vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1140 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 02:58 »
Παιδιά ξέρει κανείς που θα βρω αναπληρωματικες ταπες για την τρύπα γεμισης υγρού;;; Έχασα ήδη τις 2 και θέλω να πάρω περισιες να έχω...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος geoman

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1141 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 08:21 »
Πάντως και χωρίς την τάπα δεν θα έχεις καμία διαρροή, δοκιμασμένο 2 εβδομάδες.

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1142 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 12:25 »
Εγω πάλι και με την τάπα έχω διαρροές, και δεν μπορώ με τίποτα να τις σταματήσω... Είτε στον χώρο της αντίστασης είτε δακρυσματα από τις τρυπουλες... Μπορείς να βάλεις μερικές κοντινές φώτο με το στήσιμο σου να αντιπαραβαλω μπας και καταλάβω τι κάνω λάθος;

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2016, 12:56 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1143 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 15:31 »
@ati
έστησα σήμερα την twisted που είχε η συσκευασία....δεν μπορώ να βρεθώ πουθενά....
0.4 μου έδειξε την ξεκίνησα απο 20 watt μέχρι 35 watt.... δεν...
εννοώ δεν μου αρέσει πουθενά.... Τόσο χάλια είναι; μήπως θέλει περισσότερα watt?
μήπως δεν είναι στα γούστα μου;  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1144 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 15:56 »
Αυτό το τελευταίο με τα γούστα σου φταίει φίλε μου  :)) :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2016, 16:23 από ati »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1145 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 16:09 »
Παιδιά ξέρει κανείς που θα βρω αναπληρωματικες ταπες για την τρύπα γεμισης υγρού;;; Έχασα ήδη τις 2 και θέλω να πάρω περισιες να έχω...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ξέρω, αλλά θα μου χρειαστεί και εμένα, διότι από την μεγάλη προσοχή να μην χάσω την τάπα, δεν έχω χάσει μεν την πρώτη, αλλά δεν θυμάμαι που έβαλα την ανταλλακτική... :wall:

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1146 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 19:13 »
Επεσε στα χερια μου λιγο nichrome 0.18mm... Αξιζει να το δοκιμασω η μπα??

Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1147 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 00:52 »
μία εβδομάδα με τον φόντι και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Δεν έχω διαρροές και χωρίς την τάπα δεν στάζει. (κάποια δακρίσματα μόνο στις τρύπες του αέρα)
Στα στησίματα, ακόμα ψάχνομαι.. Πρώτος επισκευάσιμος και και νέος στην παρασκευή υγρών.

Σε μένα το twisted που είχε μέσα- (0.45Ohm εγραψε το mod) στα 25w απογείωσε τη γεύση (αλλά με τρελή κατανάλωση)

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1148 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 01:23 »
Εγω οπότε τον αφήνω στα πλάγια έχω διαρροή... Και δεν εννοώ τελείως πλάγια, εννοώ διαγώνια... Δεν μπορώ με τίποτα να εντοπίσω την πηγή της. Άλλαξα τα ο rings και το τζαμακι μπας και είχαν πρόβλημα, τίποτα. Άρα είναι κάτι στο στήσιμο μου που κάνω λάθος.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1149 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 02:03 »
Ο ατμοποιητης ειναι καλος
Αλλά... Υπάρχει Ένα μεγάλο αλλά και πολυ άσχημο κατ εμέ....
Ο ατμοποιητης δεν έιναι με τπτ τσιγαρισιος αλλά ούτε και αέρα πατέρα.... 
Έιναι άσχημο να βλέπεις νέους να παίρνουν σα πρωτο αατμοποιητη κάτι τέτοιο.
Για εμένα θα έπρεπε να ξεκινήσουν με κάποιες οικονομιες και ενα γνήσιο ατμηστικο εργαλείο που θα τους βάλει αργά και σταθερά σε αυτο το κόσμο χωρις προβλήματα και φυσικά με τζούρα όπως την ονειρεύεται Ο νέος ατμιστης....

Γιατι γνήσιο ,Άντε και όχι κινέζια?( γιατι θα μου πείτε και ο φοντης γνήσιος έιναι),Όπως και να το κάνεις τα καλά έργαλεια στα χέρια των άπειρων τους βοηθάνε να μην απογοητευθούν...

Ε ο φοντης δεν ανήκη σε αυτή τη κατηγορία....

Για εμένα πάντα...

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1150 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 04:57 »
Πάντα με φιλική διάθεση θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. 1) ο fodi είναι τσιγαρίσιος και μάλιστα πολύ καλός, αρκεί να στηθεί σωστά. Εκτός αν εννοείς τσιγαρίσιο το σφιχτό επειδή διαβάζω πολλούς να το λένε αυτό. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.
2) Κατά τη ταπεινή μου άποψη είναι προτιμότερο να μην δίνουν πολλά λεφτά για επισκευάσιμους οι νέοι στο  "άθλημα" και να ξεκινούν με πιό φθηνές αλλά δοκιμασμένες λύσεις.  Για να πάρουν κάποιον ακριβό και να τον απολαύσουν θα πρέπει πρώτα να έχουν εξοικειωθεί απαραίτητα με τα βαμβάκια και τα σύρματα και για να γίνει αυτό θα περάσει καιρός πετώντας πολύ βαμβάκι και πολύ σύρμα. Όλοι τα περάσαμε αυτά, δε γίνεται αλλιώς. Ο fodi λόγω της απλότητας του προσφέρεται για κάποιον νεοεισερχόμενο στους επισκευάσιμους τόσο για να αρχίσουν να μπαίνουν στη φιλοσοφία της λειτουργίας, όσο και για να αρχίσουν την εξοικείωση με τα στησίματα.  Φαντάσου να πάρει κάποιος νέος έναν  φαινόμενο γι αρχή... Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τον στήσει. Στις πρώτες μέρες θα κλαίει τα λεφτά του και θα αναθεματίζει τους επισκευάσιμους. Θέλει διάβασμα σε αυτά που έχουμε γράψει εδώ , χρόνο, υπομονή και πολλές δοκιμές. Κάποια στιγμή θα έρθει η ανταμοιβή και η ικανοποίηση.

@john@akis σε βλέπω και παιδεύεσε βρε φίλε. Άκου, πέταξε αντίσταση και βαμβάκι, διάλυσε τον και πλύνε τον, έχει γεμίσει υγρά μέσα. Επάνω στο deck έχει τρία βιδάκια. Λύσε τα, άνοιξε τον προσεκτικά και όταν πλυθεί και στεγνώσει, τον ξαναδένεις πάλι με προσοχή. Πέρασε νέα αντίσταση και μεγάλη προσοχή στο βαμβάκι, σου έχουμε γράψει πως θα το κάνεις. Να θυμάσαι επίσης ότι όταν βρεξούμε το βαμβάκι δεν το ακουμπάμε καθόλου πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2016, 08:58 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1151 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 11:58 »
Μετά από μερικές ημέρες με τον Fodi στα χέρια μου, ας γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου  ;D

Έχουμε και λέμε:
  • Στην ποιότητα κατασκευής και σχεδιασμού είναι καταπληκτικός. Τίποτα λιγότερο.
  • Τα επίπεδα θορύβου του είναι απλώς ανύπαρκτα. Ίσως ο πιο αθόρυβος που έχω δοκιμάσει. Διεκδικεί επάξια την πρώτη θέση από τον cloud one.
  • Το στήσιμο της αντίστασης είναι παιχνιδάκι. Από την άλλη το πέρασμα του βαμβακιού στις τρύπες όχι και τόσο, αλλά δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει και πυρηνική φυσική για να το καταφέρεις. Τρόπο θέλει, όχι κόπο.
  • Επειδή έχω διαβάσει πολλά (και διφορούμενα) για το ντουμάνι του, θα πω απλώς πως (όπως και σε όλους σχεδόν τους επισκευάσιμους) εξαρτάται κυρίως από την αντίσταση που θα φτιάξεις και τα watt που θα του δώσεις. Και φυσικά από τη τζούρα σου. Οι παραλλαγές είναι κυριολεκτικά άπειρες. Οπότε αν θέλεις ντουμάνι θα το πάρεις με τον Α ή Β τρόπο.
  • Η γεύση που αποδίδουν τα υγρά είναι κορυφαία. Με τέτοιο σχεδιασμό βέβαια θα ήταν αφύσικο να περιμέναμε κάτι λιγότερο.
  • Το χτύπημα... Χμμμ... διάβασα τόσα γι αυτό το χτύπημα στο νήμα αυτό, που το πρώτο πράγμα που σκεφτόμουν είναι το "όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι". Πήρα λοιπόν κι εγώ μικρό καλάθι (ο βλάκας) και δεν χωράγανε τα κεράσια...!!! Το χτύπημα για μένα είναι πρωτόγνωρα δυνατό. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 20 διαφορετικοί ατμοποιητές, εργοστασιακοί και επισκευάσιμοι, διαφορετικών φιλοσοφιών. Το χτύπημα του Fodi είναι πρωτοφανές. Αυτό για άλλους είναι πολύ καλό και για άλλους μπορεί να είναι και κακό. Εξηγούμαι για το δεύτερο: Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Αν κάποιος έχει συνηθήσει σε ένα συγκεκριμένο υγρό με συγκεκριμένη περιεκτικότητα νικοτίνης (και δεν θέλει να την αλλάξει) εδώ θα έχει πρόβλημα. Το χτύπημα είναι πολύ δυνατό, σχεδόν με κάθε είδος τζούρας. Δοκίμασα την αντίσταση χαμηλά, ψηλά, στην ταράτσα, στο υπόγειο... Φυσικά ισχύει πως όσο πιο ψηλά είναι τόσο μεγαλύτερο και το χτύπημα, αλλά ακόμα και σχεδόν κολλημένη στο ντεκ να είναι σου δίνει ένα χτύπημα που σπάνια θα βρεις σε άλλον ατμοποιητή. Αν αυτό είναι που ψάχνεις, σταμάτα να ψάχνεις πια. Αν όμως δεν το αντέχεις τελικά θα πρέπει να κατεβάσεις σημαντικά την νικοτίνη του υγρού σου (συνήθως κάνω υγρά με 0.6mg και 0.9mg ανάλογα με το υγρό, εδώ έπρεπε να κατέβω στα 0.3mg για να αντέχω το χτύπημα).
  • Η ρύθμιση του αέρα είναι πάρα πολύ καλή και δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις αυτό που ψάχνεις σε έναν τέτοιο ατμοποιητή (εκτός από φουλ πνευμονικές φυσικά). Η τέλεια ρύθμιση δεν θα έπρεπε να έχει τρυπούλες αλλά μία μεγάλη οριζόντια, ώστε να ρυθμίζεις επακριβώς το επίπεδο του αέρα που θέλεις (όπως στον Triton ή Triton Mini για παράδειγμα). Για αυτό την συγκεκριμένη την τοποθετώ ένα κλικ κάτω από την τέλεια. Παραμένει όμως εξαιρετική.
  • Την κατανάλωσή του την θεωρώ φυσιολογική. Ούτε καταπίνει τα υγρά σαν νεροχύτης, ούτε παραπάνω οικονομία θα κάνεις (σε σχέση πάντα με "τσιγαρίσιους" ανταγωνιστές). Φυσικά εξαρτάται πάντα από πολλούς παράγοντες (εύρος αντίστασης, είδος αντίστασης, watt, κλπ) οπότε είναι φυσιολογικό να ακούμε και ελαφρώς αντικρουόμενες απόψεις).
  • Διαρροές προς το παρόν δεν είχα. Βέβαια δεν τον έχω στην τσέπη όταν πάω στο λούνα-παρκ και κάνω κωλοτούμπες. Αλλά σε φυσιολογικές συνθήκες σπιτιού-γραφείου-βόλτας δεν έχει στάξει ούτε μία σταγόνα. Αν θέλω να βάζω τον ατμοποιητή μου ξάπλα να κοιμάται ή να κάνει κατακόρυφα και σπαγγάτα παίρνω Kayfun και καθάρισα. Δεν κάνουν όλα τα βρακιά σε όλους τους κώλους.
  • Και τελικά σε ποιούς απευθύνεται; Σε πάρα πολλούς αλλά όχι και σε όλους. Απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν τρομερή γεύση και εξαιρετικό χτύπημα χωρίς να θυσιάσουν τίποτα άλλο. Σε αυτούς που θα ξοδέψουν λίγο (ελάχιστο) χρόνο για να βρουν τα χούγια του. Προϋποθέτει ένα minimum ποσοστό εμπειρίας αυτό, δεν χρειάζεται να είσαι και μηχανικός. Σε αυτούς που θέλουν ένα υπέρ του δέοντος τίμιο τσιγαρίσιο ατμοποιητή χωρίς να ξοδέψουν μια περιουσία. Η σχέση κόστους-απόδοσης σπάει όλα τα κοντέρ. Τελεία. Από την άλλη ΔΕΝ απευθύνεται σε εντελώς αρχάριους. Για δύο λόγους: α) Όπως προείπα θέλει μια ελάχιστη εμπειρία για να πάρεις το maximum αλλά και να μην σε προβληματίσει με διαρροές κλπ. Όχι πολλή, αρκεί να έχεις δουλέψει με δυο τρεις επισκευάσιμους ακόμα. β) Λόγω της συγκεκριμένης απόδοσης του Fodi, στην περίπτωση που αλλάξεις θα απογοητευτείς. Αν είναι ο πρώτος σου επισκευάσιμος θα θέσει τα standards στο μυαλό σου, και δύσκολα θα βρεις άλλον να τα ξεπεράσει. Για αυτό πιστεύω πως δεν πρέπει να είναι ο πρώτος σου. Φαντάσου να ήταν η Monica (μην ακούσω "ποιά Monica") η πρώτη σου γκόμενα... Ποιά θα μπορούσε να συγκριθεί ΜΕΤΑ μαζί της;;; Ενώ αν ήταν (ας πούμε) η πέμπτη σου, με την εμπειρία όλων των προηγούμενων στο μυαλό σου, θα εκτιμούσες όλα αυτά που είναι πρόθυμη να σου δώσει. Η Monica.
Με ελαχιστότατες βελτιώσεις στην επόμενη έκδοση του Fodi, η Hcigar θα έχει κάνει ρουά ματ.

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1152 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 12:09 »
το μονο ελατωμα που βρηκα στον δικο μου ειναι το κοψιμο της "καμπανας" που αφου μου εφαγε και τα 2 o-rings ειδα οτι εξεχει λιγο και κοβει σαν μαχαιρι αν βαλεις το δαχτυλο.... με τι το λειαινουμε? απλο γυαλοχαρτο κανει δουλεια? 

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1153 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 12:10 »
Τον περιμένω πως και πως αν και ομολογώ θα ειναι η πρώτη μου απόπειρα σε επισκευασιμο και ενας λόγος που τον επέλεξα μετά από αρκετά βίντεο κτλ που έχω δει είναι η σχετική ευκολία του στησιματος. Το καλό είναι βέβαια ότι έχω και ένα φίλο έμπειρο να με βοηθήσει.
Όσο σας διαβάζω τόσο περισσότερο μεγαλώνει η αγωνία μου.

Sent from my MX5 using Tapatalk


Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1154 στις: Οκτωβρίου 20, 2016, 12:20 »
Μετά από μερικές ημέρες με τον Fodi στα χέρια μου, ας γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου  ;D 

Έχουμε και λέμε:
Στην ποιότητα κατασκευής και σχεδιασμού είναι καταπληκτικός. Τίποτα λιγότερο.
Τα επίπεδα θορύβου του είναι απλώς ανύπαρκτα. Ίσως ο πιο αθόρυβος που έχω δοκιμάσει. Διεκδικεί επάξια την πρώτη θέση από τον cloud one.
Το στήσιμο της αντίστασης είναι παιχνιδάκι. Από την άλλη το πέρασμα του βαμβακιού στις τρύπες όχι και τόσο, αλλά δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει και πυρηνική φυσική για να το καταφέρεις. Τρόπο θέλει, όχι κόπο.
Επειδή έχω διαβάσει πολλά (και διφορούμενα) για το ντουμάνι του, θα πω απλώς πως (όπως και σε όλους σχεδόν τους επισκευάσιμους) εξαρτάται κυρίως από την αντίσταση που θα φτιάξεις και τα watt που θα του δώσεις. Και φυσικά από τη τζούρα σου. Οι παραλλαγές είναι κυριολεκτικά άπειρες. Οπότε αν θέλεις ντουμάνι θα το πάρεις με τον Α ή Β τρόπο.
Η γεύση που αποδίδουν τα υγρά είναι κορυφαία. Με τέτοιο σχεδιασμό βέβαια θα ήταν αφύσικο να περιμέναμε κάτι λιγότερο.
Το χτύπημα... Χμμμ... διάβασα τόσα γι αυτό το χτύπημα στο νήμα αυτό, που το πρώτο πράγμα που σκεφτόμουν είναι το "όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι". Πήρα λοιπόν κι εγώ μικρό καλάθι (ο βλάκας) και δεν χωράγανε τα κεράσια...!!! Το χτύπημα για μένα είναι πρωτόγνωρα δυνατό. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 20 διαφορετικοί ατμοποιητές, εργοστασιακοί και επισκευάσιμοι, διαφορετικών φιλοσοφιών. Το χτύπημα του Fodi είναι πρωτοφανές. Αυτό για άλλους είναι πολύ καλό και για άλλους μπορεί να είναι και κακό. Εξηγούμαι για το δεύτερο: Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Αν κάποιος έχει συνηθήσει σε ένα συγκεκριμένο υγρό με συγκεκριμένη περιεκτικότητα νικοτίνης (και δεν θέλει να την αλλάξει) εδώ θα έχει πρόβλημα. Το χτύπημα είναι πολύ δυνατό, σχεδόν με κάθε είδος τζούρας. Δοκίμασα την αντίσταση χαμηλά, ψηλά, στην ταράτσα, στο υπόγειο... Φυσικά ισχύει πως όσο πιο ψηλά είναι τόσο μεγαλύτερο και το χτύπημα, αλλά ακόμα και σχεδόν κολλημένη στο ντεκ να είναι σου δίνει ένα χτύπημα που σπάνια θα βρεις σε άλλον ατμοποιητή. Αν αυτό είναι που ψάχνεις, σταμάτα να ψάχνεις πια. Αν όμως δεν το αντέχεις τελικά θα πρέπει να κατεβάσεις σημαντικά την νικοτίνη του υγρού σου (συνήθως κάνω υγρά με 0.6mg και 0.9mg ανάλογα με το υγρό, εδώ έπρεπε να κατέβω στα 0.3mg για να αντέχω το χτύπημα).
Η ρύθμιση του αέρα είναι πάρα πολύ καλή και δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις αυτό που ψάχνεις σε έναν τέτοιο ατμοποιητή (εκτός από φουλ πνευμονικές φυσικά). Η τέλεια ρύθμιση δεν θα έπρεπε να έχει τρυπούλες αλλά μία μεγάλη οριζόντια, ώστε να ρυθμίζεις επακριβώς το επίπεδο του αέρα που θέλεις (όπως στον Triton ή Triton Mini για παράδειγμα). Για αυτό την συγκεκριμένη την τοποθετώ ένα κλικ κάτω από την τέλεια. Παραμένει όμως εξαιρετική.
Την κατανάλωσή του την θεωρώ φυσιολογική. Ούτε καταπίνει τα υγρά σαν νεροχύτης, ούτε παραπάνω οικονομία θα κάνεις (σε σχέση πάντα με "τσιγαρίσιους" ανταγωνιστές). Φυσικά εξαρτάται πάντα από πολλούς παράγοντες (εύρος αντίστασης, είδος αντίστασης, watt, κλπ) οπότε είναι φυσιολογικό να ακούμε και ελαφρώς αντικρουόμενες απόψεις).
Διαρροές προς το παρόν δεν είχα. Βέβαια δεν τον έχω στην τσέπη όταν πάω στο λούνα-παρκ και κάνω κωλοτούμπες. Αλλά σε φυσιολογικές συνθήκες σπιτιού-γραφείου-βόλτας δεν έχει στάξει ούτε μία σταγόνα. Αν θέλω να βάζω τον ατμοποιητή μου ξάπλα να κοιμάται ή να κάνει κατακόρυφα και σπαγγάτα παίρνω Kayfun και καθάρισα. Δεν κάνουν όλα τα βρακιά σε όλους τους κώλους.
Και τελικά σε ποιούς απευθύνεται; Σε πάρα πολλούς αλλά όχι και σε όλους. Απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν τρομερή γεύση και εξαιρετικό χτύπημα χωρίς να θυσιάσουν τίποτα άλλο. Σε αυτούς που θα ξοδέψουν λίγο (ελάχιστο) χρόνο για να βρουν τα χούγια του. Προϋποθέτει ένα minimum ποσοστό εμπειρίας αυτό, δεν χρειάζεται να είσαι και μηχανικός. Σε αυτούς που θέλουν ένα υπέρ του δέοντος τίμιο τσιγαρίσιο ατμοποιητή χωρίς να ξοδέψουν μια περιουσία. Η σχέση κόστους-απόδοσης σπάει όλα τα κοντέρ. Τελεία. Από την άλλη ΔΕΝ απευθύνεται σε εντελώς αρχάριους. Για δύο λόγους: α) Όπως προείπα θέλει μια ελάχιστη εμπειρία για να πάρεις το maximum αλλά και να μην σε προβληματίσει με διαρροές κλπ. Όχι πολλή, αρκεί να έχεις δουλέψει με δυο τρεις επισκευάσιμους ακόμα. β) Λόγω της συγκεκριμένης απόδοσης του Fodi, στην περίπτωση που αλλάξεις θα απογοητευτείς. Αν είναι ο πρώτος σου επισκευάσιμος θα θέσει τα standards στο μυαλό σου, και δύσκολα θα βρεις άλλον να τα ξεπεράσει. Για αυτό πιστεύω πως δεν πρέπει να είναι ο πρώτος σου. Φαντάσου να ήταν η Monica (μην ακούσω "ποιά Monica") η πρώτη σου γκόμενα... Ποιά θα μπορούσε να συγκριθεί ΜΕΤΑ μαζί της;;; Ενώ αν ήταν (ας πούμε) η πέμπτη σου, με την εμπειρία όλων των προηγούμενων στο μυαλό σου, θα εκτιμούσες όλα αυτά που είναι πρόθυμη να σου δώσει. Η Monica.
Με ελαχιστότατες βελτιώσεις στην επόμενη έκδοση του Fodi, η Hcigar θα έχει κάνει ρουά ματ.

Σύμφωνώ απολύτως με το Σπύρο σε ότι αφορά στη Μόνικα!
Όσον αφορά στον Fodi, επίσης συμφωνώ με την εξαίρεση ότι αρκετές φορές είναι ευσυγκίνητος και δακρύζει. Είτε όρθιος, είτε ξαπλωτός... στο κρεβάτι... με τη Μόνικα.
Αλλά εκεί και ποιος δεν θα δάκρυζε? Από χαρά... :D

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2016, 13:04 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix