vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, pngtszs1976, Mimhsdr, manoslykos, Sergios, Ribot

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #810 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 13:36 »
Λοξιας. Με τρυπανακι 1 mm οι τρύπες δεν ενώνονται μεταξύ τους.
Μπορεί κάποιος να ανοίξει όσες θέλει χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #811 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 13:43 »
Ρε παιδιά ο κατασκευαστής έφτιαξε τον F2 για να ικανοποιήσει αυτούς που θέλουν πιο σφιχτή τζούρα με μονή αντίσταση.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δουλεύει μια χαρά από σφιχτός μέχρι λίγο αεράτος, αλλά δεν κάνει για πνευμονικές.

Αν θέλατε πιο αεράτο γιατί δεν παίρνατε τον V2 ; :dontknow:

Εντελώς φιλικά η ερώτηση.

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #812 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 13:58 »
Έτσι θα έπρεπε να είναι makis66, αρκεί να περιόριζε και το airflow κάτω από την αντίσταση...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #813 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 14:05 »
Αν κοιτάξεις προσεκτικά το airflow κάτω από την αντίσταση θα δεις ότι περιορίζει πολύ την εισαγωγή του αέρα το center pin (επίχρυσο) που βρίσκεται εκεί, με αποτέλεσμα ό αέρας να περνάει περιμετρικά από το center pin σε μικρότερη ποσότητα και να χτυπάει την αντίσταση γύρω γύρω και όχι μόνο στο κέντρο.

Το ότι δεν αρέσει σε μερικούς έγκειτε κατά την ταπεινή μου άποψη στο ότι ο χώρος ατμοποίησης (καμπάνα) είναι μεγάλος.

Ίσως θα έπρεπε να ήταν πιο περιορισμένος αλλά αυτού του τύπου οι ατμοποιητές έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #814 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 14:11 »
Εαν περιόριζε το center pin , πραγματικά τη ροη αέρα, για πιο λόγο διπλασιάζεται όταν ανοίξεις τη διάμετρο των 10 τρυπών;
Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα, αλλα όσοι το δοκιμάσουν θα καταλάβουν.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #815 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 14:20 »
Μα είναι φυσικό να έχεις μεγαλύτερη ροή αέρα με 10 τρύπες 0,77mm από ότι με 2 τρύπες 0,77mm. Ευνόητο είναι.
Όταν ανοίξεις και τις 10 τρύπες εισάγεται από τις τρύπες μεγαλύτερη ποσότητα αέρα ο οποίος όταν φτάνει στην εισαγωγή του airflow κάτω από την αντίσταση περιορίζεται η ροή του αυξάνοντας την ταχύτητα του αέρα που χτυπάει την αντίσταση. Απλά πράγματα. ;)

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #816 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 14:40 »
Έτσι ακριβώς, μόνο που με τις τρυπούλες εισαγωγής αέρα που ειχε, δεν μπορούσε να αυξηθει η ταχύτητα του αέρα στο airflow. Και η ταχύτητα του αέρα ψύχει την αντίσταση.
Είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχαν όσοι αγόρασαν τον kfv5 ,θεωρώντας οτι μειώνοντας τον αέρα θα εχει την απόδοση του kfl+. Δεν είναι έτσι, χρειάστηκαν οι περιοριστες ροής αέρας στο airflow, ώστε να αυξηθεί η ταχύτητα του αέρα, και να μπορεί να υποστηρίξει αξιοπρεπείς σφιχτές τζουρες.

Αποσυνδεδεμένος N1k0la0s

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #817 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 14:52 »
Είναι λάθος να χαρακτηρίζετε ως "πρόβλημα" η μη τσιγαρίσια σφιχτή τζούρα.

Το βλέπω και στο thread του Κ5 και εδώ του F2.

Το να μην αρέσει σε κάποιον η τζούρα ενός ατμοποιητή ΔΕΝ είναι πρόβλημα.

Common sense guys...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #818 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 15:19 »
Και βέβαια δεν είναι πρόβλημα, αλλα εαν διαβάσεις όλη τη πρόταση θα καταλάβεις.

Είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχαν όσοι αγόρασαν τον kfv5 ,θεωρώντας οτι μειώνοντας τον αέρα θα εχει την απόδοση του kfl+.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #819 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 15:23 »
Έχω την εντύπωση ότι όσοι έχουν πρόβλημα με τη τζούρα του έχετε λάθος στήσιμο. Κατά την άποψή μου στον συγκεκριμένο άτμο δεν παίρνεις πλούσιο ατμό σε δυο περιπτώσεις, πρώτον στήνοντας την αντίσταση στο θεό πολύ ψηλά δηλαδή και δεύτερον όταν τον μπουκώσεις στο βαμβάκι. Στην πρώτη περίπτωση ο αέρας δεν χτυπά με ορμή την αντίσταση και στη δεύτερη την πνίγει και δεν αφήνει το υγρό να διαβρέξει σωστά το βαμβάκι. Κατά την ταπεινή μου άποψη η αντίσταση πρέπει να είναι ακριβώς πάνω από την εισαγωγή του αέρα με αυτό τον τρόπο η γεύση απογειώνεται και σφίγγει πάρα πολύ η τζούρα. Το βαμβάκι πρέπει να είναι λίγο, αφράτο και να περνά μέσα από την αντίσταση και τις τρύπες χαλαρά, μην ανησυχείτε δεν θα έχετε διαρροές είναι θέμα φυσικής.  Στήνω με αυτό τον τρόπο από την ώρα που τον αγόρασα και έχω  χτύπημα στο θεό, πολύ ντουμάνι, πάρα πολύ γεύση και  καθόλου διαρροές. Κατά την άποψή μου πάντα, ναι ο ατμοποιητής είναι τσιγαρίσιος έχει σφικτή τζούρα χωρίς να σου βγάζει τα συκώτια ρουφώντας. Δεν κάνει για χαλαρές πνευμονικές γιατί δεν είναι αεράτος. Δίνει την εντύπωση ότι ο χώρος ατμοποίησης είναι μεγάλος, θα έλεγα ότι είναι πολύ μικρός, για να το διαπιστώσετε αρκεί να βγάλετε και να  τοποθετήσετε την καμπάνα ακριβώς δίπλα από το σημείο που κουμπώνει και θα δείτε πόσο πραγματικά διαθέσιμος χώρος μένει για την ατμοποίηση. Κάποιοι λένε ότι η τρύπα εισαγωγής αέρα της αντίστασης είναι μεγάλη εγώ θα πω είναι όπως πρέπει, αν ήταν μικρότερη δεν θα μπορούσε κάποιος να κάνει σφικτές πνευμονικές ή να κάνει πιο χαλαρή τσιγαρίσια τζούρα, μην ξεχνάμε ότι ο Goblin που θεωρείται MTL ατμο, αν στηθεί με μονή αντίσταση, έχει τεράστιες εισαγωγές αέρα αλλά ο μικρός χώρος ατμοποίησης και το σπιράλ στην καμινάδα του δίνουν αυτό το χαρακτήρα, θέλω να πω ότι ο χαρακτήρας ενός ατμοποιητή δεν εξαρτάται από ένα και μόνο στοιχείο αλλά αποτελεί συνδιασμό πολλών. Τέλος να πω ότι όλα στο άτμισμα είναι υποκειμενικά και ανάλογα με τα γούστα του καθενός, ότι αρέσει σε έναν μπορεί να είναι το χειρότερο για άλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 15:39 από ati »

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #820 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 16:11 »
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Έχω τον fodi είμαι πολύ ευχαριστημένη κ θέλω να πάρω άλλον έναν. Να πω ότι τώρα μπήκα στο επισκευασιμο κομμάτι κ του fodi είναι πανευκολο. Είπα να πάρω έναν δεύτερο αλλά για να μην έχω ίδιο υπάρχει κάποιος με παρόμοιο ντεκ? Τσιγαρισιος πάντα. Μπορεί να είμαι οφτοπικ αλλά το γράφω εδώ γιατί θέλω ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά. Τσιγαρισιο κ παρόμοιο ντεκ κ στήσιμο

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #821 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 16:18 »
Υπάρχει @ksenia o Corolla δες το νήμα του εδώ τον κοίταγα πριν πάρω τον Fodi, απλά βρήκα τον Fodi καλύτερο σε κάποια θέματα και τον προτίμησα. Δεν τον είχα ποτέ όμως να σου πω τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #822 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 16:26 »
Πωπω γιατί το έκαναν αυτό με το χρώμα από πάνω? Δεν μου αρέσει αν κάποια παιδιά έχουν να προτείνουν κάποιον άλλον

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #823 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 16:30 »
@ksenia για ρίξε μια καλύτερη ματιά εδώ στην νέα έκδοση την 1,5 διαφέρει πολύ από την πρώτη έκδοση, για την ακρίβεια έχει πολλές αλλαγές και δεν έχει και χρωματάκι  :))

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #824 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 16:36 »
Ε έτσι κάπως καλύτερος.θελω να δω μερικούς ακόμα όμως ☺️

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix