vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 6 χρήστες
Ηρακλης, filikos4, dkostas, billythekid, mario1985, kyrgiannis

Twitter

ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 13:43 »
Σε αυτήν την "ανακοίνωση", ή ό,τι άλλο είναι τέλος πάντων, του ΓΧΚ, υπάρχει διαχωρισμός των συμπυκνωμένων αρωμάτων (που χρησιμοποιούμε για DIY), ή τα παίρνει και αυτά η μπάλα;

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 13:47 »

Δεν παλευονται λεμε... :wall:

Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 13:57 »
Ενώ απ΄την πλευρά "μας" όλες οι σκληρές ασχολούνται αποκλειστικά με τα οικοκυρικά;  ;D 
Βράσε όρυζα...
Ή να αρχίσω τις καβάτζες ή να παρακολουθήσω εντατικά σεμινάρια diy μέχρι το Φλεβάρη...

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 14:11 »
Σε αυτήν την "ανακοίνωση", ή ό,τι άλλο είναι τέλος πάντων, του ΓΧΚ, υπάρχει διαχωρισμός των συμπυκνωμένων αρωμάτων (που χρησιμοποιούμε για DIY), ή τα παίρνει και αυτά η μπάλα;

Δεν νομίζω να μπορούν να τα περιορίσουν. Εξάλλου τα συμπυκνωμένα αρώματα που χρησιμοποιούμε, δεν είναι διαφορετικά από αυτά που χρησιμοποιούνται στην βιομηχανία τροφίμων.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 14:14 »
Πριν από λίγο μίλησα τηλεφωνικά με συμμετέχοντα στην ημερίδα. Από αυτά που μου είπε, κατάλαβα ότι οι και καλά εισηγητές έχουν κάνει μια καθόλα αυθαίρετη ερμηνεία στο κομμάτι του Νόμου που ανέλυσα σε προηγούμενο μου ποστ. Το πάρε δώσε με το ΓΧΚ είναι κομμάτι των κατασκευαστών και εισαγωγέων και αναμένω τις εξελίξεις πάνω στο νομικό κομμάτι του θέματος. Είμαι εξαιρετικά αισιόδοξος ότι δεν θα περάσει κάτι τέτοιο καθώς είναι πασιφανέστατη η κατά το δοκούν ερμηνεία ενός Νόμου.

Φυσικά, όσον αφορά τα αρώματα, δεν υπάρχει νομικό έρεισμα ούτε κατόπιν παρερμηνείας να τα αγγίξουν: πολύ απλά δεν είναι "υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη" για τα οποία ο Νόμος μιλάει.

Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 14:27 »
Σαφώς το πάρε δώσε με το ΓΧΚ είναι αρμοδιότητα των κατασκευαστών και εισαγωγέων, αλλά σε τελική ανάλυση έχει τεράστιο αντίκτυπο στην καθημερινότητα των καταναλωτών - εξ΄ου και η αγωνία Cruiser...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 14:28 »
Παράθεση
κατάλαβα ότι οι και καλά εισηγητές έχουν κάνει μια καθόλα αυθαίρετη ερμηνεία στο κομμάτι του Νόμου που ανέλυσα σε προηγούμενο μου ποστ
Δεν γνωρίζω αν το ΓΧΚ έχει το δικαίωμα να επιβάλλει επιπλέον περιορισμους απο ότι προστάζει ένας νόμος αν το ίδιο έχει ευθύνη που θελει να αποποιηθεί (πχ πιθανες μελλοντικες μηνυσεις απο άτομα που θεωρουν ότι καποια απο τις ουσίες που επέτρεψε τους έβλαψε κτλ) , και δεν έχω τον κανονισμό του για να το ψάξω.
Ας ελπίσουμε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 14:52 »
Δεν ξερω τη ακριβως Θα γινει απο αυτα που διαβαζω απο εχθες Αλλα αν κρινω απο την μαζικη επιθεση των καταστηματων σημερα στο Facebook Κυριως βλεπω εγω Απο Ανακοινωσεις με Αρματα και Πραξικοπηματα :thumpup: Τα πραγματα ειναι σοβαρα Πολυ Απο οτι φενεται Μαζι σας ΣΕΕΗΤ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 14:57 »
Το ΓΧΚ αυτόνομα, δεν έχει δικαίωμα να απαγορεύσει ή επιβάλλει. Μόνον κατόπιν εξουσιοδότησης. Αν πχ ο πολυαγαπημένος μας υπουργός Υγείας μεταθέσει την αρμοδιότητα ελέγχου και αδειοδότησης στο ΓΧΚ, ή ορίσει μέλη του ως επιτροπή, τότε είναι στα χέρια τους. Αυτό φυσικά, δεν σημαίνει ότι μπορούν να αποφασίζουν αυθαίρετα.

Fany, φυσικά και έχει αντίκτυπο. Ο ΣΕΗΗΤ από ότι διαβάζω, έχει αρχίσει νομικές ενέργειες. Αν βγω τώρα να πω "στηρίξτε το ΣΕΗΗΤ σε αυτή του την κίνηση", ενδέχεται να ακούσω (όχι από εσένα) και ότι είμαι εγκάθετος, τσιράκι, κλικαδόρος, διαπλεκόμενος κλπ οπότε δεν το λέω... ;D

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 14:59 »
Και καλα κανει ο ΣΕΕΗΤ και το κυνηγαει. Η κυρια πηγη εσοδων των καταστηματων εινα τα υγρα. Αν γινουν αυτα που λεει το ΓΧΚ, ολοι θα κλεισουν, κανεις δεν θα μεινει ανοιχτος!

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 15:19 »
Βλέπω σε λίγο καιρό τίποτα μπουκάλια δύο θαλάμων. Στο ένα θα είναι το υγρό μέ τα αρώματά του ομογενοποιημένο χωρις νικοτίνη και στο καπάκι καμιά κάψουλα με την απαραίτητη νικοτίνη διαλυμένη σε pg και να την σπάς και να την ανακατεύεις. Θυμήθηκα την εποχή του φραπέ απο τα περίπτερα που το καπάκι με τον καφέ και την ζάχαρη με ένα αλουμινόχαρτο διαχωριζόταν απο το νερό  που είχε απο κάτω το κυπελλάκι. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 15:28 »
Φυσικά σε αυτό είμαστε με τον ΣΕΕΗΤ. Κάτι τέτοιο επηρεάζει κι εμάς σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αν ο ΣΕΕΗΤ έχει τους πόρους να το κυνηγήσει νομικά, πρέπει να μισείς το άτμισμα για να μην θες να πετύχει.

Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 15:43 »
Μια απλη ερωτηση ερχεται συνεχεια στο μυαλο μου...
Με τι σκεπτικο τραβας απ τα ραφια τα νικοτινουχα υγρα κι αφηνεις στα περιπτερα
τα τσιγαρα..;

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 16:04 »
Κάτι μου λέει ότι σύντομα εκεί στο Χημείο θα πάρουν ραβασάκι από το Υπ.Οικ. και θα αλλάξουν ρότα γρήγορα. Είναι πολλά τα $$$$ όπως είπαν και παραπάνω. 

BTW, προσωπικά, μαζί με τον ΣΕΕΗΤ δεν είμαι σε τίποτα, με τους πρωτεργάτες της απαγόρευσης του διασυνοριακού λιανικού εμπορίου ειδών ατμίσματος εκτός αν φωνάξουν και εκείνοι μαζί μου για την κατάργησή του.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: ΓΧΚ: απαγόρευση έτοιμων υγρών;
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 13, 2016, 16:08 »
Φυσικά σε αυτό είμαστε με τον ΣΕΕΗΤ. Κάτι τέτοιο επηρεάζει κι εμάς σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αν ο ΣΕΕΗΤ έχει τους πόρους να το κυνηγήσει νομικά, πρέπει να μισείς το άτμισμα για να μην θες να πετύχει.
η να εξυπηρετεις αλλα συμφεροντα για καποιον λογο..... :sfyrigma:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364