vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, webtool, dkostas, manoslykos, billias7815, th3ofilos, grag, maprix, bloodlessz

Twitter

EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2012, 17:00 »
και μια διπλα σε mini lava v2 ss


Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 18:16 »
Μου ηρθε σημερα σε δεματακι...

η πρωτη εικονα ειναι οτι ειναι πολυ ομορφη και και ειδικα ωραιο στο πατημα κουμπι.
Εχω παιξει μεχρις στιγμης απο 4 εως 5 βολτ και η αποδοση της με ικανοποιει. Δεν εχω εξοπλισμο να τσεκαρω πτωσεις τασεων κλπ.. αλλα λιγο γενικα με ενδιαφερει (πανω απο 5 βολτ σπανια παω).

Η αληθεια ειναι οτι στο μηκος ειναι μεγαλη αν εχεις στο νου σου EGO μπαταριες:


αλλα αν εχεις στο νου σου πχ το κανονικο προβαρι (μιας και μιλαμε για vv) το μηκος ειναι ιδιο απο την ακρη ως στον EGO ανταπτορα:

η μεγαλη διαφορα οπως φαινεται ειναι στο παχος

Το σετακι μου ηρθε ετσι (εκτος του ατμοποιητη):

σε πολυ ωραιο κουτι, με ενα μικρουλι μανουαλ και το usb καλωδιο του.

Η γενικη εικονα ειναι πολυ θετικη γιατι βλεπω οτι μου βγαζει την αναμενομενη αποδοση (εμπειρικα και ατμιστικα μιλωντας). Ερχεται στο ιδιο παχος με τον crystal ατμοποιητη μου και δενουν ομορφα μεταξυ τους. Τα βολτ αλλαζουν πανευκολα (αν και ειναι τοσο ευκολο που σε καποια φαση μπερδευτηκα και αντι να πατησω το κουμπι να ατμισω πατησα το κουμπακι που αλλαζει τα βολτ  ;D )
Το πακεταρισμα τελος ειναι οτι πακεταρισμα δωρου.. χαρηκα που το ανοιγα.

Στα αρνητικα τωρα...
Εχω συνηθισει να στηνω το η.τ. μου ορθιο.. αυτο δεν καθεται ευκολα. Πες λογο υψους, βαλε και την usb θυρα απο κατω.. θα πεσει. Απο την αλλη στο ξαπλα το φοβαμαι λιγο μην αρχισει να κατρακυλα.. Αρα στο πως θα το αφηνω το σκεφτομαι ακομη.

Η usb θυρα του δεν φαινεται να ειναι ουτε η μινι ουτε η μικρο.. εχω τοσα usb καλωδια στο σπιτι και το γραφειο αλλα δεν φαινεται να ταιριαζουνε


..αρνητικο λοιπον γιατι πρεπει να κουβαλας το δικο του καλωδιο

Παντως ειναι αρκετα ευχαριστημενος απο την αγορα μεχρι τωρα...
κανω παζαρια με την γυναικα ποιος θα την κρατησει..  :))

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 22:00 »
και εγω απο σημερα ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης μπαταριας πολυ ομορφη και ωραιο το κουμπι που ατμιζεις.μετα απο μετρησεις που εκανα στην ταση χωρις φορτιο ειναι οτι λεει η ενδειξη της οθονης.
τωρα με ατμοποιητη πανω σε 1,7 ωμ αντισταση δεν δινει πανω απο 4,20 βολτ,εαν βαλεις μεγαλυτερη αντισταση δινει παραπανω φυσιολογικο.παντως μου φαινεται αρκετα καλη.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 23:16 »
Μανο κατα την διαρκεια της ατμισης, το βρισκεις ευκολα το κουμπι με το δαχτυλο... Νιωθω οτι πρεπει να κοιταζω (οταν το πιασω στα χερια μου) για να ευθυγραμισω το δαχτυλο με το κουμπι... Προσπαθω να το μαθω ψηλαφιστα αλλα δεν το μαθει ακομη

Αποσυνδεδεμένος myiorgos

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 10:10 »
Καλημερα
καποιος που να εχει και την ego c Twist να κανει συγκρισεις ??

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 14:00 »

myiorgos Κοιτα το post του urahara..Δεν ειναι αυτη αλλα το μεγεθος ειναι ιδιο με την συγκεκριμενη..Και η διαφορα με την Ego twist:

ειναι παρομοια με αυτην:

(Image removed from quote.)

Μονο στην φατσα λιγο αλλαζει εκει που ειναι ο διακοπτης. Κοιταξτε διαφορα μεγεθους απο EGO και EGO Twist!



Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2012, 21:08 »
Με την ευκαιρια που αποκτησα το παρακατω βολτομετρακι με συνδεσεις 510



ειπα να κανω μετρησεις στο EGO-V και να δω την αποριση του. Η απορια μου κατα την διαρκεια της χρησης ηταν οτ δεν μου ειχε βγαλει ποτε καμμενο. Αυτο που θελησα να επιβεβαιωσω λοιπον ηταν οτι η μπαταρια μου κατεβαζει τα βολτ που εχω ρυθμισει χωρις να το ξερω.. Αλλα, εως που, σε ποια ορια και παιζει ρολο το αν η μπαταρια ειναι φουλ φορτισμενη ή στα τελευταια της?

Χρησιμοποιησα 2 ατμοποιητες για τα τεστ. Εναν ViVi Nova με κεφαλη ακριβως 2,4Ωμ (μετρημενο)



και εναν crystal με κεφαλη ακριβως 1,7Ωμ (επισης μετρημενο)



Τα τεστ εγιναν σε διαδοχικες φασεις και για ολες τις επιλογες της μπαταριας. Στους ατμοποιητες ειχα μεχρι 3/4 γεματους υγρο και σε καθε μετρηση ρουφουσα κανονικα τζουρα (δεν πατουσα απλα το κουμπι) ωστε η μετρηση να αναπαριστα επακριβως την κατασταση ατμισης.

- Η πρωτη φαση ηταν να μετρησω την εξοδο τασης χωρις ατμοποιητη πανω, δηλαδη στα μηδεν Ωμ. Τα αποτελεσματα ειναι στην στηλη "V actual 0Ohm"
- Η δευτερη φαση ηταν με τον crystal ατμοποιητη με την κεφαλη των 1,7Ωμ. Τα αποτελεσματα ειναι στην στηλη "V actual 1,7Ohm"
- Η τριτη φαση ηταν με τον ViVi Nova ατμοποιητη με την κεφαλη των 2,4Ωμ. Τα αποτελεσματα ειναι στην στηλη "V actual 2,4Ohm"
- Η τεταρτη φαση ηταν με τον ViVi Nova ατμοποιητη με την κεφαλη των 2,4Ωμ σε σχεδον αδεια μπαταρια.Τα αποτελεσματα ειναι στην στηλη "V actual 2,4Ohm 1 bar battery"

Η πρωτη στηλη του παρακατω πινακα περιεχει την ταση που εχει τεθει στο EGO-V και οι υπολοιπες στηλες ειναι αυτες που περιεγραψα παραπανω:



Παρατηρησεις:
-------------
- Και στις τρεις περιπτωσεις η ταση φτανει σε ενα μεγιστο για τον ατμοποιητη οριο και απο εκει και περα οσο και αν αυξηθει η ταση που θεσει ο χρηστης, η εξοδος δεν μπορει να ακολουθησει
- Στην αντισταση των 2,4Ωμ, ως αναμενονταν το μεγιστο οριο τασης εξοδου ειναι παραπανω απο την περιπτωση της αντιστασης των 1,7Ω
- Η εξοδος εχει μηδαμινες αποκλησεις οταν ειναι αφορτιστη η μπαταρια απο το αν ειναι φορτισμενη. Εξαιρεση σε αυτο ειναι οι πολυ ψηλες τασεις που εχει θεσει ο χρηστης και η μπαταρια δεν μπορει να ακολουθησει. Στην περιπτωση των 2,4Ωμ με αφορτιστη μπαταρια, μαλιστα, παρατηρουμε οτι η ταση εξοδου εχει αρχισει να πεφτει μετα την ρυθμιση 5,2βολτ και πανω σταδιακα, μεχρι την τιη των 4,25βολτ.
- Παρομοια με την παραπανω πτωση τασης εχουμε και σε πληρως φορτισμενη μπαταρια, αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο. Στην περιπτωση της 2,4Ωμ αντιστασης η πτωση ειναι ανεπαισθητη, ενω στην περιπτωση της 1,7Ωμ λιγο πιο εμφανης.
- Οταν δεν εχουμε ατμποιητη πανω στην μπαταρια αυτη ακολουθει σχετικα καλα την ρυθμιση του χρηστη. Η μονη διαφοροποιηση παρατηρειται στις υψηλες ρυθμισεις οπου η μπαταρια δινει λιγο παραπανω ταση απο την ρυθμισμενη (με μεγιστη διαφορα τα 0,3βολτ) ισως για α αντισταθμισει την μεγαλυτερη πτωση τασης που αναμενεται με ατμοποιητη πανω.

Παρακατω ειναι τα γραφηματα των τασεων που μετρηθηκαν:

Σε σχεση με τον ατμοποιητη


και σε σχεση με την κατασταση της μπαταριας


Το επομενο πραγμα που εκανα ηταν να υπολογισω το ρευμα και την ισχυ που μας δινει η μπαταρια σε καθε περιπτωση. Ο παρακατω πινακας περιεχει αυτους τους υπολογισμους για την πληρως φορτισμενη μπαταρια στις περιπτωσεις 1,7 και 2,4 Ωμ. Στον πινακα εχουν γινει στρογγυλοποιησεις στα 2 δεκαδικα.



Παρατηρησεις
------------
- Εδω διαψευτηκα στην προβλεψη μου οτι θα δω το ιδιο μεγιστο ρευμα στις δυο περιπτωσεις. Θεωρουσα πως η μπαταρια κοβει την ρυθμιζομενη ταση λογω του ρευματος, αλλα δεν πρεπει να ειναι ακριβως ετσι καθως υπαρχει μεγαλη διαφορα στις δυο περιπτωσεις με το μεγιστο για την 1,7Ωμ να ειναι 2,32Α και για την 2,4 να ειναι 2,88Α.
- Το ρευμα που επιτρεπει η μπαταρια να περασει θεωρω οτι ειναι αρκετα καλο (υψηλο) σε σχεση με αλλες μπαταριες
- Στην περιπτωση των 1,7Ωμ φτανουμε μονο μεχρι τα 9,18βατ σε αντιδιαστολη με την περιπτωση της 2,4Ωμ που φτανουμε εως τα 14,12βατ, πραγμα που σημαινει οτι εδω μια μεγαλυτερη αντισταση θα μας επιτραψει να ανεβουμε σε ισχυ αρκετα παραπανω απο μια μικροτερη.

Συνολικα
========
Η μπαταρια εχει το αρνητικο που εχουν και αλλα VV μοντ, οτι δεν ειδοποιει τον χρηστη για μια μη καλη ρυθμιση του και παιρνει αποφαση για αυτον να κατεβασει την ταση εξοδου σε φυσιολογικα επιπεδα. Αν βαλει κανεις αυτο στην ακρη, θα ελεγα πως η αποδοση της οσον αφορα στις τασεις και ρευμα που μπορει να δωσει στο ατμιστη ειναι αρκετα ικανοποιητικη.

Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 04:29 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kXJR_IM0nk8&list=UUc345z36sFqyC1BheWmW_Iw&index=1&feature=plcp[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 22:41 »
Ενδιαφέρουσα. Μήπως ξέρει κανένας ελληνικό κατάστημα που την έχει;

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 23:08 »
ωραιο και απλο μοντακι για καποιον αρχαριο. θα την τσιμπησω και εγω. εχει και σε ασημενια η ειναι σε αυτο το γκρι χρωματακι? μεχρι στιγμης δεν την εχω δει αλλου σε δικα μας καταστηματα, μονο εδω http://http://www.xn----ylbfkjifhbgysfdtgxrl.gr/mods/ego-vv
   

ΥΓ.     

ααα εχει και σε ασημενια ,τωρα το ειδα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 23:36 »
Ενδιαφέρουσα. Μήπως ξέρει κανένας ελληνικό κατάστημα που την έχει;


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10615.msg512250.html#msg512250


FAB vape. την είδα στο παλιό τους σάιτ πριν λίγες ημέρες. Είχε τελειώσει και περιμένουν νέα παραλαβή. Η τιμή της ήταν 25 ευρώ αν θυμάμαι καλά, μείον 15% έκπτωση για το φόρουμ, δηλαδή κάτι λιγότερο από τα 21 ευρώ. Σχεδόν όσο τα 25$ που λέει ο busardo στο review του.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 18:36 »
Ευχαριστώ κορίτσια. Θέλω και εγγύηση όμως. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με προβληματικές μπαταρίες. Δε βλέπω να παρέχουν αυτά τα μαγαζιά.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 19:03 »
Το μαγαζί που σου έδωσα λινκ είναι Ελλάδα, στην Αθήνα.
Με πολύ καλές κριτικές στο θέμα της εγγύησης που παρέχει στα προϊόντα του.


Στην Ελλάδα είναι και άλλα δυο καταστήματα που το έχουν φέρει σε λίγο ακριβότερη τιμή, αλλά δε θυμάμαι ποια.




Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 01, 2012, 12:42 »
Μου φαίνεται καλή περίπτωση για τα λεφτά της.
Το γεγονός ότι "κόβει" π.χ. στα 3,9 V περίπου στην αντίσταση των 1,7Ω, δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα, με την έννοια ότι εκεί κοντά (αν όχι πιο κάτω) θα κάνεις και μόνος σου τη ρύθμιση για να μην πάρεις καμμένο. Ας πουν και οι εμπειρότεροι ατμιστές, αν κατά τη γνώμη τους θα είχε κανείς ουσιαστικό πλεονέκτημα αν δεν υπήρχε αυτό το "κόψιμο".
Προσωπικά θεωρώ σημαντικότερο το ότι "κρατάει" το voltage σταθερό ακόμη και σε χαμηλα επίπεδα φόρτισης. Ειδικά δεδομένου ότι είναι passthrough, άρα συχνά θα τη χρησιμοποιήσει κανείς με ψιλοάδεια μπαταρία (γυρνάς σπίτι με τελειωμένη μπαταρία, τη συνδέεις και μετά από πολύ λίγο μπορείς να έχεις τα 3,9V). Από τις μετρήσεις νομίζω πως αυτό προκύπτει - διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος.
Αυτό που με προβληματίζει, είναι η διάρκεια ζωης της μπαταρίας, αν τη χρησιμοποιείς τακτικά ως passthrough. Αναρωτιέμαι αν με τις συνεχείς "μικροφορτίσεις" θα συντομεύσει πολύ. Αλλα και όταν παραδώσει πνεύμα, φαντάζομαι ότι θα μπορεί να χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως passthrough.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: EGO-V μπαταρία ρυθμιζόμενης τάσης 3-6v βήμα 0.1
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 01, 2012, 18:40 »
Το είδα petra. Το γνωρίζω το κατάστημα. Δεν παρέχουν εγγύηση στη συγκεκριμένη. Ευχαριστώ ξανά που ανταποκρίθηκες κι απάντησες. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8442 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16137 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12