vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, tasos1976, infernity, bloodlessz

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4650 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 15:59 »
Α καλα 1000% δεν υπαρχει Βουλα ετσι ειναι, αλλα συνηθως ενας "καλος" κλωνος δεν εχει τον μηνα παραγωγης παρα μονο εναν αριθμο serial & το ετος  O0

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4651 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 18:59 »
Καλησπέρα
Εχω μια ερώτηση
Είχα εδώ και καιρό μια βάση κλ+ κλώνο από fasttech και όλα μια χαρά ,,, επειδή ήμουν ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα που είχα πριν από λίγες μέρες απόκτησα έναν γνήσιο kayfun lite plus five pawns
όλα καλά αλλα ο αέρας ήταν πολύ σφιχτός στον γνήσιο
σήμερα που τον έλυσα παρατήρησα με μια καρφίτσα ότι από την εισαγωγή του αέρα δεν πέρναγε άνετα μέχρι το κέντρο και έβρισκε σε κάτι που ήταν ελαστικό ,, με προσπαθεια έβγαλα κατι μαύρο σαν ορινγκάκι  ,,,σε κομματάκια φυσικά ,,,, τώρα ο αέρας περνάει άνετα
το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό ?????????

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4652 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 21:44 »
A, τελικά  ο μήνας κατασκευής δεν είναι κριτήριο γνησιότητας, όπως φαίνεται εδώ, αφού προσετέθη προσφάτως.

http://svoemesto.de/kayfun-lite-plus-the-2nd-batch/

Τέλος πάντων , δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσεις ένα πιστό αντίγραφο. Συνεπώς ...όλα καλά είναι. Ας μάθουμε να τα στήνουμε σωστά και ας θεωρήσουμε το επιπλέον κόστος του γνήσιου, ως "πνευματικά δικαιώματα" του σχεδιαστή. Τα πληρώσαμε μια φορά, δε χρειάζεται να τα πληρώσουμε τρείς :angel:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4653 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 21:48 »
Καλησπέρα
Εχω μια ερώτηση
Είχα εδώ και καιρό μια βάση κλ+ κλώνο από fasttech και όλα μια χαρά ,,, επειδή ήμουν ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα που είχα πριν από λίγες μέρες απόκτησα έναν γνήσιο kayfun lite plus five pawns
όλα καλά αλλα ο αέρας ήταν πολύ σφιχτός στον γνήσιο
σήμερα που τον έλυσα παρατήρησα με μια καρφίτσα ότι από την εισαγωγή του αέρα δεν πέρναγε άνετα μέχρι το κέντρο και έβρισκε σε κάτι που ήταν ελαστικό ,, με προσπαθεια έβγαλα κατι μαύρο σαν ορινγκάκι  ,,,σε κομματάκια φυσικά ,,,, τώρα ο αέρας περνάει άνετα
το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό ??? ??? ??? /

Ναι είναι ένα πλαστικό μπιλάκι που είναι μέσα σε μία υποδοχή στην τρύπα του αέρα και εκεί τερματίζει το μικρό βιδάκι ρυθμισης αέρα.
Το έχει σαν στοπ.
Στην δική σου περίπτωση μάλλον έφυγε από τη θέση του και έφραξε την δίοδο του αέρα.
Αφού το έβγαλες μην σε απασχολεί δεν έπαιζε και κανένα λειτουργικό ρόλο. ;)

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4654 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 22:01 »
σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4655 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 22:10 »
A, τελικά  ο μήνας κατασκευής δεν είναι κριτήριο γνησιότητας, όπως φαίνεται εδώ, αφού προσετέθη προσφάτως.

http://svoemesto.de/kayfun-lite-plus-the-2nd-batch/

Τέλος πάντων , δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσεις ένα πιστό αντίγραφο. Συνεπώς ...όλα καλά είναι. Ας μάθουμε να τα στήνουμε σωστά και ας θεωρήσουμε το επιπλέον κόστος του γνήσιου, ως "πνευματικά δικαιώματα" του σχεδιαστή. Τα πληρώσαμε μια φορά, δε χρειάζεται να τα πληρώσουμε τρείς :angel:


προσωπικη μου αποψη.
ασχολουμαι με τον kayfun L+ (και μονο με αυτον- αντε και εχω και ενα magma για πλακα) 3-4 μηνες. εχω τον γνησιο και εχω μαζεψει κατα καιρους ενα σωρο κλωνους, βασεις και διαφορα. λοιπον ο γνησιος κανει ΜΠΑΜ απο μακρια. αλλα μεταλλα, αλλο φινιρισμα, αλλη η λεπτομερεια αλλα τα γραμματα. κακα τα ψεματα.
η τελευταια κλωνοβαση που πηρα ειναι αυτη. τη παραλαβα χθες. παιζει παρα πολυ καλα, εχει 2 εισαγωγες αερα. ειναι κλωνος. φαινεται (τη ποσταρα και σε αλλο νημα χθες)











Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4656 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 23:55 »
Ξέρεις τι μου έκανε εντύπωση στο link που παραθέτω πιο πάνω;
Το γεγονός ότι η ίδια η svoemesto προκειμένου να αγοράσουμε το νέο της προϊόν, που δεν διαφέρει ουσιαστικά από το προηγούμενο, μιλάει για πολύ βελτιωμένη ποιότητα στην κατασκευή.
http://www.svoemesto.de/wp-content/uploads/2014/08/kayfun-lite-plus-engraving2.jpg

Rounding out the redesigned
 Kayfun Lite Plus are the engravings found on the bottom. Pictured above
 on the right, you’ll notice that the engravings are now of
 better quality and have been curved to flow with the base of the atty.
 There has also been a date of production added to the engravings that
 already existed.

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4657 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 00:52 »
Αυτό που διαβάσατε στο site του Svoemesto είναι από τον Φεβρουάριο 2014 που κυκλοφόρησε Lite [plus] 2nd batch

screen shot, original βαση

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4658 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 01:17 »
Μην κανετε λαθος, στο site του o Svoe το εξηγει κανονικα ακριβως κατω απο την φωτο, οτι η γνησια βαση (δεξια) εχει την γραφη αλλα & την ημερομηνια & μηνα κατασκευης + οτι αποτελειται απο πολυ καλυτερο υλικο, αρα ο μηνας κατασκευης ειναι κριτηριο για τον γνησιο  O0


Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4659 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 01:26 »
Tzenamo, η αριστερή, τι είναι; ΚΛΩΝΟΣ;

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4660 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 01:28 »
Δεν διευκρινιζει Χρηστο τι ειναι, αλλα λογικα ειναι γνησιο κομματι παλαιας κοπης ομως... προ 2014, διοτι οι γνησιοι KLP απο το 2014 ειχαν & μηνα παραγωγης  O0

* Ο δικος μου παντως ειναι batch Μαιου 2015


 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2016, 01:49 από Tzenamo »

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4661 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 02:00 »
ΑΚΡΙΒΩΣ! Τώρα μιλάς ωραία!  :))
Γιατί ο τρόπος που έγραψες "οτι η γνησια βαση (δεξια) εχει την γραφη αλλα & την ημερομηνια & μηνα κατασκευης + οτι αποτελειται απο πολυ καλυτερο υλικο, αρα ο μηνας κατασκευης ειναι κριτηριο για τον γνησιο" είναι λίγο παραπλανητικός και υποννοεί ότι ο αριστερός είναι κλώνος!  :laugh1: Πράγμα που δεν ισχύει... ;)

Αν και τα έχω ξαναγράψει σε κάποιες σελίδες πολύύύύύ πίσω, ας το ξαναπω κι εδώ μία για να μην τρομάξει ο κόσμος αν βρεί κάναν γνήσιο Lite Plus από την 1η φουρνιά (batch) και τον περάσει για κλώνο και υπάρχουν τίποτα αβάσιμες κατηγορίες κ.ο.κ..
Γιατί είναι κρίμα...

Ο Lite Plus της πρώτης φουρνιάς (V1 batch, τον οποίον τον είχα και τον είχα πάρει από συμφορουμίτη μας) λοιπόν, βγήκε τον Σεπτέμβρη του '13, όπου και αντικατέστησε τον Lite (ο οποίος ΔΕΝ είχε air flow και η βίδα αναπλήρωσης υγρού ήταν σαν λαμαρινόβιδα και όχι με στρογγυλό κεφάλι και o-ring).
Τον Γενάρη (ή Φλεβάρη, δε θυμάμαι ακριβώς) του '14, έβγαλαν στην αγορά την δεύτερη φουρνιά (V2) Lite Plus όπου είναι αυτός που βρίσκουμε μέχρι και σήμερα...
Ποιες ήταν οι αλλαγές από την πρώτη φουρνιά;
Ακριβώς αυτές:
* νέο drip tip

* διαφορετικό top cap με φωλιά για το o-ring, καθώς επίσης και πιο χαμηλωμένη η φωλιά όπου κουμπώνει το drip tip

* γραμματοσειρά τυπωμένη με στρογγυλεμένη περιμετρική διάταξη και εκτύπωση μηνός και έτους παραγωγής

Περαιτέρω λεπτομέρειες υπάρχουν εδώ για όποιον ενδιαφέρεται...
http://www.vaperev.com/blog/the-second-batch-of-the-kayfun-lite-plus/

Εύχομαι να βοήθησα (ξανά)...  :)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4662 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 02:09 »
2ο στήσιμο:
Σήμερα είχαμε πλήρες μπάνιο, λύθηκαν* τα πάντα-όλα, χλιαρό νεράκι με ελάχιστο σαπούνι και ξύδι, τρίψιμο τα πάντα με μαλακό σφουγγάρι, μικρότερο σφουγγάρι και με δείγμα από σφουγγάρι, και τέλος με tepe βουρτσάκι. Καλό ξέβγαλμα, και πάλι ξέβγαλμα και μούλιασμα σε WFI και μπάνιο σε λίγη Stolichnaya** για 10 λεπτάκια, λίγο παλι WFI και τέλος στέγνωμα. Έστριψα 1.6Ω σε 2mm,  απόσταση από την εισαγωγή αέρα +2.5mm, βαμβάκι και DYI μηλαράκι πάλι. Έσφιξα λίγο ακόμα την εισαγωγή αέρα, και ΤΕΛΕΙΟ υπέροχο!!  Το μόνο που μένει είναι να μάθω να στρίβω αντιστάσεις (με κενά και όχι "πατημένες") και να βαμβακώνω  :tongue_smilie: σωστά.

Επίσης σταμάτησε να σφυράει! Οι τρύπες του θετικού πόλου είναι ΚΑΘΕΤΕΣ στην τρύπα εισαγωγής.

* το προηγούμενο στήσιμο ήταν πολύ καλό, κάτασπρο το βαμβάκι με ένα πολύ ελαφρύ κιτρίνισμα από κάψιμο. Το υγρό μου είναι σχεδόν διάφανο. 

** δεν την πέταξα, την ήπια  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2016, 02:15 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4663 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 02:16 »
με ρακί παίζει καλύτερα. 5-6 καραφάκια. οχι παραπάνω  8)  αντε 7-8 το πολυ. και καμμια αγκιναρα με αλατι και λεμονι  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2016, 02:22 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4664 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 02:25 »
Αχ να ήμουν πάλι 32, λαμπάδα όλα, λέμε, με τσαμπουκά. 
Κι εμένα χαραγμένος με 2015/05, βέβαια με τέτοια ατμιστική επιδρομή δεν μπορώ να φανταστώ πως θα υπάρχει παλιό στοκ με τους παλιότερους kfl+, τουλάχιστον σε ελληνικό κατάστημα. Όπως επίσης κάτι βασικό που έχει αναφερθεί και πρόσφατα, πως δεν υπάρχει λόγος ν' ανησυχώ απ' τη στιγμή που επιλέγω επώνυμο κατάστημα η.τ.
(παρεμπιπτόντως, η πιο πρόσφατη απάντηση που είχα από κατάστημα είναι πως θα έρθουν ξανά οι kfl+ στο προσκήνιο, απλώς τώρα δόθηκε προτεραιότητα στη διαφήμιση προώθησης τού v3 mini, δεν ξέρω αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο). 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 61 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro