vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, dkostas, kurtz

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1635 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 10:14 »
Πριν λίγο, έφτιαξα το 3ο μου φιτίλι. Αλλάζοντας το προηγούμενο, διαπίστωσα πως το φιτίλι είχε καεί αρκετά στο σημείο της αντίστασης. Αρχικά υπέθεσα πως ήταν μαυρισμένη η αντίσταση από τα κατάλοιπα, αλλά τελικά το φιτίλι του Cetin, ίσως δεν είναι και τόσο ποιοτικό.

Όσοι έχετε δοκιμάσει το φιτίλι του Θανάση, καίγεται και αυτό τόσο πολύ?
Πάντως το συρματάκι το καθάρισα από τα κατάλοιπα και φαινόταν μια χαρά. Ήμουν έτοιμος να το ξαναστρίψω ώστε να το δοκιμάσω σε καινούργιο φιτίλι, αλλά μου έπεσε γμτι και το έχασα. :idiot1:

Την επόμενη φορά.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1636 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 10:27 »
Καλημερα parpen :bye:
To φυτιλι cetin,
μπορει να δειχνει καμενο αλλα με dry burning γινεται καταλευκο.
Αν βλεπεις μαυριλα ειναι καταλοιπα απο το υγρο,
ενω το φυτιλι δεν υπαρχει περιπτωση να καει :nope:

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1637 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 18:58 »
Σε 5-6 pet shops πηγα σημερα αλλα κανενας δεν ειχε sera φιλτρο.Που το βρηκατε εσεις;
Κι η πλακα ειναι οτι εχω πολυ φιλτρο ενυδρειου μιας και ειχα παλια ψαρια αλλα το δοκιμασα και δεν κανει...

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1638 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 19:07 »
....και το φιλτρο απορροφητηρα κανει τη δουλεια του,
οσο καιρο το χρησιμοποιω :yes: .......αρκει να το αραιωσεις με τα χερακια σου ;)

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1639 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 00:59 »
Η εδώ και 2 μέρες δοκιμή μου με δεμένα τα "αυτιά" του φιτιλιού, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Αντιθέτως έφερνε είτε μεγαλύτερη ροή (στις αρχές της πλήρωσης του φίλτρου) είτε αίσθηση καμένου αργότερα.

Τα απελευθέρωσα και πολύ καλύτερα.


  :hmmm: πειραματιζόμενος αρκετά με το δέσιμο των αυτιών .... κατέληξα (προς το παρών βέβαια)  :))  ... πρώτον οχι δεσιμο σφικτά να κυκλοφορείται το υγρο ..απλα να τα κραταει στην θεση τους με χαλαρή θηλιά και 4φ για να εχει σωστή ροή... βεβαίως το σεταρισμα του φίλτρου και το υγρο VG ή PG  παίζει μεγάλο ρόλο... :-\  γιατί επιμένω το πρόβλημα του Α-2 ειναι στην τροφοδοσία  :yes: .. δεν μπορω να το χωνέψω με τίποτα  ένας ce2 ή ce3 του ενός ευρώ...να έχει καλύτερη απόδοση με ένα φ  :wall:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1640 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 11:57 »
Κλείνοντας περίπου 3 εβδομάδες με τον Α-2, θέλω να γράψω μερικά πράγματα.

Αρχικά να επαναφέρω την πρόταση του Steam, πως πρέπει το θέμα να ξεκαθαρίσει. Ή καλύτερα να αναλάβουν 2-3 άνθρωποι που βέβαια έχουν γνώση του Α-2, να τσιμπήσουν τις χρήσιμες πληροφορίες και να τις μεταφέρουν σε ένα νέο θέμα το οποίο θα είναι κλειδωμένο και θα συμπληρώνεται κατά διαστήματα, όποτε υπάρχει κάτι χρήσιμο.

Ο Α-2 δεν είναι plug & play. Έχει εξαιρετικά μεγάλη σημασία, το setup της αντίστασης με το φιτίλι καθώς και το setup του επιστομίου.
Όταν λέω setup, δεν εννοώ το πόσα φ και πόσα σ, αλλά το πως. Ακόμη βέβαια δεν έχω καταφέρει να πετυχαίνω σωστό setup, αλλά μιλώντας και με τον Γιάννη (VRS) με βοήθησε να κατανοήσω τα βασικά σημεία σωστής λειτουργίας.

Η αντίσταση, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κεντραρισμένη μεταξύ των δύο βιδών. Εάν δεν είναι σωστά κεντραρισμένη, τότε πατώντας το διακόπτη, θα βλέπετε να μην λαμπυρίζουν όλες οι σπείρες. Σε αυτό, συνυπεύθυνη είναι και η μη σωστή απόσταση μεταξύ των σπειρών. Αντίσταση που δεν είναι ομοιόμορφα κατανεμημένες οι σπείρες μεταξύ τους, παρουσιάζει ανομοιογένεια στην θέρμανση του υγρού.

Προσέχετε ώστε οι δύο πρώτες μισές σπείρες(από τη μια και την άλλη μεριά) να μην είναι πολύ κοντά στις βίδες. Αυτό έχει συνήθως ως αποτέλεσμα να ακουμπάει το φιτίλι στις βίδες. Έτσι ένα μέρος του υγρού, δεν διοχετεύεται στην αντίσταση, αλλά διοχετεύεται από τις βίδες, στη βάση του ατμοποιητή και σιγά σιγά, η συγκέντρωση υγρού στη βάση, θα περάσει από το σπείρωμα και θα κάνει διαρροή.
Επίσης πρέπει να προσέχετε και το φιτίλι να μην ακουμπάει (κρεμάει) στη βάση του ατμοποιητή. Αυτό συνήθως γίνεται αν έχουμε την αντίσταση αρκετά χαμηλά στη βάση. Αν ακουμπάει το φιτίλι στη βάση, θα σας κάνει διαρροή.

Οι σπείρες μεταξύ τους, πρέπει να είναι όσο πιο ομοιογενείς γίνεται και σε απόσταση 1 mm περίπου η μια από την άλλη. Προσέχετε επίσης να μην ακουμπάει κάποια σπείρα με την διπλανή της. Θα μειώσει την τιμή της αντίστασης.

Το επιστόμιο με τον πολυεστέρα του Cetin, αρκετές φορές δεν είναι σωστό, με αποτέλεσμα να υπάρχει είτε μεγαλύτερη είτε μικρότερη ροή. Βέβαια αυτό, είναι σε συνδυασμό με την πυκνότητα του υγρού του καθένα από εμάς.
Θα πρέπει με φίλτρο ενυδρείου, SERA ή άλλου παρεμφερούς ή και με απορροφητήρα που χρησιμοποιούν μερικοί, να κάνετε δοκιμές ώστε να πετύχετε το σωστό αποτέλεσμα και προσοχή, αν αλλάξετε την ρευστότητα του υγρού σας, ενδεχόμενα να πρέπει να μεταβάλετε και το setup του επιστομίου.

Τέλος, το καινούργιο φιτίλι, θέλει το χρόνο του για να αποδώσει στη γεύση. Ο Γιάννης μπορεί να μου λέει πως μετά από 15 περίπου τζούρες στρώνει η γεύση, αλλά προσωπικά σε μένα στρώνει έπειτα από 1 και περισσότερο μέρες ατμίσματος.
Μόνο όταν δοκίμασα πρώτη φορά με το setup του Cetin, πράγματι η γεύση έστρωσε πολύ σύντομα. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν ο Cetin είχε μέσα το φιτίλι που πουλάει σε εμάς (διότι εκείνο το φιτίλι, ήταν πολύ πιο εύθραυστο από αυτό που χρησιμοποιώ και μου διαλύθηκε αρκετά γρήγορα) ή πιθανόν να φταίει πως ακόμη τα setup μου, είναι πολύ πίσω σε σχέση με το σωστό.

Αυτά.

Edit: Και έλεγα..κάτι ξέχασα..κάτι ξέχασα. Καλό είναι, η αναγόμωση του επιστομίου με υγρό, να γίνεται με σύριγγα ξεκινώντας από το βάθος του επιστομίου και αδειάζοντας να ανεβαίνουμε προς τα επάνω. Η αναγόμωση με στάξιμο, συσσωρεύει υγρό στο επάνω μέρος και αν δεν του δώσουμε χρόνο να απορροφήσει , μπορεί να μας κάνει υπερροή στην αρχή και πιθανόν και διαρροή εξωτερικά.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2011, 19:47 από parpen »

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1641 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 12:08 »
πολυ καλη και κατατοπιστικη τοποθετηση φιλε parpen  :thumpup:

για το "στρωσιμο" του φυτιλιου συμφωνω απολυτως, αλλα δοκιμαζοντας (απο συμβουλη καποιου στο νημα) να το βρασω σε ενα μπρικι και να το στεγνωσω στο φουρνο μικροκυματων για μερικα δευτερολεπτα δεν εβγαλε καθολου αυτη την περιεργη γευση που εχει στην αρχη.

Βεβαια υπαρχει και ο παραγοντας καλης τροφοδοσιας με υγρο απο το φυτιλι, εκει θελει -πιστευω- ενα 24ωρο (η μια νυχτα να κατσει ποτισμενο) και μετα δινει πολυ καλο ατμο.

Ενα αλλο θεμα ειναι ο "κρυος" ατμος....απ' οτι μου λενε οι παλιοτεροι, δυσκολο να λυθει...αν υπαρξει κατι νεοτερο θα ενημερωσω κι εγω με τη σειρα μου.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1642 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 12:19 »
Πολύ σωστές οι επισημάνσεις σου Πάρη και κατά ένα μεγάλο ποσοστό αν κάποιος τις ακολουθησει θα έχει ένα σωστά σεταρισμένο Α2.
Για κάποιον που τον δουλεύει για πρώτη φορά οι συνεχείς δοκιμές για το ιδανικό σεταρισμα είναι μονόδρομος.

για μένα το κύριο μειονέκτημά του παραμένει η αχρωμία στην απόδοση των υγρών.εν μέρει βελτιώνεται με το φιτίλι που έχει ο θανάσης αλλά και πάλι δεν μπορεί να πιάσει ένα καλό 901 σε γεύση.
ο ατμός του επίσης είναι ξερός αλλά αυτό μπορεί για κάποιον να είναι στα θετικά αφού πλησιάζει την ξηρότητα των κτ.
όσο για τον κρύο ατμό κι αυτό είναι κάτι που κάποιοι θα τον δουν θετικά ή αρνητικά. εμένα δεν με ενοχλεί.



Αποσυνδεδεμένος zafzaf

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1643 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 10:01 »
Λοιπόν αν και θα με βρισουν αυτοι που περιμένουν... :respect:

αγόρασα αντισταση 0,16 απο esmokeguru λοιπον με 5 στροφες και 4φ 2,8 αντισταση αν αφαιρεσουμε και την αντισταση του πολυμετρου 0,4 2,4 εκπληκτικός ατμος.Και συμπεραινω οτι οσο ποιο μεγαλο το συρμα ισωσ να ειναι και καλυτερα.Αν εχει κανεις παρόμοια εμπιρεια ας γραψει κατι.

Αποσυνδεδεμένος teo1188

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari+A2
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1644 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 10:11 »
Με 0,15 σύρμα,αυτό που στέλνει ο Cetin,
και το ίδιο set up,δηλαδή 5σ και 4φ,είμαι στα 3,0 ohm.
Για την μέτρηση δεν έχω πολύμετρο,αλλά μετράω από το provari.

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1645 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 11:30 »
Λοιπόν αν και θα με βρισουν αυτοι που περιμένουν... :respect:

αγόρασα αντισταση 0,16 απο esmokeguru λοιπον με 5 στροφες και 4φ 2,8 αντισταση αν αφαιρεσουμε και την αντισταση του πολυμετρου 0,4 2,4 εκπληκτικός ατμος.Και συμπεραινω οτι οσο ποιο μεγαλο το συρμα ισωσ να ειναι και καλυτερα.Αν εχει κανεις παρόμοια εμπιρεια ας γραψει κατι.

Φυτίλι από esmokeguru ή Cetin στο συγκεκριμένο set up;

Πρώτη δοκιμή με φυτίλι από esmokeguru και σύρμα 0,16: 3φ 5σ μια χαρά,νομίζω ένα τικ πάνω η γεύση(θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω)
Το φυτίλι είναι πιο χοντρό από του Τούρκου,δεν έχει αυτή την έντονη γεύση στις πρώτες τζούρες( έχει μια γεύση ,όχι όμως τόσο έντονη) σήμερα δεύτερη μέρα έχει στρώσει και δίνει καλύτερη γεύση...

Αποσυνδεδεμένος zafzaf

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1646 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 13:28 »
με φυτιλι cetin.με φυτιλι esmokeguru που ειναι το ιδιο με αυτο που ειχαμε παρει στην ομαδικη του imeo δεν εχω δοκιμασει αλλα μου βρομαει πιο πολυ απο του σετιν.τελοσ παντων θα το δοκιμάσω και με αυτο.

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1647 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 18:40 »
δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι έχω καλύτερη γεύση..μάλλον έχω την αίσθηση ότι η γεύση χάνεται...ακόμα σήμερα και ξαναβάζω του Τούρκου να δω τη διαφορά :dontknow: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1648 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 19:29 »
0,16 αντισταση και φυτιλι απο Μιχαλη κανοντας 1,5 περιστροφη το φυτιλι γυρω απο το σωληνα και κανοντας την αντισταση 2 πληρεις στροφες και 2 μισες πετυχαινω κατω απο 2Ω αντισταση και τρελα ντουμανια.
Μονο που συνηθως στο dry burning φυσοντας το μου σπαει η αντισταση...
Το δουλευω στα 3,7V.

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1649 στις: Οκτωβρίου 21, 2011, 12:18 »
παιδια, οσο ποιο χοντρο ειναι το συρμα τοσο λιγοτερα Ω δινει? Γιατι με 0,13συρμα 4σ 3φ εχω αντισταση 4Ω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364