vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

477 επισκέπτες, 5 χρήστες
zamploutos, dkostas, antiklitos140, camber, bloodlessz

Twitter

Cloupor Mini Plus 50W TC

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Cloupor Mini Plus 50W TC
« στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 17:06 »
Παρέλαβα το Cloupor Mini Plus (έπαθλο από διαγωνισμό στο reddit) σήμερα και παίζω μαζί του εδώ και λίγες ώρες. Δοκιμή με Subtank MIni RBA, 9 στροφές 0.40 ni200 με 3mm διάμετρο στα 0.11Ω.

Το "μενού" του είναι πολύ εύχρηστο. Η οθόνη είναι ίδια με του Mini,  πολύ φωτεινή και ευδιάκριτη ενώ είναι πολύ κοντά στο εξωτερικό τζαμάκι και φαίνεται πολύ ωραία.

Πατώντας fire και up συνεχόμενα γυρίζει μεταξύ VW, VV και TC. Σε VW/VV λειτουργία πατώντας up και down κλειδώνει η ρύθμιση και να μην αλλάξει καταλάθος. Με το fire και το up περιστρέφεται η οθόνη.

Σε λειτουργία TC κλείδωμα αντίστασης γίνεται με το up και το down κρατημένα μαζί. Κατά το κλείδωμα συνεχίζωντας να κρατάμε πατημένα το up και το down γυρίζει μεταξύ nickel και titanium. Το mod έχει λειτουργεία αυτόματης ρύθμισης watt που είναι ενεργοποιημένη απ' εξαρχής και με το up και down αλλάζει η θερμοκρασία. Στην αυτόματη ρύθμιση watt το mod διατηρεί τη ρυθμισμένη θερμοκρασία σταθερά. Πατώντας το fire και το up η οθόνη αλλάζει και σου επιτρέπει να αλλάξεις τα "joule" (watt στην ουσία). Μετά από λίγο κλειδώνει τα joule που έβαλες και βγάζει πάλι να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία. Καθώς εγώ παίζω στο auto και αλλάζω τη θερμοκρασία αυτό δεν με ενοχλεί.

Ο έλεγχος θερμοκρασίας λειτουργεί πολύ καλά χωρίς σκαμπανευάρματα η "κυμματισμούς" που κάνουν άλλα mod. Χωρίς υγρό το βαμβάκι δεν καίγεται, απλά χρωματίζεται ελαφρά. Σε λειτουργία VW το mod δουλεύει απρόσκοπτα και δίνει τα watt που υπόσχεται. Καθώς έχει stepdown μπορεί να δώση τάση στον ατμοποιητή πιο χαμηλή από την τάση της μπαταρίας Μόνο ψιλοκουσούρι η καθυστέρηση που κάνει όταν πάς να ατμίσεις αφού έχει σβήσει η οθόνη, κάνει 0.8 δευτερόλεπτα περίπου να δώσει. Έδειξε άδειο με τη μπαταρία στα 3.52V χωρίς φορτίο.

Στα εξωτερικά, η βαφή είναι φούρνου με βερνίκι από πάνω και πιό ποιοτική από τη βαφή του παλιού MIni. Ο 510 έχει ατσάλινα σπειρώματα και χάλκινο η επίχρυσο πόλο, που είναι αυτορυθμιζόμενος με καλό εύρος κίνησης, ενώ τα σπειρώματα είναι ελάχιστα ψηλά και οι ατμοποιητές αφήνουν απειροελάχιστο κενό από το σώμα και δεν δημιουργούνται γρατζουνιές. Το καπάκι της μπαταρίας πιάνει αρκετά καλά με μαγνήτες αλλά δεν έχει στόπ και μπορεί να σπρωχθεί προς τα κάτω με λίγη δύναμη. Τα κουμπιά είναι μεταλλικά με καλή αίσθηση και το fire έχει ελάχιστο παίξιμο. Το mod έρχεται με μια θήκη σιλοκόνης που πιάνει και λίγο από πάνω (στυλ Vaporshark) και ένα USB καλώδιο με καρούλι που είναι λίγο του κώλου (πολύ ψιλοί αγωγοί που πιθανώς να έχουν μεγάλη πτώση τάσεως).

Η γνώμη μου: Το mod είναι αρκετά καλά σχεδιασμένο, στο άτμισμα δουλεύει πολύ καλά και αν τα πάει καλά από πλευρά αξιοπιστίας τότε αξίζει άνετα τα ~$35 που έχει στο εξωτερικό. Αν αξίζει τα 60 που έχει στην Ελλάδα, δεν ξέρω, πάντως ως τώρα δεν είχα θέματα με τον έλεγχο θερμοκρασίας, δεν γυρίζει σε VW μόνο του και το μενού του είναι εύχρηστο.

Προσθήκη εικόνας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2015, 01:44 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 14:34 »
Ξηρασία στο νήμα μέχρι στιγμής ...λογικό βέβαια αφού ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα.Απ ότι είδα σήμερα το έφεραν ορισμένα καταστήματα.
Εγώ πάντως αφού αποφάσισα να δοκιμάσω το TC και έψαξα λιγάκι τα + και τα - του ipv d2 και του vtc mini αποφάσισα να περιμένω να κυκλοφορήσει το clouporaki το TC και να πειραματιστώ με αυτό . :bye:


Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 15:05 »
Από καιρό (τουλάχιστον 2 βδομάδες) διαθέσιμο από το 310.gr στα 59€

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 20:10 »
Εγώ έχω βγει στη γύρα για μοντ και έχω δει αυτό, το treebox, το evic etc.... Αποφάσισα ότι θα περιμένω δύο τρεις μήνες να βγει ένα μοντ με σωστη υποστήριξη ss και μετά θα ψωνισω. Το treebox ακόμα δεν έχει παίξει αρκετά για να ξέρω τι παίζει και εκτός από το ss δεν βλέπω λόγω να ψωνισει κάποιος. Τα ίδια και τα ίδια εδώ και τρεις μήνες βγαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 20:17 »
Αν θες SS πάς σε DNA200 και αγοράζεις σύρμα που έρχεται με αρχείο csv με την καμπύλη θερμοκρασιακού συντελεστή, που το φορτώνεις στο DNA για σωστή απόδοση. Δενο νομίζω κινεζομόντ που υποθέτει γραμμικό θερμοκρασιακό συντελεστή (όπου ρυθμίζεις μια μόνο τιμή αντί καμπύλη)να δουλέψει σωστα με SS.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:07 »
Πολλά τα λεφτά άρη. θα περιμένω την p4u να βγάλει κανένα ipv ή κάτι κοντα στα 50-70δολλαρς. άλλωστε δεν θέλω με τίποτα μοντ με 2χ18650. τρέχει πολύ γρήγορα η τεχνολογία. τώρα και η κουτση μαρια έχει tc. δεν νομίζω να περάσουν πανω απο 3 μήνες μέχρι να γίνει must και το ss.

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:31 »
Αν και ξεφεύγουμε ''λιγάκι'' ,δεν νομίζω σε 3 μήνες ότι θα προκύψουν νέες φουρνίες απο μοντάκια και θα θαφτούν αυτά τα οποία κυκλοφόρησαν με TC το τελευταίο δίμηνο.
Πάντως υπάρχει  πολύς λαός ακόμα που θέλει να δοκιμάσει το TC ,άσχετα με τους εκάστοτε ενδοιασμούς ότι μπορεί να μην του ταιριάζει.
Εγώ πάντως μεταξύ των vtc-istick 60-ipv d2 θα επιλέξω το clouporaki το 50άρι . Οσον αφορά το SS βλέπουμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 01:12 από Giwrgos sigma »

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:53 »
Κάτοχος απο χτές και εγώ ,μέχρι στιγμής το δουλεύω με kanthal διότι δεν πρόλαβα να στήσω με ni200.
Ομαλά και όμορφα ρεύματα ,χωρίς να είμαι ειδικός, και αρκετά στιβαρή κατασκευή. Οτι  έχει πει ο feron ισχύει σε γενικές γραμμές.
Αν εξαιρέσεις τα 2mm παραπάνω που έχει σε μήκος και ύψος είναι εξωτερικά ίδιο με το 30άρι ,η οθόνη είναι αρκετά πιο φωτεινή, τα σπειρώματα φαίνονται ανθεκτικότατα και ο πόλος αυτορυθμιζόμενος .Αναφέρω τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά διότι εγώ με βάση αυτά το προτίμησα και το επέλεξα.
Οταν δοκιμάσω με νικέλιο θα μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες.



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2015, 10:28 από Giwrgos sigma »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 20:25 »
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ισχύει ότι φοράει την πλακέτα Yihi Sx 350?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 02:20 »
Η πλακέτα αυτή κοστίζει μόνη της $60 και βάλε. Κάνουν δώρο το case δηλαδή και έχουν και χασούρα; Δύσκολα.  :)

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 12:55 »
Τι να πω κι εγώ στο ares mares το είπε...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 13:05 »
Όπως ακριβώς το ειπες. Αρες μαρες..

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 14:04 »
Κάτοχος του cloupor 50watt για ένα μήνα και έχω να παρατηρήσω τα εξής:
-Το χρώμα ξεβάφει δυσκολότερα απ΄το 30άρι ,αλλά σε μια πτώση που είχε ξέβαψε λιγάκι στο κάτω μέρος
-Το πορτάκι είναι λίγο ενοχλητικό διότι κουνιέται λιγάκι,σε καμία περίπτωση δεν βγαίνει, αλλά άμα το δουλεύεις με τη θήκη είναι μια χαρά
-Τα ρεύματα και διαχείριση της μπαταρίας είναι ικανοποιητικότατα
-Ο πόλος είναι σουπερ ανθεκτικός
-To ΤC  το δουλέυω αρκετά αλλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα αν το προτιμώ απ το kanthal ,πάντως λειτουργεί ικανοποιητικά χωρίς πρόβλημα


Παρέχει δηλαδή αυτό που υπόσχεται . Οσο για την πλακέτα Yihi Sx 350 ,σίγουρα δεν ''φοράει'' αυτή .

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 21:54 »
η φορτιση στο κλουπορ με 0,5A γινεται?,(οπως στο cloupor 30αρι δηλαδη),η με 1A?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Cloupor Mini Plus 50W TC
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 08:16 »
Τι να πω κι εγώ στο ares mares το είπε...

λεει οτι η διαχειριση της θερμοκρασιας που κανει το cloupor του την θυμιζει και οτι μοιαζει με την πλακετα του sx mini

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1459 171954 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:27
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10078 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364