vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #720 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:55 »
To τζαμάκι στον δικό μου δεν γυρνάει με τίποτε, είναι πολύ σφιχτό.

Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες, αν γυρνάει φυσικό είναι να παίρνει αέρα και να έχει διαρροή σιγά σιγά.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #721 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:55 »
Tο τζαμάκι δεν στριφογυρίζει με καμία δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος MOURGOS11

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #722 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 21:02 »
ουτε εμενα γυριζει αλλα καποιες διαροες εχω μερικες φορες που μαλον ειναι απο το στισιμο η απο το οτι δεν βαζω ταπα γιατι εχω χασει τις 2

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #723 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 22:05 »
Και εμένα δεν γυρίζει το τανκάκι αλλά όταν ξαπλώσει χάνει το υγρό από τις τρύπες του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #724 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 00:41 »
'Εστησα με 2*0,20 στριμμένο, 5 σπειρες 2,5μμ περίπου 1,30Ωμ. ΄Εβαλα την αντίσταση τερμα κάτω λίγο πριν ακουμπήσει την τρύπα του αέρα. ΄Δοκίμασα με 2 υγρα που έχω κάνει λίτρα για να τσεκάρω την γεύση του. Το milkman που είναι high vg μου το έπαιξε πολύ καλα μέ ωραία γεύση και αρκετό ντουμάνι στα 14,5 watt, σε καμία περίπτωση όμως τα ντουμάνια που βγάζει το υγρο με άλλους ατμοποιητές.
Επόμενη δοκιμή ενα diy τύπου castle long (η γνωστη συνταγή...) σε προφίλ 50/50 pink mule, στο ίδιο στήσιμο. Έδω τα πράγματα δεν ήταν και τόσο καλα... Το ντουμάνι ανύπαρκτο και ο ατμός βρε παιδία σου αφήνει την αίσθηση οτι δεν είναι γεμάτος- χορταστικός. Απο γεύση καλή, οχι κατι φοβερό, τονίζει πολύ το μπέρμπον.
Γενικά γεύση καλή αλλα ο ατμός του με ψιλοξενερώνει... Μου έπαιξε σχετικά καλα και του Λουκα το Honeybrew...
Πάντως δεν μπορω να καταλάβω την κατασκευαστική λογική του. Λίγος σχετικά αέρας σε τεράστιο θάλαμο ατμοποίησης. Σε περίοριζει ο αέρας του να παίξεις με σχετικά ψιλά σύρματα αλλιώς θα ζεματάει ο τοπος, αλλα για να γεμίσει αυτος ο θαλαμος ατμοποίησης απαιτεί χοντρα συρματα και βατ  :confused1:
Πιστεύω πως στην γεύση τον σώνει ότι η αντίσταση είναι πολυ κοντα στο στόμα...
 

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #725 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 01:17 »
Θελω να πιστευω οτι βρηκα την λυση για τις διαρροες καθως σημερα δεν εχω. Εστησα χθες σε 2,5 πυρηνα χρησιμοποιωντας fiber freaks που ειναι λιγοτερο αφρατο και δεν φουσκωνει πολυ, παρολα αυτα οταν τον ξαπλωνα ειχα παλι διαρροες. Βλεποντας φωτογραφια εδω απο στησιμο αλλα και ξαναβλεποντας το βιντεο που υπαρχει παρατηρησα οτι και στα δυο οι τρυπες που περναει το βαμβακι δεν ειναι τελειως κλειστες αλλα εχουν ενα μικρο κενο. Ετσι σημερα στο ιδιο στησιμο απλα μετακινησα λιγο το βαμβακι ωστε να υπαρχει ενα μικρο κενο στις τρυπες και οι διαρροες σταματησαν. Αν κλεινετε καλα τις τρυπες δοκιμαστε να αφησετε ενα μικρο κενο να δουμε αν εφταιγε αυτο.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #726 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 04:09 »
Δεν ξέρω αν σε αυτό  οφείλονται οι διαρροές που έχουν κάποιοι αλλά αν δείτε το βίντεο του αμερικανικού θα δείτε ότι αφήνει ένα μικρό κενό γιατί έτσι γίνεται καλύτερη η τροφοδοσία και  αναπνέουν τα βαμβάκια.

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #727 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 11:05 »
Ούτε και σε εμένα στρίβει το τζαμάκι.

Το θέμα του στησίματος τώρα.
Φυσικά και δεν είναι όλοι οι ατμοποιητές για όλα τα στησίματα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιος ατμοποιητής-πασπαρτού.
Προσωπικά το στήσιμο που προτιμώ είναι με 32άρι SS316L, με 10-12 σπείρες για αντιστάσεις από 1,2 - 1,5 Ωμ και με ισχύ 10-12 watt. Και σκέτη βάση 60PG/40VG με 6άρα νικοτίνη (μόλις έπεσα από την 9άρα).
Έχω βρει τον ιδανικό ατμοποιητή για αυτό το στήσιμο. Και με τις 5 τρύπες ανοιχτές, έχω έντονο χτύπημα και ατμό πολύ ικανοποιητικό και μέτρια ζεστό. Η καμπάνα ζεσταίνεται μόνον σε 4 απανωτές τζούρες των 4-5 δευτερολέπτων.
Επίσης, κάνα δυο φορές που έστησα με 32άρι Kanthal A1, έμεινα ικανοποιημένος, αλλά προτιμώ το ατσάλι και έλεγχο θερμοκρασίας.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν νομίζω να κάνει αυτός ο ατμοποιητής για υψηλά watt σε χοντρά σύρματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 11:15 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #728 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 11:15 »
Πάντως δεν μπορω να καταλάβω την κατασκευαστική λογική του. Λίγος σχετικά αέρας σε τεράστιο θάλαμο ατμοποίησης. Σε περίοριζει ο αέρας του να παίξεις με σχετικά ψιλά σύρματα αλλιώς θα ζεματάει ο τοπος, αλλα για να γεμίσει αυτος ο θαλαμος ατμοποίησης απαιτεί χοντρα συρματα και βατ  :confused1:
Πιστεύω πως στην γεύση τον σώνει ότι η αντίσταση είναι πολυ κοντα στο στόμα...
Εδώ κάνεις λάθος για μένα. Ο χώρος ατμοποίησης, μόνο τεράστιος δεν είναι. Δες ξανά μέχρι που κατεβαίνει το κάλυμμα/καμπάνα και υπολόγισε τον ελεύθερο χώρο που μένει. Πολύ λίγος. Για αυτό και δεν αποδίδει καλά με τα πολύ χοντρά σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #729 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 12:44 »
Εγω παραμενω πολυ ευχαριστημενος , ειδικα μετα απο ενα περιστατικο που νομισα οτι το εχασα/ξεχασα σε ενα μπαρακι κ γυρισα στο ναυτιλο-χ χωρις driptip.
Τη μικρη ταπα να μη ξεχνατε οσοι εχετε διαροες ,μπορει να πεζει ρολο .
Παλευω να ξαναπετυχω το υγρο οπως μου ειχε βγει σε τυχαιες αναλογιες και δε το πετυχαινω τωρα , αυτο αν ξαναπετυχω θα μεινω για πολυυυυ καιρο σταθερος.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #730 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 13:47 »
Στήσιμο με ribbon, 1,65 ohm, 10 watt, χαμηλά η αντίσταση. Πολύ γεύση, κρύος αέρας. Μ  αρέσει..... !

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #731 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 15:10 »



Σε  αυτά  που  έγραψα  εχθές.Τον  άφησα το  βράδυ επίτηδες  ξάπλα με  μισό γεμάτο  tank  πάνω  σε  μια  χαρτοπετσέτα το  πρωί  η  χαρτοπετσέτα  μούσκεμα,τον  λύνω  τον  ξανά  στήνω  με  0,35 kanthal   6 σπείρες  και  βαμβάκι  fiber freaks  αυτή τη φορά  εχθές  είχα  βάλει  cotton bacon  v2,γεύση  φοβερή , ντουμανι  πολύ  περισσότερο από  χθες ,τον  αφήνω  για  τέσσερις  ώρες  ξάπλα και  ξανά  διαρροές, κρίμα  γιατί  μου  αρέσει  πολύ  σαν  μέγεθος  και  θα αναγκαστώ να  τον  δουλεύω  μόνο  στο  σπίτι. Το  στήσιμο  είναι  σίγουρα  σωστό γιατί  έχω  αρκετό  καιρό  ένα  κλώνο  nectar Micro που  είναι  παρόμοιος  και  δεν  είχα  ποτέ  θέμα  με  διαρροές.


Του  έδωσα  άλλη μια  ευκαιρία  εχθές, τον  έλυσα  τον  έκανα  μπάνιο και  άλλαξα  όλα τα  o ring  με  καινούργια  που  έχει  μέσα  στο  σακουλάκι, τον  άφησα  όλο  το  βράδυ  ξάπλα και  δεν  έβγαλε  ούτε  σταγόνα εκεί  είχε  το  θέμα, αυτός  ο ατμοποιητης  παντός  έχει  τόσο  χτύπημα που  μετά από  λίγο  που  τον  ατμίζω  με  πιάνει  πονοκέφαλος με  νικοτίνη  6 τι  στήσιμο  μου  προτείνετε  να  του  κάνω  να  πέσει  λίγο  το  χτύπημα ?  Τώρα  τον  έχω  με  0,32 ss  στα  0,7 ohm και  η  αντίσταση  τοποθετημένη  πολύ  κοντά  στην  τρύπα,  γεύση  έχει  πάρα  πολύ  καλή αλλά  το  χτύπημα είναι  πολύ  κουραστικό!.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #732 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 15:51 »
Μαυρισμένο βαμβάκι μετά από 2-3 ml βλέπετε και εσείς? Υπάρχει κάποια λύση?
Το tc δουλεύει σωστά, δεν πιάνω κόφτες και απότι φαίνεται έχω καλή τροφοδοσία αλλά το μαύρισμα παραμένει σε κάθε στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #733 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 16:09 »
@GK1980
Από χτες έχω κατέβει στα 6mg νικοτίνη (από 9), ακριβώς λόγω του χτυπήματος.
Προς το παρόν το χτύπημα το "έχω". Μέχρι τις δύο απανωτές. Αλλά αν τραβήξω και τρίτη απανωτή τζούρα...τρώω μπουνιά στον λαιμό! Για στήσιμο με μικρότερο χτύπημα δεν νομίζω να έχει κάτι καλύτερο από το χαμήλωμα της αντίστασης. Ίσως άλλος ξέρει κάνα κόλπο.


@yian
Το μαύρισμα του βαμβακιού είναι πονεμένη ιστορία για εμένα. Έχω γράψει τουλάχιστον 15 ποστ και για τον Fodi F2 και για τον Avocado. Δεν φταίει το στήσιμο, εκτός και να είναι εντελώς χάλια. Συνήθως τα αρώματα είναι υπεύθυνα και κάποια από αυτά (δεν θυμάμαι πως μου τα είπαν), είναι ρουφηξιά και μαύρισμα. Πάντως, επειδή το έψαξα πολύ μιας και ατμίζω σκέτη βάση, ούτε το μαύρισμα του βαμβακιού, ούτε της αντίστασης έχει αποτέλεσμα στην ποιότητα του ατμίσματος (που κάνω εγώ). Δεν έχω παρατηρήσει ούτε την παραμικρότερη αλλαγή (προς το χειρότερο) της γεύσης, τουλάχιστον μέχρι τα 12 ml που αλλάζω σύρμα και βαμβάκι.
Το μαυρισμένο σύρμα δεν έχει καθόλου μάκα. Απλώς είναι μαυρισμένο και με ένα τρίψιμο με οδοντόβουρτσα ξαναγίνεται καινούργιο. Το βαμβάκι επίσης καθαρίζει σχεδόν εξ ολοκλήρου με νερό.
Καλού κακού όμως, κάθε 12 ml, καινούργια.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #734 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 16:10 »

 παντός  έχει  τόσο  χτύπημα που  μετά από  λίγο  που  τον  ατμίζω  με  πιάνει  πονοκέφαλος με  νικοτίνη  6 τι  στήσιμο  μου  προτείνετε  να  του  κάνω  να  πέσει  λίγο  το  χτύπημα ?  Τώρα  τον  έχω  με  0,32 ss  στα  0,7 ohm και  η  αντίσταση  τοποθετημένη  πολύ  κοντά  στην  τρύπα,  γεύση  έχει  πάρα  πολύ  καλή αλλά  το  χτύπημα είναι  πολύ  κουραστικό!.
το SS δουλεύει έως και 1.5 ohm   ανέβα σε ohm  κατέβασε βατ και σήκωσε λίγο ποιο ψηλά την αντίσταση απο την εισαγωγή του αέρα, χρειάζεται πειραματισμούς στην αρχή έως να βρεις το ιδανικό σημείο.......
Μαυρισμένο βαμβάκι μετά από 2-3 ml βλέπετε και εσείς? Υπάρχει κάποια λύση?
Το tc δουλεύει σωστά, δεν πιάνω κόφτες και απότι φαίνεται έχω καλή τροφοδοσία αλλά το μαύρισμα παραμένει σε κάθε στήσιμο.
το μαύρισμα στο βαμβάκι οφείλεται αποκλειστικά στο πόσο σκούρο είναι το εκάστοτε υγρό...
με διάφανα υγρά μπορεί να περάσω και τα 20 εμελ χωρίς αλλαγή ,,και με σκούρα έχω αλλάξει και στο πρώτο τανκ,  και βαμβάκι και αντίσταση μαζι ...    

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 90 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix