vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #840 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 01:24 »
Ναι δεν είσαι ο μόνος. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει.
Έχω δοκιμάσει πολλά στησίματα 2,5 πυρήνα - 3 πυρήνα κοντό- μακρύ βαμβάκι πάντα το ίδιο πρόβλημα .

Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φωτό να δούμε λίγο το στήσιμο σου. Και όποιο από τα άλλα παιδιά που μιλάνε για διαρροές ανεβάστε μια φωτό να δούμε το στήσιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 01:33 από ati »

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #841 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 10:34 »
Δεν έχω δει ούτε μια διαρροή ποτέ, μα ποτέ, και πάντα χωρίς την τάπα του υγρού.  

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #842 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 10:45 »
Παιδιά, όταν τον γεμίζετε κι επειδή συνήθως όλο και 1-2 σταγόνες θα τρέξουν δίπλα από την τρύπα, να τον σκουπίζετε με μία χαρτοπετσέτα. Το ίδιο να κάνετε και στο εσωτερικό της καμπάνας κάθε 1-2 γεμίσματα γιατί μαζεύεται υγρό και αυτό είναι επόμενο να κατέβει κάποια στιγμή στη τρύπα του αέρα. Τέλος το βαμβάκι όπως είπε κι ένας φίλος πριν, δεν είναι να μένει πάνω από δύο μέρες γιατί μετά αρχίζουν τα παρατράγουδα.

LG G4


Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #843 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 23:46 »
Κ εγω τον εχω αρκετο καιρο (~2 βδομαδες?) ,ειναι ο πρωτος μου επισκευασιμος ,ακομα δεν εχω δει καθολου διαροες.
Ισως παιζει ρολο να μενει λιγο κενο στις τρυπες με το βαμβακι να περνα κ αερας ? Νομιζω στο πρωτο βιντεακι εδω ειδα το στησιμο και απλα το κανω κ εγω, αφου βαλω το βαμβακι και το ποτισω υγρο ξαναβαζω την οδοντοφλυφιδα στη τρυπα με το βαμβακι να κανει τρυπουλα για αερα.

Τεσπα, τα ευχαριστα ... ενω μεχρι τωρα εκανα 8 σπειρες στο συρμα για να μου βγει ~1,2Ω ειπα για πλακα να κανω 5 σπειρες.
Μου βγηκε 0,7Ω. Μ'αρεσει καλυτερα ετσι ,δε ξερω αν μπουχτιζει στη πορεια αλλα το νιωθω πολυ πιο γεματο και εχει κ αρκετα περισσοτερο ντουμανι !
Και αφου δοκιμασα αυτο, σηκωσα κ την αντισταση αρκετα πιο ψηλα απο τερμα χαμηλα , ουτε χτυπημα δυνατο νιωθω ουτε τπτ , ειμαι με pink mule purple 70vg/30pg/12mg + diy αρωματα.
Με πιανω διαφορες στιγμες τις μερας να ανοιγω για λιγες τζουρες αρκετα τον αερα κ να τον ξανακλεινω μετα απο λιγο, οποτε ισως να ειναι περαστικη και η χαμηλη αντισταση αλλα νομιζω οτι αξιζει να το δοκιμασετε κ ετσι. Δεν εχει πολυ μεγαλη διαφορα , κυριως προς τη πυκνοτητα του ατμου που βρισκω θετικο.
Θα δοκιμασω και 6-7 σπειρες για 1Ω θα δουμε που θα καταληξω, καιρο εχουμε  :laugh1:
Για γευση δε ξερω διαφορες ειμαι με αγευστο υγρο αυτη τη στιγμη.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #844 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 22:48 »
ηρθε και ο δικος μου σημερα πρωτες εντυπωσεις
0,28 συρμα 2 mm πυρηνας 6 σπειρες,στησιμο ευκολο λιγο το βαμβακι με παιδεψε να το περασω στις τρυπες αλλα τιποτα σπουδαιο
ποιοτητα για τα λεφτα του μια χαρα ειναι
χτυπημα καλο περιμενα να φαω σφαλιαρα με αυτα που διαβασα αλλα οκ
γευση καλη του εβαλα υγρο που ξερω καλα αυτο που πηρα με ικανοποιησε
ντουμανι κανονικο θα το ελεγα βεβαια κανενας ατμοποιητης μου δεν ειναι ντουμανατος
διαρροες καμια μεχρι στιγμης αν και ειναι νωρις ακομα
η τζουρα στην 1+1 τρυπα ειναι μια χαρα σφιχτη τον δουλευω στις 2+2 για πιο αερατη τσιγαρισια
εχω πολλες δοκιμες να κανω αλλα ηταν μια καλη αγορα που δεν θα παει χαμενη

Ο,τι ακριβώς έγραψε και το παληκάρι στη παράθεση,ικανοποιημένος απο την αγορά αυτή.Στη 1+1 τρύπα τον δουλευω και εγώ και έχω εξαιρετική γεύση.Οπως ακριβώς το έγραψα,εξαιρετική γεύση σε γνώριμο για εμένα υγρό.Στήσιμο σε 2 mm.Πιστευω το sweet spot του ειναι εκεί γύρω στο 0,8-0,9 Ohm με απλό κάνθαλ σύρμα.Δοκίμασα clapton και θεωρώ πως δεν ειναι το καλύτερο του.

Επίσης,ειναι ήσυχος,ελάχιστα απαλά σκασίματα αν έχει ωρα να ανάψει και αυτό μόνο στη πρώτη τζούρα.Μόλις πάρει θερμοκρασία ειναι βελούδινος με πολύ καλό velocity στην ατμοποιήσή του.Λίγο παραπάνω "άρπαγμα" χρειάζεται για εμένα.

Διαρροή εως τώρα δεν είχα,τον άφησα ξάπλα επίτηδες για καμια ώρα,όλα πήγαν καλά.Ενα πράγμα μου μένει να βρώ ειναι, ένα καλύτερο στήσιμο για να δώσει λίγο άρπαγμα σε νορμαλ volts μιας και για να πετύχω άρπαγμα χρειάστηκε να ανέβω σε 4,35 volts και δεν θέλω να φτάνω σε τέτοιους αριθμούς volt.

Με λίγα λόγια,αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του και κοντράρει σε θέμα γεύσης στα ΙΣΑ ακριβότερες ατμομηχανές.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #845 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2016, 22:54 »
Στησε με nichrome συρμα 

Αποσυνδεδεμένος panos_skr

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #846 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 15:14 »
Εχει κανεος τον fodi v2 να μου πει αν κανει για τσιγαρισιες?

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #847 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 15:17 »
Ο V2 είναι με διπλές αντιστασεις και δε νομίζω να σε βολέψει για τσιγαρίσιες φίλε.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #848 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 15:22 »
Εχει κανεος τον fodi v2 να μου πει αν κανει για τσιγαρισιες?

Είναι φουλ αεράτος για πνευμονικές με μονή ή διπλή αντίσταση δες  κάποια ελληνικά καταστήματα έχουν τον V2 και για φωτό του ντεκ εχουν αυτή του Fodi F2, δεν έχουν καμιά σχέση τα δυο ντεκ μεταξύ τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 15:29 από ati »

Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #849 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 19:00 »
Στον V2 αν δεν βαλεις την ταπα αναπληρωσης παρουσιαζει  διαροοες?

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #850 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 21:42 »
Παίδες, μάλλον έχω πρόβλημα.
Πιθανολογώ ότι ο Φόντης μου τα έπαιξε, διότι δεν μπορώ να αιτιολογήσω την συμπεριφορά του. Οι αντιστάσεις που φτιάχνω, είναι συνήθως 1,1 - 1,3 Ωμ.
Εδώ και δύο μέρες όμως, καμία αντίσταση δεν μπορεί να παίξει. Τρελαίνεται και το μοντάκι με την DNA πλακέτα, τρελαίνεται και το vtc mini.
Φτιάχνω μια 1,18 ωμ, σύμφωνα με το Steam Engine. Για 4-5 πατήματα και τα δύο μοντάκια την διαβάζουν σωστά. Μετά πάπαλα...αρχίζει σιγά σιγά η τιμή της αντίστασης να κατεβαίνει και σε καμιά 15ριά πατήματα φτάνει στα 0,80 Ωμ, οπότε δεν μπορείς να ατμίσεις, καθώς τα μοντάκια παλαβώνουν και δίνουν ρεύματα κουτουρού.
Από το ίδιο σύρμα, φτιάχνω ίδια αντίσταση σον Avocado και δουλεύει κανονικότατα και στα δύο μοντάκια.

Η αντίσταση στον Φόντη, είναι όπως αυτές που έφτιαχνα μέχρι τώρα. Είναι καλά σφιγμένες οι βίδες στο ποστ, δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα, το μπαμπάκι είναι κανονικότατο όπως πάντα.

Να τα έχει παίξει ο πόλος του;


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #851 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 21:57 »
βασιλη του εχω κανει πανω απο 15 σεταπ και δεν εχω καμια μεταβολη των ωμ  ....
μηπως σε καποιο λυσιμο εχεις χασει καποιο μονωτικο  η καποιο ορινκ ..
ο πολος ειναι μονοκοματος και στο εσωτερικο υπαρχει ενα μονωτικο πλαστικο , και στην κατω μερια ενα διαφανο ορινκ, αν ολα αυτα ειναι στη θεση τους ,τι να πω δεν ξερω 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #852 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 22:05 »
Κάντον κομμάτια με την πρώτη ευκαιρία και έλεγξε τον θετικό πόλο θα έλεγα, εκεί πάει το μυαλό μου αρχικά. Αν λύσεις το deck θα δεις ότι ο θετικός πόλος έχει μια πλαστική τάπα εσωτερικά, αυτή αφαιρείται και από κάτω της κρύβεται μια βίδα. Ξεβίδωσε την και τσέκαρε κι εκεί, κάποιο μονωτικό ίσως έχει κουνήσει κάπου.. Ξέρω'γω..

Λυσιμο και προσεκτικό έλεγχο παντού, ελπίζω να βρεθεί ο φταιχτης.. :)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #853 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 22:23 »
Γιώργο κα Μάκη, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Όταν άρχισε (προχτές) αυτά τα κόλπα, δεν τον είχα λύσει.
Σήμερα τον έλυσα και τον καθάρισα καλά καλά με οινόπνευμα και από το λίγο που έλεγξα (ήμουν στην δουλειά), μου φάνηκαν όλα εντάξει. Θα τον λύσω πάλι αύριο να δω με το πολύμετρο, μπας και υπάρχει κάποια μικρή διαρροή ανάμεσα στον θετικό και αρνητικό πόλο.

Μου την έχει δώσει επειδή έχω χάσει το χτύπημα και ανέβασα την νικοτίνη πάλι το 9 για να ατμίζω με τον Avocado. Παραλίγο, όπως πέρναγα από ένα κατάστημα, να μπω να αγοράσω έναν άλλον... :idiot1:
Αλλά συγκρατήθηκα και θα τον ελέγξω πάλι. Αν δεν βρω κάτι, κλάφτα...θα την φάω την παντόφλα... :))

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #854 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 22:51 »
καθαρο βραχυκυκλωματακι ειναι. οπως ειπες τσεκαρε με πολυμετρο να το σιγουρεψεις και μετα προσεκτικη μελετη στα μονωτικα μηπως καποιο ειναι *πληγωμενο*. αν σου πεσε καποια στιγμη, δες μηπως ελαχιστα εχει στραβωσει τπτ. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 80 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix