vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 6 χρήστες
Buliwyf, dkostas, Giannis.B, grag, maprix, Tem

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #675 στις: Ιουλίου 05, 2011, 16:40 »
Απo τις photo δε φαίνεται κάτι στραβό εκτος και αν δε φαίνεται με το μάτι, στον θετικό polo του a2 μήπως πιέζεται πολύ η σιλικόνη ή έχει κοπεί και τον βραχυκυκλώνει? Αν θεωρήσουμε δεδομένο το ότι δεν ακουμπάει η αντίσταση στο πάτωμα ή στα τοιχώματα του a2 τότε το μονο που μπορεί να το εξηγήσει είναι να έχει βραχυκυκλώσει ο a2 μέσα στη βάση, δε ξέρω πως είναι από μέσα αλλα λογικά μάλλον έχει κάποιο καλώδιο που ενώνει τον θετικό polo, μου φαίνεται λίγο απίθανο να κάνει την επαφή με μηχανικό τρόπο, οποτε άμα το σκέφτούμε ως δεδομένο ότι έχει μέσα καλώδιο μήπως με κάποιο τρόπο στρίφτηκε και ακούμπησε κάπου?

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:35
Δοκίμασε να ενώσεις με το πολύμετρο τον θετικό polo από κάτω με τον αρνητικό από τις βίδες ή το αντίθετο, να δεις άμα έχεις βραχυκύκλωμα, άμα παίζει κάτι τέτοιο στείλε mail στον Cetin.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:35 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #676 στις: Ιουλίου 05, 2011, 16:49 »
κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει :thumpup: :thumpup: ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια :respect: :respect: :respect: το μέτρησα η μια βίδα βγάζει 2,2 και η μεγάλη βγαζει 0,8.   

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #677 στις: Ιουλίου 05, 2011, 17:16 »
Βραχυκυλωσε τους δύο πόλους του πολύμετρου και αν δείχνει 0,8 τότε μια χαρα δειχνει και η αντίσταση που έχεις φτίαξει είναι 1,4Ωμ.
Μαλλον αν βραχυκυκλωνει θα το διαπιστωσεις ενω είναι βιδωμενος ο Α2.
Βίδωσε τον και δοκίμασε με το πολύμετρο την τάση στους  δυο πόλους όταν πατάς το διακόπτη χωρίς αντισταση επάνω.

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #678 στις: Ιουλίου 05, 2011, 17:23 »
 δεν ξέρω και πολλά,το δοκίμασα  και βγάζει 3,4 .(0,8 δείχνει το πολυμετρο )

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #679 στις: Ιουλίου 05, 2011, 17:24 »
xiroxiyo, ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω μάλλον και εγώ μετά από πτώση όμως. Μην κάνεις δοκιμές με ego μπαταρίες γιατί εγώ έκαψα ήδη 2  :wall

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #680 στις: Ιουλίου 05, 2011, 17:40 »
δεν ξέρω και πολλά,το δοκίμασα  και βγάζει 3,4 .(0,8 δείχνει το πολυμετρο )
Ετσι οπως τα λές  τωρα φαινεται οτι δουλευει. Αρα για κάποιο λογο καποιες στιγμες δουλευει και κάποιες όχι.
Ισως  το σιλικονάκι που απομονωνει τους δυο πολους στο σπειρωμα εχει χαλάσει και κάνουν επαφη οι δυο πόλοι.
Σε ενα mod που ειχε σπασει το μονωτικο σιλικονάκι σήκωσα λίγο το πόλο προς τα έξω εριξα μια σταγόνα logo  στο κενό μεταξυ του σπειρωματος και του πολου και τον εσπρωξα ελαφρά προς τα μέσα. Το άφησα να  στεγνωσει και ακόμα δουλευει.
Τώρα καλύτερα να μιλήσεις με cetin που λέει και ο αιωνιος
ή  μια παράκληση στον craven που έχει εγχειρίσει αυτόν που έιχε.
 

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #681 στις: Ιουλίου 05, 2011, 18:31 »
Το θέμα είναι να κοιτάξει τους δυο πόλους του a2 χωρίς να έχει τον a2 σε μπαταρία και χωρίς αντίσταση να δει άμα οι 2 πολλοί βραχυκυκλώνουν.
Σε έναν κανονικό atomizer οι δυο πολλοί πρέπει να έχουν επαφή μονο με την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #682 στις: Ιουλίου 05, 2011, 19:07 »
Αιωνιε το ιδιο λέω. Αν οι πόλοι ειναι βραχυκυκλωμενοι όταν πατά τον διακόπτη η τάση στα άκρα τους θα είναι 0 V (0,8). Αν το τεσταρει αρκετές φορές βιδώνοντας ξεβιδώνοντας τον ατμοποιητή. Δεν μπορει κάποια στιγμή θα βραχυκυκλωσει και θα δειξει 0v και όχι 3.4v όπως γράφει.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #683 στις: Ιουλίου 05, 2011, 20:07 »
Λογο οτι το επαθε γνωστος μου αλλαξε μια αντισταση στον Α2. Θα μου πεις γιατι ; Καντο και πες μας !!!

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #684 στις: Ιουλίου 05, 2011, 22:14 »
ή  μια παράκληση στον craven που έχει εγχειρίσει αυτόν που έιχε.

Εγώ τι να πώ.......         
σύντομα θα κάνει παρέα με τους δεινόσαυρους.. ;D

Πληροφοριακά πάντως και πρός ενημέρωση, ο Α2 εκτός το σιλικονάκι που έχει στον πόλο του +,  που ώς γνωστόν δεν είναι και ότι καλύτερο, αν τον δείτε μέσα θα φρίξετε.. 
Ο άνθρωπος, για να κρατάει το καλώδιο του + για να μην γυρίσει στο βίδωμα, το έχει παστώσει με σιλικόνη.. :idiot1:

Οπότε.. γενικώς προσοχή με τα σφιξίματα.  Αν κοπεί το καλώδιο, τελείωσε..

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #685 στις: Ιουλίου 07, 2011, 20:51 »
Τελικά μετά από αναμονή πολλών ημερών, παρέλαβα και γω τον Α2  :yes:. Είχα παραγγείλει τον κλασικό, και την αναβάθμιση σε τανκ. Λόγω του ότι είχε περάσει καιρός από τότε που έκανα την παραγγελία, και του ότι την αναβάθμιση την είχα προσθέσει προφορικά, φοβόμουν ότι θα γινόταν κάποιο μπέρδεμα. Έτσι και έγινε. Τελικά παρέλαβα πλήρη κλασικό και... πλήρη Τ  :yes: :thumpup: :D.
Ο τανκ δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε ιδιαίτερα αλλά δεν πειραματίστηκα ακόμα με την αντίσταση. Από την άλλη, ο κλασικός σκοτώνει  :respect: Αν και πρέπει να είναι ψιλό-βραχυκυκλωμένος, γιατί μου αναβόσβηνε μερικές φορές το λαμπάκι από την μπαταρία. Τελικά, με την πρώτη αλλαγή φιτιλιού και αντίστασης έστρωσε.  :hmmm:
Κάποια από αυτές τις μέρες πρέπει να ξαναπιάσω το παρόν νήμα από την αρχή για να κατασταλάξω σε φίλτρο και αντίσταση.   

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #686 στις: Ιουλίου 07, 2011, 21:27 »
Κάποια από αυτές τις μέρες πρέπει να ξαναπιάσω το παρόν νήμα από την αρχή για να κατασταλάξω σε φίλτρο και αντίσταση.

Για φίλτρο μόνο φίλτρο ενυδρείου λένε οι έμπειροι του φόρουμ ;) Για αντίσταση μόνο με δοκιμές θα καταλάβεις τι παίζει :) Παίζει ρόλο στα πόσα βολτ θα τον χρησιμοποιείς. Παρέλαβα τον δικό μου (Α2 απλό) χθες και ακόμα λόγω άσχετων προβλημάτων δεν τον έχω δοκιμάσει :eyesplash: Αύριο λέω να πλέξω :laugh1: την πρώτη μου αντίσταση ;D

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #687 στις: Ιουλίου 07, 2011, 21:37 »
Αυτό που έκανα εγώ με την αντίσταση που είχε πάνω, ήταν να αφαιρώ μια μια σπείρα. Νομίζω κάπου στις 4 άρχισε να σκοτώνει...

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #688 στις: Ιουλίου 07, 2011, 23:08 »
Τελικά μετά από αναμονή πολλών ημερών, παρέλαβα και γω τον Α2  :yes:. Είχα παραγγείλει τον κλασικό, και την αναβάθμιση σε τανκ. Λόγω του ότι είχε περάσει καιρός από τότε που έκανα την παραγγελία, και του ότι την αναβάθμιση την είχα προσθέσει προφορικά, φοβόμουν ότι θα γινόταν κάποιο μπέρδεμα. Έτσι και έγινε. Τελικά παρέλαβα πλήρη κλασικό και... πλήρη Τ  :yes: :thumpup: :D.
Ο τανκ δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε ιδιαίτερα αλλά δεν πειραματίστηκα ακόμα με την αντίσταση. Από την άλλη, ο κλασικός σκοτώνει  :respect: Αν και πρέπει να είναι ψιλό-βραχυκυκλωμένος, γιατί μου αναβόσβηνε μερικές φορές το λαμπάκι από την μπαταρία. Τελικά, με την πρώτη αλλαγή φιτιλιού και αντίστασης έστρωσε.  :hmmm:
Κάποια από αυτές τις μέρες πρέπει να ξαναπιάσω το παρόν νήμα από την αρχή για να κατασταλάξω σε φίλτρο και αντίσταση.

O  tank   θελει  λίγο παίδεμα  εγώ  βάζω   8 σπείρες  και ειναι  οκ  στα 6 και στα  7,4.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:36
Οπότε ορθά έπραξα που παρήγγειλα τον απλό Α2 ετσι;
 :D :D :D  ;)

Αυτό δεν  το ξέρω  περίμενω  και τον απλό  για  κρας  τεστ  .   :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:36 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #689 στις: Ιουλίου 07, 2011, 23:49 »
Χμμμμ, ο κλασικός όπως είπα "σκοτώνει". Ο τανκ απο τη μέχρι τώρα χρήση, μου φαίνεται οτι στεγνώνει με απανωτές, αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ μαζί του ως τώρα. Το σαββατοκύριακο, θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Απλά για την ιστορία, να πω πως ο τανκ μου ήρθε "τρύπιος", δεν χρειάστηκε να κάνω εγώ την τρύπα αερισμού.

@Gabriel74 Νομίζω πως έκανες τη σωστή επιλογή, αν και είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42702 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9088 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364