vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 8 χρήστες
PsykieG, ahill2, dkostas, ramon, grag, gigelis78, tibolaso, manton

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2955 στις: Ιουλίου 15, 2017, 07:36 »
Καλησπέρα. Τον τελευταίο καιρο το pico μου δημιουργεί το εξής πρόβλημα. Οταν η μπαταρία πέσει κατω από την μέση,  μου κολλάει ο διακόπτης. Ενω τον αφήνω συνεχίζει να δουλευει σαν να τον εχω πατημένο. Το άνοιξα, καθαρισα τον διακόπτη - δεν είχε και κάτι ύποπτο - πάλι τα ίδια... Μόλις του βάλω γεμάτη μπαταρία δουλεύει μια χαρά. Τι συμβαίνει ρε παιδιά?? εχει τύχει σε κάποιον αυτό το πρόβλημα?? πλακέτα??  :hmmm: :hmmm:
είχα το ίδιο θέμα όταν έκανα την αναβάθμιση στην έκδοση 1.02 . μάλιστα ήμουν ο πρώτος/μοναδικός τότε και είχα έρθει σε κόντρα με κάποιους συμφορουμήτες οι οποίοι κορόιδευαν κιόλας. όταν βρήκα αναφορά του ίδιου προβλήματος μέσω Facebook, το ανέφερα και εδώ ότι δεν ήμουν ο μοναδικός με το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά δεν σχολίασε κανείς τους.
η λύση τότε ήταν downgrade στην 1.01 ( EDIT: 1.00 ) , και αργότερα όταν βγήκε η 1.03 έκανα την αναβάθμιση. από τότε μέχρι σήμερα το πίκο δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα και το χρησιμοποιώ καθημερινά .

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2017, 08:37 από NeOSL »

Αποσυνδεδεμένος dispirgeo

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2956 στις: Ιουλίου 15, 2017, 08:14 »
Λοιπόν να πω κι εγώ την άποψη μου, το δικό μου το Pico το έχω λιώσει στα update και downgrade έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε μέχρι που έβαλα το Arctic Fox και κόλλησα, οι πιθανότητες να είναι θέμα software ελάχιστες κατά την άποψη μου. Το pico έχει ένα απο τα πιό απλα και αξιόπιστα κυκλώματα αλλά οι αστοχίες υλικού είναι πάντα πιθανές. Ο διακόπτης αυτός ο μικρούλης φυσικά και δεν ανοιγοκλείνει το ρεύμα προς τον πόλο, θα γινόταν κάρβουνο αν περνούσαν 75w από τις επαφές του, υπάρχει δεύτερο κύκλωμα  μεγαλύτερης ισχύος που όταν πάρει εντολή από το διακοπτάκι ανοίγει ή κλείνει το κύκλωμα μεγαλύτερης ισχύος.Η συμβουλή μου είναι τα παίρνουμε με την σειρά και αποκλείουμε ένα ένα έχοντας κάνει παράλληλα και μία παραγγελία από Κίνα για  ένα pico ακόμα ρεζέρβα ;D ;D ;D Τζάμπα πράμα 21 ευρώ και συνεχίζουμε να ψαχνόμαστε μέχρι να έρθει! ;D


Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2957 στις: Ιουλίου 15, 2017, 08:47 »
#2329 άλλη μια περίπτωση που αναφέρθηκε εδώ στο φόρουμ το πρόβλημα όπου το Pico συνεχίζει να κάνει fire.
#1496 η πρώτη περίπτωση που βρήκα και έκανα screenshot, αποδεικνύοντας ότι δεν ήμουν ο μοναδικός.

@dispirgeo, θέμα software είναι το συγκεκριμένο πρόβλημα. λάθος κώδικας του firmware ο οποίος εμφανίζει αυτό το bug υπό ορισμένες συνθήκες. συνθήκες τις οποίες δεν γνωρίζω, αλλά διορθώθηκε με downgrade και upgrade.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2958 στις: Ιουλίου 15, 2017, 10:03 »
Για ένα 20αρι ευρ που κοστίζει,  καλό μοντ είναι  , αν λαβεις μαλιστα υπ οψιν ότι κυκλοφορούν τοσα πανάκριβα γαιδουρομοντ....:D

Αποσυνδεδεμένος dispirgeo

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2959 στις: Ιουλίου 15, 2017, 11:01 »
#2329 άλλη μια περίπτωση που αναφέρθηκε εδώ στο φόρουμ το πρόβλημα όπου το Pico συνεχίζει να κάνει fire.
#1496 η πρώτη περίπτωση που βρήκα και έκανα screenshot, αποδεικνύοντας ότι δεν ήμουν ο μοναδικός.

@dispirgeo, θέμα software είναι το συγκεκριμένο πρόβλημα. λάθος κώδικας του firmware ο οποίος εμφανίζει αυτό το bug υπό ορισμένες συνθήκες. συνθήκες τις οποίες δεν γνωρίζω, αλλά διορθώθηκε με downgrade και upgrade.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.
Μακάρι να είναι  όπως τα λες φτιάχνει σε χρόνο dt  :) είπα και πριν ότι είναι από τα πλέον αξιόπιστα mod και με πολλές δυνατότητες, πάντως εγώ δηλώνω φαν του arctic fox  περνάς σε άλλη πίστα ολική μεταμόρφωση του μικρού!

Αποσυνδεδεμένος jimyst

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2960 στις: Ιουλίου 15, 2017, 18:57 »
Μου έχει κολλήσει και μένα το fire μια φορά με 1.0 λογισμικό, το πάτησα μία φορά επανήλθε και δεν το έχει ξανακάνει.

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2961 στις: Ιουλίου 15, 2017, 19:15 »
Ξερει κάνεις τι μέγεθος είναι οι 4 βιδουλες που συγκρατούν το πανω και κάτω μέρος του πικο στο σώμα του και πως θα τις ζητήσω;;;

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2962 στις: Ιουλίου 15, 2017, 20:25 »
Παίρνεις μία βιδούλα μαζί σου και ζητάς "τέσσερεις τέτοιες "  ;D

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2963 στις: Ιουλίου 15, 2017, 20:56 »
Ξερει κάνεις τι μέγεθος είναι οι 4 βιδουλες που συγκρατούν το πανω και κάτω μέρος του πικο στο σώμα του και πως θα τις ζητήσω;;;

"...Δύο βίδες στο πάνω καπάκι, άλλες 2 στο κάτω.
Στο δικό μου όλες torx T6, σε άλλα οι κάτω Τ5.
Τις ξεβιδώνουμε όλες, τραβάμε ευγενικά το κάτω καπάκι.
Ξεβιδώνουμε και άλλες δύο Τ5..."

Αυτά γράφει ο microchip (που έχει μόλις ξεκοιλιάσει ένα pico) στο ποστ του. Εδώ... :)


Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2964 στις: Ιουλίου 16, 2017, 12:17 »
Ευχαριστώ πολύ... Μήπως ξέρετε και σε τι κατάστημα θα βρω τέτοιες;;;

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2965 στις: Ιουλίου 17, 2017, 23:16 »
Το pico μου (και της γυναικας) δειχνει σταθερα 0,1-0,15 λιγοτερα ohm απο το evic primo που εχω. Εχει παρατηρησει καποιος κατι αναλογο μπας και καταλαβω ποιο δειχνει ακριβεστερα;;

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2966 στις: Ιουλίου 17, 2017, 23:21 »
Πιο ακριβές είναι το Joyetech, ειδικά όσο μειώνεται η αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος ggiassas

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2967 στις: Ιουλίου 19, 2017, 00:05 »
είχα το ίδιο θέμα όταν έκανα την αναβάθμιση στην έκδοση 1.02 . μάλιστα ήμουν ο πρώτος/μοναδικός τότε και είχα έρθει σε κόντρα με κάποιους συμφορουμήτες οι οποίοι κορόιδευαν κιόλας. όταν βρήκα αναφορά του ίδιου προβλήματος μέσω Facebook, το ανέφερα και εδώ ότι δεν ήμουν ο μοναδικός με το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά δεν σχολίασε κανείς τους.
η λύση τότε ήταν downgrade στην 1.01 ( EDIT: 1.00 ) , και αργότερα όταν βγήκε η 1.03 έκανα την αναβάθμιση. από τότε μέχρι σήμερα το πίκο δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα και το χρησιμοποιώ καθημερινά .

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Λοιπόν επειδη τα ειχα πάρει πολύ, το έψαξα το θέμα. Ημουν σίγουρος ότι δεν ήταν hardware. Αλλαξα αντίσταση, έσφιξα καλά τις βίδες και από τότε κανένα πρόβλημα. Τώρα είχε βραχυκυκλώσει η αντίσταση, είχε ξεβιδώσει βίδα... δεν ξέρω. Πάντως δύο μέρες τώρα πάει σφαίρα. Επίσης είχα δοκιμάσει και downgrade αλλά μάταια... Τελικά η λύση είναι να βλέπουμε πρώτα τα απλά και ευκολα. :D :D :D.

Διόρθωση παράθεσης










« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2017, 01:22 από Tem »

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2968 στις: Ιουλίου 19, 2017, 22:00 »
Γιατί κάποιες φορές και στο πικο αλλά και σε άλλα μοντ στο tc ενώ κάνω στους 180 π.χ κάτι παθαίνει και δίνει και θέλει να το κατεβάσω στα 140; Ή συμβαίνει και να θέλει ανέβασμα. Τώρα ας πούμε, άλλαξα πιν στον husar και ενώ έπαιζα στους 190 τώρα ούτε στους 100 είναι χαμηλό, θέλει πιο κάτω και δεν πάει και πιο κάτω. Του έχω κάνει την αναβάθμιση αλλά τα ίδια έκανε και πριν και μετά. Κάποιος τρόπος να φτιαχτεί;

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2969 στις: Ιουλίου 20, 2017, 10:55 »
Χρησιμοποιείς συρματάκι ss της UD ?
Γιατί και εγώ έχω παρατηρήσει τέτοιου είδους θέματα με το συγκεκριμένο συρματάκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2110 310855 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:02
από Buliwyf
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207031 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias