vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 7 χρήστες
bakoulini, manoslykos, bloodlessz, tibolaso, Milarepa, JohnDag, dimitraf

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1875 στις: Μαρτίου 02, 2017, 14:38 »
Το στήσιμο που έχεις κάνει είναι καλό....αλλά θέλει βαττάκια για να λειτουργήσει.  Αν θες δροσερότερο ατμό και λιγότερα βαττ δες εδώ

Αν κατεβάσεις λίγο την αντίσταση θα πέσει καιτο χτύπημα.
Ανοιξε καιτον αέραστις 4 τρύπες (για το στήσιμο που δείχνεις) και ανέβα στα 17 - 18 βαττ. (τράβα τζούρα δυνατά)  :)

Οπως ανέφερε και ο pugsang με λεπτότερα σύρματα θα έχεις αυτό που θέλεις :)
Θα τον συνηθίσεις :)

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1876 στις: Μαρτίου 02, 2017, 23:19 »
@golden33 Εγω πάντως για τον φόντι παίρνω Μαξ 6mg/ml υγρά.. Παραπάνω είναι πολύ το χτύπημα.  Εσύ με τι δοκιμάζεις;

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1877 στις: Μαρτίου 02, 2017, 23:58 »
Με 6αρια και εγω. Απο ατμο σε σχεση με το doggy πως ειναι. Βγαζει λιγοτερο η ειναι η ιδεα μου?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1878 στις: Μαρτίου 03, 2017, 00:10 »
Eγω παλι 12mg...υπαρχει κανεις αλλος?Απορια..
 Τον χρησιμοποιω βεβαια τωρα τελευταια με 6mg για σφιχτοπνευμονικες,
δεν ημουν τετοιος,MTL fan ειμαι,αλλα αυτο το lemon tart.

Akουγα κι ακουγα,λεω να το παρω,σε high nicotine δεν βγαινει..το δοκιμαζω σε πνευμονικη,οτι μπορει να βγαλει ο FODIS δηλαδη.ε απο τοτε απολαμβανω κι αλλα υγρα ετσι.
Παντως τον μερλιν μινι τον εφαγε ο fodi,στο lemon tart,απεδωσε καλυτερα το υγρο κατα την  αποψη μου!

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1879 στις: Μαρτίου 03, 2017, 11:53 »
μόνο στην πρώτη τρύπα μού φαίνεται τσιγαρίσιος.
1. Τελικά ανακαλώ, και στην πρώτη σχετικά αεράτος είναι. Μεσάτος για την ακρίβεια, σε αυτήν τη θέση μοιάζει αρκετά με την πρώτη τρύπα του kv5. Η ιδανική θέση για να γίνει τσιγαρίσιος (με την έννοια της σφιχτής τζούρας που πιέζει τα μάγουλα) είναι δυστυχώς ή ευτυχώς στη μισή τρύπα αέρα. Το θέμα είναι ότι στην πρώτη τρύπα ήδη σε κοπανάει αλύπητα, στη μισή απ' την άλλη σε κατασπαράζει. Κάτι θα κάνουμε όμως, στην τελική θα μαγειρέψω υγρά για την πάρτη του και μόνο!  :))

2. Το πρώτο τανκάκι κόντεψα να το τελειώσω με πολύ κοντό βαμβάκι, δε φαινόταν καν στις οπές όταν το κοίταζα εσωτερικά και δεν είχα πρόβλημα με καμένο. Βέβαια δεν το έκανα πιπίλα, δύσκολο να γίνει & στον φόντι αυτό. Το τριχοειδές φαινόμενο φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά τελικά. Τώρα άλλαξα βαμβάκι και υγρό και το έβαλα λίγο πάνω από τη μέση. Ενώ το έκανα σχετικά αφράτο δεν μπορούσα να το χωρέσω αφού στούμπωνε κι αναγκάστηκα να το στρίψω λίγο με τα δάχτυλα για να γίνει μακρουλό. Αν έχετε καλύτερο τιπ πείτε το.

3. Γέμισα το τανκάκι μέχρι στιγμής με πολύ χοντρό σταγονόμετρο που δε χώραγε κι έφυγαν σταγόνες εδώ κι εκεί στην επιφάνεια του ντεκ. Παρόλα αυτά δεν είχα καθόλου διαρροές/υπερτροφοδοσία, ούτε γέμισε υδρατμούς απ' έξω όπως ανέφεραν κάποιοι συμφορουμίτες.

4. Από γεύση φαίνεται να είναι μια χαρά αν και περίμενα περισσότερα, νομίζω μου πέρασε ο κορεσμός. Μισό κλικ καλύτερος από τους καυφούνηδες, είναι βέβαια πολύ νωρίς για να κρίνω αφού έχω να του βάλω ένα σωρό υγρά ακόμα.

5. Πάντως, χρησιμοποιείται και ως dripper φαντάζομαι αν και δεν είχα ποτέ. Για κάποιον λόγο τις άκρες από τα βαμβάκια που έκοβα μέχρι στιγμής δεν τα πετούσα αλλά τα κράταγα σε ένα μικρό κουτάκι. Μήπως τώρα είναι ιδανική ευκαιρία να τα στήσω πρόχειρα στον φόντι χωρίς να βάλω το γυαλάκι του κι αφού τα στάξω να τον χρησιμοποιώ ως δοκιμαστή γευσιγνωσίας και ωρίμανσης στα diy?  :D Πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα, και να μη με βολέψει τελικά θα χρησιμέψει πολύ σε αυτόν τον τομέα.

6. Με χοντρό σύρμα η καμπάνα ζεσταίνεται εύκολα. Αν φταίει το σύρμα δλδ... φαίνεται πως όντως το 26άρι δεν του πάει, πρέπει να ανεβάσεις και λίγο παραπάνω τα βατ για να αρπάξει και ίσως παίζει κι αυτό ρόλο στην αύξηση του ήδη έντονου χτυπήματος. Το σ/κ θα του βάλω ένα 28άρι wg να δω αν θα τα πάμε καλύτερα.

Παρά τα "προβλήματα" που αναφέρθηκαν συνεχίζω να έχω καλές εντυπώσεις ως επί το πλείστον. Σίγουρα δε γίνεται ο καθημερινός σου ατμοποιητής όπως ο doggy να τον κουβαλάς παντού και είναι κυρίως για το σπίτι και για σχετικά βαριές καταστάσεις (πρωινός καφές, βραδινό ποτό, στιγμές που θέλεις χτύπημα/γεύση παραπάνω κλπ.)

Αποσυνδεδεμένος sindyR

  • *
  • 48
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1880 στις: Μαρτίου 03, 2017, 13:02 »
επανέρχομαι κι εγώ... χθεσινό στήσιμο με 28αρι πρέπει να ήταν nichrome, αντίσταση μεγάλη 1,7Ω, 5 σπείρες νομίζω, 2,5 πυρήνα δεν έβγαινε ατμός ούτε για δείγμα, μάλλον στούμπωσα τα βαμβάκια δεν ξέρω (πρωτάρα βλέπεις), έβγαινε και υγρό από τις τρύπες αέρα... απογοήτευση  :wall:

σήμερα ξαναδοκίμασα kanthal 30άρι, 5 σπείρες βγήκε περίπου 1Ω, βαμβακάκι και επιτέλους ένα νορμάλ στήσιμο μέχρι στιγμής, δεν έχω βαμβακίλα, μάλλον συνηθίζω στο πέρασμα και δεν το ταλαιπωρώ, σκασίματα δεν έχω, έκανα τις σπείρες πιο κοντά τη μια στην άλλη όπως είπε κάποιος πιο πάνω  :respect:

το μόνο πρόβλημα είναι ο ατμός ο οποίος είναι υποτονικός, στα 14watt το έχω, να το ανεβάσω; χτύπημα έχω αρκετό είναι και 6άρι υγρό...

πάντως καλύτερα  :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1881 στις: Μαρτίου 03, 2017, 13:21 »
1. Τελικά ανακαλώ, και στην πρώτη σχετικά αεράτος είναι. Μεσάτος για την ακρίβεια, σε αυτήν τη θέση μοιάζει αρκετά με την πρώτη τρύπα του kv5.
Πως γίνετε αυτό αφού η μία τρύπα του φόντο είναι 0.8 και του kayfun5 1.8

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1882 στις: Μαρτίου 03, 2017, 14:26 »
Ίσως επειδή οι τρύπες του Φόντι είναι διπλές, οπότε 0,8 Χ 2 πλησιάζει στη 1 τρύπα του K5.  
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2017, 14:41 από e-akapnos »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1883 στις: Μαρτίου 03, 2017, 14:45 »
και του κ5 1 απο καθε πλευρα ειναι

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2017, 12:25 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1884 στις: Μαρτίου 03, 2017, 17:00 »
Περισσότερο αερατος γίνεται μόνο αν η αντίσταση δεν είναι ακριβώς πάνω από την τρύπα και είναι και ψηλά. Πάντως σε σύγκριση με τον Doggy (έχω SXK), ο Fodi με δύο ανοικτές από κάθε πλευρά είναι πιο σφιχτός από αυτόν με την ρύθμιση του αέρα στο 1/3, με τον ίδιο πυρήνα στην αντίσταση και τα μαμά drip tip και στους δύο.

Στάλθηκε με το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1885 στις: Μαρτίου 03, 2017, 17:50 »
Ας πει καποιο παιδι που εχει και Fodi και Doggy βλεπει καποια διαφορα στην ποσοτητα ατμου με παρομοια στησιματα?

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1886 στις: Μαρτίου 03, 2017, 17:59 »
Στην μια τρύπα ο Fodi έχουν την ίδια παραγωγή ατμού, με περισσότερες τρύπες έχει παραπάνω ο Fodi. Αν έχεις λίγο ατμό στον Fodi μπορεί να φταίνε δύο πράγματα, ή έχεις λίγα watts για την αντίσταση που έχεις φτιάξει ή η αντίσταση δεν είναι ακριβώς πάνω από την τρύπα του αέρα, επίσης δεν συμπαθεί τις αντιστάσεις μακρυναρια, το πολύ 7-8 σπείρες.

Στάλθηκε με το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1887 στις: Μαρτίου 03, 2017, 18:29 »
Για όσους δεν ικανοποιούνται από τον παραγόμενο ατμό και δεν θέλουν να ανεβάσουν watt λόγω ζεστού ατμού έχω να τους προτείνω στήσιμο με σύρμα kanthal 0,32 χιλ. κολλητές 10-12 σπείρες, σε 3αρι άξονα. Βγαίνει αντίσταση 2,2-2,5 ohm και στα 12-14 watt, με τις 2 τρύπες αέρα παίζει περίφημα, με δροσερό και πυκνό ατμό. Αν βρω χρόνο αύριο θα ανεβάσω και καμιά φώτο.

Αποσυνδεδεμένος mike14

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1888 στις: Μαρτίου 03, 2017, 18:59 »
Ας πει καποιο παιδι που εχει και Fodi και Doggy βλεπει καποια διαφορα στην ποσοτητα ατμου με παρομοια στησιματα?
Ναι βλέπω περισσότερη ποσότητα ατμού στον doggy. ΑΛΛΑ στον doggy κάνω 10άρα και στον fodi 5άρα νικοτίνη το άρωμα και η γεύση είναι στον fodi μακράν καλύτερα πιο γεμάτα 

Αποσυνδεδεμένος johnny_suede

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1889 στις: Μαρτίου 08, 2017, 10:43 »
Ρε παιδιά μετα το πρώτο πλύσιμο, δεν μπορω με τίποτα να βάλω τα ορινγκ. Μολις το βάλω απο τη μια μεριά, φεύγει απο την αλλη? δεν πρεπει να μπαίνουν πιο σφιχτά κ να εφαρμόζουν?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 61 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix