vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

78 επισκέπτες, 8 χρήστες
Aoratix, Sergios, FaniFox, Chris66, yorgoss, Jorge, Xameno_Skli, manoslykos

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος phoenix

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1785 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 00:16 »
@ελιοτ προφανώς και είναι :)

@vasilisgs και με ribbon και με twisted 28*2 και με twisted 34*4 και με 26-28-30-32 kanthal & SS316L...

Με twisted 28*2 και SS316L 28άρι κάτι πήγε να γίνει αλλά δεν :D

όλες οι τιμές είναι awg

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1786 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 00:24 »
....δεν σου πάει ο άτμο...απλά δέξου το :)

Αποσυνδεδεμένος vasouri

  • *
  • 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I believe in the person I want to become.
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1787 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 12:18 »
Γευσαρα..το ειπαμε...

Οσο για τη δυσκολια σου στο πρωτο στησιμο,με τετοια νυχια και οι πιο εμπειροι
θα δυσκολευονταν.! _move_3:
Το νυχι ισα ισα βοήθησε νομίζω

Σταλθηκε απο το Huawei P9


Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1788 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 12:18 »
Παρατηρώ ότι όταν είναι ψηλά η αντίσταση από την είσοδο του αέρα από κάτω μου φέρνει βήχα όταν ατμίζω, χαμήλωσα το ύψος και τώρα είναι πιό ήπιο (με ίδιο υγρό εννοείται). Είναι ιδέα μου ή το έχει παρατηρήσει και άλλος;

Όντως αυτό το νύχι λειτουργεί σαν τσιμπιδάκι! Ανοίγεις-κλείνεις σπείρες και άλλα :)) :)) :))

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2017, 14:49 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1789 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 12:28 »
..ναι στον φόντι όσο σηκώνεις την αντίσταση, τόσο τοχτύπημα είναι εντονότερο.

Αποσυνδεδεμένος phoenix

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1790 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 16:53 »
@nikosallos ναι δεν είπα εγώ το αντίθετο.. ψάχτηκα πολύ έκανα πολλά, ε δέ μου κάνει τι να λέμε.. αν δεν τον δώσω σε κανα φίλο θα τον έχω για σκέτη βάση + χτύπημα, είπα ότι είναι κουκλί, στη γεύση δεν τα βρίσκουμε ;)

αν αφήσουμε στην άκρη τα υγρά/γεύσεις, ε και οι ατμοποιητές είναι κάτι υποκειμενικό... δεν φοράμε όλοι τα ίδια γυαλιά ηλίου.. :hmmm:

Πάντως με τις καυφουνάρες μου και τον doggy τα πάμε περίφημα..

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1791 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 18:05 »
Έχω δύο Fodi και δύο Doggy. Αυτή τη στιγμή σε δύο από αυτούς υπάρχει DIY Jesus juice της EGOIST. Είναι φτιαγμένο σε βάση 30/70VG Pink Mule 6άρα νικοτίνη και σε ποσοστό αραίωσης 12%. O Doggy είναι στημένος για TC, με Nife30 της Zivipf σε 2,5 πυρήνα 0,31Ω στους 215c. O Fodi με ίδιο πυρήνα,ίδιο σύρμα, ίδια θερμοκρασία, στα 0,32Ω. Για το ποιος έχει καλύτερο χτύπημα δεν θα το συζητήσουμε δεν χρειάζεται άλλωστε, ας έρθουμε στη γεύση. Πρώτο και εύκολο η ένταση του αρώματος, στον Fodi  αρκετά κλικ πιο πάνω από τον Doggy. Για να δώσω να καταλάβετε θα αναφέρω ένα παράδειγμα, από τη μία έχω ένα φρέσκο χυμό ροδάκινο και από την άλλη ένα ώριμο φρούτο ροδάκινο που γεύομαι αργά όλα τα αρώματά του, ε αυτό το δεύτερο παίρνω στον Fodi. Πάμε τώρα στην ανάλυση και το συγκεκριμένο υγρό. Mε τον Fodi διακρίνω φουντούκι κατά την εισπνοή και κατά την εκπνοή φιστίκι έχοντας ταυτόχρονα την αίσθηση της κρέμας γάλατος με την βανίλια που μένει μαζί του ως επίγευση. Στον Doggy αυτό που παίρνω από το ίδιο υγρό είναι, κατά την εισπνοή φουντούκι και φιστίκι μαζί χωρίς να διαχωρίζονται και κατά την εκπνοή μόνο το φιστίκι, η κρεμώδεις υφή του υγρού πάει περίπατο ή είναι πολύ στο βάθος συν ότι ο ατμός είναι σαφέστατα πιο ξηρός από αυτόν του Fodi. Επιπλέον η τζούρα του Fodi είναι πολύ πιο μεστή και φυσικά αθόρυβη. Ναι ο Doggy είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής(για κλώνος και 10 ευρώ, για αυθεντικός και 150 ευρώ με τίποτα), εύκολος στο στήσιμο, εξυπηρετικός με μικρή κατανάλωση αλλά θέλει πολλά "καρβέλια" να πιάσει τον Fodi σε γεύση και χτύπημα. Χρησιμοποιώ τον Doggy καθημερινά μαζί με τον Fodi για να κάνω το RY4 Double μου και για όπου χρειάζομαι μεγαλύτερη χωρητικότητα αλλά μέχρι εκεί, με τον καφέ, το φαγητό, το ποτό, μετά το ... τον Fodi για επιπλέον ευχαρίστηση. Στα επιπλέον θετικά του ότι μετά από επτά μήνες καθημερινής χρήσης είναι λες και τον έβγαλα από το κουτί σήμερα. Με Kayfun δεν έκανα σύγκριση γιατί τον KFL+ που είχα το έδωσα όταν αγόρασα τον Fodi, μου έμοιαζε άγευστος.

Αποσυνδεδεμένος vasouri

  • *
  • 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I believe in the person I want to become.
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1792 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 18:06 »
Παρατηρώ ότι όταν είναι ψηλά η αντίσταση από την είσοδο του αέρα από κάτω μου φέρνει βήχα όταν ατμίζω, χαμήλωσα το ύψος και τώρα είναι πιό ήπιο (με ίδιο υγρό εννοείται). Είναι ιδέα μου ή το έχει παρατηρήσει και άλλος;

Ναι το παρατήρησα και εγώ αυτό. Ειδικά με ενα five pawns που εχω δεν αντεχα καθολου το χτύπημα και κατέβασα την αντίσταση πιο κοντά στην τρύπα και όλα καλά και ολα ωραια  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1793 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 18:56 »
Ati χρησιμοποιώ κ τους 2 με βαση flavor art 6αρα.
Συρματα κ στους 2 26γκα 2,5 πυρηνα κ οι 2.
Στα ohm αλλαζουν διοτι στον fodi φτιαχνω μεγαλυτερη αντισταση αφου προσφερει τον χώρο κ περισσότερα βαττ.
Τον doggy τον περνω μαζι μου εξω γιατι χωρα πολλα μλ κ δεν τα τραβά. 
Αλλα ο fodi ειναι για μεσα στο σπιτι στην ηρεμια μου κ στο χαζολογημα μου.
Ειναι σαφώς για αυτο που θέλω (χτυπημα απο βαρύ τσιγάρο) ο ατμο που θελω.
Δεν συγκρίνονται απλά. Δε ξεκινώ την μέρα μου με τον fodi γιατι απλά δε θα μπορεσω τον doggy γιατι θα φανεί πιο ελαφρυ ατμισμα.
Αλλα γιατι ξεκινησα να απαντησω;γράψε την ανάλυση σου στο νήμα του doggy.
Θα εχει πλάκα, παρότι μου αρέσει ο doggy κ τον εχω καταβολευτει πρέπει να πω οτι παίζει να έχει ενα απο τα πιο φανατισμενα νήματα, τουλαχιστον ετσι το εκλαμβάνω εγω απο διάφορα που εχω διαβάσει εκεί. 

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1794 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 19:19 »
Την έχω γράψει την άποψή μου @asdgeorge7 στο νήμα του Doggy όταν παρέλαβα τον πρώτο, είναι η ίδια που έγραψα και εδώ. Και εμένα μου αρέσει ο Doggy και ναι τον έχω βολευτεί για αυτό πήρα και δεύτερο αλλά Fodi δεν θα γίνει ούτε σε ποιότητα κατασκευής αλλά ούτε σε γεύση και χτύπημα. Η διαφορά είναι ότι για τον Fodi παραπάνω ευρώ να τον αποκτήσω θα τα έδινα άνετα, όπως θα τα έδινα και για τον Cloud και τον Pheno, για τον Doggy πάνω από αυτά που στοιχίζει ο κλώνος με τίποτα. 

Αποσυνδεδεμένος L1VESTRONG

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1795 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 19:59 »
Καλησπερα, πως τραβαει υγρο εφοσον προτεινετε τα βαμβακια να φτανουν μεχρι την αρχη του τανκ. Διοτι εχω κανει τετοιο στησιμο με 28G σε 2,5 πυρηνα και τα βαμβακια τα εκοψα ως την αρχη του τανκ. Παρατηρω ομως πως οταν μεινει ας πουμε το μισο και λιγοτερο τανκ με υγρο τοτε με την κληση που περνει ο ατμοποιητης οταν ατμιζουμε καποιες φορες ισως δεν φτανει το υγρο να ποτισει τα βαμβακια με αποτελεσμα να περνω καμμενο καμια φορα. Δεν βαζω μπολικο βαμβακι στις τρυπες. Κανω κατι λαθος?

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1796 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 20:10 »
Λέγεται τριχοειδές φαινόμενο και είναι θέμα φυσικής, το εξηγεί ο Παναγιώτης, @pngtszs1976, στα πρώτα ποστ του νήματος. Από την άλλη εγώ πάντα τα βαμβάκια τα κατεβάζω μέχρι το μέσον του τανκ για καλύτερη ακόμη τροφοδοσία αλλά και αποφυγή διαρροών. Έχω δοκιμάσει και ψηλά χωρίς πρόβλημα τροφοδοσίας και διαρροών. Επίσης δες μήπως υπάρχει κάποιο hot spot στην αντίστασή σου και για αυτό παίρνεις καμένο. 

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1797 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 20:31 »
Πάντως με τις καυφουνάρες μου και τον doggy τα πάμε περίφημα..
:thumpup: μια απ τα ιδια

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1798 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 21:42 »
τα βαμβακια εγω μεχρι την μεση.
και αυτο γιατι παροτι δεν εχω αντιμετωπισει υποτροφοδοσια κ καμενο εχω καταλαβει οτι εαν ειναι βουτηγμενα ακομα στο υγρο περνω πολυ καλυτερο σε ογκο ατμο ενω εαν μείνουν στον αερα οπως εγραψα δεν εχω κατι κακο αλλα μειωνετε η δυναμη του ατμου.
για αυτο κ τις καλυτερες μακραν τζουρες τις περνω στο γεματο τανκακι. 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1799 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 21:50 »
Την έχω γράψει την άποψή μου @asdgeorge7 στο νήμα του Doggy όταν παρέλαβα τον πρώτο, είναι η ίδια που έγραψα και εδώ. Και εμένα μου αρέσει ο Doggy και ναι τον έχω βολευτεί για αυτό πήρα και δεύτερο αλλά Fodi δεν θα γίνει ούτε σε ποιότητα κατασκευής αλλά ούτε σε γεύση και χτύπημα. Η διαφορά είναι ότι για τον Fodi παραπάνω ευρώ να τον αποκτήσω θα τα έδινα άνετα, όπως θα τα έδινα και για τον Cloud και τον Pheno, για τον Doggy πάνω από αυτά που στοιχίζει ο κλώνος με τίποτα.
Εγώ άτι δεν έχω τον σκύλο για να κάνω συγκρίσεις αλλά εύκολα καταλαβαίνεις που περίπου παίζει
και απο τα γραφόμενα φίλων. Εχω ξαναγράψει ότι αυτό που έχει ο φόντι είναι ότι δίνει όγκο στην γεύση, με αποτέλεσμα σε κάποια υγρά να σε τρελαίνει με την γεύση του.
Το χτύπημα το πας όσο θές, βοηθά στην μείωση της νικοτίνης, απλά πίνει αρκετά.
Ο σκύλος είναι λιτοδίαιτος :)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix