vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 8 χρήστες
dimitraf, radios, lemon78, Milarepa, manoslykos, bloodlessz, tibolaso, Sergios

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #990 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 11:47 »
Καλημέρα. Καλέ μου φίλε, νομίζω πως είναι υπερβολή οι 16 σπείρες που έχεις χωρέσει στον Fodi, αν μέτρησα σωστά, γιατί από ένα σημείο και μετά έχασα τομέτρημα. :laugh1:

Νομίζω αυτό το έκανες για να αυξήσεις την τιμή των Ohm μιας και το NiChrome έχει πολύ χαμηλότερη τιμή αντίστασης ανά μονάδα μήκους από το Kanthal.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι και με NiChrome 7 σπείρες ελάχιστα ανοιχτές είναι αρκετές.

Δεν θα πρέπει να μας ενδιαφέρει και τόσο πολύ η τιμή της αντίστασης, εκτός αν θέλουμε να δουλέψουμε τον ατμοποιητή σε μηχανικό.

Μπορείς να μου πεις από πού βγαίνει ο ατμός όταν έχεις ενωμένες τόσες πολλές σπείρες;

Μόνο από τα άκρα του πηνίου τηγανισμένος.

Άσε ελάχιστα κενά ανάμεσα στις σπείρες, κάνε 7 με 8 σπείρες το πολύ σε 2,5mm πυρήνα και δοκίμασε. ;)

σωστά μέτρησες 16! :))
για περισσότερα ντουμανια έκανα τόσες...
κοιτα... προς το παρόν τα πάει μία χαρά η αντίσταση στα πρώτα 2 τανκγακια που αδειασα! κ το κυριότερο δεν μου έχει μαυρισει το βαμβάκι... κάτι που συνέβαινε στις πρώτες 10 τζουρες για παράδειγμα με ss316.
αυτο που μου έκατσε καλύτερα απ όλα πάντως ειναι οτι δεν είναι πια τόσο ζεστή η τζούρα.... επιτέλους! :tongue-eyes:

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #991 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 13:46 »
Επιβεβαιωνω και εγώ ότι το πρόβλημα της ζεστης τζουρας λύθηκε με τις πολλές σπειρες στην αντίσταση.  Προσωπικά φτάνω ως 12 σπειρες σε 3ρι πυρήνα με kanthal..

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #992 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 14:46 »
Τελικά δεν είμαι τρελός  :idiot1: :))

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #993 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:43 »
Παιδιά, αυτό συμβαίνει γιατί οι αντιστάσεις "κοκορέτσι" που φτιάχνετε θέλουν τον υποσταθμό της ΔΕΗ για να βουτήξουν, ενώ με τα watt που βάζετε εσείς ίσα που ζεσταίνει το σύρμα. Μπορείτε να έχετε το ίδιο αποτέλεσμα (και σαφώς πολύ καλύτερο) με λίγες σπείρες (και καλές :) ) και λιγότερα watt. Επίσης, μπορείτε να βάλετε κι ένα άλλο ντριπάκι σαν κι αυτό της ud που έχω εγώ και ούτε ζέστες, ούτε υγρά στο στόμα και με σαφώς καλύτερη αίσθηση τζούρας.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #994 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:56 »
Ακριβώς! Με 12 και 16 σπέιρες, το μόνο που νομίζω πετυχαίνεις, είναι σπατάλη σύρματος  ;)

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #995 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 17:08 »
.... ένα άλλο ντριπάκι σαν κι αυτό της ud ....

ποιο drip tip λες ?

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #996 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 17:30 »
Το έχω ξαναγράψει και είπα να μην επανέλθω, αλλα διαβάζω αρκετούς να παραπονιούνται για ζεστό ατμο και ατμοποιητη ψάχνοντας λύση.
Ο ατμός έρχεται ζεστός, επειδή το airflow κάτω από την αντίσταση, ειναι αρκετα μεγάλο σε συνδυασμό με μικρές εισαγωγές αέρα, ακόμα και με όλες τις τρυπες ανοιχτές.
Το παραπανω δεν επιτρέπει στον αέρα να αναπτύξει ταχύτητα και να ψύξει αποτελεσματικά την αντίσταση. Αποτέλεσμα υψηλές θερμοκρασίες ακόμα και με σχετικά λίγα watt.
Λύσεις:
Α. Άνοιγμα των οπών με 1mm τρυπάνι, στήσιμο με σύρματα >0,35 και περιορισμένες πνευμονικές.
Β. Προσαρμογή κάποιου περιορίστη αέρα κάτω από την αντίσταση, όπως το mtl kit by svoemesto, και αντιστάσεις με σύρματα <0,35 για τσιγαρισιες.
Γ. Ίσως εαν στήσετε την αντίσταση πολύ κοντά στο airflow, σχεδόν να ακουμπάει, καταφέρει να περιορίσει τη ροη του αέρα και να τον αναγκάσει να αυξήσει ταχύτητα γύρω από την αντίσταση. Πάλι για τσιγαρισιες.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #997 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 17:56 »

ποιο drip tip λες ?
Αυτό εδώ έχω, με σπειροειδή εσωτερικό και έμεινε μόνιμα στο fodi :thumpup:
https://www.fasttech.com/p/4277801

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #998 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 18:33 »
Επιβεβαιωνω και εγώ ότι το πρόβλημα της ζεστης τζουρας λύθηκε με τις πολλές σπειρες στην αντίσταση.  Προσωπικά φτάνω ως 12 σπειρες σε 3ρι πυρήνα με kanthal..



Αυτό που έγραψε ο Truckman ισχύει είτε μας αρέσει είτε όχι:

Παιδιά, αυτό συμβαίνει γιατί οι αντιστάσεις "κοκορέτσι" που φτιάχνετε θέλουν τον υποσταθμό της ΔΕΗ για να βουτήξουν, ενώ με τα watt που βάζετε εσείς ίσα που ζεσταίνει το σύρμα. Μπορείτε να έχετε το ίδιο αποτέλεσμα (και σαφώς πολύ καλύτερο) με λίγες σπείρες (και καλές ) και λιγότερα watt.


Είναι κοινή λογική ότι όσο περισσότερες σπείρες έχουμε τόσο περισσότερα Watt θέλουμε για το ίδιο αποτέλεσμα.

Άρα αν έχουμε 6 σπείρες, δουλεύουμε στα 12 Watt και έχουμε ένα Α αποτέλεσμα, όταν στήσουμε 16 σπείρες με τα ίδια Watt θα έχουμε πολύ πιο ήπιο αποτέλεσμα, δηλαδή η αντίσταση θα θέλει πολύ περισσότερο χρόνο για να φτάσει στην ίδια θερμοκρασία με το προηγούμενο στήσιμο. Επίσης θα έχουμε και αυξημένη κατανάλωση του ρεύματος της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #999 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 19:20 »
Με 10 σπείρες νιφε30 πάντως 0.28 διαμέτρου και 20 βάτακια σε 3 αρι πυρήνα καλός είναι ο μικρουλης. Το επόμενο θα του ρίξω ένα twisted 32g*4 να δω πόσο συννεφάκι βγάνει. Από την μέρα που τον πήρα Μάκη παλικάρι ο μικρός.  Να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1000 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 19:21 »
ωραία Μάκη... στησε μια αντίσταση με 6 σπιρες όπως λες εσυ 
και μια με 16 όπως εγώ και πες μου αν το ντουμανι που θα βγάλεις θα είναι το ιδιο...
για την μπαταρία προσωπικά δεν με νοιάζει... να ευχαριστηθώ το ατμισμα θέλω... αφού μου κάθεται ετσι καλά γιατί να κάνω κατι διαφορετικό. μόνιμος μιλάτε για οικονομία μπαταρίας και συρματος. δεν ατμιζω γιατι θέλω να κανω οικονομια...Επίσης καθε φορά που αγοράζω εναν ατμοποιητή δεν θέλω να αγοράζω 50 μπιχλιμπίδια ουτε να κάθομαι να τον πασπατευω με τρυπάνια, γκαζμαδες, καλεμια κ σφυρία.

για να μην παρεξηγηθώ: δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σας ούτε εχω σκοπό να προσβάλω κάποιον... άπλα τα γούστα ο χρόνος και η απόλαυση του καθενός διαφέρει!

Αποσυνδεδεμένος FASMAKIS

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμο-ολικός
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1001 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 19:44 »
Πρόβλημα.... :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:
Πήγα να ξεβιδώσω για να αλλάξω αντίσταση και ....μου έμεινε στο χέρι ο ένας πόλος
Τώρα τι κάνουμε; :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1002 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 20:30 »
ωραία Μάκη... στησε μια αντίσταση με 6 σπιρες όπως λες εσυ
και μια με 16 όπως εγώ και πες μου αν το ντουμανι που θα βγάλεις θα είναι το ιδιο...
για την μπαταρία προσωπικά δεν με νοιάζει... να ευχαριστηθώ το ατμισμα θέλω... αφού μου κάθεται ετσι καλά γιατί να κάνω κατι διαφορετικό. μόνιμος μιλάτε για οικονομία μπαταρίας και συρματος. δεν ατμιζω γιατι θέλω να κανω οικονομια...Επίσης καθε φορά που αγοράζω εναν ατμοποιητή δεν θέλω να αγοράζω 50 μπιχλιμπίδια ουτε να κάθομαι να τον πασπατευω με τρυπάνια, γκαζμαδες, καλεμια κ σφυρία.

για να μην παρεξηγηθώ: δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σας ούτε εχω σκοπό να προσβάλω κάποιον... άπλα τα γούστα ο χρόνος και η απόλαυση του καθενός διαφέρει!

Δεν υπάρχει λόγος να σε παρεξηγήσουμε. :D

Την δοκιμή που μου λες να κάνω την έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν και όχι με τόσες πολλές σπείρες (16) αλλά με μέχρι 10 με πολύ χάλια αποτελέσματα.

Λες ότι αν κάνω αυτό το "μασούρι" να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα;

Για να "ανάψει" αυτή η αντίσταση με 16 σπείρες και μάλιστα με 3mm πυρήνα θέλει πολλά Watt και σίγουρα θα ατμοποιεί μόνο από τα πλάγια γιατί οι σπείρες είναι κολλημένες.

Εσύ με πόσα Watt την δουλεύεις αυτή την αντίσταση, γιατί αν μου πεις ότι την δουλεύεις με 12Watt, μάλλον θα "ανάβει" αύριο. :))

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά πάμπολλες φορές και έχω καταλήξει ότι με τις υπερβολές δεν γίνεται σωστή δουλειά.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Φυσικά ο καθένας μπορεί να ατμίζει όπως αυτός νομίζει καλύτερα. 8)


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πρόβλημα.... :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:
Πήγα να ξεβιδώσω για να αλλάξω αντίσταση και ....μου έμεινε στο χέρι ο ένας πόλος
Τώρα τι κάνουμε; :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αν κόπηκε από την βάση δεν μπορείς να κάνεις δυστυχώς τίποτα.

Μάλλον όταν έσφιξες την βίδα για να πιάσεις το σύρμα, έβαλες όλη τη δύναμή σου. :(

Αποσυνδεδεμένος MOURGOS11

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1003 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 20:55 »
φιλε μου δεν σφιγουμε μπουλονια ...... δυσκολο να βρεις ανταλακτικο ειναι ο+ η ο-?


Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1004 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 21:09 »
Δεν υπάρχει λόγος να σε παρεξηγήσουμε. :D

Την δοκιμή που μου λες να κάνω την έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν και όχι με τόσες πολλές σπείρες (16) αλλά με μέχρι 10 με πολύ χάλια αποτελέσματα.

Λες ότι αν κάνω αυτό το "μασούρι" να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα;

Για να "ανάψει" αυτή η αντίσταση με 16 σπείρες και μάλιστα με 3mm πυρήνα θέλει πολλά Watt και σίγουρα θα ατμοποιεί μόνο από τα πλάγια γιατί οι σπείρες είναι κολλημένες.

Εσύ με πόσα Watt την δουλεύεις αυτή την αντίσταση, γιατί αν μου πεις ότι την δουλεύεις με 12Watt, μάλλον θα "ανάβει" αύριο. :))

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά πάμπολλες φορές και έχω καταλήξει ότι με τις υπερβολές δεν γίνεται σωστή δουλειά.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Φυσικά ο καθένας μπορεί να ατμίζει όπως αυτός νομίζει καλύτερα. 8)


 
Aκριβώς έτσι είναι τα πράγματα παιδιά. Με το να φτιάξουμε μια αντίσταση "σωλήνα" δε κερδίζουμε σε τίποτα ή μάλλον χάνουμε πολλά. Η ατμοποίηση όπως πολύ σωστά έγραψε ο Μάκης θα γίνει μόνο από τις ακριανές σπείρες και το βαμβάκι στο εσωτερικό του "σωλήνα" δε θα βγάζει ατμό αφού δε θα έχει τρόπο διαφυγής λόγω κλειστών και πολλών σπειρών. Στη περίπτωση δε που του βάλετε την ελάχιστη ισχύ για να λειτουργήσει η αντίσταση (και όχι να υπολειτουργεί όπως τώρα) ,η  οποία με ένα πρόχειρο υπολογισμό ξεκινά περίπου από τα 30 watt (τύφλα να έχει η clapton δηλαδή) το βαμβάκι στο εσωτερικό της θα γίνει εν ριπή οφθαλμού φλαμπέ  :tongue-eyes: και το καμμένο θα σας φτάσει στη φτέρνα, είναι διαβασμένο γράμμα.  Προσωπικά δε βλέπω νόημα σε όλο αυτό.
Φυσικά τα γούστα του καθενός είναι απολύτως σεβαστά. Συζήτηση κάνουμε εδώ, πάντα σε φιλικό κλίμα και μέσα από αυτή μαθαίνουμε όλοι μας :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 50 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 95 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix