vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 2 χρήστες
yorgoss, manoslykos

Twitter

4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 17:26 »
Ξέρετε κάτι για αυτή εδώ την μπαταρία; 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
Την έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανένας βγάζει όντως σταθερά 4,2volt; ;)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 18:35 »
Δεν βγάζει σταθερά 4,2V.
Ξεκινάει από τα 4,2 και καθώς τη χρησιμοποιείς πέφτουν τα volts όπως σε όλες τις μπαταρίες.

Για του λόγου το αληθές
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/healthcabin/209745-will-healthcabin-ever-stock-vvs-ego-model-boosters-2.html

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 28, 2012, 02:45 »
Εψαχνα τα topics για τις μπαταρίες για να βρω κατι για τις συγκεκριμένες, μιας κι εχω θεμα που θα θελα να αναφερω. Πηρα μια πριν 10-15μερες απο healthcabin. Πρωτον η μπαταρια κουνιεται μεσα στη θηκη της :hmmm: Δευτερον το κουμπί μια αναβει, μια δεν αναβει(οταν δεν αναβει δε δινει και ρευμα στον ατμο...) Τριτον προχθες σταματησε να φορτιζει... :thumpdown:Φυσικά αυριο θα τη στειλω πίσω στη healthcabin για να μου στειλουν δωρεαν άλλη. Πληρωνω βεβαια τα μεταφορικά αλλα θα τη στειλω σαν απλή επιστολή κι ελπίζω ότι θα είναι λίγα. Για να δουμε...

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 08, 2012, 17:14 »
την πηρα να την δοκιμασω μιας και ειχε ελκυστικη τιμη. Αυτο που ειδα ειναι οτι δεν παιζει με πολλους ατμοποιητες και εξαιτιας της χαμηλης αντιστασης τους (δεν παιζει κατω απο 1.7 Ω, απο οσο ειδα) και εξαιτιας του σπειρωματος, ανεβασα και τον πολο αλλα δεν... βασικα παιζει μονο με κατι echo carto... :-\

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 08, 2012, 17:17 »
Εψαχνα τα topics για τις μπαταρίες για να βρω κατι για τις συγκεκριμένες, μιας κι εχω θεμα που θα θελα να αναφερω. Πηρα μια πριν 10-15μερες απο healthcabin. Πρωτον η μπαταρια κουνιεται μεσα στη θηκη της :hmmm: Δευτερον το κουμπί μια αναβει, μια δεν αναβει(οταν δεν αναβει δε δινει και ρευμα στον ατμο...) Τριτον προχθες σταματησε να φορτιζει... :thumpdown:Φυσικά αυριο θα τη στειλω πίσω στη healthcabin για να μου στειλουν δωρεαν άλλη. Πληρωνω βεβαια τα μεταφορικά αλλα θα τη στειλω σαν απλή επιστολή κι ελπίζω ότι θα είναι λίγα. Για να δουμε...

Δεν είμαι σίγουρος, κοίτα λίγο στο site τους, μπορεί να μην χρειάζεται ΚΑΝ να τη στείλεις πίσω.

εντιτ.: ΜΗΝ κοιτάς, κοίταξα εγώ....
 If for any reason, within 90 days, you have problems with the battery, we will replace the defective or malfunctioning part(s) via china airmail freely
Στείλτους μνμ.......... Είναι πολύ εξυπηρετικοί!

Αποσυνδεδεμένος agelop

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 19, 2012, 11:31 »
Εψαχνα τα topics για τις μπαταρίες για να βρω κατι για τις συγκεκριμένες, μιας κι εχω θεμα που θα θελα να αναφερω. Πηρα μια πριν 10-15μερες απο healthcabin. Πρωτον η μπαταρια κουνιεται μεσα στη θηκη της :hmmm: Δευτερον το κουμπί μια αναβει, μια δεν αναβει(οταν δεν αναβει δε δινει και ρευμα στον ατμο...) Τριτον προχθες σταματησε να φορτιζει... :thumpdown:Φυσικά αυριο θα τη στειλω πίσω στη healthcabin για να μου στειλουν δωρεαν άλλη. Πληρωνω βεβαια τα μεταφορικά αλλα θα τη στειλω σαν απλή επιστολή κι ελπίζω ότι θα είναι λίγα. Για να δουμε...

Τι έγινε τελικά με τις μπαταρίες γιατί και εγώ παρήγγειλα χθες 2 αλλά δεν είχα δει το θέμα. :wall:

Αποσυνδεδεμένος agelop

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 19, 2012, 20:55 »
τι έγινε βρε παιδιά δεν έχει πάρει κάνεις αυτές τις μπαταρίες να μου ΄δώσει τα ΄φώτα του?

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 20, 2012, 01:25 »
Λοιπόν, έχουμε νεότερα :) Μου στειλαν σε περιπου 15 μέρες αντικατάσταση της πρώτης που όπως αναφέρω παραπάνω ήταν προβληματική >:( Εγώ χρεώθηκα τα μεταφορικά της αποστολής (σε φάκελο - επιστολή  1,6Ε αν θυμαμαι καλά). Επρεπε να τη στείλω πίσω όπως εξηγούν στο site τους αλλά δεν περιμένουν να τη λάβουν για να σου αποστείλουν την καινούρια :thumpup:
Εντυπώσεις απο τη δευτερη: Πολύ καλες! Αρκετά δυνατή και αποτελεσματική :thumpup: Μου κανε εντύπωση πως ''ξαναζωντάνεψε'' μισοπεθαμένο καρτο αφού ενω με τις απλές ego των 3,3V τον είχα για πεταμα, σ' αυτήν δούλεψε αρκετά καλά για 1 ακόμα μερα! Βέβαια πλέον είναι τελείως νεκρός :angel: :D
Στα συν της  είναι και η εμφάνιση!
Σαν αρνητικά ως τώρα βρήκα ότι δεν κλειδώνει αλλά κι οτι όπως δηλώνουν κι οι κινέζοι πέφτει η ταση της σταδιακά στα επίπεδα των ego :thumpdown: Tώρα για το πόσα κρατιεται σε υψηλή ταση, υποθέτω εξαρταται απο τη χρήση... Σε μένα, με πολύ πατημα μετα από καμμια ώρα αρχίζω και καταλαβαίνω μια πτωση :dontknow:  Α επίσης σε σχεση με joytech μπαταρίες εχει μικρότερη συνολική διαρκεια, δηλαδή βλέπω πως παρ'όλο που λένε πως είναι 1300mah μου κρατα περιπου σαν 900αρα της joytech.
Πάντως σε καποιον που δεν έχει καποιο mod με V.V ή κατι τετοιο(όπως εγώ ας πούμε), θα τη συστηνα λόγω της μαμάτης απόδοσης ειδικά στις πρώτες (αρκετές) τζούρες μετά τη φόρτιση! :bye:
Υ.Γ : Δε δουλεύει με dual coil tank (1,5ohm) που τη δοκίμασα. Μέχρι τώρα τη δουλεύω με echo cartomizer των 2,3ml, μονής αλλά και διπλής αντίστασης. 

Αποσυνδεδεμένος agelop

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 20, 2012, 10:14 »
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Και εγώ δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσω σε κάποιο mod. Ισα ισα θα την χρησιμοποιήσω με αυτούς τους carto http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&products_id=7798:02f7ebbfe7c9d6e9b3a521216936fb14 που τους προτείνουν για χρήση με την συγκεκριμένη μπαταρία. ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ με τα πήγαινε έλα. Πόση ώρα χρειάζεται για πλήρη επαναφόρτιση? 

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 20, 2012, 11:19 »
και η δικη μου μετα απο 10 φορτισεις το πολυ, παρεδωσε πνευμα. και μου ειπαν να την στειλω και να μου στειλουν αλλη.....δεν θα ασχοληθω ομως :thumpdown:. ειναι προβληματικες, και δεν παιζουν πολλοι ατμοποιητες με χαμηλη αντισταση
Μπορει και ευχομαι να σου βγουν καλες βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 20, 2012, 13:03 »
Noμίζω ότι το θέμα πίσω από το θέμα είναι η ανάγκη άτμισης με εργοστασιακές μπαταρίες στα 4 βολτ.
Κάτι που με απασχόλησε και ψάχνοντας είδα ότι οι αυθεντικές joyetech βγαίνουν στα 3,3 βολτ (δε γνωρίζω αν σε ΟΕΜ παραγγελίες μπορούν να παραδώσουν σε παραπάνω βολτ)
Αντίθετα, άλλα εργοστάσια εκτός τζοιτεκ συνηθίζουν να βγάζουν όλες τις μπαταρίες τους σε 4 και 4,2 βολτ.
ΑΚόμη και στα 650mah
Οι δικές μου είναι 2 κομμάτια απλές των 650 από το κατάστημα αυτό http://www.atmo-smoke.gr.
Γράφουν πάνω ego-F φορτισμένες είναι στα 4 βολτ και παίζουν ότι ατμοποιητές έβαλα πάνω, μέχρι 1,5 ομ
Μετά τη μέση νιώθω την τάση τους να πέφτει κάπως. Σε καινούριο ή μη μπουκωμένο ατμοποιητή τις αφήνω ως το τελείωμα. Αν ο ατμο δεν είναι στα καλύτερά του, πάνε για φόρτιση λίγο κάτω από τη μέση

Αλλα δυο κομμάτια έχω από δω http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=categories&category_id=740. Είναι στα 650 με τη lcd οθόνη. Τούρμπο 4,2 φορτισμένες, 3,5 ξεφόρτιστες, χάνουν 0,3 με φορτίο επάνω. Λόγω οθόνης όμως (είχε κάνει μια σχετική ανακοίνωση η νομπάκο για τις δικές της) δεν παίζουν άτμο με πολύ χαμηλά ομ. 1,7-1,8 οκ,  1.5 ομ οχι. Αν και κάποιες φορές ξεγελιούνται και δουλευουν ατμοκάρτο με πολύ λίγα ομ αν είναι μισοφορτισμένες.

Τέλος, ενα 900ρι passthrough από carto.gr VV 3,3-4,2 volt, αστέρι. Οταν δουλεύω στον υπολογιστή ατμίζω από το usb και κρατάω σταθερή την τάση στα 4,2 βολτ. Αλλιώς, πέφτει σταδιακά. Θα την μετρήσω ξεφόρτιστη κάποια στιγμή. Η διάρκειά της είναι εντυπωσιακά μεγαλύτερη από της 650ρας όταν τη δουλεύω στα 3,7 βολτ (με καινούριο άτμο στο 1,5 ομ) μικρότερη αισθητά όταν τη δουλεύω στα 4,2 βολτ (όταν ο άτμο είναι 2 ομ ή παλιός 1,5)

Θα έλεγα ότι η διάρκεια της κάθε μπαταρίας εξαρτάται από τα βολτ της και τον ατμοκάρτο που χρησιμοποιούμε. Είναι λογικό μια μπαταρία στα 3,3 βολτ να κρατάει περισσότερο από μια στα 4,2 φορτισμένη. Εκανα διάφορες μετρήσεις με τις μπαταρίες που έχουν οθόνη και διαπίστωσα ότι το μάξιμουμ των 600 παφς δεν το πιάνει ποτε (είναι και 4,2 βολτη) Κυμαίνεται από 300-500 παφς ανάλογα με τα ομ, αλλά κυρίως την κατάσταση του άτμο. 510Τ στα 1,8 μπουκωμένος έβγαλε οφ τη μπαταρία στα 250 παφς.


Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 20, 2012, 13:05 »
petra μετρας παφς ?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 20, 2012, 13:20 »
Είναι λογικό μια μπαταρία στα 3,3 βολτ να κρατάει περισσότερο από μια στα 4,2 φορτισμένη.

Η αναφορά στα βόλτ αν ΔΕΝ υπαρχει καποιο κύκλωμα σταθεροποίησης η step down ειναι στο πόσα βολτ ειναι το νορμαλ της φορτισμενη. Δηλαδή και οι AW ειναι φυσικα μπαταριες των 3,7 ασχετα αν οταν τις μετράω φρέσκιες απ το φορτιστή μου δίνουν 4,16.
και θελω να πώ οτι αυτο το 4,2 ΔΕΝ διαρκει και πολυ. Δεν σου δίνει καμμια τραγική καβάτζα χρόνου έτμισης οταν κραταει για 10 λεπτά περίπου. (μετρημενα για το δικό μου ατμισμα) Σταθεροποιείται η μπαταρία στο 3,9 και πεφτει φυσικά σταδιακά.
Αν μια μπαταρία στην πουλανε για 3,3 θα ηταν λογικό να ειναι τρίβολτη μιας και τιγκα φορτισμενες εκεινες πανε στα 3,6.
Καπου περιπλεκεται το πραγμα.
Και επαναλαμβανω , ολα αυτα ΕΑΝ δεν υπαρχει κυκλωμα σταθεροποίησης, που συνηθως σε τετοιες μπαταρίες δεν υπαρχει. Οτι eGo τυπου μπατα΄ρια είχα, στα 4,16  την εβγαζα φορτισμενη τίγκα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 20, 2012, 13:31 »
Η αναφορά στα βόλτ αν ΔΕΝ υπαρχει καποιο κύκλωμα σταθεροποίησης η step down ειναι στο πόσα βολτ ειναι το νορμαλ της φορτισμενη. Δηλαδή και οι AW ειναι φυσικα μπαταριες των 3,7 ασχετα αν οταν τις μετράω φρέσκιες απ το φορτιστή μου δίνουν 4,16.
και θελω να πώ οτι αυτο το 4,2 ΔΕΝ διαρκει και πολυ. Δεν σου δίνει καμμια τραγική καβάτζα χρόνου έτμισης οταν κραταει για 10 λεπτά περίπου. (μετρημενα για το δικό μου ατμισμα) Σταθεροποιείται η μπαταρία στο 3,9 και πεφτει φυσικά σταδιακά.
Αν μια μπαταρία στην πουλανε για 3,3 θα ηταν λογικό να ειναι τρίβολτη μιας και τιγκα φορτισμενες εκεινες πανε στα 3,6.
Καπου περιπλεκεται το πραγμα.
Και επαναλαμβανω , ολα αυτα ΕΑΝ δεν υπαρχει κυκλωμα σταθεροποίησης, που συνηθως σε τετοιες μπαταρίες δεν υπαρχει. Οτι eGo τυπου μπατα΄ρια είχα, στα 4,16  την εβγαζα φορτισμενη τίγκα.

Aνάθεμα κι αν κατάλαβα τι λες.
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει κύκλωμα σταθεροποιησης. Ξεκινάν από το 4,2 και φτάνουν ως το 3,5 περίπου. Τα έχω μετρήσει με μηχανάκι συνατμιστή που κουμπώνει σαν ατμοποιητής πάνω στη μπαταρία. Μετά έβαλα πάνω στο μηχανάκι τον άτμο για να το μετρήσω με φορτίο. Είναι κάτι που κάνουν οι παλιοί εδώ στη Θεσσαλονίκη και δέχομαι ότι λειτουργεί σωστά.
Σε μπαταρία που άτμιζα μισή και παραπάνω ώρα μου έβγαλε 4 βολτ. Μετά από άλλη μια ώρα μου έβγαλε 3,8. Δεν ξέρω πώς συμπεριφέρονται οι AW, κατέγραψα εμπειρικά πώς συμπεριφέρθηκε μια ego. Μια συγκεκριμένη εγκο για να είμαι ακριβής. Η μέτρησή μου ισχύει για τη συγκεκριμένη, δεν είναι θέσφατο για όλες τις μπαταρίες.

Οπως εμπειρική καταγραφή είναι το γεγονός ότι ατμίζοντας με το vv στα 3,7 βολτ η μπαταρία κρατάει περισσότερο από όσο όταν ατμίζω στα 4,2 βολτ (δεν ξέρω πώς εξηγείται επιστημονικά και δε με ενδιαφέρει) Επίσης αργεί να πέσει η τάση της κάτω από τα 3,7 βολτ, ενώ όταν ατμίζω στα 4,2 βολτ πέφτει κάτω από αυτό το νούμερο γρηγορότερα (αυτονόητο αυτό νομίζω)
Επίσης, όταν τη ηέχω στο παςς συμπεριφέρεται καλά κρατώντας σταθερά τα 4,2.

Τώρα, εσύ ατμίζεις πόσο; 3-4 μήνες;; Ερχεσαι στα λόγια μου. Πλέον βρώμισε ο τόπος από 4οβλτες ego. Πριν 1-2 χρόνια σπανια έβρισκες εγκο φορτισμένη στα 4. Αν πέσει μια τζοι των3,3 στα χέρια σου, μέτρα την να δούμε.

@gioupi Δε μετράω εγώ τα παφφς, η οθόνη στις 2 μπαταρίες τα μετράει.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4.2v ECHO Manual Battery for 510/eGo
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 20, 2012, 13:35 »
A ok, ειπα κι εγω... :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix