vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, vougiouklakis, kos784, camber, djfloor, Doubt, dvelev, Jorge

Twitter

Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 19:16 »
Γεια σου φιλε alfisti.
Γεια 2 μηνες περιπου πλενω σε χλιαρο-ζεστο νερο και συνεχιζουν να δουλευουν ολοι.
Περιπου μια φορα καθε 5-7 μερες ερχεται.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μετα 2 σταγονες Ecopure [αν δεν εχετε δουλευει και η γλυκολη γαρμακειου] και φυσιμα μεχρι να παρει μπροστα.
Η διαδικασια με τις σταγονες μπορει να χρειαστει  να επαναληφθει 2-3 φορες μεχρι να παρει μποστα..

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 19:42 »
Και εγώ τα πλένω συχνά τα ατομάιζερ (510)
Όσο όμως δουλεύουν ρολόι κάνω μόνον στεγνό καθάρισμα.
Φύσημα δηλαδή και ψήσιμο με το passthrough.
Πλύσιμο αρχίζω όταν βλέπω ότι έχει αρχίσει κάπως να πέφτει η απόδοση. όχι όταν πεθαίνει, τότε είναι αργά.
Και μετά το κάνω κάθε εβδομάδα πάνω κάτω


Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2009, 20:02 »
Γεια σου φιλε alfisti.
Γεια 2 μηνες περιπου πλενω σε χλιαρο-ζεστο νερο και συνεχιζουν να δουλευουν ολοι.
Περιπου μια φορα καθε 5-7 μερες ερχεται.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μετα 2 σταγονες Ecopure [αν δεν εχετε δουλευει και η γλυκολη γαρμακειου] και φυσιμα μεχρι να παρει μπροστα.
Η διαδικασια με τις σταγονες μπορει να χρειαστει  να επαναληφθει 2-3 φορες μεχρι να παρει μποστα..

συνήθως μιά φορά την βδομάδα τα πλένω καί εγώ, αλλά αυτό με τις σταγόνες... ακαταλαβίστικο.
πάντα βάζω ένα "πλούσια" γεμάτο φίλτρο καί μία φορά έτυχε καί δούλεψε έτσι, με την μία. τις περισσότερες φορές, χρειάζονται 2-3 σταγόνες αλλά έχει τύχει -σήμερα- να χρειαστώ 6 (τρείς φορές από δύο -βέβαια, "ανησύχησα" καί μόλις πήρε μπρός το στράγγιξα λίγο σε ένα χαρτί).

αυτό με το φύσημα, το διάβασα όταν το έγραψες καί σαφώς είναι καλύτερο από το ρούφηγμα διαρκείας πού έκανα μέχρι τώρα   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2009, 03:32 »
Πολυ σωστα ,στις διακοπες που εφετος δυστηχως ητανε τον ιουνιο αφινα το ατομαιζερ αναποδα ολο το βραδυ σε χαρτι κουζινας [με την γεφυρα προς τα κατω].
Τι πρωι υπηρχε μια μεγαλη ''λαδια''στο χαρτι.Ωραια!!! ελεγα καθαρισε,και εβαζα καινουριο φιλτρο.
Ως νεος και αδαης ομως ρουφαγα συνεχεια και δυνατα με αποτελεσμα να το μπoυκονω ...χειροτερα .
Απο τοτε με το νερο ολα καλα.
Οταν ειχα μπει ακομα δεν ηταν τελικο πως καθαριζουμε το ατομαιζερ.Σημερα πλεον εχουμε καταληξει.'
Σεβομαι πιο επισημα ''χειλια'' αλλα η πραξη μου εχει δειξει οτι το νερο,το ψησιμο και το οινοπνευμα δουλευουν,τουλαχιστον για evo και m401

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2009, 21:57 »
Δειτε τι βρηκα... Μ402  χωρις κυκλο αυτοκαθαρισμου!!!!!  :thumpup:

http://www.absolutelyecigs.com/smoore-starter-m402-black-with-blue-p-94.html

Λεει: "No Cleaning Cycle to avoid bad taste!"

Αν και το εχω γυρισει απολειστικα σε "manual" καταστασεις, ψηνομαι....   :respect:


Θανος

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 01:41 »
Και το M401 επίσημα δεν έχει κύκλο αυτοκαθαρισμού από ό,τι ξέρω. Το ότι το συνέλαβα εγώ το EVO 3-4 φορές να καίει μόνο του, μπορεί να ήταν και δυσλειτουργία, όχι προγραμματισμένο αλλά το μυαλό μου πήγε εκεί.

Άμα δεν έχει το 402, δε θα έχει και το 401. Το μόνο που τα κάνει να διαφέρουν είναι το μήκος τους. Τα ατομιζερ είναι ίδια. Αλλά και να έχει, άμα δεν ανάβει το λαμπάκι, καθένας θα μπορούσε να υποστηρίξει ότι δεν έχει κύκλο αυτοκαθαρισμού.

Πιστεύω δηλ. ότι είναι ακριβώς το ίδιο τσιγάρο, απλά αναφέρουν την έλλειψη του χαρακτηριστικού ως προτέρημα γι' αυτούς που δεν το γουστάρουν.

Εσύ έχεις πειστεί, Θάνο ότι έχουν κύκλο αυτοκαθαρισμού τα 401;

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 10:05 »
Κοιτα... τα M402 που εχω (απο Mirage), μου ζεστενονται υπερβολικα οταν ειναι φρεσκια η μπαταρια (πληρως φορτισμενη) διχως να αναβει το λαμπακι...

Το κανει μαλιστα τοσο συχνα, που εχω πια συνηθησει να ξεβιδωνω μια στροφη το ατομιζερ μετα απο καθε τραβηγμα, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Αυτο που εδωσα στο λινκ μαλλον προκειτε για βελτιωμενο μοντελο, που δεν εχει αυτο το "προβληματακι"¨...!!!  Κατα τα αλλα ειναι ο ιδιος κατασκευαστης των Mirage!!!


Θανος


Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 12:14 »
Το ότι το συνέλαβα εγώ το EVO 3-4 φορές να καίει μόνο του, μπορεί να ήταν και δυσλειτουργία, όχι προγραμματισμένο αλλά το μυαλό μου πήγε εκεί.
Λευτερη πρεπει ναναι προγραμματισμενο,γιατι και μενα μολις κανω την πρωτη τζουρα απο νεοφορτιστη μπαταρια καιει μονο του.Και στις 4 μπαταριες που εχω για ΕVO Ισχυει αυτο
Φυσικα δεν το ειχα προσεξει ή δεν του εδωσα σημασια μεχρι που μου το ειπες εσυ παλαιοτερα  ;D
Παρολα αυτα δεν νομιζω να βοηθαει και πολυ αφου διαρκει το πολυ 5 δευτερα

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 12:55 »
Παιδιά, έχετε δίκιο.
Εγώ μπορεί να το παρατήρησα ότι συμβαίνει αλλά εσείς εντοπίσατε και το πότε ακριβώς.  :thumpup:

Μόλις έβαλα μια φρεσκοφορτισμένη μπαταρία από 401 και όντως μετά την δεύτερη τζούρα έκαιγε μόνο του για 4-5 δευτερόλεπτα (χωρίς λαμπάκι).

Εφόσον τσακώσαμε τον ένοχο, ποιος ξέρει να μου πει ποιο απ΄τα δύο δίνει την εντολή, η μπαταρία ή το ατομιζέρ; Έτσι δεν είναι ανάγκη να αγοράσουμε και όλο το κιτ αν έχουμε parts σε στοκ.

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 16:22 »
Φυσικα η μπαταρια!!!  Αυτη περιεχει τον μικροελεγκτη που εκτελει τις διαφορες λειτουργιες...!

 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι είναι ο "κύκλος αυτοκαθαρισμού;"
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2009, 16:24 »
Σωστά.  :thumpup:
Έπρεπε να το καταλάβω γιατί το Pass-through δεν το κάνει. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix