vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 7 χρήστες
vasim, dkostas, camber, Olga68, grigri444, danys620, grag

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1965 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 22:46 »
3,7?ομ?σε τι μπαταρια?στα ποσα βολτ?ειναι πολυ νομιζω

Αποσυνδεδεμένος cardinal

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1966 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 23:01 »
3,7v-2ωμ ....

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1967 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 23:19 »
εγω παντως τελευταια την εχω βρει στο 1,5 ωμ και στα 3φ του σετιν με το dd στα 4,20-3,80 που πεφτει η μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1968 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 00:33 »
Εχω δοκιμασει ποσους τροπους στην αντισταση και ακομα κανενας δεν μου δινει γευση. Τι 4φ με 4σ, τι 3φ με 5σ και ουτε καθε εξης. Απο 1.5 εως 2.5 ωμ. Εχω χαλασει αντιστασεις και φυτιλια καργα. Αλλα τπτ. Ελαχιστη γευση εως καθολου. Τι γινεται?  :wall: Εχω παθει ανοσια στην γευση η κατι δεν γινεται καλα?  :confused1: Εχω σπαστει αγρια με τον Α2.  >:( Χρησιμοποιω 0.15 αντισταση και φυτιλι cetin με μπαταρια ego(δεν παιζει χρημα για mod). Ποια ειναι η γνωμη σας? Βοηθηστε με πλιζ πριν τον σουταρω  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1969 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 00:43 »
Ο Α-2 θέλει υπομονή. Καταρχάς, το φιτίλι για να αποδώσει 100%, χρειάζεται ένα διήμερο. Με διάφορες τεχνικές (οινοπνεύματα, κάψιμο κλπ) μπορεί να αποδώσει πιο γρήγορα. Π.χ στο setup που έχω τώρα, γεύση στο 100% πήρα έπειτα από μια μέρα περίπου.
Παλαιότερα χωρίς να χρησιμοποιήσω κάποια τεχνική, για να αρχίσω να έχω υποψία γεύσης, έπρεπε να περάσει ένα 24ωρο χαλαρά.

Αν εσύ αλλάζεις τόσος συχνά setup, λογικό να μην πάρεις γεύση.

Τώρα αν ατμίζεις υγρό με μεγάλη περιεκτικότητα σε VG, τότε επίσης δεν θα πάρεις γεύση. Η VG σκοτώνει τις γεύσεις ευνοώντας τις τσιγαρίσιες.

Έχουμε γράψει εδώ πολλές φορές, πως όσο περισσότερες σπείρες, τόσο καλύτερα στο θέμα της γεύσης. Είχα σύρμα 0.13 με 3 σπείρες και η γεύση ήταν πολύ υποτονική. Τώρα με 0.20 σύρμα και 6 σπείρες, μου φαίνεται πολύ υπερβολική.

Υπομονή και ψυχραιμία και θα βρεις τις λύσεις.



Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1970 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 00:48 »
Εχω δοκιμασει ποσους τροπους στην αντισταση και ακομα κανενας δεν μου δινει γευση. Τι 4φ με 4σ, τι 3φ με 5σ και ουτε καθε εξης. Απο 1.5 εως 2.5 ωμ. Εχω χαλασει αντιστασεις και φυτιλια καργα. Αλλα τπτ. Ελαχιστη γευση εως καθολου. Τι γινεται?  :wall: Εχω παθει ανοσια στην γευση η κατι δεν γινεται καλα?  :confused1: Εχω σπαστει αγρια με τον Α2.  >:( Χρησιμοποιω 0.15 αντισταση και φυτιλι cetin με μπαταρια ego(δεν παιζει χρημα για mod). Ποια ειναι η γνωμη σας? Βοηθηστε με πλιζ πριν τον σουταρω  :angry_orange:
Ο Α2 δεν φημιζεται για την αναδειξη γευσεων - τα καρτο τα καταφερνουν καλυτερα.
Ειναι και η ιδιαιτεροτητα του κρυου ατμου που τον χαρακτηριζει - μαλλον απο επισκευασιμους ο ιαττυ εχει την φημη για τα αρωματα-χαριν και του ζεστου ατμου.
Η επιλογη που εχεις ειναι αν κανεις δικα σου υγρα ειναι να ανεβεις σε αναλογια αρωματος ή να χρησιμοποιεις
ποιο εντονα αρωματα.
Αν και τοτε δεν εισαι ευχαριστημενος,μπορεις να δοκιμασεις με φθηνοτερη μοντα - εδω,
για χρηση με πιο δυνατη μπαταρια.
Τελος αν επιμενεις να τον σουταρεις απλα ειναι θεμα δευτερολεπτων να βρεις αγοραστες χιλιαδες και
ετοιμους να σε απαλλαξουν ::)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1971 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 00:53 »
Λάθος Γιάννη..λάθος. Έχω και τον Dual Coil. Του ρίχνει στα ίσια ο Α-2 σε γεύση με το setup που έχω τώρα. Χαλαρά τον αφήνει πίσω.
Επίσης το μεσημέρι σέταρα έναν EGO-T για μια γνωστή να της δώσω να δοκιμάσει μερικές μέρες. Ομοίως.
Η σύζυγος χρησιμοποιεί τον Want. Ομοίως.

Είναι θέμα setup.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1972 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 00:59 »
......λαθος για σενα φιλε parpen - για οσους δεν αγαπανε κρυο ατμισμα ειναι
μια ιδιαιτεροτητα του Α2 και αυτο δεν ειναι ουτε σωστο ουτε λαθος.
Ολοι οι αρχαριοι εθιζονται στον ζεστο ατμο - στο ξεκινημα τους
 και βαση αυτου εξοικειωνονται αρχικα και με τα αρωματα.
Η μεταβαση σε αλλη αισθηση-πιο κρυα,
κατα την γνωμη μου-και αυτο ειναι υποκειμενικο,δινει μια νεα διασταση στα αρωματα,
που σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι και τοσο ::)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1973 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 01:04 »
Ναι, δεν διαφωνώ σε αυτό. Θυμάμαι πως είχα αισθανθεί όταν από 510 Lr και drip πήγα στον EGO-T, αλλά δεν έχει να κάνει με το αν έχει γεύση ή όχι ο Α-2.
Με τον EGO-T, άρχισα να μειώνω ποσοστό αρώματος στα υγρά μου.

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1974 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 01:15 »
Ατμιζω τσιγαρισιες γευσεις Perique, Latakia και Tuscan καθως οι αλλες δεν με ενθουσιαζουν και τοσο. Δεν φτιαχνω δικες μου γευσεις.Ετοιμες τις παιρνω απο flavouart σε 100μλ velvet cloud (vg). Λετε να φταιει αυτο? Επισης το καιω το φυτιλι στο setup

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1975 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 01:19 »
Το κάψιμο του φιτιλιού, απλά θα επιταχύνει κάπως το χρόνο που χρειάζεται το φιτίλι να αποδώσει. Δώστου χρόνο ένα 24ωρο, ή 3-4 Ml υγρού να καταναλώσει.


Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1976 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 01:23 »
Ατμιζω τσιγαρισιες γευσεις......Ετοιμες τις παιρνω απο flavouart σε 100μλ velvet cloud (vg)...
.....για αρωματα καλο ειναι την VG να την αναμιξεις με PG,
ή επελεξε traditional απο flavorart για βαση που ειναι ετοιμη μιξη vg-pg ::)

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1977 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 08:59 »
να κανω και εγω μια ερωτηση ρε παιδια
Δεν εχω α2 αλλα προσπαθω να φτιαξω κατι δικο μου. Εχω δοκιμασει πολλα σεταρισματα αλλα ολων το χαρακτηριστικο ειναι μια απαισια γευση οχι καμμενου απλα αλλα ξινιλας.Ενα καψιμο στο λαιμο λες και καπνιζεις σπιρτο (οχι το καμενο που βγαζει για παραδειγμα ενας τελειωμενοσ ego-t)
Παιζει να φταιει η αντισταση η το φυτιλι που ειχα αγορασει και να δινει αυτο το αποτελεσμα?
Δεν ειναι παντως θεμα τροφοδοσιας γιατι το ιδιο μου κανει και με drip.
Ολες οι δοκιμες γινονται με κανονικη μπαταρι 3,7
Εχω αρκετες ιδεες να φτιαξω αλλα κολλαω σε αυτο!

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1978 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 10:12 »
Κύριοι το κλειδί της υπόθεσης είναι η σωστή τροφοδοσία.
Τα αυτάκια του φιτιλιού να ακουμπάν καλά στον πολυεστέρα και ο πολυεστέρας - ανάλογα με την ρευστότητα του υγρού - να έχει τη σωστή πυκνότητα. Αν είναι αραιός υπερτροφοδοτεί την αντίσταση, ο ατμός είναι αραιός και ρουφάμε ταυτόχρονα και  σωματίδια υγρού και δίνουν την αίσθηση ξινίλας στο λαιμό λόγω νικοτίνης . Αν είναι πυκνός έχει σφιχτή τζούρα, λίγο καμένο, φαίνεται να αδειάζει το φιλτράκι γρήγορα και να θέλει συνεχώς συμπλήρωμα.
Με τη σωστή τροφοδοσία ο ατμός είναι πυκνός, χορταστικός, γευστικότατος και δεν χρειάζεται δυνατό ρούφηγμα.
Μέχρι πρότινος άτμιζα 2.8Ω στα 6V. Τώρα έχω πια τα ίδια αποτελέσματα με 1.2-1.4Ω στα 3.7V (0.18, 4σ. αδιάφορο πόσες στρώσεις φιτιλιού) αλλά η 18650 (ultrafire της πλάκας) εξανεμίζεται στις 4-5 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος zafzaf

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1979 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 10:31 »
θα συμφωνήσω στη τροφοδοσία αλλά και στα μεγάλα σύρματα γιατί χρειάζονται περισότερες σπείρες .Δεν έχει την ίδια γέυση ένα σετάρισμα με 4 φ και 3 συρμα με 0,15 σε σ'υγκριση με 4φ και 4-5 σύρμα 0,16 που μου βγάζει τα ίδια ohm.Περιμένω και τα 0,18 και 0,20 για να έχω και σε αυτά άποψη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171605 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364