vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #195 στις: Απριλίου 13, 2011, 19:57 »
ρε παιδια πως κανουμε την παραγγελια του Α2?
εγραψα τα στοιχεια μου,ακολουθησα ολα τα 3 πρωτα βηματα αλλα στο τεταρτο δεν καταλαβαινω πως θα παρει το paypal! :wall:

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #196 στις: Απριλίου 13, 2011, 21:30 »
ρε παιδια πως κανουμε την παραγγελια του Α2?
εγραψα τα στοιχεια μου,ακολουθησα ολα τα 3 πρωτα βηματα αλλα στο τεταρτο δεν καταλαβαινω πως θα παρει το paypal! :wall:

Πατάς το κουμπάκι για συνέχεια και σε πάει μόνο του στο Pay pal στο οποίο πρέπει  να έχεις ήδη λογαριασμό. Μετά πρέπει να επιστρέψεις στο κατάστημα από το paypal για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. (έχει κουμπάκι)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #197 στις: Απριλίου 13, 2011, 22:23 »

Έκανα το πείραμα και έβαλα 2 αντιστάσεις στον Α2 με πολύ λιγότερο φιτίλι.
Πήρα 2 κομμάτια φιτίλι 4 εκ. το κάθε ένα και χωρίς να τα στρίψω τύλιξα γύρω τους 6 σπείρες στο κάθε ένα και τα εγκατάστησα το ένα απέναντι απο το άλλο.


Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Εχω το διπλάσιο κτύπημα και διπλάσιο ατμό.
Λογικά έχω και τη διπλάσια κατανάλωση υγρού και τη μισή ζωή μπαταρίας.


Τώρα πρακτικά έχω τη μισή αντίσταση απο αυτή που δίνουν 6 σπείρες αλλά χωρίς καμένο.
το κτύπημα είναι τοσο γαιδουρινό (με πολύ καλή γεύση και καθόλου καμμένο) που κυριολεκτικά δεν το αντέχω και επιστρέφω στο  1 φιτίλι...


η ιδέα μου ήρθε απο εδώ ... http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2161.msg52259


Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #198 στις: Απριλίου 13, 2011, 22:55 »
Πατάς το κουμπάκι για συνέχεια και σε πάει μόνο του στο Pay pal στο οποίο πρέπει  να έχεις ήδη λογαριασμό. Μετά πρέπει να επιστρέψεις στο κατάστημα από το paypal για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. (έχει κουμπάκι)
Τελικά δεν είχα τικαρει τα κουτάκια που έγραφαν αν αποδέχομαι τους όρους!
Η παραγγελία όμως δεν έγινε γιατί θέλω να πάρω και 5 μέτρα επιπλέον φυτιλι και τα λεφτά μου δεν έφταναν για 2 ευρώ  :eyesplash:
Αύριο τώρα!

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #199 στις: Απριλίου 13, 2011, 23:01 »
elaspre θα τους παρεις και του 2 τελικα ; Και τον Α2 και του Θαναση ; Αχ με τοσα που μαζευουμε που θα βγαλουμε ακρη ;

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #200 στις: Απριλίου 13, 2011, 23:21 »
elaspre θα τους παρεις και του 2 τελικα ; Και τον Α2 και του Θαναση ; Αχ με τοσα που μαζευουμε που θα βγαλουμε ακρη ;
Αύριο βάζω λεφτά και παίρνω τον Α2 σίγουρα!
Αλλά με χαλάει που δεν έχει τανκ όπως το ego t που έχω τώρα και με έχει βολέψει αφάνταστα και επίσης πρέπει να απαλλαγω και εγώ κάποια στιγμή με το θέμα ατμοποιητης και είναι μεγάλο το διάστημα ο 1,5 μήνας που έδωσε ο Θανάσης για τον δικό του γιατί θα δώσω τα χρήματα ούτως η άλλως για ατμοποιητες!βέβαια όπως τον περιέγραψε ο Θανάσης θα έχει τανκ ο δικοσ του οπότε καταλαβαίνεις δεν θα τον αφήσω ούτε αυτόν και έτσι θα έχω και τους δυο για εναλλάξ!δε λέω θα είναι αρκετά τα χρήματα αλλά σε βάθος χρόνου εγώ θα είμαι κερδισμένος!

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #201 στις: Απριλίου 14, 2011, 09:41 »
Παιδιά θέλει πολύ προσοχή το φιτίλι απο υαλόπανο, υαλόκορδονο κλπ. απο αυτά τα είδη που ξεφτάν δηλαδή.
Ο φίλος που κάπου ανέφερε για τις ίνες που πιθανά να αναπνέουμε έχει απόλυτο δίκιο.
Μετά απο χρήση 2-3 μηνών του ιδίου επιστομίου (με ταυτόχρονη χρήση νήματος απο το υαλόπανο)  ανακάλυψα ότι είχαν συσσωρευτεί ίνες μεταξύ του άσπρου τμήματος και του μαύρου. Ένα μπαλάκι σε μέγεθος μεγάλου κόκκου φακής. Ποιός ξέρει πόση ακόμα ποσότητα πέρασε σταδιακά μέσα στα πνευμόνια μου!!
Τώρα έβαλα ένα κομμάτι σφουγγαράκι (απο αυτό το σπογγοειδές φίλτρο ενυδρείου) στο επίμαχο σημείο για να συγκρατεί τις αποσπόμενες ίνες.
Κάτι ξέρει ο Τούρκος που το φιτίλι που προσφέρει είναι ενιαίος-λείος σπάγκος που προφανώς δεν ξεφτάει. Επείγει να βρούμε αντίστοιχο στην ελληνική αγορά. 

Αποσυνδεδεμένος Tolis

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #202 στις: Απριλίου 14, 2011, 10:45 »
 :))χι χι μολις εκανα τον Α2 αξιοπιστο ΤΑΝΚοειδες Atomizer. :laugh1: :laugh1:
πληρης αντιγραφη ego t, δηλ κανω οτι κανει ο τυπος στο video αλλα...
βαζω 3 φιτιλακια μανατα, και 3 περιπου χιλιοστα πλεγμα στη κορυφη τους
και περναει ουτε σφικτα ουτε χαλαρα στη τρυπα της ταπας και ειναι σταθερο :thumpup:
ωραιο ντουμανι και καθολου γευση καμενου σε γρηγορες τζουρες,απλα
3 φιτιλακια, πλεγμα, και ευτυχειται ;) ;)
γαμ..το μονο πρεπει να εχω μια καρφιτσα μαζι μου να βγαζω τη ταπα :(
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2011, 13:54 από Tolis »

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #203 στις: Απριλίου 14, 2011, 11:13 »
:))χι χι μολις εκανα τον Α2 αξιοπιστο ΤΑΝΚοειδες Atomizer. :laugh1: :laugh1:
πληρης αντιγραφη ego t, δηλ κανω οτι κανει ο τυπος στο video αλλα...
βαζω 3 φιτιλακια μανατα, και 3 περιπου χιλιοστα πλεγμα στη κορυφη τους
και περναει ουτε σφικτα ουτε χαλαρα στη τρυπα της ταπας και ειναι στθερο :thumpup:
ωραιο ντουμανι και καθολου γευση καμενου σε γρηγορες τζουρες,απλα
3 φιτιλακια, πλεγμα, και ευτυχειται ;) ;)
γαμ..το μονο πρεπει να εχω μια καρφιτσα μαζι μου να βγαζω τη ταπα :(
Όπως καταλαβαίνεις επιβαλεται να βάλεις φωτογραφίες για να δούμε πως το έχεις κάνει! :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #204 στις: Απριλίου 14, 2011, 11:45 »
Παιδιά θέλει πολύ προσοχή το φιτίλι απο υαλόπανο, υαλόκορδονο κλπ. απο αυτά τα είδη που ξεφτάν δηλαδή.
Ο φίλος που κάπου ανέφερε για τις ίνες που πιθανά να αναπνέουμε έχει απόλυτο δίκιο.
Κι εγώ έχω τον ίδιο φόβο. Πάντως το ενθαρρυντικό με το υαλόνημα γενικά είναι ότι δεν δημιουργεί πολύ μικρά κομμάτια (ουσιαστικά αόρατα από το μάτι) σε αντίθεση με τον αμίαντο.
Ο αμίαντος δημιουργεί από ότι έλεγε το άρθρο που διάβαζα λόγω κρυσταλλικής δομής και αυτά τα μικρά κομμάτια έχουν τη δυνατότητα διείσδυσης στους πνεύμονες.
Τα μεγαλύτερα κομμάτια είναι δύσκολο να φτάσουν στους πνεύμονες (λογικά θα φέρουν βήχα που θα τα αποβάλλει απο τις αναπνευστικές οδούς πρίν περάσουν), παρόλα αυτά, δεν εφησυχάζομαι, καθόλου μάλιστα...
Αξίζει τον κόπο (αλλά πρέπει να βρώ χρόνο και διάθεση) να αντικαταστήσω το φιτίλι με πλέγμα το οποίο είναι ΟΚ αλλά προφανώς θελει πολλή ρύθμιση για να μην έχω διαρροές...

Κάτι ξέρει ο Τούρκος που το φιτίλι που προσφέρει είναι ενιαίος-λείος σπάγκος που προφανώς δεν ξεφτάει. Επείγει να βρούμε αντίστοιχο στην ελληνική αγορά. 
Το κακό είναι ότι και το φιτίλι του Τούρκου, μετά απο κάποια χρήση λόγω της θερμότητας που απορροφά "ξεραίνεται" και θρυμματίζεται, οπότε θέλει συνεχή αλλαγή (σπαστικό)
Και πάλι ευελπιστώ ότι δεν δημιουργεί πολύ μικρά κομματάκια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2011, 11:54 από panos »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #205 στις: Απριλίου 14, 2011, 12:08 »
Panos εγώ βλέπω ότι το δικό μου υαλόπανο δημιουργεί ΠΟΛΥ λεπτές ίνες (πολύ πιο λεπτές απο μια τρίχα) και το μήκος τους ποικίλει απο μερικά χιλιοστά σε 1-2cm .  Είναι σχεδόν αόρατα (φαίνονται όμως με το μάτι).
Αισθάνομαι κι ένα βάρος στο στήθος τελευταία (τώρα ιδέα μου είναι? δυσπεψία είναι? πραγματικότητα είναι?) και εχω κλά...ι μέντες λέμε!

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #206 στις: Απριλίου 14, 2011, 13:43 »
αυτην την ωρα δοκιμαζω  ..... μεσα στο φιλτρακι του α2 εχω βαλει την ταπα απο καρτομαιζερ και ενα κομματακι απο φιλτρο ενυδρειου  πανω απο την ταπα 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #207 στις: Απριλίου 14, 2011, 13:44 »
Panos εγώ βλέπω ότι το δικό μου υαλόπανο δημιουργεί ΠΟΛΥ λεπτές ίνες (πολύ πιο λεπτές απο μια τρίχα) και το μήκος τους ποικίλει απο μερικά χιλιοστά σε 1-2cm .  Είναι σχεδόν αόρατα (φαίνονται όμως με το μάτι).
Αισθάνομαι κι ένα βάρος στο στήθος τελευταία (τώρα ιδέα μου είναι? δυσπεψία είναι? πραγματικότητα είναι?) και εχω κλά...ι μέντες λέμε!

Νομίζω ότι οι "επικίνδυνες" διαστάσεις είναι πολύ πιο μικρές.
Το βάρος στο στήθος πολύ αμφιβάλλω αν έχει σχέση με το υαλόνημα.
Πάντως θα κανω σοβαρη δοκιμη με το πλέγμα γιατί πέραν του ότι δεν θα υπάρχει πια πρόβλημα με σωματίδια κτλ, είναι και αθάνατο οπότε τέλος και η αναζήτηση φιτιλιών κτλ.
Ελπίζω μόνο να υπάρχει ρύθμιση που να μην έχει διαρροές και να τροφοδοτεί σωστά....

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #208 στις: Απριλίου 14, 2011, 13:46 »
Διαβάζω από μέλη του φόρουμ:

*για τις ίνες που πιθανά να αναπνέουμε
*κομματάκια από ίνες.....
*ξεφτίσματα του φυτιλιού....
*εχω κλά...ι μέντες λέμε!......
*για αμίαντο......

τελικά τι γίνεται ωρέ παιδιά...???
υπάρχει πρόβλημα με το Α2...??

Από τα καλά λόγια που είδα στην σελίδα.... το έχω παραγγείλει και το περιμένω το Α2(ινοξ), καθώς 5μ σύρμα και 5μ φυτίλι.

Κάποιος έμπειρος χρήστης να μας πει δυο κουβέντες...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #209 στις: Απριλίου 14, 2011, 13:55 »
Διαβάζω από μέλη του φόρουμ:

*για τις ίνες που πιθανά να αναπνέουμε
*κομματάκια από ίνες.....
*ξεφτίσματα του φυτιλιού....
*εχω κλά...ι μέντες λέμε!......
*για αμίαντο......

τελικά τι γίνεται ωρέ παιδιά... ???
υπάρχει πρόβλημα με το Α2...??

Από τα καλά λόγια που είδα στην σελίδα.... το έχω παραγγείλει και το περιμένω το Α2(ινοξ), καθώς 5μ σύρμα και 5μ φυτίλι.

Κάποιος έμπειρος χρήστης να μας πει δυο κουβέντες...
Οι ίνες είναι δυνατόν να υπάρχουν σε όλους τους ατμ που έχουν φιτίλι εσωτερικά.
Μερικοί απο αυτούς:
510, 510LR, 901, 901 LR, 801, eGo-T, cartomizers πχ ce2R4, eGo cart 8801 carto  κτλ...


Στον Α2 είναι απλά ορατές γιατί εγχειριζεις εύκολα τον atomiser και τις βλέπεις. τους άλλους πρέπει να τους "ξεκοιλιάσεις" πρώτα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364