 510 & eGo με αποσπώμενο αντάπτορα 510 για eGo
  • Φόρτιση: μέσω Micro usb καλωδίο
  •    ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΟΦΟΡΙΕΣ
  • Μεγαλή αυτονομία 1600mah
  • Passthrought λειτουργία (δυνατότητα χρήσης κατά την φόρτιση)
  • Υψηλής ποιότητας κατασκευή
  • Προστασία από υπερθέρμανση (τρύπες απαγωγής αέρα)
  • Συμβατότητα με όλα τα μοντέλα ατμοποιητών
  • Αισθητικά ενιαίο αποτέλεσμα με κάθε 510 ατμοποιητή
  • Αποσπώμενος 510 για eGo αντάπτορας
  • LED οθόνη με ενδείξεις της επιλεγμένης ισχύς, της αντίστασης Ohm αλλά και του υπολοίπου μπαταρίας
  • Σταθερός διακόπτης αλλαγής των Watt
  • Μεγάλο "άνετο" κουμπί λειτουργίας
  •      Οι πρώτες εντυπώσεις της μπαταρίας είναι θετικές,εμφανισιακά είναι σούπερ,πολύ όμορφο design,άνετη στο χέρι και εξαιρετικό κουμπί,απαλό στο πάτημα κ ενσωματωμένο στην μπαταρία χωρίς να προεξέχει.Η οθόνη σε καλό σημείο,led ενδείξεις με καλό φωτισμό η οποίες νομίζω θα είναι ευδιάκριτες(δεν το δοκίμασα) στον ήλιο.Η επιλογή των watt είναι από 3W-15W η οποία γίνετε ανά 0,5W με τον διακόπτη ο οποίος βρίσκεται στην βάση της μπαταρίας.Υπάρχει φυσικά η επιλογή της απενεργοποίησης με το κλασικό πάτημα του κουμπιού με τις πέντε γρήγορες επαναλήψεις,όπως και η διακοπή μετά από δέκα συνεχόμενα δευτερόλεπτα.Η φόρτιση γίνεται απο μία θύρα micro usb που βρίσκεται δεξιά του κουμπιού.

       
    Κάποια αρνητικά που παρατήρησα εγώ και θα ήθελα την βοήθεια και τις δικές σας εντυπώσεις σε αύτα.Έχω κάνει 2 πλήρη φορτίσματα,άφησα την μπαταρία να αδειαση τελείως κ τις δύο φορές και την φόρτισα 8-10 ώρες.Αυτό που με ενόχλησε είναι η ένδειξη της μπαταρίας,η μάλλον για να το πω καλύτερα ο τρόπος που δείχνει πως καταναλώνεται η μπαταρία.Για να γίνω πιο κατανοητός,μόλις φορτίσει η μπαταρία έχει 5 γραμμές,με το που κάνω 3-4 τζούρες τσούπ παει η μία η γραμμή (αμάν λέω,τι έγινε ρε συ :confused1: ),στις επόμενες 10-15-20 τζούρες πάνω κάτω πάει κ η επόμενη γραμμή,εκεί την 1η φορά είπα την κάτσαμε την βάρκα δεν βλέπω η μπαταρία να βγάζει όχι μέρα αλλά ούτε 3 ώρες.Φυσικά πήγε το μυαλό μου σε ελαττωματική μπαταρία αλλά είπα να δω πόσες ώρες θα μου βγάλει,να κάνω και κάνα 2 φορτίσματα ακόμα κ βλέπουμε.Τελικά η μπαταρία λειτουργούσε για περίπου 12 ώρες ατμίσματος και περίπου 3.5-4ml υγρού,κατά πόσο είναι ικανοποιητικός αυτός ο χρόνος και τα αντίστοιχα ml δεν ξέρω.Άρα 1η γραμμή μπαταρίας 3 τζούρες,2η γραμμή 15 περίπου τζούρες,3η γραμμή άστα να πάνε κ αυτή και περίπου 9-10 ώρες με τις 2 τελευταίες γραμμές :eyesplash: .


      Το δεύτερο αρνητικό αλλά όχι τόσο ενοχλητικό είναι στον διακόπτη αυξομείωσης των watt που βρίσκεται στην βάση της μπαταρίας.Ξεκινάμε απο τα 3W όπως ανέφερα παραπάνω κ αυξάνουμε έως τα 15W ανά 0,5W και αν στρίψουμε δεξιά μετά τα 15W επανερχόμαστε και πάλι στα 3W.Λοιπόν σε κάποια σημεία όπως γυρνάμε σφίγγει αρκετά ο διακόπτης και υπάρχει δυσκολία στο γύρισμα σε βαθμό να επιστρατεύω την μπλούζα μου για να έχω βοήθεια στην τριβή ώστε να έχω αποτέλεσμα.Κάποιες φορές είναι ενοχλητικό αλλά δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό επειδή η μπαταρία είναι καινούρια και αν στο μέλλον εξαλειφθεί.


       Συνοψίζοντας η kanger ipow 2 1600mah VW είναι μία καλή μπαταρία η οποία θα ικανοποιήσει αρκετό κόσμο.Είναι συμβατή με τους περισσότερους ατμοποιητές της αγοράς οι οποίοι δουλεύουν με κεφαλές άνω των 1.2Ω(νομίζω είναι στο όριο,ας βοηθήσουν οι γνώστες).Τέλειο desigh,όμορφο και λειτουργικό κουμπί και καλές διαστάσεις για να εφαρμόσει όμορφα με τον άτμο.Καλή τιμή και αυτό το λέω γιατί όσο και να έψαξα τα χαρακτηριστικά της δεν τα έχουν επώνυμες μπαταρίες της αγοράς.Μεγάλο αρνητικό η ένδειξη της μπαταρίας όπως είπαμε,αυτή η απόκλιση της ένδειξης είναι αγχωτική και τρομάζει.Βέβαια αυτό συμβαίνει στην μπαταρία που έχω εγώ στην κατοχή μου και δεν γνωρίζω αν είναι γενικό το κακό.


    Υ.Γ Είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω και το έκανα γιατί όταν αναζητούσα μπαταρία δεν βρήκα κάτι αναφορικά με την ipow 2,και έτσι πήγα στα τυφλά διότι μου άρεσε η μπαταρία.Ελπίζω να μην κούρασα και ευελπιστώ ότι θα βοηθήσω μελλοντικούς αγοραστές με τις πληροφορίες!



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2015, 04:45 από neo777 »

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger IPOW 2 1600mah VW
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 03, 2015, 04:58 »
την εχω και εγω την ipow2 και οντως η ενδειξη της μπαταριας δεν ειναι καλη. Νομιζω οτι οι ωρες που την φορτιζεις ειναι υπερβολικες, μιας και ειναι usb και 1600 mah πιστευω πως στο 2ωρο ειναι ενταξει. Εγω συνηθως την φορτιζω βραδυ (κακως) και κανω και μια ισως και δυο συντομες φορτησεις μεσα στην μερα για να με βγαλει, μιας και λογω ενδειξης μπαταριας οταν παει στις 2 γραμμες αγχωνομαι οτι δεν θα με βγαλει! οσον αφορα το στυλ ειναι 18mm οποτε δεινει με αντιστοιχους ατμο (πχ vivi nova s, ο μεγαλος ναυτιλος προεξεχει, οχι τραγικα βεβαια). Η ροδελα εμενα ειναι αρκετα χαλαρη, με αποτελεσμα να αλλαζει ρυθμιση εαν μπει σε τσεπη ανοιχτη. Κατι που εχω παρατηρησει ειναι οτι ακομα και εαν την κλεισεις και γυρισεις την ροδελα οταν την ανοιξεις η ρυθμιση εχει αλλαξει. Τελος το κουμπι εμενα μετα απο 3-4 μερες εγινε απο ασημι χαλκινο, και μετα απο αλλες τοσες λευκο-διαφανο-πλαστικο με αποτελεσμα αντι να αναβει το λαμπακι μονο στο περιγραμμα να αναβει ολοκληρο το κουμπι. Δεν εχω παρατηρησει εδω και 2 μηνες καμια υπερθερμανση ουτε ατμιζοντας ουτε φορτιζοντας. Δεν γνωριζω τι ρευμα δινει, αλλα ειδα οτι 15w με ναυτιλο ειναι τελεια, ενω αντιστοιχα με τον ιδιο ναυτιλο 15w στο istick μου εδιναν γευση καμμενου σε μια φαση που εκανα συγκριση. Επιπλεον δεν εχει παρουσιαστει προβλημα με το usb , οπως εχω διαβασει σε πολλα site, μαλλον εχει να κανει και με το πως του συμπεριφερεσαι ΤΙμια μπαταρια, αλλα θα προτεινα σε οποιον θελει να παει προς τα εκει να δωσει λιγα παραπανω και να παει σε κατι τυπου istick- cloupor mini μιας και εγω εδωσα 23ε για αυτην και το istick εχει 25 περιπου απο fasttech. Εγω την πηρα γιατι δεν μου αρεσαν τα κουτακια, αλλα μεσα στον επομενο μηνα μαλλον θα παω για το cloupor mini.

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger IPOW 2 1600mah VW
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 03, 2015, 06:34 »
Φίλε μου δεν θα κάνω πάντα φορτίσεις 8+ ωρών,ήταν οι πρώτες φορτίσεις κ όπως κάνω σχεδόν πάντα με τις ηλεκτρονικές συσκευές που αγοράζω έτσι έκανα και με την μπαταρία.Φυσικά και οι επόμενες φορτίσεις θα είναι κανονικές,με το που φορτίσει,βγάλσιμο,άτμο πάνω κ γεια σας.Να μην αγχώνεσαι όταν πάει στις δύο γραμμές, μετά τις δύο γραμμές σε μένα βγάζει πάνω απο 8 ώρες,και σου λέω 8 για να είμαστε σίγουροι,γιατί σήμερα το πρόσεξα κ έβγαλε 9+.Η αντιστοιχία χονδρικά είναι 3 ώρες οι πρώτες 3 γραμμες κ 9+ οι επόμενες 2 γραμμές κ πάντα στα 7.5-10W.Αυτό με το κουμπί δεν το είχα προσέξει, όντως τώρα έχει χάλκινο χρώμα, άρα να περιμένω σε λίγο καιρό να πάρει την τελική του μορφή  :)) .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2015, 06:40 από neo777 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59817 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12