vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 7 χρήστες
th3ofilos, dkostas, costasibiza84, FaniFox, akis91, geotron, Ηρακλης

Twitter

Κάλεσμα σε ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ (εγκύκλιος μη νικοτινούχων)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
[member=15018]GRat[/member]

Τουναντίον: αυτό που μου απαντάς εσύ είναι εντελώς άσχετο, ενώ αυτό που γράφω καθόλου. Φυσικά έχει να κάνει με καταστάσεις τις οποίες δεν γνωρίζεις (members only, sorry!) οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Η διεκδίκηση που γράφω δεν έχει καμία σχέση με CF. Έχει να κάνει απλώς με μια συμφωνία που δεν τηρήθηκε. Δεν θα επεκταθώ άλλο, υπάρχει προεδρείο να απαντήσει αν επιθυμεί. Και παραπάνω από όσα προβλέπεται έχω πει.

[member=17746]paloukaros[/member]

Ο Τρύφωνας ξέρει πολύ καλά τι χρειάζεται. Ο εκλεγμένος ελεγκτής και αυτός που συμβουλεύει το Προεδρείο όποτε του ζητηθεί σε διαχειριστικά, γραφειοκρατικά και οικονομικά θέματα όμως, δεν ξέρει τίποτα τέτοιο. Επίσης, δεν "μας" έχεις εμπιστοσύνη. Στο Προεδρείο έχεις εμπιστοσύνη. Εγώ ένας από τους τρεις ταπεινούς πλην τίμιους ελεγκτής είμαι. Δεν έχω σχέση με τη λήψη αποφάσεων πέρα από αυτά που προβλέπει το καταστατικό για τη Γενική Συνέλευση, ως τακτικό μέλος. Αν ζούσα στην Αθήνα (ή με έπαιρνε να καβαλάω το Airbus κάθε τρεις και λίγο), μπορεί να ήταν αλλιώς. Συνειδητά έχω επιλέξει να εμπιστευτώ 100% τη Διοίκηση και να εκφέρω γνώμη μόνο όταν απαιτείται. Το πως και το γιατί ο Σύλλογος δεν παρέστη σε εκθέσεις Θεσσαλονίκης και Αθήνας, είναι θέμα του Προεδρείου και αν το βρίσκει σκόπιμο, μπορεί να επεκταθεί. Και αυτή η απόφαση μπορεί να κριθεί μόνο από τις καταστατικές διαδικασίες του Συλλόγου.


Ο λογαριασμός του Συλλόγου, έχει το συντονισμό του παρόντος πίνακα και των θεμάτων του. Παρόλα αυτά, θα ζητήσω να παραμείνουμε σε συζήτηση για την αυριανή δράση και να μην το ξεχειλώσουμε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Υπάρχει μία πραγματκότητα. Σήμερα έχουν ανασταλεί οι πωλήσεις από τα καταστήματα των μη νικοτινούχων υγρών και διαφόρων υλικών για D.I.Y σε εφαρμογή 2 εγκυκλίων.

1. Αυτή η κατάσταση βλάπτει τα καταστήματα , παρασκευαστές κλπ  ? Πιθανολογώ ναι.
2. Η ίδια κατάσταση βλάπτει εμάς τους ατμιστές ? Αναμφισβήτητα ΝΑΙ.

Η λογική του απλού λαού λέει ότι για να στηρίξεις εμφανή και ζωτικά συμφέροντά σου, επιβάλλεται  να συμμαχήσεις προσωρινά-συγκυριακά, ακόμη και με τον ορκισμένο εχθρό σου προκειμένου να έχεις ελπίδες για κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Το συμπέρασμα με την απλή επαρχιώτικη λογική, αν την έχω και αυτή.
Η ΚΕΑ ήταν υποχρεωμένη στην παρούσα στιγμή να συμμετέχει στην διαμαρτυρία. διοτι η αναστολή θίγει εμφανώς συμφέροντα των ατμιστών-μελών
Ο κάθε Αθηναίος και κοντο-Αθηναίος ατμιστής που θίγεται από την αναστολή και τις άλλες συνέπειες που έρχονται, οφείλει  να στηρίξει τη διαμαρτυρία , για τον εαυτό του και μόνο.

Τα υπόλοιπα για την ατμιστική έκθεση και την συμπεριφορά του ΣΕΗΤ απέναντι στους ατμιστές και θέματα του συλλόγου, θεωρώ ότι  δεν είναι του παρόντος. Γνώμη μου.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2018, 14:21 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Αυτή είναι η πραγματική μάχη μεταξύ επαγγελματιών και οι ατμιστές δεν έχουμε λόγο να πάρουμε το μέρος του παράνομου.
Αν οι ατμιστές πάνε στο κατάστημα από όπου ψωνίζουν και έχει κλείσει, και μετά πάνε σε κάποιο ανοιχτό και βρουν μόνο το 10% των γεύσεων, μόνο σε έτοιμα υγρά, σε τιμές που σημαίνουν 8 ευρώ την ημέρα για άτμισμα, τότε ίσως δουν πως η μάχη αυτή ήταν και εναντίον τους και την έχασαν αμαχητί.
Επιπλέον (και ίσως πιο σημαντικό) εφόσον ως πολίτες βλέπουν το ίδιο το κράτος τους να τους προτιμά εθισμένους ή/και άρρωστους, με μια παγκοσμίως μοναδική κίνηση υπέρ της... νικοτίνης, η μάχη αυτή μπήκε ήδη στα σπίτια τους.
Πολλοί παράγοντες οδήγησαν στο παρόν, σαφώς υπάρχουν και οι ευθύνες των επαγγελματιών.
Αλλά οι σφαίρες στοχεύουν εμάς και δεν έχουμε αυτή την στιγμή κανένα συμφέρον να ανακυκλώνουμε τα ίδια, γνωστά κουτσομπολιά.
Ούτε έχουμε να κερδίσουμε τίποτα αν τους κλείσουν μαζικά για να προμοτάρουν μια "εθνική" καπνοβιομηχανία.
Ως σύλλογος καταναλωτών δεν μπορούμε να διορθώσουμε τις στρεβλώσεις του ελληνικού εμπορίου, μόνο να τις καυτηριάζουμε.
Ελπίζω πως μπορούμε να αντιληφθούμε πότε χτυπάει και για εμάς η καμπάνα.

Θα παρακαλούσα οι συζητήσεις να είναι επί του θέματος. Οι δυσλειτουργίες του επαγγελματικού κλάδου συζητιούνται σε διάφορα νήματα. Η ΚΕΑ δεν θέλει να σβήνει μηνύματα αλλά ας μείνει το νήμα καθαρό.

Η καμπάνα ΠΑΝΤΑ για εμάς χτυπάει.
Και ΤΟΤΕ που με πρόταση του ΣΕΕΗΤ απαγορεύτηκαν οι πωλήσεις αγορές από Κίνα και από όπου αλλού μεριά αλλά και
ΤΩΡΑ που μας θέλουν συνοδοιπόρους γιατί "το πρόβλημα μας αφορά ΟΛΟΥΣ".


;)

Διαφωνώ ριζικά με την συμπόρευση αυτή, είμαι σίγουρος πως είναι άστοχη κίνηση από μέρους της ΚΕΔ KEA αλλά θα προσπαθήσω και αν μου το επιτρέψουν οι δουλειές μου θα παρευρίσκομαι (όχι πως αν δεν τα καταφέρω τελικά θα χάσει η Βενετιά βελόνι).
Φοβάμαι πως ισχύει εδώ το "Μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα" και με ενοχλεί.

Αλλά και πάλι, ποιος είμαι εγώ που.....  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2018, 21:27 από Π. Σκουλουδάκης »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω στείλει τη φουστανέλα καθαριστηριο. Θα κάνω τρομερή εμφάνιση  8)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Σας τα είχα πει και όταν ξεκινήσατε αλλά γελάγατε.. :thumpup:
Δεν γελάω. Δεν γελάω ούτε όταν διαβάζω να μας αποκαλείς ψεύτες ή άλλα που έχω διαβάσει στον λόγο σου κατά καιρούς.
Δεν γελάω και όταν βλέπω πως μια ιστοσελίδα (ευχαριστώ, μπορώ να σου παραθέσω κι εγώ άλλες) θεωρείς πως είναι απόδειξη πως μπορεί να γίνει κάτι που δεν μπορούσε να γίνει. Δεν γέλασα κι όταν θεωρούσες πως είναι περίεργο (έως και ύποπτο) κάποιος σύλλογος να έχει συνδρομές από τα μέλη του.
Δεν είναι για γέλια, δείχνουν άγνοια αλλά και εριστική διάθεση.
Θα ήμουν πρόθυμος να συζητήσω από κοντά τις λεπτομέρειες, κάτι που δεν μου ζητήθηκε καθώς θεωρείς πως τα γνωρίζεις όλα. Θα σου έλεγα πως θα μπορούσες να είσαι μέλος και να πεις τις θέσεις σου εκ των έσω ή στην συνέλευση, ίσως και πείθοντας για το δίκιο των απόψεών σου, αλλά δεν το έκανες -καθότι, είπαμε, είμαστε "ψεύτες".
Αλλά δεν έχει νόημα αυτή η μόνιμη αντιπαράθεση, ούτε μπορώ να απαντώ δημόσια σε μια μόνιμα επιθετική στάση. Μπορώ να σε βεβαιώσω πως και οι άλλοι ξέρουμε από web, κάποιοι ίσως και από τότε που πήγαινες δημοτικό. Δυστυχώς, τα εργαλεία δεν λύνουν μόνα τους όλα τα προβλήματα.
Αν κάποια στιγμή θελήσεις πραγματική και ειλικρινή κουβέντα, είμαι στην διάθεσή σου. Αλλά αν μας απευθύνεσαι όπως σε ηλίθιους ή απατεώνες κάνεις πολύ δύσκολη την επικοινωνία.


[member=17746]paloukaros[/member]
Σταύρο τις αιτίες τις γνωρίζεις. Ήσουν παρόν στη συνέλευση (και πολύτιμος βοηθός). Αν, παρ'όλα αυτά, θεωρείς πως μπορούσαμε και έπρεπε να κινηθούμε διαφορετικά τότε μάλλον διαφωνούμε (και εμείς του ΔΣ θα κριθούμε για την απόφασή μας). Ίσως από κοντά κάποια στιγμη μου εξηγήσεις ποια εναλλακτική οδό θα ακολουθούσες. Ακόμα και κατόπιν εορτής χρήσιμο θα είναι.

[Έδωσα κάποια απάντηση στα της Έκθεσης. Αλλά στο παρόν νήμα παρακαλώ να μην κάνουμε άλλη κουβέντα γι αυτό.]


[member=20813]Π. Σκουλουδάκης[/member]
Προφανώς εστιάζουμε σε διαφορετικά πράγματα. Αλλά με εντυπωσιάζει που ακόμα κι έτσι θα ήσουν πρόθυμος να βρεθείς μαζί μας στον δρόμο. Το εκτιμώ και ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
[member=20813]Π. Σκουλουδάκης[/member]
Με συγχωρείς για την διόρθωση, αλλά άλλη η Κ.Ε.Δ. και άλλη η Κ.Ε.Α.
Απολύτως καμία σχέση!!!

Εμείς σαν Κ.Ε.Α., θα χαρούμε να σε δούμε και από κοντά, αύριο, να σε ενημερώσουμε για οτιδήποτε επιθυμείς.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Επαναλαμβάνεται το σκηνικό μια ακόμα φορά.

Οι έμποροι είναι συνασπισμένοι σε ένα καλούτσικο ποσοστό και στηρίζουν τον σύλλογό τους στις αποφάσεις του αλλά και οικονομικά. Βεβαίως και δεν είναι όλοι οι καταστηματάρχες / κατασκευαστές μέλη στον ΣΕΕΗΤ, αλλά προχτές στην συνέλευση γράφτηκαν κάμποσοι ακόμα.
Βεβαίως και δεν συμφωνούν όλοι με τις αποφάσεις του συλλόγου. Τις στηρίζουν όμως αφού η πλειοψηφία τις αποφάσισε.


Οι ατμιστές δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους γιατί 15 ευρώ ετήσια συνδρομή είναι απλησίαστο όνειρο για να τα ξοδέψεις.
Ακόμα και 7-8 ευρώ για γίνει κάποιος φίλος του συλλόγου είναι αβάσταχτα.
Στο φινάλε, γιατί να δώσει ο άλλος λεφτά σε αυτούς?

Έχουν όμως απαιτήσεις οι μη συμμετέχοντες από τον σύλλογο.
Προτείνουν διάφορα οι μη συμμετέχοντες και σε πολλές περιπτώσεις απαιτούν από τον σύλλογο πράγματα.
Κρίνουν οι μη συμμετέχοντες, χωρίς γνώση καν του καταστατικού, χωρίς να έχουν έρθει έστω και να παρακολουθήσουν μια γενική συνέλευση, χωρίς νομικές ή λογιστικές γνώσεις.
Ζητούν το λόγο οι μη συμμετέχοντες γιατί ο σύλλογος δεν έκανε κάτι για να αποτρέψει τη φορολογία.
Τσάμπα πάντα και μόνο μέσω πληκτρολογίου.


Στη συγκέντρωση όποιοι μπορούν να έρθουν, ας μην έρθουν ως μέρος καμίας ΚΕΑ και κανενός ΣΕΕΗΤ.
Ας έρθουν ως ατμιστές, αν βεβαίως τους ενδιαφέρει τι μέλλει γενέσθαι με το άτμισμα στην Ελλάδα.
Εγγυήσεις δεν υπάρχουν ότι θα επιτύχει κάτι η όποια συγκέντρωση.
Η μη συγγέντρωση όμως έχει σίγουρο αποτέλεσμα την πλήρη αδιαφορία του κράτους για το θέμα.

Αλλιώς, τσιγαράκι, iqos, 10μελάκι και έχει ο θεός. Οι αποφάσεις στα χέρια και τις διαθέσεις των άλλων...


EDIT
Και κάτι ακόμα, για σχόλια περί ορκισμένων εχθρών του ατμιστή, δηλαδή των καταστηματαρχών, κατασκευαστών κτλ.
Ωραίος ορκισμένος εχθρός ρε παιδιά, κάθε μήνα του ακουμπάμε μηνιάτικο στα μαγαζιά του αυτού του εχθρού.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2018, 21:42 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Η συγκέντρωση δεν πρόκειται να έχει κανένα αποτέλεσμα, πέραν αυτού για το οποίο γενικότερα γίνονται οι συγκεντρώσεις πλέον, δηλαδή την συσπείρωση των δυνάμεων αυτών που έχουν συμφέρον να διαδηλώσουν.

Πολλοί το είπανε ότι οι συγκεντρώσεις είναι αναχρονιστικό και αναποτελεσματικό μέτρο, όμως στην πραγματικότητα δεν έχουν ιδέα για τον λόγο που γίνονται οι συγκεντρώσεις. 

Δύο είναι τα είδη τους: Πρώτον οι παλλαϊκές, όπου δεκάδες οργανώσεις, κόμματα, ιδρύματα κλπ διαδηλώνουν κατά εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια προκειμένου να διατρανώσουν την βούλησή τους. Αυτές μπορεί να ρίξουν και κυβερνήσεις ενίοτε, αν και πλέον απλά αναγκάζουν την ασφάλεια να κατεβάσει προβοκάτορες στον δρόμο ώστε τα ΜΑΤ να αναλάβουν την β' φάση με τα ληγμένα χημικά. Και αν αυτό δεν φτάσει, υπάρχουν και άλλοι τρόποι, όπως εμπρησμοί τραπεζών. 

Το δεύτερο είδος αφορά εμάς. Μονοθεματικοί σύλλογοι, οργανώσεις ή κόμματα διαδηλώνουν κατά μόνας, σε μικρούς συνήθως αριθμούς. Αυτοί προφανώς δεν μπορούν να ρίξουν την κυβέρνηση, όμως μπορούν να κάνουν κάτι άλλο με μεγαλύτερη ασφάλεια. Πρώτον απ' όλα να συσπειρώσουν τα μέλη τους. Δεύτερον να ενημερωθούν ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ για τον κοινό σκοπό. Τρίτον να ενημερώσουν και κανάν άσχετο, είτε μέσω κάποιου μέσου, είτε με μοίρασμα φυλλαδίων επί τόπου. 

Προσωπικά, δεν θα είμαι μαζί σας. Πρώτον διότι δεν μπορώ. Δεύτερον διότι μόνο κακό μπορώ να κάνω, ξέρει ο Άγις, προβοκάτορας γαρ. Αν δεν υπήρχαν οι δύο αυτές συνθήκες θα ήμουν πάραυτα.

Καλή επιτυχία πάντως και καλό θα ήταν να μοιραστεί στις γύρω καφετέριες κάποιο φυλλάδιο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ της ΚΕΑ. Ποτέ δεν ξέρεις, αν θα βρεθεί κάποιος να γραφτεί. Κομίζω, βέβαια, γλαύκες εις Αθήνας, καθότι το προεδρείο, είμαι σίγουρος, έχει προβλέψει.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Η συσπείρωση των δυνάμεων δεν είναι αποτέλεσμα βρε Κώστα?
Η μη συγκέντρωση θεωρείς ότι έχει καλύτερο αποτέλεσμα από τη συγκέντρωση?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Διάβασε προσεκτικά αυτό που έγραψα, Γιάννη μου :)

Η συγκέντρωση δεν πρόκειται να έχει κανένα αποτέλεσμα, πέραν αυτού για το οποίο γενικότερα γίνονται οι συγκεντρώσεις πλέον, δηλαδή την συσπείρωση των δυνάμεων αυτών που έχουν συμφέρον να διαδηλώσουν.
Λέω δηλαδή ότι θα επιτύχουμε τον αντικειμενικό σκοπό στο 100%

Απλώς ενημερώνω αυτούς που λένε ότι δεν θα υπάρξει κανένα αποτέλεσμα και τους λέω ότι οι συγκεντρώσεις γίνονται για ΑΛΛΟ λόγο και όχι για να ρίξουν την κυβέρνηση.

Το πρώτο και σημαντικότερο είναι η ενημέρωση, πρώτα απ' όλα ημών των ιδίων.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Παρά το προσδόκιμο του αποτελέσματος, ίσως υπάρχει μια πρωτοτυπία.
Για πρώτη φορά στα ελληνικά χρονικά, όσο ξέρω, έμποροι και πελάτες έχουν κοινό συμφέρον.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Μιχαλη στο χωριο μου αυτο ξες πως το λενε?
(λυκοφιλιες  ;) )

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Έστω. Ας ενωθούμε τώρα και σφαζόμαστε μετά  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Πόσο μα πόσο συμφωνώ με τον drum...

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536372 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12