vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 6 χρήστες
sentinelba, stamatisgr, camber, dkostas, Tem, Ηρακλης

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #435 στις: Μαΐου 29, 2011, 21:51 »
Καλησπέρα συνατμιστές. Στο video που παραθέτω παρακάτω ο ομιλητής τονίζει οτι παίρνει τόνους ατμού από τον A2 bulli αλλά ελάχιστη εώς καθόλου γεύση. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Συμφωνώ με τον craven. Το τράβηγμα του είναι λίγο περισσότερο αεράτο απ' ότι πρέπει. Σε μερικούς φυσικά αυτό αρέσει, σε άλλους όχι. Ρυθμίζεται πάντως εύκολα πχ με ένα λαστιχάκι ή λίγη ταινία πάνω από την τρύπα. Ναι, υστερεί και στην γεύση, αλλά δηλώνω οπαδός του Α2 γιατί τουλάχιστον έχω καθαρό άτμισμα χωρίς παράξενες οσμές και καμενίλες. Εχω μπουχτίσει βλέπεις με όλα σχεδόν τα 510-ειδή (και δοκίμασα πολλά). Για λίγο 'κάναν καλή δουλειά και μετά νάσου η βρώμα και η πλαστικίλα στο στόμα.   

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #436 στις: Μαΐου 29, 2011, 22:01 »
3η μερα και δεν μπορω να πω πως εχω εντυπωσιαστει απο την αποδοση του . Ισως ειναι ακομα νωρις αλλα μεχρι τωρα ο mega 510 τον εχει τον Α2 για μπρεκφαστ .

Γνώμη μου :

Αν ατμίζεις στα 3,7V :

Τύλιγμα φυτ στον παράμεσο ή μικρό δάκτυλο ανάλογα με τα δάκτυλα.
Τρύπα ίδια μεριά με αντίσταση.
   
   Ego : 5 σπείρες(3ολόκλ + 2 μισές) 3φυτ (καρφίτσα)
   Mod : 5 σπείρες  5φυτ (σοβαρή μπαταρία IMR) (καρφάκι cetin)

και περιμένω εντυπώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2011, 22:09 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #437 στις: Μαΐου 29, 2011, 22:38 »
Μολις εφτιαξα το 1ο φυτιλι και μαλλον εχω την τυχη του πρωταρη γιατι ο ατμος και το χτυπημα αυξηθηκαν κατακορυφα !! Χρησιμοποιησα και τον ασσο του oksmokey 30mg και μαστουρωσα  :)) Πολυ καλυτερο απο αυτο που μου ηρθε και ατμισα για 3 μερες ( αντε ρε Σετιν  ασχετε..  :laugh1: ) Εκανα 3 ολοκλ και 2 μισες αλλα 2 φυτιλι . Για να δουμε γιατι ειμαι ακομα στις 1ες τζουρες .

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #438 στις: Μαΐου 29, 2011, 22:46 »
Παράθεση
Συμφωνώ με τον craven. Το τράβηγμα του είναι λίγο περισσότερο αεράτο απ' ότι πρέπει. Σε μερικούς φυσικά αυτό αρέσει, σε άλλους όχι. Ρυθμίζεται πάντως εύκολα πχ με ένα λαστιχάκι ή λίγη ταινία πάνω από την τρύπα.
konstantinos, δεν είναι τόσο απλό , αν εμποδίσεις τη ροή αέρα τότε μειώνεις τον όγκο ατμού. Υπάρχει μια χρυσή τομή όγκου ατμού και σφικτότητας τζούρας που είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί.
Αν αφήσεις να ατμίζει ο Α2 χωρίς ρούφηγμα ( ανοικτός) ο ατμός που παράγεται είναι για κλάματα. Μόλις φυσήξεις γίνεται ανάσταση, το οξυγόνο αναπροσδιορίζει την ποσότητα ατμού. Ετσι , όταν λέμε να κλείσουμε τη μισή τρούπα, ταυτόχρονα κλείνουμε και τη μισή ροή οξυγόνου.
Σωστά μάστορα ? (craven)

Συμφωνώ με craven, ο Α2 έιναι πάρα πολύ καλός,αλλά είναι ατελής,  αν σήμερα άρχιζα το ΗΤ με Α2 δεν θάχα κανένα πρόβλημα, έλα όμως που καλόμαθα στο drip με 901 και 510 , το χέρι μου όλο εκεί πάει  :wall: :wall: :wall:

kd66
Παράθεση
Καντο σαν αγκιστρο , δηλ. απο τη μια πλευρα κομμενο στην αντισταση και απο την αλλη το αγκιστρο ...
Πάρα πολύ καλή ιδέα, κατάλαβα τι εννοείς και θα το εφαρμόσω  :thumpup:

Παράθεση
abet δες το βίντεο του ιταλού στο χθεσινό μου post. Αφαιρεί τον πολυεστέρα και κλείνει το cartridge με το πλαστικό που αφαίρεσε από ένα Boge cartomizer. Το δουλεύω και είναι μια χαρά. Το ενίσχυσα τώρα τελευταία και με ένα πλαστικό λαστιχάκι (σχεδόν μεμβράνη - δοκίμασε ταινία του υδραυλικού) για είναι πιο σταθερό. Στην τρύπα του μπορείς να χώσεις το πλέγμα.
ευχαριστώ φίλε

Και κάτι το θεόκουφο...
τώρα που μιλάμε ατμίζω με το συγκεκριμένο Α2 με πλέγμα και κόλλησε απο τροφοδοσία, ανοίγω το βιδωτό cartige και φυσικά βλέπω ότι έχει κολλήσει ο πολυεστέρας επάνω του, Αψογα , λεω στον εαυτό μου, dripping στον πολυεστέρα !!!  και μετά κουμπώνω και ατμίζω  χαχαχαχαχα!

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:16
kkostas
έλενξε αν η τρυπα αερισμού είναι κάθετη στην αντίσταση, έτσι για στατιστικούς λόγους , θα ήθελα και οι υπόλοιποι Α2άδες να μου πείτε. Γιατί σε μένα στον Α1 ήτα άλλα ντ άλλων.

ο craven ( ο θεός μου)  έφτιαξε μια πατέντα με την τρύπα στη βάση, αυτό είναι το ιδανικό !
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:16 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #439 στις: Μαΐου 29, 2011, 23:15 »
Η δική μου (Α2) είναι κάθετη (με την έννοια ότι πέφτει πάνω απο το μέσον των 2 βιδών) Για να είναι ακριβως κάθετη στην αντίστση και όχι απλά στο μέσον της
πρέπει να κατεβάσω την αντίσταση πολύ χαμηλά κατω απο το επιπεδο των βιδών (και έτσι κάνω)
Υποψιάζομαι ότι όσο περισσότερο αποκλίνει απο την κάθετη θέση τόσο πιο περίεργη συμπεριφορά θα έχει

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #440 στις: Μαΐου 29, 2011, 23:16 »
ετσι!

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #441 στις: Μαΐου 30, 2011, 00:05 »
Συμφωνώ με τον craven. Το τράβηγμα του είναι λίγο περισσότερο αεράτο απ' ότι πρέπει. Σε μερικούς φυσικά αυτό αρέσει, σε άλλους όχι. Ρυθμίζεται πάντως εύκολα πχ με ένα λαστιχάκι ή λίγη ταινία πάνω από την τρύπα. Ναι, υστερεί και στην γεύση, αλλά δηλώνω οπαδός του Α2 γιατί τουλάχιστον έχω καθαρό άτμισμα χωρίς παράξενες οσμές και καμενίλες. Εχω μπουχτίσει βλέπεις με όλα σχεδόν τα 510-ειδή (και δοκίμασα πολλά). Για λίγο 'κάναν καλή δουλειά και μετά νάσου η βρώμα και η πλαστικίλα στο στόμα.   
Συμφωνω απολυτα φιλε μου, και το εχω δηλωσει και για το τραβηγμα και για τη γευση. Οσο για καμμενο ποτε, μα ποτε.
Σταυρο και σε μενα εινε καθετα, τζαστ,ακριβως  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #442 στις: Μαΐου 30, 2011, 00:15 »
Παράθεση
Σταυρο και σε μενα εινε καθετα, τζαστ,ακριβως  :thumpup:
Και σε μένα έτσι , αρα σημαίνει ότι το έχουν μελετήσει

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #443 στις: Μαΐου 30, 2011, 01:29 »
kkostas
έλενξε αν η τρυπα αερισμού είναι κάθετη στην αντίσταση, έτσι για στατιστικούς λόγους , θα ήθελα και οι υπόλοιποι Α2άδες να μου πείτε. Γιατί σε μένα στον Α1 ήτα άλλα ντ άλλων.

ο craven ( ο θεός μου)  έφτιαξε μια πατέντα με την τρύπα στη βάση, αυτό είναι το ιδανικό !

Στον SS που είναι και πιό πρόσφατος είναι στη μέση των βιδών.

Στον Alum είναι υπό γωνία.

Και οι 2 είναι καλοί.

Ο SS ήταν αεράτος και με το καιρό μπούκωσε και είναι ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #444 στις: Μαΐου 30, 2011, 15:06 »
konstantinos, δεν είναι τόσο απλό , αν εμποδίσεις τη ροή αέρα τότε μειώνεις τον όγκο ατμού. Υπάρχει μια χρυσή τομή όγκου ατμού και σφικτότητας τζούρας που είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί.
Αν αφήσεις να ατμίζει ο Α2 χωρίς ρούφηγμα ( ανοικτός) ο ατμός που παράγεται είναι για κλάματα. Μόλις φυσήξεις γίνεται ανάσταση, το οξυγόνο αναπροσδιορίζει την ποσότητα ατμού. Ετσι , όταν λέμε να κλείσουμε τη μισή τρούπα, ταυτόχρονα κλείνουμε και τη μισή ροή οξυγόνου.

Etsi έχουν τα  πράγματα.
Μικρότερη τρύπα, σημαίνει σφιχτότερη τζούρα, μικρή παραγωγή ατμού και "ενδεχομένως" και υπερχείλιση καυσίμου.
Ολες οι τρύπες πρέπει να συνεργάζονται αρμονικά μεταξύ τους...

Το μέγεθος της τρύπας του Α2, θεωρώ ότι είναι οκ..

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #445 στις: Μαΐου 30, 2011, 15:37 »
Ρίξτε μια ματιά εδω

ΠΙΤΣΙ ΦIΤΙΛΙ Α2 ΤΑΝΚ!!!

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #446 στις: Μαΐου 30, 2011, 15:50 »
Έχω δύο Α2 ατσάλινους. Έναν εγώ και έναν η κοπέλα μου. Απο χτές -χάρη στα φώτα σας- ατμίζουμε και οι δύο με Mesh υψηλής πυκνότητας. Δεν ξέρω το νούμερο ακριβώς, πάντος είναι εξερετικά λεπτό (σαν ύφασμα) και πολύ εύκαμπτο. Το έφτιαξα με τον τρόπο που το έκανε και ο Abet ατην φώτο που postare. Είναι η πρώτη φορά που πραγματικά αδειάζει όλο το φιλτράκι. Επίσης η γεύση είναι κατά πολύ καλύτερη. Το στρίβω με το"εργοστασιακό" 0.15 του Centin. 4 σπείρες συνολιά όπως το κοιτάζουμε απο πάνω. Πλούσιος ατμός, χτύπιμα, όλα με ικανοποιούν απόλυτα. Έχω εντοπίσει προς το παρόν 2 αρνητικά. 1) Ζεστένεται εύκολα το σώμα του ατμοποιητή, και αλλάζει κάπως η συμπεριφορά του. Τον περιμένω και καμιά φορά να παγώσει λιγάκι. 2) Ως γνωστόν κολλάει ο πολυεστέρας από το φίλτρο στα "κερατάκια" του Mesh. Ωστόσο υπάρχουν οι εξής λύσεις. Ή  να κάνει κανείς Driping στον κολλημένο πολυεστέρα, Η να ξεβιδώνει τον ατμοποιητή απο την βάση του αποκαλύπτοντας την αντίσταση για να ξαναγεμίσει το φίλτρο. Εγώ προσωπικά κάνω το δεύτερο, αφού έτσι κι αλλιώς το γέμισμα βγάζει απο 2 ώρες και πάνω ανάλογα την χρήση, σε εμένα τουλάχιστον. Αυτό που πρέπει να προσέχει κανείς είναι να κάνει σφιχτό στρίψιμο του σύρματος γύρο απο το mesh, να μην φοράει σε μπαταρία τον ατμοποιητή την ώρα την αλλαγής σύρματος γιατί μπορεί καταλάθος να πατήσει το κουμπί και να την βραχυκυκλώσει, (την πάτησα ο ίδιος αλλά οκ η μπαταρία τελικά σώθηκε), Σε κάθε γέμισμα να ελέγχει και να καθαρίζει τα "κερατάκια" απο τον πολυεστέρα που ίσως έχει γαντζωθεί επάνω για να μην του έρθει η γνωστή απαίσια γεύση. Επίσης και στους 2 ατμοποιητές η τρύπα πεύτει ακριβώς κάθετα προς την αντίσταση την οποία ακόμα και με το mesh την έκανα κοντά στην τρύπα. Δεν υπάρχει κύνδινος να κλειστεί η τρύπα όπως γίνεται καμιά φορά με το υαλόνημα, ίσα ίσα που κάθετε πολύ καλά. Επίσης είναι η πρώτη φορα που αποδείδει ακόμα άριστα ο ατμοποιητής και την δεύτερη μέρα χρήσης. Με το υαλόνημα του Centin  θα είχα αλλάξει αντίσταση οπώσδήποτε. Επίσης πιστεύω οτι τώρα ατμίζω πολύ πιο υγειηνά. Μάλλον το θέμα υαλόνημα έληξε για 'μένα.. Το μόνο που μένει είναι να δούμε πως θα απαλλαγούμε και απο τον πολυεστέρα...!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #447 στις: Μαΐου 30, 2011, 16:00 »
Το ζέσταμα το παρατήρησα κι εγώ GeoSif  σε όλες τις δοκιμές.
Η αντιπολυεστερική λύση κοντεύει μου φαίνεται, δες το προηγούμενο ποστ μου και την πατέντα του Dj απο κάτω που δείχνει κι αυτή πολύ καλή.
Το μαύρο ring της μικρής σύριγγας που δίνει το funstore ταιριάζει ακριβώς σαν τάπα στο φίλτρο του Α2
Πυκνό πλέγμα που βρήκες ?


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #449 στις: Μαΐου 30, 2011, 16:26 »
Όποιος ενδιαφέρεται για κινέζικο silica thread ας μου στείλει ΠΜ. Στον τίτλο του μηνύματος βάλτε το User name σας και δίπλα την ποσότητα σε μέτρα που θα θέλατε.
Μη γράψετε τίποτα άλλο.
Ο κινέζος φαίνεται πρόθυμος να στείλει μικρότερη ποσότητα.
Εκτιμώ ότι με 5-10 ευρώ ο καθένας θα λάβει περί τα 10-20μ. Ακριβής ποσότητα και τιμή θα εξαρτηθούν απο τη συμμετοχή.
Αυτό που κάνω είναι ένα προσχέδιο, μια εκτίμηση. ΔΕΝ είναι τίποτα οριστικό ή τελικό.

Το silica thread είναι πράγματι ιδανικό. Πολύ καλή ροή υγρού και καθαρή γεύση στον Α2. Δύο μονά φιογκάκια (απο ένα στην κάθε πλευρά της αντίστασης) αρκούν. Με πάχος περίπου 1mm, είναι λίγο πιο χοντρό από του Cetin. Δεν καίγεται με τίποτα.  Μοιάζει με κυρωμένο οδοντικό νήμα αλλά άμα το κάψεις (με αναπτήρα, γκαζάκι κλπ) ή πιθανά και άμα το βράσεις, αποκτά πιο αφράτη και πορώδη-σπογγώδη υφή (ίδια με αυτό του Cetin δηλαδή) που είναι ικανή να απορροφά υγρό. Ως τώρα σε κανένα φορουμ ή μαγαζί δεν έχω δει να παρουσιάζεται παρόμοιο.
Στη φώτο φαίνεται - ξεκινώντας από πάνω - η silica thread καμμένη, άκαυτη, το φιτίλι του Cetin και το Πειραιώτικο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171637 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364