vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, billias7815, th3ofilos, grag, dkostas, maprix, bloodlessz, Jorge

Twitter

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ: Η ίδρυση του 1ου Πανελλήνιου Συλλόγου Ατμιστών είναι γεγονός!

αν υπαρχει καπου γραμμενο ή σε βιντεο/ραδιο απο εμενα ευχαριστως να το επιβεβαιωσω πρωτα και μετα να πω πωσ ηταν λαθοσ γιατι δεν γνωρίζω τα μελη  και την επαγγελματικη τους δραστηριοτητα ...δεν νομιζω να υπαρχει ομωσ κατι τετοιο
λοιπόν καταρχάς όσο αφορά αυτό , είναι στο 48 λεπτό της τελευταίας εκπομπής πριν την συνέντευξη σας με τον Σπύρο και λέει ο Κώστας κατά λέξη:
"Τα είχαμε ξαναπεί και παλιότερα. Είναι τα ίδια άτομα που είχανε κάνει την κίνηση στο Κάραβελ. Αυτοί είναι , τα ίδια άτομα. Τα οποία αρκετοί από αυτούς είναι καρεκλοκένταυροι. Και υπάρχει μια υποψία ότι δεν το κάνουν αλτρουιστικά όλο αυτό και υπάρχει κάτι άλλο από πίσω. Κάποιοι από αυτούς κιόλας είναι και κώλος και βρακί με αρκετά μαγαζιά, έχουνε υπάρξει και συνεργάτες στο παρελθόν. Είναι κώλος και βρακί και έτσι υπάρχει μια καχυποψία μεγάλη. Δεν πιστεύω στον αλτρουισμό που έχουνε. Ακριβώς Αλέξανδρε , παλιό ΠΑΣΟΚ ορθόδοξο είναι αρκετοί από αυτούς"

Νομίζω δεν υπάρχει περιθώριο παρερμηνείας μου.
Και όταν έγραψα ότι ειπώθηκε και ειπώθηκε και πολλές φορές με άλλους τρόπους , πάρε και αυτά :
20:10 "Και μένα κάτι μου βρωμάει Φώτη. Δεν τους έχω για αλτρουιστές στο λέω ξεκάθαρα. Τα άτομα που συμμετείχαν , κάτι άτομα σαν την Πέτρα και κάτι τέτοιους δεν τους θεωρώ αλτρουιστές . Δεν πιστεύω ότι θα κάνουν κάτι για το καλό του ατμίσματος. Κοιτάν το καλό το δικό τους, ξεκάθαρα. "
46:30 " Ειρωνικό ξε-ειρωνικό , εγώ κατανοώ ότι επειδή τα άτομα αυτά στο παρελθόν έχουν δώσει δικαιώματα , υπάρχει μια καχυποψία. Πολύ μεγάλη Τσιάρα , συμφωνώ απόλυτα. Πολύ μεγάλη καχυποψία."

Και όταν έγραψα ότι αφέθηκε να εννοηθεί ότι ο σύλλογος μπορεί και να εξυπηρετεί συμφέροντα του ΣΕΗΤ , πάρε αυτά:

28:00 " Το κακό με τον σύλλογο είναι ότι μπορούν μαγαζιά να γίνουνε μέλη και μπορούνε να βάλουνε υποψηφιότητα ακόμα και για πρόεδρος"
1:08 " Ο ΣΕΗΤ όχι απλά μέγας , Ο! μέγας χορηγός (του συλλόγου)"
1:09 " Εγώ πιστεύω το άλλο , μην γίνει ο σύλλογος χορηγός του ΣΕΗΤ , όχι χορηγός , ότι πως θα διασφαλιστούμε ότι ο σύλλογος δεν θα χρηματοδοτεί έρευνες που θα έπρεπε να πληρώσει ο ΣΕΗΤ"
1:10 " ¨Έχω προτάσεις για κινήσεις του συλλόγου ενάντια στα συμφέροντα του ΣΕΗΤ. Εκεί θα φανεί. Αν δεν γίνουν δεκτές , θα φανεί ότι είναι πλακάκια με τον ΣΕΗΤ"
1:11 ' σε περίπτωση που δω ότι ο σύλλογος κινείται από γραμμές που εξυπηρετούν συμφέροντα άλλων πως μπορώ να εξασφαλιστώ. Ακόμα αν όλο το συμβούλιο να είναι πουλημένο , πως μπορώ να διασφαλιστώ ότι μπορώ να βγω και να πω ότι κινούνται εναντίον του συνόλου?"

Και όταν λέω ότι όχι απλά δεν τρέφετε ένα πνεύμα ομόνοιας για ομαλή συνεργασία ανάμεσα στις ομάδες , απεναντίας τρέφετε την πόλωση , πάρε αυτά και μην απορείς για τα σχόλια που γραφόντουσαν χτες στο τσατ κατά την διάρκεια της συνέντευξης:
10:30 " Την γνώμη την ξέρετε , δεν μασάω να τους πω και μ@#&κες στον αέρα , στα @ρ#&#δια μου κιόλας. "
12:10 " Γιώργο αυτοί που κάνε την ομάδα είναι οι ίδιοι που γράφανε από κάτω στα σχόλια , στο λέω με σιγουριά αυτό"
15:15 " Μην μου λες εμένα για φόρουμ. , τους έχω κράξει αδελφέ όσο δεν φαντάζεσαι και σε video και off video και όπου γουστάρεις και τους κράζω και τώρα ανοιχτά και στα @ρ#&#δια μου"
16:30 " έχουνε υφάκι , νομίζουν ότι το φόρουμ δίνει σωστή ενημέρωση και μαθαίνει τον κόσμο και εμείς είμαστε μόνο για να δείχνουμε τα μοντάκια μας"
19:05 " ο Spy έχει φανεί γενικά ότι είναι αξιόλογος σε σχέση με τους υπόλοιπους που είναι ένας βόθρος και μισός"
35:30 " έχουμε κράξει το φόρουμ εκατομμύρια φορές , εγώ δεν πρόκειται να γίνω μέλος σε αυτό το φόρουμ ποτέ."

Σε σχέση με το αν αναμασάτε την ιστορία με το Κάραβελ και την Πέτρα κλπ και την συνδέετε με τον σύλλογο ή αν συμβάλετε στην προώθηση της ιδέας του συλλόγου , πάρε αυτά:
9:30 " εγώ με μια πλειοψηφία των ανθρώπων αυτών πίσω από την κίνηση δεν συμφωνώ , σνομπάρουν , νομίζουν ότι έχουν ανακαλύψει τον τροχό επειδή είναι σε ένα φόρουμ  και χίλιες δύο άλλες π#@αριές και γιαυτό στην κίνηση του Κάραβελ ήμουνα αντίθετος , γιατί ήταν αυτά τα άτομα από πίσω , η Πέτρα κλπ"
21:00 " Η Πέτρα είναι στα 21 άτομα που υπέγραψαν για την δημιουργία του συλλόγου. Στα 21 ιδρυτικά μέλη είναι η Πέτρα. Δεν ξέρω τι έχει γίνει , είναι στα 21 άτομα που υπογράψανε στο λέω με σιγουριά , είναι ένας απο τους 21 που υπογράψανε , αυτό είναι σίγουρο"
27:00 " Καλά και αυτό Μητσόπουλε , ήταν τραγικό με τον κύριο Αντρέα"
31:30' και μένα μου ακούγεται περίεργο , αλλά η δικαιολογία που δώσανε είναι ότι δεν θέλουν να κατέβουν για να μην τους κράξουμε ότι θέλουν θέσεις. Έτσι είπανε...τώρα τι να πω... δε...δεν ξέρω τι να πω...Αλλά και πάλι ας κατέβουν , ποιος θα τους ψηφίσει?. Θα κατέβει η Πέτρα , ποιος θα την ψηφίσει? Θα κατέβει ο κύριος Ανδρέας/ ποιος θα τον ψηφίσει? το φόρουμ? 80 άτομα? Άμα εμείς είμαστε 100 και 200 πήρε τα @ρ#&#δια μου"
35:50 "Η Πέτρα συμμετείχε κανονικά στις συζητήσεις , υπέγραψε κανονικά , αφού η υπογραφή της υπάρχει , είναι ένα απο τα 21 άτομα που υπογράψανε για να γίνει αυτός ο σύλλογος , απλά τον τελευταίο καιρό δεν ασχολείται"
1:18 "-θα βγω πρόεδρος και θα πω γ@#ώ το σπίτι σας , κάντε αυτό που θέλω - κάποια μου θυμίζεις - ποια? - έλα ρε , έτσι δεν ήταν στην συνέντευξη?"

Σε σχέση με το αν προωθείτε τον σύλλογο σαν κάτι συλλογικό και όχι η μία ομάδα ενάντια στην άλλη  , με το αν προωθείτε ένα πνεύμα συνεργασίας ή όχι , πάρε αυτά :

14:30 "τώρα είναι το νόημα να μπούμε στον σύλλογο για να βγάλουμε εμείς το προεδρείο που θέλουμε"
16:00 " εμείς έχουμε πιο πολλά νούμερα. Αν είχανε νούμερα δεν θα απλωνόντουσαν στα facebook groups , αν είχανε νούμερα δεν θα μας είχαν πλησιάσει . Τα forum δυστυχώς ή ευτυχώς πλέον δεν τραβάνε. Απλά πράγματα, μας έχουν πλησιάσει γιατί τα νούμερα είναι στο facebook"
18:40 " δεν ανησυχώ από μια άποψη και μόνο. όσες υποψηφιότητες και να βάλουνε δεν έχουνε τον κόσμο που έχουμε εμείς στο facebook , αυτοί δεν τον έχουνε , στο λέω ξεκάθαρα"
32:50 " υπάρχει η ελεγκτική επιτροπή . Εκεί είναι το που να πάνε δικά μας άτομα , γιατί η ελεγκτική επιτροπή είναι αυτή που ελέγχει το προεδρείο και αυτή που αποφασίζει να καθαιρέσει το προεδρείο αν κάνει λάθη"

Όσο αφορά τον σεβασμό σε δύο ιδρυτικά μέλη , που όμως δεν είναι ο Spy , που αφιέρωσαν τον χρόνο τους να απαντήσουν απορίες και που πιθανά αύριο να πρέπει να συνεργαστείτε ομαλά μαζί τους  , δες πόση διάθεση υπάρχει γενικά για ομαλή συνεργασία και γενικά να ενημερωθείτε , αφού βάση της ενημέρωσης είπατε θα αποφασίσετε αν είστε υπέρ ή κατά του συλλόγου :

13:30 " δεν τις άκουσα ολόκληρες τις συνεντεύξεις , γιατί πολλά από αυτά που άκουσα με εκνευρίσανε"
17:10 " μπήκα χτες σε μια φάση για λίγο , άκουσα να μιλάνε και βγήκα γιατί κρατιόμουν να μην βρίσω"
17:40 " έλεγε (ο Ανδρέας) , ότι δεν θα κατέβω στις εκλογές , γιατί δεν έχω χρόνο , αλλά και δεν θα  με ψηφίσει κανένας . Αν μου πούνε λέει θα σε ψηφίσουμε , ε τότε θα κατέβω. Αφού δεν έχεις χρόνο , αν σε ψηφίσουν , θα κατέβεις χωρίς χρόνο? και πως θα μα βοηθήσεις εμάς ? και διάφορες τέτοιες βλακείες "
Για την ιστορία ο Ανδρέας είπε δεν θα κατέβω  ,γιατί δεν γνωρίζω πολύ κόσμο και δεν νομίζω ότι θα βγω. Αλλά επειδή θέλω να ασχοληθώ και έχω την διάθεση , αν μου λέγανε ότι θα σε ψηφίσουμε θα κατέβαινα στις εκλογές και θα ασχολούμουν αφού το θέλω. Ο Σπύρος είχε πει δεν θα κατέβω γιατί δεν έχω αρκετό χρόνο.
18:00 " Το δεν είμαι αριστερούλης το εννοούσε (ο Ανδρέας) , δεν αγωνίζομαι. Αφού δεν αγωνίζεσαι τι τον έφτιαξες τον σύλλογο? Κάτσε στα αυγά σου λοιπόν και μην ασχολείσαι"
23:00 " Φιάσκο είναι λίγο.. εγώ δεν άντεξα και πολύ και είπα στον Λαζάρου δες τα εσύ και πες μου , γιατί δεν την παλεύω να το δω"
32:12 " Τον είδα ρε Αλέξανδρε , ένας βλάκας και μισός είναι χέστηκα , σιγά μην ασχοληθώ παραπάνω" υποθέτω το λέει για κάποιον από τους δύο.
1:21 " Λέει ο ένας στην συνέντευξη , δεν προλαβαίνω να είμαι και στο fasebook , εδώ δεν προλαβαίνω της δουλειάς μου να δω. Κάτσε ρε μεγάλε , δεν προλαβαίνεις , αλλά θα βάλεις για πρόεδρος?"

Λοιπόν έχω άλλα τόσα να αναφέρω  και όλα αυτά από μία εκπομπή μόνο , που υποτίθεται ότι θα μπορούσε να προετοιμάσει το κλίμα θετικά , ενόψει της συνέντευξης με τον Σπύρο δύο μέρες μετά.

Επειδή λοιπόν Βασίλη μίλησες και είπες ότι δεν σου αρέσουν οι ανακρίβειες και άλλη φορά να κάνω έρευνα πριν μιλήσω , πάρτα αναλυτικά και προσπάθησε να αναγνωρίσεις ποιες είναι οι ευθύνες σας σε σχέση με την αισχρή επιθετικότητα που υπήρχε τελικά όλο το βράδυ στο τσατ της συνέντευξης με τον Σπύρο . το σημαντικότερο όμως προσπάθησε να αναγνωρίσεις ποιες είναι οι ευθύνες σας γενικά , σχετικά με το κλίμα που δημιουργείται σε σχέση με τον σύλλογο , γενικά με το κατά πόσο θα μπορούν να συνεργαστούν οι ομάδες αρμονικά , γενικά με το πόσα μέλη θα μαζευτούν και αν θα μπορέσει η προσπάθεια να είναι βιώσιμη.

Εμένα αυτό το μήνυμα με ενδιαφέρει να περάσει σε εσάς και όχι να σας κράξω , αλλά με προκάλεσες να απαντήσω. Άλλωστε πριν βγεις και απαντήσεις εδώ μέσα , είχα ήδη μιλήσει με τον Κώστα αφού του είχα στείλει όλο το αρχικό μου ποστ , ακριβώς γιατί με ενδιαφέρει να αλλάξετε στάση. Μου ζήτησε μάλιστα να μεταφέρω κάποια πράγματα που μου είπε εδώ στο φόρουμ και αρνήθηκα γιατί δεν είναι αυτό το νόημα.

Το νόημα είναι να υπάρξει συμφιλίωση και πνεύμα ομαδικότητας για να μπορέσει να πετύχει αυτός ο σύλλογος. Να αφήσει ο καθένας στην άκρη παλιές διαφωνίες και να συμβάλει προς την δημιουργία νέων θετικών σχέσεων που είναι απαραίτητες. ΅Εσύ , ο Κώστας και όλοι όσοι έχουν την δυνατότητα μέσα από το facebook , να συμβάλουν προς αυτήν την κατεύθυνση και όχι ως προς την πόλωση. Να παροτρύνει τον κόσμο να γραφτεί και όχι να τον πλημμυρίζει με ένα σωρό αρνητικές εικασίες. Να αφήσει προσωρινά στην άκρη όλες τις ανησυχίες του και να περιμένει να δει τι θα γίνει , αντί να δημιουργεί ένα κλίμα καχυποψίας , για είκοσι ευρώ μιλάμε , δεν είναι το τέλος του κόσμου. Να οργανωθεί και να ζητήσει από όποιον μπορεί να κατέβει υποψήφιος ή τουλάχιστον να γραφτεί ως μέλος , για να μπορέσει να λειτουργήσει αποδοτικά ο σύλλογος. Να καλλιεργήσει ένα κλίμα θετικότητας και αισιοδοξίας , για να εμπνεύσει αντί να αποθαρρύνει. 
 
Αν θέλετε να έχουμε σύλλογο.








« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2017, 00:10 από flavorslut »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
rexakos,
Εγώ αυτό που αποκόμισα από το chat είναι οτι 2-3 ήταν τα τρολ, απλά έγραφαν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια για να δημιουργήσουν και καλά εντυπώσεις. Οι συντονιστές μια χαρά έκαναν τη δουλειά τους και έκοψαν οτιδήποτε προσβλητικό.
2-3 στους 350 καλό μου ακούγεται :)

flavorslut,
έριξες τρελή δουλειά στην απομαγνητοφώνηση  :thumpup:
Λάθη έγιναν και θα γίνονται πάντα, θελεις από παλιές "έχθρες" του πληκτρολογίου, θες από ζήλιες, θες από παραπληροφόρηση, θες από κακία, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, ειδικά στο διαδίκτυο.
Αν κάποιος νοιώσει θιγμένος για τον οποιοδήποτε λόγο (ακόμα και αν αυτός ο λόγος υπάρχει μόνο στο μυαλό του), περνάει στην επίθεση.
Και δυστυχώς, εν βρασμώ ψυχής λέγονται πράγματα που αν τα ακούσεις σε μετέπειτα χρόνο, συνήθως μετανοιώνεις που τα είπες.
Θέλω όμως να καταλήξουμε όπως καταλήγεις και εσύ σε αυτά που γράφεις. Μας ενδιαφέρει να υπάρξει ένας σύλλογος από ατμιστές ώστε να προωθηθουν τα συμφέροντα των ατμιστών.
Το ότι ο σύλλογος φιλοξενήθηκε αλλά και "δέχτηκε" να φιλοξενηθεί από τα παιδιά στο κανάλι τους παρά τα όσα προηγήθηκαν το καλοκαίρι, δείχνει ότι εκατέρωθεν υπάρχει πλέον μια πιο λογική προσέγγιση του θέματος.
Για μένα, ότι ειπώθηκε ειπώθηκε. Δεν με αφορά πλέον εφ΄ όσον βλέπω οτι ήταν της στιγμής και δεν επαναλαμβάνεται.
Τα ντουλάπια έχουν σκελετούς, κάποια ελάχιστους κάποια περισσότερους. Ας αφήσουμε τους σκελετούς εκεί που είναι θαμμένοι και ας δούμε τι γίνεται αύριο, μήπως και σταματήσουν οι ατμιστές να είναι οι ξεβράκωτοι / άφωνοι της υπόθεσης.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2017, 00:26 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Φίλοι συνατμιστές.
Πολύς λόγος και πολύ μελάνη για τα live και τις συνεντεύξεις.
ΑΣ ΔΟΥΜΕ όμως τι ακριβώς γίνεται πίσω από τα φώτα.
Ολοι μας μας συμφωνούμε ότι ένας αποτελεσματικός σύλλογος πρέπει να είναι ισχυρός (πολλά μέλη, οικονομική ανεξαρτησία και ικανούς στη διοίκηση.

Λέμε όλοι μας και προτείνουμε να ζητήσουμε συμπόρευση (βοήθεια το λένε) και από τους διαχειριστές forum, ομάδων κλπ ατμιστών.  Να το δούμε λίγο ??
- forum  < vaping.gr >> Ολοι μας μέσα. - πάρα πάρα πολλά μέλη  & φίλοι
- VapeLikeGeek GR - Κώστας Τσίρος             - 4.933 συνδρομητές
- BasilisL - Βασίλης Λαζάρου                         - 5,472 συνδρομητές
- Prince of the void   κώστας ο γενειοφόρος  - 2.475 συνδρομητές
--     ........  Αναμένουμε
--     ------   Αναμένουμε

Οπως αποκαλύφτηκε  πλέον, οι πρωτεργάτες της ίδρυσης του συλλόγου ΚΑΙ οι συνεργάτες τους,
και ξέρουν τι να κάνουν και ξέρουν πως να το κάνουν και θέλουν να το κάνουν.
Προσωπικά τους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη διότι μου απέδειξαν μέχρι σήμερα (είμαι βέβαιος και για τη συνέχεια) ότι έχουν πάρει σοβαρά την υπόθεση της ταλαιπωρίας των ατμιστών , ότι έχουν τις ικανότητες να φέρουν κάποια καλά αποτελέσματα. Για τις αντοχές τους δεν ξέρω. Εύχομαι να έχουν.
Προσωπικά θα τους βοηθήσω σε ότι χρειαστεί. Αλλωστε ΕΓΩ σαν ατμιστής ΕΧΩ το αυγό στον <κ....ο) μου.
Παύλος Γιούρσης.



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2017, 00:34 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Παύλο, σωστά αυτά που λες με μια μικρή λεπτομέρεια μόνο.
Τα φόρουμ και οι ομάδες έχουν κάποιες χιλιάδες μέλη, όχι αθροιστικά αλλά στην πλειοψηφία τους κοινά.
Οι περισσότεροι από εμάς είμαστε και στο φόρουμ και σε ομάδες και σε κανάλια. 
Αν θέλεις τώρα να μετρήσουμε και τους ενεργούς συμμετέχοντες, είμαστε ακόμα λιγότεροι.
Αντε και να δεχτώ ότι οι online ατμιστές είναι ας πούμε 20.000 και ότι είναι όλοι τους ενεργοί σε συμμετοχή.
Στην Ελλάδα υπάρχουν λοιπόν άλλοι 180.000 ατμιστές (και δεν είναι τυχαίο το νούμερο) που δεν είναι σε κανένα δικτυακό μέσο. Αυτοί πρέπει να μάθουν για το σύλλογο για να έχουμε πραγματική δύναμη. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Φραγκίσκο, συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου αλλά νομίζω ότι πέφτεις κι εσύ στην ίδια λούμπα πλέον, να ρίχνεις νερό στο μύλο! Το θέμα είναι να συμμετέχουν όσο περισσότεροι γίνεται σε αυτή την προσπάθεια και να αφήσουμε τα πράγματα να εξελιχθούν με ηρεμία. Θέλουμε να κάνουμε μια σοβαρή κίνηση οργάνωσης των ατμιστών, απ' όπου κι αν προέρχονται και όχι να ξεκαθαρίσουμε παλιούς και νέους λογαριασμούς.
Από 'κει και πέρα, το σώμα θα έχει την ηγεσία που του αξίζει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Όποιος θέλει να μπει μπροστά λοιπόν, για μένα είναι καλοδεχούμενος και ας θέσει τον εαυτό του στη διάθεση του συλλόγου και των εκλογέων.

ναι ήμουνα επιφυλακτικός να το γράψω και ίσως να ήταν λάθος μου , αλλά παρασύρθηκα γιατί είπε ο Βασίλης ότι δεν ειπώθηκαν τέτοια πράγματα , αντί να προβληματιστεί. Τεσπά δεν πρόκειται να ξανααναφερθώ στο θέμα , αρκετά , θέλουν να βοηθήσουν , μακάρι , δεν θέλουν , δεν γίνεται με το ζόρι.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Προς thenetpoet  Reply #543 on: Today

Εχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω στα (απολύτως σωστά) γραφόμενά σου.

1. Ασχημα θα ήταν από τους 20.000 ( 20.000 που είναι όλοι τους ενεργοί σε συμμετοχή ) να πείσουμε να γίνουν μέλη οι 1,500 ?? από αυτούς  που είναι ήδη συνειδητοποημένοι και < ζορισμένοι > ??

2. <<Στην Ελλάδα υπάρχουν λοιπόν άλλοι 180.000 ατμιστές (και δεν είναι τυχαίο το νούμερο) που δεν είναι σε κανένα δικτυακό μέσο. Αυτοί πρέπει να μάθουν για το σύλλογο για να έχουμε πραγματική δύναμη >>
     Τίποτα πιο αληθινό. Αυτός δεν είναι ένας από τους σκοπούς και μία από τις επιδιώξεις του συλλόγου ??
     Αυτό όμως θα γίνει μετά τις εκλογές με τον πιο πρόσφορο και αποτελεσματικό τρόπο.
      Φυσικά θα πρέπει να βοηθήσεις και ΕΣΥ καταθέτοντας τις προτάσεις σου (και εγώ αν έχω )στο Δ.Σ ή όπου αλλού προβλέπεται.    

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Όντως η πόλωση στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν βοηθάει κανέναν,ίσα ίσα που κάνει και μεγάλο κακό.
Γιάννη όντως τα παιδιά στο live δεν είπαν κάτι κακό και ούτε μου έδωσαν την εντύπωση ότι είναι στην απέναντι όχθη.Και γι αυτό και εγώ δεν αναφέρθηκα σε αυτούς, αλλά στο κοινό που ήταν εκείνη την ώρα στο chat...έστω και σε αυτούς τους λίγους όπως λες.
Μακάρι να προχωρήσουν τα πράγματα ομαλά και δυνατά.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
@Φραγκίσκο,
δεν σου έκανα παρατήρηση και επαναλαμβάνω ότι έχεις τα δίκια σου, απλώς ήθελα να επισημάνω πως είναι καλύτερα να είναι χαμηλά οι τόνοι, ειδικά στη φάση που ο διάλογος, με τις συνεντεύξεις που προηγήθηκαν και την αυριανή του Τρύφωνα, είναι ανοιχτός και μέχρι στιγμής αρκετά εποικοδομητικός νομίζω.

@Παύλο,
συγγνώμη φίλε μου, αλλά ας μην καλλιεργούμε υπερβολικές προσδοκίες με τα νούμερα, δεν ήρθε ακόμη η ώρα να μετρηθούμε. Σκέψου μόνο ότι διανύουμε την εποχή του μεγάλου ύπνου, παρά τις όποιες ανατροπές προς το χειρότερο έχουν συμβεί στις ζωές μας τα τελευταία χρόνια!

δεν το πήρα ως παρατήρηση , ως άποψη το πήρα και είπα ότι συμφωνώ εν μέρη. Διαφωνώ κιόλας εν μέρη αλλά είπαμε , τέλος... :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Αξια έχουν οι αποψεις όλων.
Δικαίωμα του καθενός είναι να συμμετάσχει, να μη συμμετάσχει ή να περιμένει να δει.
Όμως όποιος δεν συμμετέχει, δεν δίνει δυναμική στο σύλλογο για δράσεις και δεν τον βοηθάει να επιτύχει τους σκοπούς του.
Μόνο με ευχολόγια και καλές προθέσεις δεν γίνονται πράγματα. Θέλει πράξεις.
Και πράξεις από μια χούφτα ανθρώπους στο σύλογο και χιλιάδες εκτός, δεν γίνονται εύκολα.
μια διορθωση γιατι παρεξηγηθηκε αυτο που εγραψα.
οταν λεω να παρει οριστικη μορφη δε λεω να περιμενω καιρο μεχρι να δω αποτελεσματα η επιτυχια.
αλλα να δουλεψει πληρως.να συσταθει το δσ να καθοριστουν οι τροποι πληρωμης κλπ.τα διαδικαστικα της ολοκληρωσης δηλαδη.
αυτα που γραφει και στο site.
η διαστροφη που αναφερω για τον εαυτο μου εχει κανει με το οτι ειμαι νομικος.κ εχω δει πολλα πραγματα να χαλανε εν τη γενεσει τους.κατι που δεν πιστευω σε καμια περιπτωση πως θα συμβει εν προκειμενω.
Επιπλεον θεωρω πιο σωστο για τον εαυτο μου , με την εγγραφη μου να στηριξω το νεο δ.σ που θα βγει παρα να συμμετεχω στις αρχαιρεσιες του καθως δεν εχω κριτηριο οσον αφορα στα προσωπα των συνατμιστων που θα αναλαβουν ολη αυτην την ευθυνη.Πολυ περισσοτερο απο τη στιγμη που δε θα συμμετεχουν εκεινα τα πιο προβεβλημενα μελη για τα οποια εχω καποια αποψη που ειναι προφανως θετικοτατη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2017, 02:09 από mode plagal »

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Αχχχ τί θά άκουγα αν έλεγα αυτά που έχω να πώ σαν λογικός και μεγάλος ,και δέν τα έλεγα ως τρελός και μικρό παιδί..
ΤΙ θα άκουγα ρε φίλε άστα....

Θά γινόμουν το μαύρο πρόβατο ,ένας δοσίλογος ,ένας εφιάλτης.

Μέτά αντε να βρείς τόν Ψάλτης ,να σου φωνάζει ...ΚΟΥΛΑΑΑΑΑ σέ αγαπώωω μωρή ΚΟΥΛΑ.
ΠΟΛΫ κ@λ@πεδο Ο Ζούμ τριαλαριλαλό ΚΟΫΛΑ !

Δηλ ο ΣΕΕΗΤ είναι ο απόλυτος " εχθρός " , και δέν  είναι αυτοί που έχουν τα συμφέροντα ,και ψηφίζουν τούς νόμους  κατά τού ατμίσματος .

Τά μαγαζιά ,οι μαγαζάτορες , αυτοί που με εξυπηρετούσαν χρόνια ,και εφ όσων ήταν σωστοί ,εξακολουθούσα να είμαι πελάτης τους ,παιδιά που ξέρω πώς πάλευαν και παλεύουν και αυτά για τήν επιβίωση ,( δεν μιλάω για 1-2 αντε τρείς μεγάλες " φίρμες " ,αυτοί είναι οι εχθροί μας.

Αυτοί που οταν μας έστελναν ,με τήν παραγγελία και τό "Δωράκι " αυτοί είναι οι εχθροί μας.

Εχθροί μας ,πού αν κανείς ατμιστής τολμήσει να πεί ότι μίλησα με μαγαζάτορα ,και είδα ότι αν εξαιρέσει κανείς ,τήν τσέπη του καθενός από εμας και αυτούς ( ΟΚ σημαντικό  αλλά ),η οποία όμως γιά να έχει να πάρει ατμιστικά προϊόντα ,οπότε να μπορεί να επιβιώσει ένα μαγαζί ,  περνάει πάνω από κοινά μας συμφέροντα ,κοινούς αγώνες και συμμαχίες πού πρέπει με ΠΡΟΣΟΧΗ ,αξιοπρέπεια ,και σύνεση να γίνουν ,Αν λοιπόν τολμήσει να πεί κανείς τα αυτονόητα ,θα τόν βάλουν σε δωμάτιο μαρτυρίων ,να ατμίζει σε ηλεκτρική σόμπα 2 KW ,με patsaboyro , αντι Golden Super σαπροφυτικό Στό Serviετίs τώρα ο Ναδάλ.

ΑΣΤΟ αστοοοο τήν έφαγε από τόν Βασιλιά ΦΕΝΤ..



Πάμε καλά ,η' εγώ τό έχω χάσει παντελώς και ποικιλοτρόπως .

100 λέει 200 λέει 300 λέει ,γραφτήκανε μέλη .

160000 υπάρχουν εκεί έξω λέει....

Ψάξε βρές και κούρεψε το αυγό εγώ λέει....

Πού πάνε ( ψωνίζουν ) αυτοί οι 160 Κ.?

Στά μαγαζιά ο Τρελός μου εγώς λέει ..

Και ρέ λογικέ ( εαυτέ μου ..μέ μένα μιλάω για όποιον δεν κατάλαβε ) ,γιατί ψάχνεις να παραμείνουμε ,στήν καλύτερη ,αν συνεχιστεί αυτό το βιολί και η κόντρα ,σάν οι Οικολόγοι ανταλλακτικοί ,μιά ζωή ,και στο 0,00.... αστο μεγάλε τίς % ,και στή απέξω ,μόνο και μόνο για να έχουμε να λέμε  και καλά , και να μήν δούμε ΕΣΤΩ ΣΑΝ κάτι το πιθανόν ,μία προσέγγιση ποιό LITE ,προσεκτική ,η οποια θα μπορούσε κάτω απο ΠΡΟΥΠΟΘΈΣΕΙΣ και λογική ,να αποβεί πρός το συμφέρων και ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΏΝ.

Γιατί να μην πώ : Eλα εδώ ρε Μιχάλη με το μαγαζί σου που έχεις εκεί στήν αθέατη πλευρά τής MOON ,να σε πώ τί μοίρα σου ,να σε πώ το ριζικό σου..

Όπως πάμε οχι βράσε ρύζι δέν θα έχουμε ,όχι υγρό πύρ δέν θα έχουμε ,ούτε Αι φόν μπράουν ,να παρλάρουμε με κομψότητα ,και πιθηκισμό δέν θα έχουμε ,με τα μέτρα που ψήφισαν , θά ψηφίσουν ,και ΔΕΝ θά σταματήσουν να ψηφίζουν .

Ακου τάς προτασουά μου.

Εχω ένα σύλλογο ατμιστών , πού σκοπεύει να παλέψει ,για τα συμφέροντα τους ,οπότε αν πάμε καλά ,θά προσελκύσουμε περισσότερους καπνιστές ,να αλλάξουν συνήθεια  ,να έρθουν στόν ατμό ,οπότε εσύ περισσότερο μπικικίνη στήν τσέπη σου  ,ΣΩΣΤΑ ΜΙχάλη ?

Ναί ρε τρελέ για συνέχισε..

ΕΕΕ ρέ Σελινιασμένε αφού σωστά τα λέω ,παρε και βάλε στό μαγαζί σου και "διαφήμισε " ότι αν γραφτούν στόν σύλλογο ατμιστές που έρχονται σέ εσένα ,θα έχουν Π.Χ μιά μόνιμη έκπτωση σάν μέλη 10 % ( τυχαίο ) ,και αν τό κάνεις ,από τήν μεριά του συλλόγου ,εφ όσον είσαι ΣΩΣΤΌΣ ,δέν είσαι αρπακολατζής ,και τηρείς τα ΕΥ ,εμείς θα σε έχουμε σε μιά λίστα με "πιστοποιημένα"  μαγαζιά ,
τά οποία μάς εξυπηρετούν σωστά ,και μάς σέβονται ,παρέχουν δέ στα μέλη μας τήν εκάστοτε έκπτωση ,που εσύ θεωρείς οτι αντέχεις .

Δουλειά εσύ , κερδισμένοι και εμείς.

Αν κάνεις κουτσουκέλα αντε γιάαα ,αν σου κάνουμε εμείς μούτζαααααα..

Αλλά γιατί να ΜΗΝ το δοκιμάσουμε ,εεεεε γιατί?

......Θά μας κρεμάσουν ρε Τρελέ με αυτά τα "ΑΝΑΡΧΙΚΑ " που λές ..
Εσένα οι ατμοσεληνάκατοι ,και εμένα οι Big εισαγωγές εξαγωγές , ο Τζέκινς Μασάμ.

Μίλα τους ,τούς μιλάω ,μεγάλα παιδιά είναι ΟΛΟΙ ,και στήν χειρότερη  αν ο Δογματισμός και η καχυποψία ,συνεχιστεί ,
ΑΞΙΟΙ τής μοίρας τους και από τίς δύο πλευρές τής Σελήνης .

Και τής φωτεινής ,και τής σκοτεινής .

Αν παραμείνουν εκεί ενα να ξέρουν.

Ο Ζωογόνος ΗΛΙΟΣ θα συνεχίσει να στέλνει τίς ακτίνες του ,μπορεί να κάνει κάποια σώματα να λάμπουν προσωρινά ,αλλά  πάντα θα παρακαλάνε για δανικό φως και ζεστασιά .ΜΙΑ ΖΩΉ .

Υ.Γ Αυτά θά έλεγε ένας  τρελός η' ενας μικρός μπόμπιρας .

Ευτυχώς και οι δύο αυτοί χαρακτήρες ,δεν γνωρίζουν γραφή και ανάγνωση ,οπότε δεν θα το δούμε να βγαίνει πουθενά πρός τα έξω..
Είναι τοξικό για όποιον δέν βλέπει για ποιό λόγο γράφτηκε ,και με ποιόν σκοπό.
Και να φανταστεί κάποιος πώς αναφέρεται μόνο σε ενα από τα δεκάδες ΙΣΩΣ και ΕΑΝ ,θά μπορούσε να γίνει ,αν έβλεπαν τόν πραγματικό "ΕΧΘΡΟ " ,και όλες οι ΦΥΛΕΣ τών ΖΟΥΛΟΥ ,ενωνόντουσαν κάτω από μιά "συμμαχία ".

Μέ αργά προσεκτικά και ΤΙΜΙΑ βήματα.

Μέ κανέναν ΒΑΣΙΛΙΑ ,κανένα ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΌ

Μέ ελεύθερους ανθρώπους ,και μυαλά .

Καί αν είναι να μείνω μόνος , σάμπως μόνος δεν θα πεθάνω .
Μόνος δέν θα αφήσω τήν τελευταία ανάσα .

Ας τή αφήνω με ΤΙΜΗ και Χαμόγελο.
Ελεύθερος από τα μικρά τους.


Καλημέρα ,καλή βδομάδα με υγεία Αγάπη ,και χαμόγελο ,για όλους τούς φίλους και τίς φίλες .

Να είστε καλά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

-------------------------------------------------------------------
Σταλμένο κάπου απο τα σύνορα ,χωρίς καμιά βοήθεια είτε  ατμιστών μήτε καταστηματαρχών .

Μιά αρκούδα είδα ,3 λύκους είδα ,μήτε άνθρωπο είδα μήτε αλλο ΚΑΚΟ ανθρώπινο θέλω να ματαδώ.





Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Προς <Ribot>  Reply #548

<< @Παύλο,
συγγνώμη φίλε μου, αλλά ας μην καλλιεργούμε υπερβολικές προσδοκίες με τα νούμερα, δεν ήρθε ακόμη η ώρα να μετρηθούμε >>

1. <Oι 20.000 που είναι όλοι τους ενεργοί σε συμμετοχή και οι άλλοι 180,000 που δεν είναι σε κανένα δικτυακό μέσο >.. Οι αριθμοί είναι εκτίμηση του συνατμιστή thenetpoet  Reply #543#  και συμφωνώ.

2. Μιλάω για βάθος χρόνου 1 έτους μετά από τις ενδεδειγμένες κινήσεις του Δ.Σ του συλλόγου και τις δικές μας, και όχι για τις επόμενες 26 ημέρες ή το επόμενο τρίμηνο ή εξάμηνο.

3. Θα όμως ήθελα την προσωπική σου άποψη. Πόσοι από τους παραπάνω (έστω 200.000) συνατμιστές
α) Δεν ενοχλούνται να τους βάζουν σε ένα κλουβί να ατμίζουν μαζί με τους Καπνιστές ?
β) Δεν τους ενδιαφέρει να ενημερώνονται για τα του ατμίσματος (hardwear, υγρά κλπ. ?
γ)  Δέχονται ευχαρίστως να μην ατμίζουν σε δημόσιους χώρους ή έστω καφέ & ταβερνάκια ?
δ) Πόσοι αποδέχονται αδιαμαρτύρητα κάποιες χαζές προτάσεις του TPD ή της ελληνικής νομοθεσίας ?
ε) Πόσοι .... βάλε ότι θέλεις ??
στ) Πόσους δεν ενδιαφέρουν οι διασυνοριακές αγορές ?
Αν φίλε μου αυτοί οι <αδιάφοροι για τα παραπάνω> είναι πάνω από 99,25 % του συνόλου των ατμιστών, τότε ισχύει η παρατήρησή σου για υπερβολικές προσδοκίες, θα τη δεχτώ αλλά συγχρόνως θα δηλώσω ότι είμαι αεροβάτης και ότι ζω στον κόσμο μου.

4. Αν όμως, με τη σωστή ενημέρωσή τους από ΕΜΑΣ ότι υπάρχει ένας σύλλογος που θα προσπαθήσει να απαλύνει τον πόνο και το ζόρι τους σε κάποια από τα παραπάνω ζητήματα που τους καίνε, αν λέω, αυτοί που ΔΕΝ είναι αδιάφοροι, είναι έστω 5% τότε είμαστε εν δυνάμει 10,000 ατμιστές δυνητικά μέλη του συλλογου.

5. Ζητώ συγνώμη, αλλά η απλή αριθμητική και η πραγματικότητα δεν μου επιτρέπουν να είμαι Aπαισιόδοξος.        Για την αποτελεσματικότητα της εφαρμογής, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Και πάντα αναφέρομαι για λογικό βάθος χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2017, 11:13 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Ενώ έγινε εκπομπή σε καλό κλίμα που έκλεισε και θετικά, δυστυχώς ακόμα κάποιοι ξύνουν τα νύχια τους για καυγά! Από την μία ψάχνουμε ενωτικό κλίμα και από την άλλη κάνουμε απομαγνητοφωνήσεις ολόκληρων εκπομπών για να αποδείξουμε ότι οι άλλοι είναι οι κακοί και εμείς οι καλοί. Παιδιά έλεος ! Και αν θέλετε να παραμεριστούν οι όποιες διαφορές και να πάμε λίγο παρακάτω, κάντε το πρώτοι εσείς. Και εγώ είμαι προβληματισμένος αλλά θα γραφτώ και αν στην πορεία δω ότι το πράγμα πάει αλλού δεν πρόκειται να ανανεώσω την συνδρομή μου, τόσο απλό! Ο Σύλλογος έτσι και αλλιώς έχει γίνει, γραφτούμε δεν γραφτούμε θα υπάρχει, και για τον κόσμο έξω από τον μικρόκοσμο μας (φορουμ, fb) αυτός θα εκπροσωπεί τους ατμιστές, μας αρέσει δεν μας αρέσει (σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί ο άλλος - πολιτικός-υπουργείο κλπ πόσα μέλη έχει και τι ποσοστό των ατμιστών εκπροσωπεί).
Εγώ στην συγκριμένη εκπομπή είδα καλό κλίμα και για να είμαι ειλικρινής με κούρασε από κάποια φάση και μετά διότι επαναλαμβάνονταν τα ίδια και τα ίδια (που είχαν ξαναδιευκρινιστεί σε άλλες εκπομπές). Νομίζω ότι το δεύτερο μισό θα έπρεπε να επικεντρωθεί σε ιδέες για κινήσεις ουσίας που μπορεί να κάνει ο Σύλλογος και ας μην δεσμέυεται το μετέπειτα Προεδρείο από αυτές. Έτσι θα καταλάβει ο κόσμος αν έχει νόημα να μετέχει ή όχι :thumpup:
Έτσι θα καταλάβουν ότι ακόμη και τώρα (μετά από TPD, νόμους) μπορεί κάτι να αλλάξει.
Αντίθετα επικεντρωνόμαστε στα αρνητικά δηλ. πως θα διασφαλιστούμε ότι δεν θα γίνουν λαμογιές ή όχι.
Πολύ θετικό ότι οριοθετήθηκαν οι διαφορές με τον ΣΕΗΤ διότι πράγματι οι σχέσεις με τον ΣΕΗΤ είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Και επειδή βέβαια υπολείπεται λιγότερο από ένας μήνας μέχρι την ημερομηνία διεξαγωγής των εκλογών, καλό θα ήταν να αρχίσουμε να βλέπουμε και τις πρώτες υποψηφιότητες για Δ.Σ. και Ε.Ε. του Συλλόγου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8442 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537040 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16135 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12