vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

483 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, thanos1071, th3ofilos, camber

Twitter

Smok Alien 220W

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #300 στις: Ιουνίου 07, 2017, 22:08 »
Γιώργο δεν ξέρω φίλε αλλά για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγει το λινκ, με πετάει στο facebook βασικά και μου ζητάει να βάλω τους κωδικούς μου. Αφού το κάνω μετά με πάει στο κλασικό "Ουπς κάτι πήγε στραβά" κλπ.. :))

Μήπως αυτό που πας να επισυνάψεις είναι λινκ από κάποιο "κλειδωμένο" group;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #301 στις: Ιουνίου 07, 2017, 22:17 »
Ναι Μάκη, από γκρουπ είναι, δεν σκέφτηκα αυτή την παράμετρο όταν το έβαλα, συγγνώμη. Θα δω μήπως μπορώ να το κατεβάσω και να το επισυνάψω αλλιώς, μιας και είναι οδηγός στα ελληνικά που ανέβηκε χτες και φαίνεται να λύνει οριστικά το πρόβλημα του alien. Δεν λέω 100% γιατί δεν είμαι καν κάτοχος του μοντ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #302 στις: Ιουνίου 07, 2017, 22:40 »
Με κάποιο print screen ίσως; Εν τω μεταξύ θα έλεγα πως λύνεται οριστικά το πρόβλημα με τα alien αλλά δεν είναι σωστό.. :D


Edit: το λινκ που αναφέρθηκε ο Γιώργος και δεν μπορούμε να ανοίξουμε όσοι δεν είμαστε μέλη του γκρουπ οδηγεί σε αυτό το αρχείο. Όποιος θέλει το κατεβάζει για ανάγνωση και εάν του φανεί χρήσιμο πράττει όπως τον φωτίσει ο μεγαλοδύναμος  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 08, 2017, 00:02 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #303 στις: Ιουνίου 09, 2017, 19:25 »
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Θα ήθελα να κάνω κάποιες χαζές ερωτήσεις , αλλά ειλικρινά σαν νέος ατμιστής δεν έβγαλα άκρη.

Αγόρασα πρόσφατα το Smok Alien με τον smok baby beast . Οι αντιστάσεις που έχω είναι των 0,4 Ohm, 0.2Ohm και 0,15 Ohm
Το δουλεύω με αυτή των 0,4 Ohm σε λειτουργία Watt , normal strenght , στα 60W . Παρατηρώ ότι ο ατμός ύστερα από μερικές τζούρες βγαίνει αρκετά ζεστός . Οι ενδείξεις στην οθόνη είναι 5,18V , 12,4A και η θερμοκρασία του mod   φτάνει περίπου στους 32-33 βαθμούς.  Σε αυτή την λειτουργία η θερμοκρασία ( του ατμού) δεν ρυθμίζεται ; παραμένει σταθερή; 
Το mod έχει και λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας, με επιλογές Ti-Ni-SS . Οι αντιστάσεις όμως επάνω δεν αναφέρουν τι είναι , παρά μόνο την βέλτιστη λειτουργία σε Watts. ; Άρα αυτή η λειτουργία δεν είναι διαθέσιμη; 
Πάντως το ρύθμισα σε λειτουργία θερμοκρασίας και είδα ότι ήταν στους 320 βαθμούς. Την κατέβασα στους 230 βαθμούς με ισχύ 60W και μετά το γύρισα πάλι σε λειτουργία Watt.  Ίσως είναι η ιδέα μου αλλά ο ατμός βγαίνει μάλλον πιο ψυχρός χωρίς να ενοχλεί στο στόμα . Και η γεύση μάλλον καλυτέρευσε.  Είναι όντως ιδέα μου; 

Τα παραπάνω που έγραψα ισχύουν βέβαια και για άλλα mods που έχω , το Zelios για τον naulilus 2 (με τις αντιστάσεις του )και για το Joytec eV mini.

Τελικά και τα τρία mods τα λειτουργώ σε Watt mode ρυθμίζοντας μόνο τα Watts. 
Κάνω κάτι λάθος ; Δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :)



Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Smok Alien 220W
« Απάντηση #304 στις: Ιουνίου 09, 2017, 19:47 »
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.
Συνοπτικά ti και ni αντιστάσεις ποτέ ποτέ Μα ποτέ σε watt mode.
Σε tc mode ρυθμίζουμε θερμοκρασία. Τα watt είναι μόνο για να πιάσει τη θερμοκρασία που επιθυμούμε. Ας πούμε πχ ότι για 200 βαθμούς χρειάζεται 15 w. Οι θερμοκρασίες κινούνται από 180-230 μέσο όρο ανάλογα τα υγρά τον ατμό κτλ. 320 είναι απλά επικίνδυνο. ( δεν ήξερα καν ότι υπάρχει mod με 320 βαθμούς ...)
Σε watt mode η θερμοκρασία του ατμού δεν ρυθμίζεται παρά μόνο εμπειρικά.
Ps δεν χρησιμοποιώ alien αλλά οι αρχές του tc είναι ίδιες παντού.

Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #305 στις: Ιουνίου 09, 2017, 19:50 »
Κατ αρχάς σε ευχαριστώ. 
Οι αντιστάσεις του baby beast τι είναι; Ni-Ti-SS ; 
Το Mod πως λειτουργεί σε κατάσταση ελέγχου θερμοκρασίας; Ή είναι καλύτερα σε κατάσταση Watt με όποια θερμοκρασία πιάνει την οποία δεν γνωρίζουμε; 

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Smok Alien 220W
« Απάντηση #306 στις: Ιουνίου 09, 2017, 19:56 »
Αν μου βάλεις κανένα google link από τις αντιστάσεις θα σου πω. Αν και λογικά σε λίγο θα απαντήσει κάποιος που τις χρησιμοποιεί.
Το πως λειτουργεί αν εννοείς πως μπαίνει σε αυτή τη λειτουργία check το manual.
Αν θες το θεωρητικό κομμάτι περνά από τα νήματα των αντιστάσεων του tc κτλ και θα έχεις να διαβάζεις ως αύριο. Εδώ θα βγει offtopic.
Δεν είναι καλύτερο το watt είναι αλλη φιλοσοφία.
Όπως καταλαβαίνω στα καταστήματα κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει τη διαφορά.
Γενικά στο tc η πλακέτα γνωρίζοντας πως μεταβάλλεται η αντίσταση υπολογίζει μια θεωρητική τιμή θερμοκρασίας. Για το λόγο αυτό χρησιμοποιούμε ειδικά σύρματα. Το kanthal δεν μεταβάλλει αρκετά την αντίσταση του ώστε να χρησιμοποιηθεί σε tc.

EDIT αν baby beast ειναι αυτα τα quad και οκταπλά γομάρια kanthal θα είναι άρα μόνο wattage mode

EDIT 2 από το ecf για το πως παίζει το μενού
Παράθεση
3 Presses of fire button gets you to the menu.
It defaults to starting at Mode.
One long click allows you to select what mode you want by either a short click or using right or left button.
Once you have it displaying "Mode Temp" use one long press.
That'll take you to your desired wattage, set your wattage by using the right/left button.
Then one long press to lock that in and move to the next screen.
This is the screen you are after.
Use your right/left buttons to change it to "TC-NI, TC-TI, or TC-SS".
Once you have that selected use one long press of the fire button again.
Your next screen is to set your TCR.
Use your right/left buttons to choose your setting.
Then one last long press of the fire button to exit.

Sent from my siPhone
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2017, 20:04 από firvain »

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #307 στις: Ιουνίου 09, 2017, 20:03 »
Το πως μπαίνει σε κατάσταση TC το ξέρω. Αλλά για να λειτουργήσει σ΄αυτή την κατάσταση δεν πρέπει πρώτα να ξέρεις τι σόι είναι οι αντιστάσεις; Ti-Ni ή SS ; 

Λέω γι' αυτές τις αντιστάσεις 
https://www.dotshop.gr/category-1/smok-tfv8-big-baby/#nothing

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #308 στις: Ιουνίου 09, 2017, 20:06 »
ναι για να λειτουργήσει σε tc mode χρειάζεται σύρματα (όχι μόνο το alien όλα τα mod)
nikel ή titanium ή SS ή Nife
με kanthal δεν!

το τιτάνιο ιδίως είναι ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ σε watt mode!

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #309 στις: Ιουνίου 13, 2017, 20:52 »
Αν μου βάλεις κανένα google link από τις αντιστάσεις θα σου πω. Αν και λογικά σε λίγο θα απαντήσει κάποιος που τις χρησιμοποιεί.
Το πως λειτουργεί αν εννοείς πως μπαίνει σε αυτή τη λειτουργία check το manual.
Αν θες το θεωρητικό κομμάτι περνά από τα νήματα των αντιστάσεων του tc κτλ και θα έχεις να διαβάζεις ως αύριο. Εδώ θα βγει offtopic.
Δεν είναι καλύτερο το watt είναι αλλη φιλοσοφία.
Όπως καταλαβαίνω στα καταστήματα κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει τη διαφορά.
Γενικά στο tc η πλακέτα γνωρίζοντας πως μεταβάλλεται η αντίσταση υπολογίζει μια θεωρητική τιμή θερμοκρασίας. Για το λόγο αυτό χρησιμοποιούμε ειδικά σύρματα. Το kanthal δεν μεταβάλλει αρκετά την αντίσταση του ώστε να χρησιμοποιηθεί σε tc.

EDIT αν baby beast ειναι αυτα τα quad και οκταπλά γομάρια kanthal θα είναι άρα μόνο wattage mode

EDIT 2 από το ecf για το πως παίζει το μενού
Sent from my siPhone
Ευχαριστώ πολύ φίλε  got it.  :thumpup:

Μια τελευταία ερώτηση.
Συνέδεσα με το Πισι το mod και πάτησα update firmware. Πόση ώρα κάνει γιατί ήδη έχει περάσει μισή ώρα περίπου και στην οθόνη εμφανίζεται updating.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2017, 21:57 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #310 στις: Ιουνίου 13, 2017, 20:54 »
μισή ώρα κρατώντας πατημένο το fire bar; δεν πιάστηκε το χέρι σου; 1 λεπτό υπόθεση είναι το update.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #311 στις: Ιουνίου 13, 2017, 21:31 »
Φυσικά και δεν πιάστηκε αφού δεν το πάταγα. Εντάξει νουμπάς είμαι είπαμε.  :baby:
Τώρα που το κρατάω πατημένο πέρασαν πέντε λεπτά αλλά τίποτε. Ε και ήδη πιάστηκε το χέρι μου. 

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #312 στις: Ιουνίου 13, 2017, 21:34 »
φίλε μου, κάτι κάνεις λάθος.
έχεις αφαιρέσει τις μπαταρίες;
δοκίμασε σε άλλη θύρα usb.
ξαναδιάβασε τον οδηγό φλασαρίσματος από την σελίδα της smok, και κατέβασε τα σωστά αρχεία.
δοκίμασε άλλη μια φορά από την αρχή.
edit : κάνε και ένα restart τον υπολογιστή στον οποίο συνδέεις το μοντάκι (χωρίς να είναι συνδεδεμένο το μοντάκι, φυσικά)

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #313 στις: Ιουνίου 13, 2017, 21:51 »
Ευχαριστώ πολύ. Ας το ψάξω πρώτα καλύτερα μην το χαλάσω. Υπέθεσα ότι το συνδέεις ,πατάς Yes και όλα γίνονται αυτόματα. 

Αποσυνδεδεμένος nikdeli

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok Alien 220W
« Απάντηση #314 στις: Ιουνίου 13, 2017, 22:04 »
παιδια καλησπερα κανουν αυτες οι μπαταριες για το μοντακι με 0.6 ohm αντισταση


[font=Open Sans, Arial, Helvetica, sans-serif, SimSun, 宋体]NCR18650B 3.7 v 3400 mah 18650 Lithium Rechareable Battery [/font][/color]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2017, 22:12 από nikdeli »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15893 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35468 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12