vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #705 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 16:42 »
Μιας και ο Fodi είναι η πρώτη αγορά που κάνω μετά από πολύ καιρό (έχω βολευτεί εδώ και κανένα εξάμηνο με τον εξοπλισμό που είχα και δε πολυ παρακολουθούσα τις εξελίξεις), να πω κι εγώ 2 λόγια... Ο ατμοποιητής με αυτήν την τιμή σε γνήσιο είναι ο,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό. Πολύ καλή γεύση, πανεύκολος στο στήσιμο και ειδικά στα καπνικά υγρά (με το δυνατό χτύπημα και την τσιγαρίσια του τζούρα) δίνει το κάτι παραπάνω. Το ντουμάνι του δεν είναι το δυνατό του σημείο, αλλά είναι αξιοπρεπές για τα δεδομένα μου και εφόσον δεν έχει θέμα να "παίξει" υγρά με VG > 80% τα "βρίσκουμε" εύκολα και εκεί. Το μόνο μου θέμα είναι ότι ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα, ακόμα και με λεπτά σύρματα. Αυτό βέβαια μάλλον μου κακοφαίνεται επειδή χρησιμοποιώ γενικά τανκάτους και όχι ντρίπερ.
Την πρώτη φορά που τον έστησα είχα κι εγώ κάποιες διαρροές, μέχρι που τον έλυσα και είδα ότι είχα (ήδη) χάσει το πάνω ο-ριγνκ στο γυαλί. Έφυγε χωρίς καν να το προσέξω στο πρώτο πλύσιμο, οπότε βεβαιωθείτε όσοι έχετε πρόβλημα ότι και υπάρχουν και "βεντουζάρουν" σωστά πάνω-κάτω και τα 2 - το έχουν πει κι άλλοι πριν από μένα, απλώς το τονίζω ως παθούσα. Από τη δεύτερη φορά και μετά δεν έχω κανένα πρόβλημα με διαρροές, ακόμα κι όταν τον τεστάρω κρατώντας τον εντελώς ανάποδα για ώρα. Δε φεύγει υγρό από πουθενά.
Τώρα, για όσους συνεχίζουν να έχουν διαρροές (και δεν είναι ελαττωματικό το κομμάτι τους), μπορώ μόνο να φανταστώ ότι έχει να κάνει με την ποσότητα στο βαμβάκι. Αν έχετε βάλει το βαμβάκι φουσκωμένο στο τμήμα πάνω από το ντεκ (παχύ στη μέση του και λεπτό στις άκρες δηλαδή), όταν ατμοποιητής είναι ξαπλωμένος, μπορεί να απορροφά πολύ υγρό το οποίο στραγγίζει προς τα πάνω. Με δεδομένο ότι το ντεκ του είναι πολύ ρηχό, αν μαζευτεί έστω και λίγο υγρό εκεί θα έχει υπερχείλιση γρήγορα. Αν πάλι έχει λίγο βαμβάκι και δε φράζουν (οριακά) οι τρύπες τότε μπορεί να περνάει από εκεί υγρό και να γεμίζει το ντεκ με τον ίδιο τρόπο. Με πολύ βαμβάκι και πάνω και κάτω από το ντεκ, μπορεί να φράξουν οι τρύπες, να "μπουκώσει" και να δώσει καμμένο...
Αυτά τα ολίγα -προς το παρόν, προσωπικά, τον ευχαριστιέμαι ιδιαιτέρως και ευχαριστώ τα παιδιά που τον ανακαλύψαν και το αποκάλυψαν! :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:01 από IreneS »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #706 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 16:49 »
Ειρήνη πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου..... Ακριβώς έτσι είναι..... :thumbsup_move_1: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #707 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 16:52 »
και εγω επίσης  συμφωνώ απόλυτα και με τους δυο σας,,,....... :)) :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #708 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 16:53 »
Εγώ συμφωνώ και με τους τρεις σας για να τριτώσει  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #709 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:09 »
και εγω επίσης  συμφωνώ απόλυτα και με τους δυο σας,,,....... :)) :idiot1:

Α, ρε Γιώργη, νομίζω είχαμε να συμφωνήσουμε από τον Τηλέμαχο! :)) :thumbsup_move_1:

Πάντως πέρα από την πλάκα, δε νομίζω ότι υπάρχει κουσούρι σε αυτόν τον ατμοποιητή που να μη διορθώνεται σχετικά εύκολα. Λίγη επιμονή θέλει και θα αποζημιώσει. Που να στήναμε κάτι άλλους με 350 κομμάτια και άντε να βρεις τί πήγε στραβά!

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #710 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 19:12 »
Παιδια να πω και γω τις εντυπωσεις μου μεχρι τωρα.Τον εχω στην κατοχη μου 5η μερα.Την πρωτη τον εστησα με μια απο τις δυο αντιστασεις που ειχε ετοιμες.Πολυ καλη γευση αρκετο ντουμανι καλο χτυπημα καθολου διαρροες αλλα ειχε δυο αρνητικα πολυ ζεστος ατμος και ζεστενοταν αρκετα ο ατμοποιητης η τελος παντων το επανω κομματι δεν ξερω πως λεγεται.Δευτερη μερα εφτιαξα την πρωτη μου αντισταση γυρω στα 1.5ωμ πολυ καλη γευση πολυ καλο χτυπημα ατμος οχι ζεστος αλλα ειχα καποιες διαρροες.Τριτη μερα καπου στα 1ωμ καθολου ωραια γευση χτυπημα καλο ατμος καλος και παλι καποιες διαρροες.4η και 5η μερα 1.52 ωμ 7 σπειρες στα 12 βατ γευση τελεια καλο χτυπημα ατμος καλος οχι διαρροες κανα 2-3 φορες ενιωθα κατι γρου γρου να κανει το υγρο εβαλα μια χαρτοπετσετα στις εισαγωγες του αερα φυσηξα απο το ντριπ τιπ και εβγαλε υγρο απο τις εισαγωγες και ολα καλα.Το συμπερασμα οταν μενει ατμος μεσα στο ντεκ προσπαθει να φυγει στο χαμηλοτερο σημειο που μπορει και το οποιο ειναι η κεντρικη τρυπα του αερα,υγροποιητε σε εκεινο το σημειο μαζευεται υγρο εκει και καποια στιγμη μπουκωνει.Μια χαρτοπετσετα στις εισαγωγες φυσημα και ολα καλα.Οποτε αν εχετε μικρες διαρροες οταν τον αφηνετε οπως νανε δειτε και αυτο το ενδεχομενω πριν τον αφησετε βγαλτε το πιθανον υγρο που μπορει να εχει μαζευτει εκει και πειτε μας εντυπωσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 19:17 από JeLaKos »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #711 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 19:42 »
Τα τρία βιδάκια τα ξεβίδωσα για τον καθαρισμό (πάντα στό πρώτο καθάρισμα λύνω τα πάντα), διαρροή δεν είχα ποτέ, ακόμα και στο πλάι.
Από απόδοση δεν έχω παράπονο (coil από 0,6 με ss ως 1 ohm με canthal), γεύση, ντουμάνι, σε καλά επίπεδα, όχι όμως κάτι τρομερό.
Ζεσταίνεται αρκετά για τα γούστα μου σε 25+ watt με την 0,6, τον ταξιδεύω με 0,8 - 1 ohm και 20-15 watt αντίστοιχα, τον προτιμώ με canthal.
Προφανώς δεν είναι φτιαγμένος για τις προτιμήσεις μου, ο Τηλεμαχος τον έχει εύκολα ας πούμε στα επίπεδα που στήνω..
Δεν ξερω και γω τελικά γιατί παιδεύομαι και τι περιμενω να βρω με αυτά τα μπουριά, κανένα δεν μου αρέσει ( fodi f2, Goblin mini v1 v2, Limitless Plus, serpent ) και συνέχεια με αυτα παιδεύομαι, φουμάροντας τον Τηλέμαχο και το Φαινόμενο μόνιμα....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 19:49 από mimis »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #712 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:09 »
Γιώργο απλά ήθελα να ρωτήσω εσένα που είσαι ο πρώτος πρώτος που παραπονέθηκε για διαρροή αν θυμάμαι καλά από τις εισόδους του αέρα αλλά και τα άλλα παιδιά να μας πείτε αν ξεβιδώσατε για να τον καθαρίσετε τα τρία βιδάκια που συγκρατούν το χώρο κάτω από το ντεκ. Εγώ που δεν έχω διαρροή δεν τα ξεβίδωσα ποτέ, μήπως κάτι γίνεται από εκεί να ξέρουμε. Τώρα για τα παιδιά που παραπονούνται για λίγο ατμό αν μπορούσαν να δοκιμάσουν να στήσουν την αντίσταση κοντά στην τρύπα του αέρα και να μας πουν αν και τότε δεν έχουν ατμό. 

Κανονικά και με τον νόμο..Το είχα ψάξει πάρα πολύ και έχω και μια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει αρκεί να κάνετε όλοι όσοι τον έχετε το τεστάκι που θα σας βάλω..!!

Δεν ξέρω τι να πω για τους φίλους που αντιμετωπίζουν τέτοια διαρροή, ενώ όλα δείχνουν εντάξει.
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω, είναι πως έχουν πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι.

Αυτό είναι κάτι που έχω σκεφτεί και εγώ βασικά..

Τώρα σχετικά με το τέστ. Θεωρώ πώς το θέμα βαμβάκι και τα σχετικά έρχεται εντελώς δεύτερο, διότι είτε το θέλουμε είτε όχι οι τρύπες σε καθοδηγούν απο μόνες τους.

Τώρα για το τεστάκι που σας έλεγα για να δώ εάν εχω πέσει μέσα ή έξω. Θέλω όσοι τον έχετε στημένο και τον ατμίζετε, να μου πείτε εαν το γυαλάκι στριφογυρίζει. Και εαν στριφογυρίζει αυτό γίνεται με πολύ πίεση η με λίγη πίεση..????

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #713 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:16 »

Όσοι έχουν θέμα με τις διαρροές ας αλλάξουν την τάπα αναπλήρωσης με κάποια ανταλλακτική. Από τότε που την άλλαξα, τον έχω 24 ώρες ξάπλα και δεν έχει βγάλει σταγόνα. Η καινούργια τάπα θηλυκώνει όταν την βάλεις, την νιώθεις στο χέρι σαν κλικ, στην παλιά που είχα διαρροές δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #714 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:28 »
Εγώ δεν έχω διαρροές και το τζαμακι δεν στριφογυριζει όσο και αν το προσπάθησα...

Στάλθηκε από...


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #715 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:30 »
Το ίδιο και εμένα δεν γυρνάει καθόλου το τζαμακι

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #716 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:33 »
Όπως το φανταζόμουν.. 

Εμένα με λίγη δύναμη γύριζε.. Δοκίμασα τα ανταλλακτικά oring και πάλι τα ίδια. Δοκίμασα άλλα, ίδια διάμετρο, πιο λεπτά και πιό χοντρά και πάλι τα ίδια. Οπότε είμαι σίγουρος πως απο εκεί ήταν το θέμα 1000%..!!

Περιμένω να απαντήσουν και άλλοι φίλοι αλλά πραγματικά το πιστεύω με 1000..!!


Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #717 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:38 »
Ουτε εμενα γυριζει ειδικα την πρωτη φορα για να το ξεβιδωσω μου εβγαλε την ψυχη.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Γιωργο δοκιμασες με το ανταλλακτικο γυαλακι?Ισως για καποιο λογο ειναι πιο κοντο απο οτι πρεπει?

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #718 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:48 »
Ήταν το μοναδικό που δε δοκίμασα... Πρίν τον δώσω.. Και πιστεύω αυτός ειναι ο λόγος της όλης φάσης με τις διαρροές..

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #719 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 20:49 »
Απο τα λεγομενα σου οντως αυτο διχνει πως εφταιγε..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix