vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

97 επισκέπτες, 2 χρήστες
bloodlessz, Tem

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3375 στις: Αυγούστου 30, 2015, 01:23 »
Αν του δώσεις και 2 σπείρες ακόμα, σε ηλεκτρονικό, θα σου δώσει ακόμα παραπάνω.... ;)

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3376 στις: Αυγούστου 30, 2015, 10:55 »
Σήμερα μου ήρθε το quartz Νανο τανκ από ST καθώς και καπάκι G4 με ενσωματωμένο drip tip. φυσικά τα έχουν πει άλλοι περιττό να αναφέρω ότι η γεύση και η ομορφιά εκτοξεύονται στα ύψη. Εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι όταν καταναλωθεί το μισό τανκ περίπου μετά αρχίζει και μου δίνει κάπως αλλοιωμένη γεύση, επίσης παρατηρώ ότι όταν κάνω τζούρα το επίπεδο του υγρού ανεβαίνει στο τανκ κατά την διάρκεια της τζούρας, σαν να παίζει κάτι στραβό με την υποπίεση. Έχει ιδέα κανένας τι παίζει???
Να συμπληρώσω ότι όταν κάνω χαλαρή τζούρα τότε μειώνετε σε μεγάλο βαθμό η αλλοίωση.


ετσι δουλευει αυτος με αυτο το τανκ.αν δεις οτι δεν φαινεται υγρο στο γυαλακι τοτε αναπλήρωσε αμεσως.ειναι υπερβολικα στενάχωρα σε εκεινο το σημείο και στην ουσια εχουν μείνει μερικές σταγόνες.
οσο για την γευση ειναι απλα κορυφη.αν μπορεσεις δοκίμασε και το νανο τανκ. :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3377 στις: Αυγούστου 30, 2015, 11:28 »
Ευχαριστώ, ήδη με λίγο διαφορετικό στήσιμο όλα πάνε όπως πρέπει. Γεύση τέλεια, ομορφιά και άνεση βρίσκονται στην κορυφή. Δεν θα αποφύγω τα εξτρα από ST.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3378 στις: Αυγούστου 30, 2015, 22:32 »
Παιδια πως μπορω να καταλαβω οτι εχω βαλει λιγο βαμβακι στον Kayfun μετα το στησιμο?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3379 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:04 »
με το μάτι θα κόψεις εάν είναι λίγο φαίνεται. και ίσος να σου κάνει δυνατά σκασίματα όταν πας να τραβήξεις τζούρα .

Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3380 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:28 »
Παιδες καλησπερα.

Μια απορια εχω οταν ατμιζω βλεπω μερικες φορες μεσα στο τανκ εχω το clear view απο steamtuners να υπαρχει ατμος ο οποιος αν εχω δει καλα βγαινει απο τα καναλια μεσα στο τανκ ειναι φυσιολογικο αυτο η να αρχισω να ανυσηχω;

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3381 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:31 »
Παίδες καλησπέρα.

Κάτοχος και γώ του kayfun lite plus + steamtuners nano champer + PMA Tank clear view. Τον πήρα μετά από έρευνα πού έκανα ήμουν ανάμεσα σε kayfun και phenomenon, και επέλεξα τον kayfun. Ατμίζω εδώ και 3 χρόνια με διάφορους εξοπλισμούς-συνδιασμούς και τόν τελευταίο καιρό περίπου 1 χρόνο άτμιζα - ατμίζω με σοφια του λέο. Επιδή λοιπόν η σοφία παρόλο πού είναι εξαιρετικός ατμο σε απόδοση κτλπ μού είχε σμπαραλιάσει το νευρικό μού σύστημα με το στήσε ξεστήσε οπότε είπα και γω να πάω σε έναν ποίο εύκολο ατμο από θέμα στησίματος.

Παίδες έχω πάθει πλάκα δουλεύει σαν ελβετικό ρολόι  έιναι απίστευτος ότι και να τού βάλεις μέσα δουλεύει χαίρομε πραγματικά να τον στήνω, ατμός πολύς και πυκνός, πολή καλή γεύση και γενικώς άρτιος σε όλα του. Μάλλον δεν είναι  τυχαίο πού όλοι μα όλοι έχουν αντιγράψει το σύστημα του με διάφορες παραλλαγές βέβαια, οπότε το πρωτότυπο δε μου κάνει εντύπωση πού δουλεύει τόσο άρτια.

Το στήσιμο ειναι 2mm τρυπανάκι noypi wire 5 6 wraps 1.15ohms nachamitsi pads

Παίδες ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την χαρά μού, να έχετε όλοι ένα καλό απόγευμα

Φιλικά Κώσταντινος
Συμφωνώ απόλυτα με τις εντυπώσεις σου για  τον Kayfun, εγώ προσωπικά από τότε που τον ανακάλυψα έπαψα να ψάχνω για άλλο άτμο. Μια  ερώτηση τώρα... το Noupi σύρμα πιστεύεις ότι υπερτερεί σε σχέση με το Kanthal?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3382 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:38 »

Παιδες καλησπερα.Μια απορια εχω οταν ατμιζω βλεπω μερικες φορες μεσα στο τανκ εχω το clear view απο steamtuners να υπαρχει ατμος ο οποιος αν εχω δει καλα βγαινει απο τα καναλια μεσα στο τανκ ειναι φυσιολογικο αυτο η να αρχισω να ανυσηχω;


Πιθανολογώ ότι κάτι παίζει με το oring που ακουμπάει στην καμπάνα σου στο πάνω μέρος της, ο ατμός που εγκλωβίζεται μέσα σ'αυτήν κάθε φορά που τραβάς τζούρα λογικά κάπου από εκεί διαφεύγει και εισέρχεται μέσα στο τανκ. Λέγοντας τα "κανάλια" εννοείς αυτά της εισαγωγής του υγρού; Αφού βρίσκονται μέσα στο υγρό που υπάρχει στο τανκ σου, πως διαφεύγει από εκεί ο ατμός;

Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3383 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:43 »
Ναι τα καναλια εισαγωγης ενοω το ειδα οτι πεταγετε ατμος απο κει τωρα για το ορινκ ειναι καινουργιο 2 μερες ατμο ειναι

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3384 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:46 »
Τα κανάλια αυτά βρίσκονται βυθισμένα μέσα στο υγρό, πως είναι δυνατόν να βγαίνει από εκεί ο ατμός;
Εννοείς όταν τον γέρνεις στο πλάι βγάζοντας δηλαδή το ένα κανάλι (δεν γίνεται να βγουν και τα δυο ταυτόχρονα αν υπάρχει υγρό στο τανκ ) απ'τη στάθμη του υγρού;


Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον..

Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3385 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:50 »
Ναι το ειδα οταν ειναι πλαγια οντος και το 1 καναλι ειναι εκτος υγρου τσεκαρω το ορινκ τωρα

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3386 στις: Αυγούστου 31, 2015, 00:00 »
Λογικό να συμβαίνει λοιπόν όταν λίγα δευτερόλεπτα πριν "άναψες" την αντίσταση..  ;)


Το σύρμα πολλές φορές -και ανάλογα το φάρδος του, "λεπτότερο σύρμα ίσον ταχύτερη "ψύξη" απ'το υγρό"- παραμένει για λίγο ακόμα ζεστό αφού αφήσουμε το fire button, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ατμοποιείται ακόμα μια μικρή ποσότητα υγρού ακόμα κι όταν εμείς έχουμε αφήσει τον ατμοποιητή απ'το στόμα. Συνεπώς, δημιουργείται μικροποσότητα ατμού που παραμένει εγκλωβισμένη μέσα στην καμπάνα και λογικό είναι να ψάξει τη "διαφυγή" πριν υγροποιηθεί ξανά.


Δοκίμασε ένα μικρό τεστάκι. Τράβα τη τζούρα σου όπως το κάνεις υπό κανονικές συνθήκες και μετά από 1-2 δευτερόλεπτα φύσα ελαφρά από μικρή απόσταση στην τρύπα εισαγωγής του αέρα, υπολόγισε γύρω στα 20 εκατοστά αυτής της απόστασης.. θα διαπιστώσεις ότι θα βγει λίγος ατμός απ'το drip tip.


Λύση αποφυγής αυτού του "φαινομένου"; Απλώς άφηνε το fire button κάνα δευτερόλεπτο νωρίτερα απ'τη στιγμή που τελειώνεις τη τζούρα σου, έτσι τραβάς κι αυτό το τελευταίο "κομμάτι" ατμού που δημιουργείται μετά το ρεύμα που δίνεις στην αντίστασή σου και παραμένει μέσα στην καμπάνα..  8)




Εdit: εμένα στον kayfun μου έγινε συνήθεια να φυσάω στην τρύπα του αέρα μετά από κάθε τζούρα πάντως.. :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 00:06 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος RME

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλέυω εδω και 3 χρονια χωρις κτ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3387 στις: Αυγούστου 31, 2015, 00:11 »
Εισαι θεος ακριβως οπως το πες οντος βγηκε ατμος απο το driptip ισως να πεζει ρολο οτι χρησιμοποιω το noypi wire που ειναι αρκετα πλατυ ακομα και απο το ribbon kanthal παντως δοκιμαστετο παιδια εχει διαφορα και σε ατμο και σε γευση. Μακη μου σε ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση-εξηγηση

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3388 στις: Αυγούστου 31, 2015, 00:28 »
Χαρά μου φίλε μου, και φυσικά θα παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο το σύρμα που χρησιμοποιείς χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πρέπει να το σταματήσεις κιόλας, πόσο μάλλον αφού σε "φτιάχνει" και τόσο το στήσιμο με αυτό.
Απλά να θυμάσαι να "αφαιρείς" όσο συχνότερα γίνεται αυτόν τον ατμό μέσα απ'την καμπάνα γιατί αν συσσωρευτεί μεγάλη ποσότητα υγρού (γιατί σε υγρό μετατρέπεται πάλι ), πιθανότατα κάποια στιγμή να τον δεις σε μορφή διαρροής από την τρύπα εισαγωγής του αέρα. Όχι κάτι κακό που δεν διορθώνεται, απλά αν είναι κάτι που μπορείς να το αποφύγεις γιατί να μην το κάνεις κιόλας;  ;)


Κι αυτή είναι κι η πλάκα του πράγματος κατ'εμέ, απλές λύσεις που αν τις δεις θετικά ίσως σου φτιάχνουν και τη μέρα στο τέλος.. αυτό το συνήθειο του να φυσάω την τρύπα του αέρα στον kfl+ είναι όλα τα λεφτά! :))

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3389 στις: Αυγούστου 31, 2015, 20:21 »
επειδή έχω μπριζωθεί και θέλω να κάνω ενα κοστολόγιο...


το deck access http://www.steamtuners.gr/products/atomisers/kayfun-lite/accessories/131-deck-access-kit αξίζει να το πάρω? εχω αποφασίσει οτι θέλω το clear tank με μια λογική χωρητικότητα αλλα δεν ξέρω αν αξίζει να διαθέσω τα χρήματα για το παραπάνω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix