vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

50 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Βούδας

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #795 στις: Μαΐου 25, 2015, 06:47 »
Τρία isticks δοκίμασα (δύο 30άρια κι ένα 50άρι) κι ένα "μηχανάκι" που μετράει τα ohms, ε άμα δοκιμάσω κι άλλο και μου βγάλει τις αντιστάσεις όσο πρέπει να είναι κανονικά, τότε θα πιστέψω πως έχει πρόβλημα το "σωστό" mod.!

Είναι προφανές ότι κάτι παίζει, τώρα με τη βάση του ναυτίλου είναι, με το pin του 510 (το πιθανότερο κατ'εμέ λόγω του ελατηρίου που έχει ) είναι.. ένας θεός μόνο.

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #796 στις: Μαΐου 25, 2015, 07:29 »
Ας κλείσει εδώ το "VS" με τον kayfun lite plus παιδιά, φυσικά και δεν περίμενα να έχει καλύτερη γεύση ο εργοστασιακός απ'τον επισκευάσιμο. Ξεκίνησα την αναφορά απλά και μόνο επειδή μερικες σελίδες πιο πίσω αναφέρθηκε το αντίθετο και είπα να βάλω τα πράγματα στη θέση τους βάσει της δικής μου εμπειρίας, τυχαίως μέχρι και το υγρό που χρησιμοποίησα ήταν το ίδιο με αυτό του παλιότερου ποστ.. ε δεν κρατήθηκα και άρχισα να γράφω. :D

Συμφωνούμε οι περισσότεροι όπως φαίνεται, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει το "συγκριτικό". Δεν είναι και της παρούσης.. :)
Μάκη σου παραθέτω κομμάτι από το μήνυμα μου που αν κατάλαβα καλά σε ενέπνευσε να κάνεις τη σύγκριση:

"Ο ναυτιλος δίνει πιο διακριτική γεύση από τον KLP που τα σπάει στη γεύση, αλλά το ντουμάνι του ναυτιλου είναι πιο βελουδινο και πιο γεμάτο, η θερμοκρασία του άριστη στα 9.2w."

Άρα σε καμία περίπτωση δε διαφωνούμε ότι ο kfl έχει ανώτερη γεύση. Ο ατμός του ναυτιλου όμως με τη σφιχτή του τζούρα και το βελούδινο, σχεδόν τσιγαρισιο ντουμανι που βγάζει είναι πολύ μπροστά. Άρα κατ εμε η συνολική απόδοση του υγρού είναι ανώτερη.

Τον kfl+ τον έχω δοκιμάσει σε διάφορα σεταπ και έχω καταλήξει σε 0.7ω με twisted 30ρι οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μιλάμε για κανένα τυχαίο στήσιμο, ούτε για καμία κριτική που έγινε στο πόδι. Επειδή δεν κρατήθηκα ούτε εγώ, φιλικά πάντα ;)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #797 στις: Μαΐου 25, 2015, 07:55 »
Εννοείται πάντα φιλικά συνονόματε (το "makis" είναι κρητικό φαινόμενο για τους Μανώληδες ), δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάνε καρδιές ειδικά μεταξύ ανθρώπων που δεν έχουν καν γνωριστεί από κοντά! Ο ίδιος μάλιστα έχω γράψει πάμπολλες φορές πάνω στον ενθουσιασμό μου πράγματα που διαβάζοντάς τα αργότερα σκεφτόμουν "μα τι λέω εκεί"..

Για να ξεκαθαρίσω, το μήνυμα το οποίο ήρθα αντίθετος όταν το διάβασα (τη στιγμή μάλιστα που δοκίμαζα τα ίδια ακριβώς πράγματα ) ήταν αυτό:

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημενος με το ναυτιλο! Ο συνδυασμός του με το istick 30 είναι απλά θεϊκός! Ατμιζω το Sweet Prudence της Halcyon Haze και νομίζω ότι δίνει την καλύτερη δυνατή απόδοση του υγρού.

Και τι δεν έχω κάνει για να φέρω τον KLP να μου δώσει το ίδιο αποτέλεσμα και δεν τα έχω καταφέρει! Ο ναυτιλος δίνει πιο διακριτική γεύση από τον KLP που τα σπάει στη γεύση, αλλά το ντουμάνι του ναυτιλου είναι πιο βελουδινο και πιο γεμάτο, η θερμοκρασία του άριστη στα 9.2w.

Τι να πω ο πρώτος εργοστασιακος που προσωπικά πιστεύω τρώει τον kayfun τουλάχιστον με τα δικά μου στησιματα και υγρά. Και τι δεν έχω κάνει στον kayfun, τον έχω στήσει με MC με απλό, με 28ρι, με 30ρι twisted, οριζόντιο, καμιναδα, από 0.7 μέχρι 2.1 ωμ, ότι και του κάνω ο ναυτιλος με το συγκεκριμένο υγρό είναι απλά κλασεως ανώτερος!!

Αυτό το "δίνει την καλύτερη δυνατή απόδοση του υγρού" και το "τρώει τον kayfun" με έκαναν να απαντήσω, πιστεύω κατανοείς τι αισθάνεται όταν τα διαβάζει κάποιος που πέρασε καιρό στον kayfun και μόλις έπιασε στα χέρια του τον ναυτίλο. Ναι, στην "απαλότητα" του ατμού του ναυτίλου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, στη γεύση "διαφώνησα" γιατί και αυτό κατάλαβα όταν διάβασα για την "απόδοση" του ναυτίλου.
Εδώ μιλάμε ότι πήρε όλα τα αρώματα του Halcyon Haze (όλα όσα μου "μετέφερε" ο kayfun δηλαδή ) και τα έκανε αχταρμά μέσα σε μια άγευστη σχεδόν "κρέμα".. έτσι αισθάνθηκα τις πρώτες μου στιγμές με τον mini ναυτίλο. Είδα μετά και τα γραφόμενά σου και να'μαστε τώρα εδώ.
Φυσικά και καταλαβαίνω το "στήσιμό" σου, εδώ εγώ όμως παίρνω αρκετά σκαλοπάτια ανώτερης γεύσης στον kfl+ με απλό 0.25 kanthal στα 1.6-1.8ohms, πόσο μάλλον εσύ που στήνεις σε twisted. Επουδενί δεν συγκρίνονται όλα αυτά με το ότι δίνει ο ναυτίλος, άντε ας του παραδεχτώ τον δροσερό και απαλό ατμό, για γεύση όμως δεν.. πάντα συγκριτικά με τον kfl+ τα παραπάνω, δεν αναφέρομαι σε σύγκρισή του με άλλους εργοστασιακούς.
Θα μπορούσα να γράψω ένα σωρό πράγματα ακόμα αλλά αν μπλέξω και τις παραμέτρους (δεν έχω δοκιμάσει τις κεφαλές με το οργανικό βαμβάκι της aspire ας πούμε ) θα φάμε ώρες και δεν έχει νόημα για μένα.

Σε καμία περίπτωση δεν αντ-απαντάω για νέα "διαφωνία" αυτή τη στιγμή, απλά εξηγώ τους λόγους που μ'έκαναν να πιάσω τότε το πληκτρολόγιο και να "στοχοποιήσω" κατά κάποιο τρόπο χωρίς να είναι κάτι που κάνω κατά κανόνα.

Ξαναμανά φιλικότατα όσα έγραψα λοιπόν.! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2015, 17:15 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος vtech

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #798 στις: Μαΐου 25, 2015, 11:07 »
Τα iStick παντως ολα οσα εχω δοκιμασει εκτος απο το μινι που δεν το εχω τσεκαρει πολυ (20-30-50) διαβαζουν τις αντιστασεις των ναυτιλων 0.1-0.3 ohm παραπανω...Ποτε παρακατω..Παντα προς τα πανω..Με ξεβιδωμα απο τα iStick και βιδωμα του ατμοποιητη ξανα πανω σε αυτα,μπορει να δειξει εστω 0.1 ohm μονο παραπανω..Δεν εχω δει ΠΟΤΕ ΚΑΜΙΑ BVC 1.8ohm να διαβαζεται απο ΚΑΝΕΝΑ iStick ακριβως 1.8ohm...Παντα διαβαζεται 1.9-2.0-2.1....

Επιβεβαιώνω οτι το istick 30w διαβάζει τις bvc κεφαλές +0.1ohm πάντα (η 1.6 είναι 1.7 και η 1.8 είναι 1.9). Αν δω μέτρηση πάνω από +0.1ohm, καθαρίζω τον πόλο το istick (συνήθως μαλακά με μπατονέτα) και ξαναφτιάχνει. Άρα είναι θέμα aspire και όχι istick πιστεύω.

τις μέτρησα λοιπόν η μια γραφει 3.3-4.2 και η άλλη 3.3-5v . Το άνοιγμα τον τρυπών είναι ακριβώς το ίδιο (1.6Ω)  :confused1:

Οι δικές μου 1.6Ω με μεγάλες τρύπες γράφουν 3.3-5.0v. Δεν ξέρω αν είναι παλιές ή καινούργιες, κάπου είχα βάλει τις παλιές 1.6 με τις μικρές τρύπες, θα ψάξω να τις βρω από περιέργεια να δω τι γράφουν!

Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #799 στις: Μαΐου 25, 2015, 11:22 »
Όταν αγόρασα τον nautilus το μεγαλο ( 5ml) μεσα στη συσκευασία φορούσε την 1,6 με τις μεγαλες τρύπες ( στη φωτό η χρησιμοποιημένη της συσκευασίας και η καινουρια που αγόρασα προχθές )
Προχθές πήγα να πάρω αντιστάσεις και μου έδωσε κατα λαθος τις 1,6. ( χρησιμοποιώ τις 1,8)
Τις συνέκρινα λοιπον και γράφουν ακριβώς το ίδιο : 3,3-5v. Η διάφορα ομως στις τρύπες ειναι εμφανέστατη


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #800 στις: Μαΐου 25, 2015, 11:35 »
Ξανακοιταξα την extra κεφαλη του afthentic Nautilus 5.0ml που με αρκετη καθυστερηση παρελαβα προχθες. Γραφει (χαραγμενο)στο πλαι , κατω από την ενδειξη του ποσα(1.8ΩΜ) ΩΜ είναι, ακριβως ετσι, (4.2 -5V)kai από οτι  φαινεται είναι οι παλιότερες.

Στις 1.6 ομ ισως να είναι χαμηλότερες οι απαιτησεις σε βολτ.



Aspire Nautilus (Mini) BVC Replacement Coil Heads (5pk)

Now all the Nautilus(mini) BVC coils are full organic cotton.

Aspire Nautilus Mini Bottom Vertical Coil (BVC) Replacement Coil Heads (5pk)
 5pc Aspire Nautilus Mini Bottom Vertical Coil Unit/Replacement Atomizer: 2 resistances, "1.6Ω" and "1.8Ω".
 
Note: There is  "1.6Ω" and "1.8Ω"laser on the coil unit/coil head.
 
 The BVC(Bottom Vertical Coil) is designed to last longer while giving users the purest and cleanest taste.
-
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2015, 12:57 από spykal1 »

Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #801 στις: Μαΐου 25, 2015, 12:18 »
Εγώ μιλούσα για την 1,6 που μπόρεσα να κάνω σύγκριση


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #802 στις: Μαΐου 25, 2015, 12:29 »
Kατι κεφαλες που πηρα bvc για  nautilus , ειδα ότι λει 1.8ομ (3.3 - 6v)
Ισως για τιs 1.6ωμ να είναι (3.3 - 5v)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #803 στις: Μαΐου 25, 2015, 12:40 »
το θεμα ειναι να δουλευουν καλα. το τη γραφει επανω μη το ψαχνετε καθολου ...


εμενα αυτο που με απασχολει ειναι η διαρκεια και τα fail των κεφαλων , οχι στα ποσα βολτ βατ παιζουν .. αυτα τα βρισκεις ,δε χρειαζετε να διαβασετε τη γραφουν επανω

Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #804 στις: Μαΐου 25, 2015, 13:10 »
Απόστολε εγώ στάθηκα περισσότερο στις διαβόητες μικρές και μεγαλες τρύπες. Δεν ξερω ( στη δική μου περίπτωση ) ποια ειναι η καινουρια και ποια η παλιά αλλα κατα τα λεγόμενα των πιο ειδικών εδώ μεσα, ο ναυτιλος μου ήρθε με την καινουρια κεφαλή ( φορεμένη 1,6 ) αλλα στο κατάστημα υπαρχουν οι παλιές


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #805 στις: Μαΐου 25, 2015, 15:29 »
Αποστολε εχω το ναυτιλακο 4 μηνες. Χρησιμοποιω μονο τις bvc 1.8 ohm κι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση τους. Ουτε υπο-υπερτροφοδοσιες, ουτε διαρροες, παρ ολο που αφηνα το τανκ γεματο ολη νυχτα. Ολες οι αντιστασεις μου στα 10 watt κρατανε 25-30 ml σε σκουροχρωμα υγρα πριν αρχισει να πεφτει η αποδοση τους και πανω απο 30 ml σε ανοιχτοχρωμα. Δεν ξερω αν ειναι ο καλυτερος ατμοποιητης ομως  μπορω σιγουρα να πω οτι ειναι πολυ αξιοπιστος και απροβληματιστος εργοστασιακος. 

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #806 στις: Μαΐου 26, 2015, 07:55 »
Απόστολε εγώ στάθηκα περισσότερο στις διαβόητες μικρές και μεγαλες τρύπες. Δεν ξερω ( στη δική μου περίπτωση ) ποια ειναι η καινουρια και ποια η παλιά αλλα κατα τα λεγόμενα των πιο ειδικών εδώ μεσα, ο ναυτιλος μου ήρθε με την καινουρια κεφαλή ( φορεμένη 1,6 ) αλλα στο κατάστημα υπαρχουν οι παλιές


Sent from my iPad using Tapatalk


Καλημερα Σοφια..Αν και δεν γνωριζω ποτε αγορασες τον ναυτιλο,προφανως σου ηρθε οντως με την νεα 1.6 κεφαλη :) Η δευτερη κεφαλη που ηταν μεσα στην συσκευασια του ναυτιλου,ηταν η 1,8?Πολλα καταστηματα δεν εχουν ακομα τις νεες κεφαλες ουτε τις 1.6 ουτε τις 1.8,παρα μονο τις παλιες...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #807 στις: Μαΐου 26, 2015, 08:40 »
Ο mini που αγόρασα πριν μια εβδομάδα είχε στο αρχικό πακέτο δύο κεφαλές των 1.8ohm και μαζί του αγόρασα συν μια ανταλλακτική 1.8 και τρεις των 1.6.

Παρατήρησα λοιπόν ότι:

-Οι κεφαλές των 1.8ohm έχουν μεγάλες τρύπες και ένδειξη "BVC 4.2-5.0V"
-Αυτές των 1.6ohm έχουν μικρές τρύπες και ένδειξη "BVC 3.3-5.0V"

Να υποθέσω ότι όλες είναι παλιού τύπου;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 08:49 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος spygr

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #808 στις: Μαΐου 26, 2015, 08:45 »
έχει δοκιμάσει κάποιος να επισκευάσει τις κεφαλές. έιδα μερικά βιντεάκια αλλά πλήρης αποτυχία!!!

Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #809 στις: Μαΐου 26, 2015, 09:23 »

Καλημερα Σοφια..Αν και δεν γνωριζω ποτε αγορασες τον ναυτιλο,προφανως σου ηρθε οντως με την νεα 1.6 κεφαλη :) Η δευτερη κεφαλη που ηταν μεσα στην συσκευασια του ναυτιλου,ηταν η 1,8?Πολλα καταστηματα δεν εχουν ακομα τις νεες κεφαλες ουτε τις 1.6 ουτε τις 1.8,παρα μονο τις παλιες...
καλημερα
Τον αγόρασα πριν απο 3 εβδομάδες. Η δεύτερη ανταλλακτική  κεφαλή που είχε στο πακέτο  ήταν όντως η 1,8 αλλα δυστυχώς δεν ειχα κοιτάξει αν ειναι η καινουρια. Την χρησιμοποίησα και την πέταξα.
Πάντως και στο κατάστημα που ψωνίζω εγώ, εχουν μόνο τις παλιές με τις μικρές τρύπες και στα 1,6 αλλα και στα 1,8.
Μόνο το πακέτο είχε την καινουρια.


Sent from my iPad using Tapatalk

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 09:32 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 190606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag