vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, blalck, pngtszs1976, Lazy Dog, lidbab, webtool, camber, mfk, zamploutos, takoulas

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #345 στις: Μαΐου 08, 2011, 11:27 »
Με 5 σπείρες στα 3,7 δοκίμασα και 'γω σήμερα. Πολύ καλύτερo το αποτέλεσμα απ του certin. Πρόσεξα αυτά που είπατε περι τρύπας κλπ.
H περίεργη γεύση ( ίσως ήταν υπερβολή η "πλαστικίλα") μειώθηκε αισθητά
Η τροφοδοσία είναι καλή, όχι άριστη όμως.
Καθε τόσο το ανοίγω και διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει ίχνος καμένου. Παραμένει πεντακάθαρο.
Η τζούρα πάντως είναι παραπάνω "ελεύθερη" απ ότι μου αρέσει, ίσως θέλει λίγο κλείσιμο η τρύπα
Για να δούμε...

Μείνε στις 5 σπείρες (3 ολόκληρες + 2 μισές) και στα 4φ (2 πλήρεις περιστροφές στο μικρό δακτυλάκι).

Σφίξε λίγο το πλαστικό επιστόμιο.

Το κάτω μέρος δεν πρέπει να το ανοίγεις συχνά.

Μην πειράξεις τίποτα για αρχή (κλείσιμο τρύπας κ.λ.π)

Θέλει χρόνο να στρώσει.

Ακόμα και η τζούρα θα γίνει ο.κ.

Πήρα από τους πρώτους τον αλουμινένιο και τώρα έχω και τον stainless(περίου 20 ημέρες).
Όταν δοκίμασα τον ανοξειδ. νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Τώρα έστρωσε και είναι πολύ καλός.

Αλλάζουν όλα προς το καλύτερο. Τζούρα, χτύπημα, γεύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2011, 11:51 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #346 στις: Μαΐου 08, 2011, 12:56 »
Εγω παντος θα μεινω με την απορια τι εινε αυτο που στρωνει. Μηπως εινε απλα η συνηθεια ; Παντος το δουλευω απο εχτες συνεχως και σημερα αποφασισε να ερθει και η γευση. Παντος προβλημα τροφοδοσιας δεν εχω σε καμμια περιπτωση  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2011, 13:38 από Γιαννης vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #347 στις: Μαΐου 08, 2011, 13:26 »
Παιδιά δεν υπάρχει τίποτα να στρώσει στον ίδιο τον άτμο. Μπορεί στην αρχή λίγο για να καεί το φιτίλι και η αντίσταση αλλά όχι ώρες ή μέρες.

Βασικά ελέγξτε τα παρακάτω:
Η τρύπα να είναι στη σωστή θέση
Η αντίσταση να εφάπτεται καλά στο φιτίλι, να έχει "αέρα" τριγύρω της και να μην ακουμπά πουθενά.
Πολύ σημαντικό επίσης : Η πολυεστέρας να μην είναι πολύ πυκνός και να μην έχει σκληρύνει στην άκρη (στο σημείο επαφής με το φιτίλι) γιατί δεν τρέχει καλά το υγρό και δεν τροφοδοτεί καλά την αντίσταση. 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #348 στις: Μαΐου 08, 2011, 14:07 »
Όπως είπε ο Θόδωρος παιδια δεν υπαρχει κατι που να στρωνει.
Το ίδιο θέμα το είχαμε συζητήσει και στον Α1 με τον Κώστα και τελικά δεν είναι τπτ άλλο από την αλλαγή και την συνήθεια.
Θυμηθείτε πόσες φορές λέμε για διάφορους ατμο για την συμπεριφορά τους(κρύο ατμό-απαλό χτύπημα-πολύ ατμό) κτλ.
Γνώμη μου είναι οτι όποιος πήρε τον Α2 και τον δοκιμάζει να μην χρησιμοποιεί άλλον ατμοποιητη για λίγο καιρό.
Τώρα για τα διάφορα κολπάκια του Α2 θα πω ότι είναι όλα σχετικά.
Για παράδειγμα προχθές έκανα ένα στριφτό και το βίδωσα για πρώτη φορά από την μεριά των βιδών.Ε καμία σχέση με τα στριφτά που τα βίδωνα από την απέναντι μεριά της τρύπας.Είχα λιγότερο ατμο και πολύ αγριο-τραχύ χτύπημα.
Οι παράγοντες που μεταβάλουν την συμπεριφορά του είναι πολλοί.....όποτε ο καθένας με λίγα πειράματα θα βρει την σωστή λειτουργία του και την σωτηρία του :))   

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #349 στις: Μαΐου 08, 2011, 14:51 »
Σ' αυτό το site δείχνει τρεις τρόπους τοποθέτησης της αντίστασης. Ο δεύτερος λέτε να λύνει το πρόβλημα αντίστασης-τρύπας ή θα είναι χειρότερα?
Μπίρι μπίρι με ψήσατε και τον παράγγειλα και εγώ. Άντε να δούμε τι θα δούμε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #350 στις: Μαΐου 08, 2011, 14:58 »


Όπως είπε ο Θόδωρος παιδια δεν υπαρχει κατι που να στρωνει.
Αν υπάρχει κάτι που "στρώνει" είναι η αντίσταση όταν επικαθήσει επάνω της ένα πολύ λεπτό στρώμα καρβουνιασμένου υγρού.
Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία όμως..



Τώρα για τα διάφορα κολπάκια του Α2 θα πω ότι είναι όλα σχετικά.
Για παράδειγμα προχθές έκανα ένα στριφτό και το βίδωσα για πρώτη φορά από την μεριά των βιδών.Ε καμία σχέση με τα στριφτά που τα βίδωνα από την απέναντι μεριά της τρύπας.Είχα λιγότερο ατμο και πολύ αγριο-τραχύ χτύπημα.
Αντιθετα, εμένα (3.7βολτ, 5-6σπείρες) απο τη μεριά της τρυπας μου δίνει αξαιρετικό αποτέλεσμα. Προσοχή βέβαια να είανι η αντίσταση στο ύψος της τρ΄ύπας, δηλ. πολύ χαμηλά σχεδόν να
ακουμπά το πάτωμα...



Σ' αυτό το site δείχνει τρεις τρόπους τοποθέτησης της αντίστασης. Ο δεύτερος λέτε να λύνει το πρόβλημα αντίστασης-τρύπας ή θα είναι χειρότερα?
Μπίρι μπίρι με ψήσατε και τον παράγγειλα και εγώ. Άντε να δούμε τι θα δούμε!!!
Καλοάτμιστο!
Εγώ χρησιμοποιώ άλλο τρόπο, είναι σαν τον πρώτο που δείχνει αλλά το κάτω σύρμα το περνώ εσωτερικά απο τη βίδα όπως το επάνω.
Πιστεύω ότι ο τρόπος α) ο γ) και ο δικός μου δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές (αλλά ίσως αξίζει ένα πίραμα. Αυτός που μάλλον θα δώσει διαφορετικά αποτελέσματα είναι ο τρόπος β) που δείχνει στα σχεδια...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #351 στις: Μαΐου 08, 2011, 15:18 »
Αν υπάρχει κάτι που "στρώνει" είναι η αντίσταση όταν επικαθήσει επάνω της ένα πολύ λεπτό στρώμα καρβουνιασμένου υγρού.
Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία όμως..


Αντιθετα, εμένα (3.7βολτ, 5-6σπείρες) απο τη μεριά της τρυπας μου δίνει αξαιρετικό αποτέλεσμα. Προσοχή βέβαια να είανι η αντίσταση στο ύψος της τρ΄ύπας, δηλ. πολύ χαμηλά σχεδόν να
ακουμπά το πάτωμα...


Καλοάτμιστο!
Εγώ χρησιμοποιώ άλλο τρόπο, είναι σαν τον πρώτο που δείχνει αλλά το κάτω σύρμα το περνώ εσωτερικά απο τη βίδα όπως το επάνω.
Πιστεύω ότι ο τρόπος α) ο γ) και ο δικός μου δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές (αλλά ίσως αξίζει ένα πίραμα. Αυτός που μάλλον θα δώσει διαφορετικά αποτελέσματα είναι ο τρόπος β) που δείχνει στα σχεδια...
Αυτό για το υγρό που επικάθεται στην αντίσταση ισχύει σε όλους τους ατμο.
Δεν αμφέβαλα για τον τρόπο σου panos απλά είπα οτι σε μένα και ίσως με τα 5 βολτ να είναι καλύτερα απο  την απεναντι μερια.Το μονο σιγουρο ειναι οτι όπως και να το κάνεις δουλεύει αντίθετα με τους υπολοίπους ατμο που άμα δεν δουλεύουν δεν μπορείς να κανεις τπτ. :D
Τώρα για τον Β τρόπο βιδώματος το βλέπω χλωμό λόγου χώρου και πιθανού βραχυκυκλωματος :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #352 στις: Μαΐου 08, 2011, 15:25 »
Dry burn δεν παίζει στον Α2?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #353 στις: Μαΐου 08, 2011, 17:30 »
Σχετικά με το στρώσιμο :

Όποιος έχει καπνίσει κ.τ. με πιπάκι πιστεύω οτι δέχεται ότι:

άλλη η γεύση όταν το πιπάκι είναι καινούργιο, άλλη μερικές ημέρες μετά και άλλη όταν θέλει αντικατάσταση. Αυτό συμβαίνει και με πιπάκι χωρίς φίλτρο.

Αυτό που πιστεύω οτι γίνεται στον Α2 είναι οτι ποτίζει με υγρό στις βόλτες, στο εσωτερικό, στην τρυπούλα κ.λ.π. το οποίο με τον καιρό στερεοποιήται.

Και το πιπάκι του αλλά και ο υαλοβάμβακας ποτίζουν και έρχονται σε επαφή με τον ατμό.

Αυτά είναι νομίζω τα στοιχεία που του αλλάζουν συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #354 στις: Μαΐου 08, 2011, 21:09 »
Παράθεση
Εγώ χρησιμοποιώ άλλο τρόπο, είναι σαν τον πρώτο που δείχνει αλλά το κάτω σύρμα το περνώ εσωτερικά απο τη βίδα όπως το επάνω.

Κατ αυτό τον τρόπο βιδώνεις τις δεξιόστροφες βίδες με αριστερόστροφοα σύρματα
Ετσι , καθώς βιδώνεις το σύρμα απομακρύνεται απ τη βίδα, ενώ δεξιόστροφες βίδες σε  δεξιόστροφα σύρματα σπρώχνουν το σύρμα κοντύτερα στη βίδα.
Εγώ χρησιμοποιώ τον 1ο τρόπο δηλ δεξιόστροφες βίδες σε  δεξιόστροφα σύρματα (έτσι έμαθα να βιδώνω καλώδια σε βίδες απο πάππο προς πάππο  :laugh1: :laugh1: :laugh1: ), αλλά δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #355 στις: Μαΐου 08, 2011, 21:54 »
Κατ αυτό τον τρόπο βιδώνεις τις δεξιόστροφες βίδες με αριστερόστροφοα σύρματα
Ετσι , καθώς βιδώνεις το σύρμα απομακρύνεται απ τη βίδα, ενώ δεξιόστροφες βίδες σε  δεξιόστροφα σύρματα σπρώχνουν το σύρμα κοντύτερα στη βίδα.
Εγώ χρησιμοποιώ τον 1ο τρόπο δηλ δεξιόστροφες βίδες σε  δεξιόστροφα σύρματα (έτσι έμαθα να βιδώνω καλώδια σε βίδες απο πάππο προς πάππο  :laugh1: :laugh1: :laugh1: ), αλλά δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος  :eyesplash:
Δίκιο έχεις, έχει την τάση πραγματικά να συμβαίνει αυτό που λες και είναι λίγο ταλαιπωρία (βάζω πιο κοντό το σύρμα απο τη μια μεριά), αλλά το προτιμώ να είναι απο μέσα για να είναι κάπως "περιορισμένη" η αντίσταση και να μην απλώνεται προς τα έξω.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #356 στις: Μαΐου 08, 2011, 21:59 »
Το ιδανικό θα ήταν να είναι κατασκευασμένο με μια δεξιόστροφη και μια αριστερόστροφη βίδα

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #357 στις: Μαΐου 08, 2011, 22:49 »
Δίκιο έχεις, έχει την τάση πραγματικά να συμβαίνει αυτό που λες και είναι λίγο ταλαιπωρία (βάζω πιο κοντό το σύρμα απο τη μια μεριά), αλλά το προτιμώ να είναι απο μέσα για να είναι κάπως "περιορισμένη" η αντίσταση και να μην απλώνεται προς τα έξω.
Πανο (γνωμη μου παντα) θα ελεγα βλεποντας τις αντιστασεις που εχουν οι LR (πιο μακριες) οτι δεν εινε καλυτερα να εινε "περιορισμενη" η αντισταση. Νομιζω οτι δινει καλυτερο χτυπημα. Βεβαια ολα αποδεικνυονται στην πραξη  :yes:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #358 στις: Μαΐου 08, 2011, 22:59 »
Πανο (γνωμη μου παντα) θα ελεγα βλεποντας τις αντιστασεις που εχουν οι LR (πιο μακριες) οτι δεν εινε καλυτερα να εινε "περιορισμενη" η αντισταση. Νομιζω οτι δινει καλυτερο χτυπημα. Βεβαια ολα αποδεικνυονται στην πραξη  :yes:
Ο μοναδικός λόγος που την περιορίζω είναι για να μην μετακινείται εύκολα όταν βιδώνω/ξεβιδώνω το επιστόμιο γιατί αν μετακινηθεί συνήθως πέφτει η απόδοση και θέλει ανοιγμα απο κατω και ξαναρύθμιση.
Μακάρι να μπορούσα να είχα ακόμη πιο απλωμένες τις σπείρες, αλλά δεν υπάρχει πολύς χώρος.

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #359 στις: Μαΐου 10, 2011, 12:17 »
Παρέλαβα σήμερα και δοκιμάζω 1η φορά τον Α2 με το τύλιγμα όπως ήρθε.
Δεν έχω πρόχειρο μεγεθυντικό φακό να μετρήσω τις σπείρες.
Παρατηρώ ότι η οπή αερισμού είναι από την απέναντι πλευρά της αντίστασης. Όταν το ξανατυλίξω μόνος μου θα το κάνω με τους τρόπους που αναφέρθηκαν πιο πάνω.
Σαν 1η εντύπωση σε GGTB στα 3,7V. και συγκρινόμενο με τον 510 LR OPW έχω αρκετό ατμό, περισσότερο από τον 510 όπως και χτύπημα, περίμενα περισσότερο αλλά στο επόμενο τύλιγμα. Γεύση νομίζω καλύτερη από τον 510 αρκετά πιο διακριτή.
Μειονέκτημα, το GGTB με τον Α2 πάνω δείχνει σαν μπαστούνι και επειδή το σύνολο προορίζεται για τον εργασιακό χώρο -το GGTS&UFS για το σπίτι δεν αλλάζει με τίποτε- σαν να ακούω από τώρα τα σχόλια των συναδέλφων αλλά κλαϊν μάϊν  :laugh1:
Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364