vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

376 επισκέπτες, 4 χρήστες
panoskapa, Tem, Jorge, camber

Twitter

Hussar RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2220 στις: Μαρτίου 31, 2018, 19:22 »
Κάπου είχε αναφερθεί βραχυκύκλωμα μετά από απώλεια μονωτήρων στο πλύσιμο και πως λειτουργεί κανονικά αν υπάρχει έστω ο ένας μονωτήρας., αλλά άντε να το βρεις το πότε. Δεν θυμάμαι να είχε αναφερθεί πρόβλημα διαρροών εξ αιτίας τους.
Ας το επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος που το αντιμετώπισε.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2221 στις: Μαρτίου 31, 2018, 19:38 »
Ας διορθωσει αυτο που φαινεται και μετα βλεπουμε.

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2222 στις: Μαρτίου 31, 2018, 21:11 »
Κάπου είχε αναφερθεί βραχυκύκλωμα μετά από απώλεια μονωτήρων στο πλύσιμο και πως λειτουργεί κανονικά αν υπάρχει έστω ο ένας μονωτήρας., αλλά άντε να το βρεις το πότε. Δεν θυμάμαι να είχε αναφερθεί πρόβλημα διαρροών εξ αιτίας τους.
Ας το επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος που το αντιμετώπισε.
Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί απροβληματιστα και με ένα insulator. Ειμουνα καιρό μόνο με το πάνω. Δεν είναι από εκεί το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2223 στις: Μαρτίου 31, 2018, 22:29 »
Δε φταίει το μονωτικό και το οριγκάκι του πόλου για τις διαρροές σε καμία περίπτωση. Το πρόβλημα είναι επάνω...

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2224 στις: Απριλίου 01, 2018, 06:34 »
Αρα καταληγουμε οτι φταιει το βαμβακωμα για τις διαρροες γενικα και το o ring που δεν βρισκεται στο αυλακι για τις διαρροες στον πολο.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2225 στις: Απριλίου 01, 2018, 11:43 »
Πουθενά δεν καταλήγουμε, Αχιλλέα. :)) Ο truckman & εγώ υποψιαζόμαστε & το πάνω κομμάτι. Από την άλλη πάλι, όπως φαίνεται ξεκάθαρα & στην φωτό, το o-ring στο πινάκι ΔΕΝ είναι στην θέση του. Ενώ φωτό από το στήσιμο δεν έχουμε δει, οπότε τί να σχολιάσουμε. :yes:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2226 στις: Απριλίου 01, 2018, 12:15 »
Υπομονή, παίδες. Δώστε στον άνθρωπο λίγο χρόνο να το παλέψει :D

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2227 στις: Απριλίου 01, 2018, 14:06 »
  
Πλέον, μετά από μόλις 5 μέρες κατοχής & χρήσης, ας επιχειρήσω και εγώ μία ίσως όχι τόσο αποκρυσταλωμένη αποτίμηση της εμπειρίας μου μαζί του. Μαζί με κάποιες μικρές συγκριτικές αναφορές με το ήδη υπάρχον ατμοστάσιό μου.
Ηρθε, όπως όλοι οι κινέζοι μου, με την τυπική, κινέζικη καθαριότητα. Δηλαδή το τεστ με το μάτι και τη μύτη το περνάνε με βαθμό "with honors". Φυσικά, πρώτη φορά σπίτι μου, δεν θα μπορούσε να μείνει αμπανιάριστος μετά από τέτοιο μακρυνό ταξίδι. Μία νύχτα λοιπόν σε πηχτό διάλυμα οδοντόκρεμας (menthol, παρακαλώ) με ζεστό νερό και την επόμενη καλό τρίψιμο με οδοντόβουρτσα, ξέβγαλμα με ζεστό νερό, στέγνωμα, συναρμολόγηση, στήσιμο, φουλάρισμα, χρήση. Διαδικασία που έχουν εκτιμήσει όλοι οι ατμοποιητές μου πλην ενός "Λακεδαιμονίου"  που αποφεύγω να τον αναφέρω για να μην ανάψουν τα πνεύματα εν όψει της "γιορτής της αγάπης".
Χρήση καθαρά με μηδενικά DIY καπνικά/ημικαπνικά και πρώτη χρήση πάντα ο χυμός του Γκούφη, που είναι και ο πολυπλοκότερός μου και άρα καταλληλότερος για τεστάρισμα ως προς την ανάλυση μιάς μίξης.
Στήσιμο (που από ότι βλέπω βολεύει όχι μόνο εμένα αλλά και reviewers/κατασκευαστές σε βίντεό τους που παρακολουθώ) 40άρι κανθαλάκι Χιλιοστά, για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις, όχι GA. 8-10 γυροβολιές (σπείρες), κλειστές, στα 1200 Ω πάνω-κάτω, 11-18 W. Εκεί μου αρέσει (σε όλους) και απορία ψάλτου, βηξ.
Πειραματίστηκα με ανάποδα τοποθετημένη την αντίσταση. Tα ποδαράκια πάνω, στο ύψων των βιδακίων, το σώμα της αντίστασης λίγο πάνω από την τρούπα του πινακίου. Με 3mm ID ίσα που χώρεσα ανάμεσα από τα posts.
Γεύση καλύτερη έχω πάρει μόνο από τον KFL+, δεν ξέρω αν τον ξεπεράσει όσο περισσότερο δουλεύεται. Διαρροές μηδέν (αν και δοκίμασα να τον ανοίξω με ανοιχτά υγρά και αντίθετα με άλλους, εμένα μου τα έδωσε-ελαφρά όμως-στην χούφτα).
Κατά την γνώμη μου συνδυάζει την απλή, αλλά απροβλημάτιστη, κατασκευαστική φιλοσοφία Doggystyle & Kayfun.
Από κάτω, ένα έντονα Kayfunίζον deck. Απλό, λιτό, απέριτο, δεν χρειάζονται πολλές κουβέντες για το στήσιμό του. Πριν πάω παρακάτω λοιπόν, η μόνη μου κριτική είναι πως ο Πολωνός ψιλοσνομπάρισε εμάς τους...της ωρίμου ηλικίας και αδυνάτου οράσεως. Θα προτιμούσα τα αυτάκια στις βίδες λιιιιγο ψηλότερα (ala KF Prime και ακόμα περισσότερο).
Από πάνω, ένα doggystyleίζον πλαστικό τανκ με αρκετά μεγαλύτερες (καθ ύψος) διαστάσεις όμως, αλλά και με ανέσεις όπως πανεύκολο top filling (προτιμώ να ανοίγω όλο το καπάκι και να γεμίζω με υδροφόρα). Αλλά και με την πιό έξυπνη και απλή υλοποίηση της ρύθμισης της ροής των υγρών που έχω συναντήσει μέχρι τώρα.
Στο χέρι είναι πανάλαφρος. Το αναφέρω καθότι ο συνολικός του όγκος δεν προδιαθέτει για κάτι τέτοιο. Αποτελείται από λίγα κομμάτια. Οι πάσχοντες από άνοια δεν θα προβληματιστούν. Κουμπώματα, σπειρώματα, βιλούδου κινέζικο (μην πω μετάξι). Παραμετροποιείται με 3 πινάκια (1.3, 2.00, 2.5mm), από αφόρητα σφιχτοτζούρης έως υποφερτά σφιχτοπνευμανικός.
Παραμετροποιείται στην όψη του αλλά και σε διαφορετικά μεγέθη με την προσθήκη διάφορων (πρόσθετων) ανταλλακτικών.
Για τα αρνητικά που έχω διαβάσει στο νήμα:
α) τα κακής ποιότητας (είπαμε, κλώνος είναι) o-rings και
β) αυτά είναι παρεμφερών διαστάσεων και δημιουργούν προβλήματα ως προς το ποιό μπαίνει πού (ειδικά μετά από την πρώτη πλήρη αποσυναρμολόγηση για το παρθενικό του πλύσιμο).
Προσωπικά δεν προβληματίστηκα. Για το μεν:
α) πάντα αφήνω τα o-rings να κολυμπάνε σε VG όση ώρα ο υπόλοιπος ατμοποιητής μπανιαρίζεται και για το:
β) απλά σημειώνεις προσεκτικά το τί έβγαλες και από πού (τουλάχιστον μέχρι να εξοικειωθείς μαζί του).
ΥΓ: Του έκατσε γάντι το μαύρο POM ντριπτιπάκι που έρχεται σαν ανταλλακτικό μαζί με τον Skyline. Oπτικά δεν προσθέτει ενοχλητικό ύψος, ενώ η προσωπική μου προτίμηση είναι κάτι όχι μεταλλικό αλλά και αρκετά μακρουλό (μετά συγχωρήσεως) ώστε να μην έρχονται τα χείλη μου πλάκα με το top cup.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2018, 19:03 από treloneritis »

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2228 στις: Απριλίου 01, 2018, 16:33 »
Έχω το εξής θέμα. Ο ατμοποιητής καλός, χρυσός, αλλά για μένα δεν έχει χτύπημα. Ο ατμός του είναι βελούδινος, όμως, έχω συνηθίσει με τον taifun gt3 που είναι σαν τρακτέρ και τον οποίο χρησιμοποιώ για καπνικά. Και επειδή αυτή η ανομοιότητα είναι σπαστική και παίρνω αρκετές τζούρες με τον hussar και δεν με καλύπτει και είναι αρκετός καιρός που τους χρησιμοποιώ έτσι, υπάρχει κάποιο στήσιμο να ανεβάζει το χτύπημα εκτός από το να αυξηθεί η νικοτίνη; Αλλιώς με βλέπω να τον αντικαθιστώ με κάποιον άλλον.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2229 στις: Απριλίου 01, 2018, 16:56 »
@stathis1

Δοκίμασε να χαμηλώσεις την αντίσταση, για να έρθει πιο κοντά στην εισαγωγή αέρα.

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2230 στις: Απριλίου 01, 2018, 17:32 »
[member=21779]treloneritis[/member]
 
και?

σαν να λέμε, με τον καημό της γευστική αναλυσης μας άφησες, Γιωργη

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2231 στις: Απριλίου 01, 2018, 17:45 »
@Stathis1

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με εσένα κ δεν το έλυσα ποτε . Μετά απο Τηλέμαχο κ gt3 απλα δεν . Χαμήλωσα αντίσταση , έπαιξα με διαφορά σύρματα αλλα το χτύπημα δεν ήρθε ποτε . Η λύση ηταν μια. Τον έδωσα κ πήρα άλλον ένα gt3


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2232 στις: Απριλίου 01, 2018, 17:59 »
[member=21205]otakis[/member], για την γεύση του σχολίασα. Μου άρεσε, αν και δεν ξεπέρασε τον KFL+ και ότι χρειάζεται να περιμένω λίγο περισσότερο ώστε να "στρώσουν" μέταλλα και δύσκολες οσμές. Τί άλλο να πω, πχιά;:hmmm:
[member=8825]Stathis1[/member], αν και δεν ψάχνω χτύπημα (ανέφερα πως κάνω μηδενικά υγρά), αλλά γεύση, έστησα την αντίσταση ανάποδα, της σήκωσα τα ποδάρια ψηλά στυλ ::). Με αυτόν τον τρόπο, τα ποδαράκια είναι στο ύψος των βιδακίων ενώ το σώμα της αντίστασης λίγο πάνω από την τρύπα του πινακίου. Αρα, αν δεν το δοκιμάσεις μόνος σου δεν θα μάθεις ακόμα κι αν σου τάξω τηγανιές :fight_fryingpan: .
Κάτι ακόμη που παρέλειψα να αναφέρω για το στήσιμό μου. Με πυρήνα 3 mm ίσα-ίσα που χώρεσε ανάμεσα στα ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2018, 18:06 από treloneritis »

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2233 στις: Απριλίου 01, 2018, 18:32 »
Έχω δοκιμάσει και την αντίσταση κάτω. Θα θελα να ξερα τι είναι αυτό που δίνει στον ατμοποιητή χτύπημα. Γιατί κάποιοι είναι τρακτέρια και άλλοι βελούδο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως που έχω κατέβει στα 3 νικ θέλω πιο πολύ τρακτέρι.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2234 στις: Απριλίου 01, 2018, 18:49 »
Πολυ μεγάλο ρόλο παίζει η καμπάνα κ το  σχήμα αυτής !


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11050 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364