vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

78 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, manoslykos, infernity, camber

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος kostas64

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας

ΝΕΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΑΦΩΝΟΥΣ


Η Νέα μελέτη που δημοσιεύτηκε στο Regulatory Toxicology and Pharmacology, επιβεβαιώνει για ακόμη μια φορά πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι η καλύτερη εναλλακτική λύση για τους καπνιστές. Η νέα μελέτη Ντροπιάζει τους επικριτές του ηλεκτρονικού τσιγάρου και είναι αναμφισβήτητη απόδειξη πως το άτμισμα είναι ένας ασφαλής και αποτελεσματικός εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος.Σε αυτή την μελέτη οι ερευνητές εξέτασαν 8 διαφορετικές τοξίνες:Μονοξείδιο του άνθρακα, Καρβονύλια, Φαινολικά, Πτητικά, Μέταλλα, Νιτροζαμίνες, Πολυαρωματικές αμίνες, και πολυαρωματικούς υδρογονάνθρακες.Για τους ερευνητές δεν ήταν έκπληξη το γεγονός ότι ο καπνός του παραδοσιακού τσιγάρου, ήταν γεμάτος από δηλητηριώδεις χημικές ουσίες.Ήταν όμως συγκλονισμένοι από το γεγονός πως οι τοξίνες στο ηλεκτρονικό τσιγάρο (στον ατμό) ήταν παρόμοιες με τις τοξίνες που βρίσκονται στον αέρα του δωματίου.Στην πραγματικότητα, δεν υπήρχε σημαντική αύξηση στις τοξίνες μεταξύ του κανονικού αέρα και του ατμού από το ηλεκτρονικό τσιγάρο.Οι επιστήμονες χρειάστηκαν 99 εισπνοές από το ηλεκτρονικό τσιγάρο για να πάρουν μέτρηση των 0,18 χιλιοστόγραμμα HPHC, ενώ με μια μόνο εισπνοή από το παραδοσιακό τσιγάρο Marlboro Gold, η μέτρηση έφτασε τα 30,6 χιλιοστόγραμμα HPHC.Η σύγκριση από τις εισπνοές έδειξε, πως τα Παραδοσιακά τσιγάρα είχαν 2000 φορές περισσότερες τοξίνες από τα Ηλεκτρονικά τσιγάρα.Αυτή η μελέτη καθιστά σαφές ότι τα Ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι η καλύτερη εναλλακτική λύση για τους καπνιστές.Είναι πλέον επιστημονικά αποδεδειγμένο πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει την ιδιότητα μείωσης της βλάβης και δεν υπάρχει κανένας τρόπος οι νομοθέτες να μπορέσουν να ισχυριστούν ότι το άτμισμα είναι επιβλαβές, μετά την εξέταση αυτών των εκθέσεων στο εργαστήριο.Η επιστήμη είναι σύμμαχος του ηλεκτρονικού τσιγάρου και θα βοηθήσει να σταματήσουν οι κρητικές για αυτό και να μπορέσουν όλοι να μάθουν τα οφέλη του ατμίσματος.http://www.churnmag.com/news/scientists-shocked-after-testing-ecig-vapor-in-the-lab/Το επίσημο κείμενο της έρευνας:Comparison of select analytes in aerosol from e-cigarettes with smoke from conventional cigarettes and with ambient air

[/font][/color][/size]

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
αυτο συναντησα αποψε και θεωρησα καλο να το θεσω υπ οψιν σας.
τονιζω αυτο που μας αφορα απο το συγκεκριμενο δημοσιευμα

Ένα πράγμα μόνο μην κάνετε: μην αντικαταστήσετε το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό. Πολλοί είναι οι επιστήμονες οι οποίοι προειδοποιούν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι μέθοδος διακοπής και υποκατάστασης του καπνίσματος, κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου για εξίσου βλαβερές συνέπειες στην υγεία με αυτές του κανονικού τσιγάρου.
Σύμφωνα μάλιστα με τα τελευταία ερευνητικά ευρήματα, το ηλεκτρονικό τσιγάρο προκαλεί το 80% της φλεγμονής στο πνεύμονα όπως και το τσιγάρο, γεγονός που οδηγεί σε χρόνια αναπνευστικά προβλήματα με τεράστιες επιπτώσεις στην υγεία, παρόμοιες με εκείνες του κανονικού τσιγάρου.


http://www.pronews.gr/portal/20160213/health/%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CF%8C%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
"Ένα πράγμα μόνο μην κάνετε: μην αντικαταστήσετε το τσιγάρο με ηλεκτρονικό."
Δηλαδή: αν ανήκετε στο 85% που δεν μπορεί να το κόψει με τις μεθόδους που λέμε, απλά συνεχίστε να καπνίζετε.
[Το παρόν είναι ευγενική χορηγία κάποιου ανυπόγραφου άρθρου κάπου στο ίνερνετ.]

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Με τρελαίνει που την σήμερον ημέρα υπάρχει κόσμος τόσο χαζός που διαβάζει τέτοια site ενημέρωσης/παραπληροφόρησης!!! έχει και 20 χιλιάδες like η λαλακία :idiot1: ...μόνο εγώ διαβάζω πρώτα ποιος γράφει και μετά τι γράφει μέσα ένα άρθρο?? Ε ρε πυροβόλημα που θέλουν μερικοί :fight_shot_auto:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
και 20 εκατομμυρια να χει δυο το καναν share (και το ενα ειναι προφανως της ιδιας της σελιδας) οποτε...

Αποσυνδεδεμένος kiriakn

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Νίκος
Τα ίδια και τα ίδια...χρόνια τώρα διαβάζουμε τις ίδιες συμβουλές για να απαλλαγεί κάποιος από την συνήθεια του καπνίσματος !!Αυτή η ευκολία αναφοράς δε, σε " τελευταία ερευνητικά ευρήματα ", χωρίς να αναφέρεται κάπου στο άρθρο που & ποιός έκανε τις έρευνες, με ποιανού χρηματοδότηση και που δημοσιεύθηκαν !!  :eleos:


Και μία παράθεση από διάλογο που είχα σήμερα με κάποιον που με είδε με το μοντάκι στο χέρι :


- Αυτό δεν είναι καλό
- " Γιατί ?" του λέω
- Απάντηση όλα τα λεφτά : " Γιατί δεν είναι !! , το λένε και οι γιατροί " ( έγινε ρε τσακαλάκο, με έπεισες με τα επιχειρήματά σου :thumpup: [size=78%] ) [/size]
[/size][size=78%]-[/size][/size] " Μα εμένα με βοήθησε...αν μή τι άλλο επανήλθε εν μέρει η όσφρηση και η γεύση μου " του απαντώ, μιας και είμαι και αλλεργικός στη λ@λ@κία του καθενός και έχω αρχίσει να " φορτώνω "[size=78%]
[/size]- " Εγώ δεν είμαι καπνιστής μου λέει [size=78%] :eyesplash: , αλλά η γυναίκα μου που δοκίμασε τα πάντα, αυτοκόλλητα, μαστίχες κτλ και το τσιγάρο της έκανε κακό...αλλά κι αυτό ( το η.τ ) δεν είναι καλό για τα πνευμόνια είπαν οι γιατροί " ( ναι ρε άρχοντα, μαζεύτηκαν οι γιατροί, έκαναν σύσκεψη, βγάλαν το πόρισμα και στο ανακοίνωσαν ).
Πόσο να αντέξω ο δύσμοιρος δλδ... [/size][size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
χτες μου λέει εκαβίτης : τι το θες αυτό.πέτα το..καλύτερα κόφτο τελείως  η κάνε τσιγάρα  :idiot1: :idiot1:


φυσικά δεν έδωσα σημασία ούτε έκατσα να του εξηγησω γτ λέει βλακείες

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
@kiriakn ελα νταξει, του τα γραψα απο κατω αυτα (εβαλα και παραδειγμα την ερευνα) αλλα η ειδηση εχει διαδωθει σε ολα σχεδον τα ειδησεογραφικα "γενικου περιεχομενου" σαν καρκινος...
Απ οτι ειδα ξεκινησε απ το newsbeast. Αν εχει κανεις λογαριασμο ας τους γραψει


Αποσυνδεδεμένος Turok

Φιλος ειπε οτι εγινε πειραμα με πανω απο 5 βατς και βρεθηκε φορμαλδευδη 15 φορες περισσοτερο απο τσιγαρο και οσο αυξανεις τα βατς τοσο χειροτερο. Εχετε ακουσει κατι σχετικο? Δεν ξερω μπορει να ειναι και βλακειες.  :confused1: Εγω κανω 7-9 βατς περιπου.

Αποσυνδεδεμένος kiriakn

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Νίκος
Turok,μήπως εννοούσε Volts & όχι Watts ?

Αποσυνδεδεμένος Turok

Oxi watts ειπε.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Turok,μήπως εννοούσε Volts & όχι Watts ?


παιδια μιλατε με watts για να καταλαβαινουμε κι εμεις οι σχετικοι γιατι τα volts για καποιον που εχει γνωσεις ηλεκτρισμου δε σημαινουν απολυτως τιποτα αν δεν μας πεις και ampere η αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος kiriakn

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Νίκος
@kiriakn ελα νταξει, του τα γραψα απο κατω αυτα (εβαλα και παραδειγμα την ερευνα) αλλα η ειδηση εχει διαδωθει σε ολα σχεδον τα ειδησεογραφικα "γενικου περιεχομενου" σαν καρκινος...
Απ οτι ειδα ξεκινησε απ το newsbeast. Αν εχει κανεις λογαριασμο ας τους γραψει

Καλά έκανες Nick, αλλά καταντάει κουραστικό...είναι δύσκολο να συζητήσεις με κάποιον που " κάτι του είπαν, κάτι διάβασε και κάτι άκουσε από τον γείτονα που του το 'πε ένας γιατρός " κτλ. και επιμένει με σθένος στα λεγόμενά του/της.
Τεσπά, με κάτι τέτοιους ( οι οποίοι είμαι σίγουρος έχουν φωλιά κάπου και βγαίνουν  :)  ) είναι σαν να μιλάς σε τοίχο, οπότε....

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
κοιτα, δεν εχω θεμα να διαβασω μια ερευνα με αρνητικα αποτελεσματα, το αντιθετο, θα ηταν χρησιμοτατη, αλλα εδω λεει "ο ψυχολογος" "ο γιατρος" "ο υδραυλικος"...
οτι να ναι...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Φιλος ειπε οτι εγινε πειραμα με πανω απο 5 βατς και βρεθηκε φορμαλδευδη 15 φορες περισσοτερο απο τσιγαρο και οσο αυξανεις τα βατς τοσο χειροτερο. Εχετε ακουσει κατι σχετικο? Δεν ξερω μπορει να ειναι και βλακειες.  :confused1: Εγω κανω 7-9 βατς περιπου.

Ήταν Volt στην έρευνα του Γιαπωνέζου που αναφέρεται και στο λινκ που δίνω παρακάτω.
Ναι μεν ήταν 5 Volt αλλά ο ατμοποιητής πάνω στον οποίο έκαναν τα τεστ ήταν ένας C4 clearomiser με 2.1 Ωμ αντίσταση .
Σαν να λέμε ψήνεις μπριζόλα, την αφήνεις να γίνει μαύρη από το ψήσιμο σε πολλαπλάσιους βαθμούς θερμοκρασία και μετά βγάζεις το συμπέρασμα: Καρκινογόνες οι μπριζόλες.

http://vaping.gr/index.php/topic,24016.msg809315.html#msg809315
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2022, 00:41 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix