vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 4 χρήστες
infernity, bloodlessz, manoslykos, ZoeM

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 20:55 »
Περιγραφεις λιγο πιο αναλυτικα την γευση? Σιγουρα δεν ειναι καμμενο - μεταλλιλα?

Αν οχι, εχεις ξανακανει να υποθεσω αλλού αντιστασεις με το ιδιο βαμβακι, την γνωριζεις την γευση του?

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 20:55 »

Τι στραβό υπάρχει εδω μπορείτε να μου πείτε;
στάλθηκε μέσω tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 20:57 »
κι εγώ έτσι το βάζω, αλλά δεν έχω όλη τη γεύγη αμέσως, αλλά όπως γράφω και παραπάνω δεν το βράζω, σε λίγη ώρα όμως δουλεύει στο φουλ. Μήπως να της δώσεις λίγη ώρα ?

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 21:01 »
Περιγραφεις λιγο πιο αναλυτικα την γευση? Σιγουρα δεν ειναι καμμενο - μεταλλιλα?

Αν οχι, εχεις ξανακανει να υποθεσω αλλού αντιστασεις με το ιδιο βαμβακι, την γνωριζεις την γευση του?
καμμένο δεν είναι με τίποτα. Μεταλλιλα παλι δεν το λες. Είναι μια πολύ περίεργη που δεν την έχω ξανά συναντήσει. Δεν μου δίνει καμια γεύση απο το υγρό μου κ αυτό με κανει να πιστεύω οτι φταίει κάτι άλλο. Να φταίει το σύρμα το κανθαλ μήπως;;;; δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά απο απογοητευτηκα. Σίγουρα δεν φταίει ο ατμό αλλά κάτι άλλο

στάλθηκε μέσω tapatalk


Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 21:03 »
Πρωτη φορά χρησιμοποιεις Kanthal?

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 21:03 »
Εχεις αλλον ατμο στον οποιο εχεις χρησιμοποιησει το ιδιο βαμβακι, το ιδιο συρμα και ειναι οκ?
Να προσπαθησουμε να αποκλειουμε μια μια τις αιτιες.

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 21:11 »
Με το ίδιο βαμβάκι είχα πετύχει άψογη γεύση στο προτανκ αλλά με άλλο σύρμα. Αυτό το 0.28 το δουλεύω πρωτη φορά. Απο αρπαγμα πάντως είναι δυναμίτης. Έχει 4 ώρες παιδευομαι να πετύχω γεύση. Ενω το άτιμο βγάζει πολύ ντουμάνι όταν το έχω λυμένο κ δουλεύω την αντίσταση.

στάλθηκε μέσω tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 21:42 »
Έχεις περάσει λίγο ανορθόδοξα το σύρμα στις βίδες...δοκίμασε με τις άκρες κάτω μπας και λόγω μεγάλου μήκους ζεσταίνονται και χαλάνε τη γεύση...

Επίσης, δοκίμασε λίγο πιο κοντό βαμβάκι...οι άκρες να μην ακουμπάνε στη βάση αλλά να αφήνουν 2-3mm κενό.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #98 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 21:44 »
Βαλε πιο μακρυ βαμβακι. Περνα μια βολτα τις ακρες πανω απο τις βιδες (αφου περασουν μεσα απο το σημειο που ρουφανε/ποτιζονται) και φερτες να ακουμπανε πανω στο πηνιο. Κατι σαν 8 δηλαδη. Με προσοχη ομως να μη φραξουν τα καναλια πουανεβαζουν τ υγρο και τηνη τρυπα που εισερχεται ο αερας.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #99 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 22:15 »
Έχεις περάσει λίγο ανορθόδοξα το σύρμα στις βίδες...δοκίμασε με τις άκρες κάτω μπας και λόγω μεγάλου μήκους ζεσταίνονται και χαλάνε τη γεύση...

Επίσης, δοκίμασε λίγο πιο κοντό βαμβάκι...οι άκρες να μην ακουμπάνε στη βάση αλλά να αφήνουν 2-3mm κενό.
Δεν είμαι ακόμη κάτοχος αλλά έχω δει αρκετά βίντεο στησίματος. Εχεις δίκιο σε αυτό. Όλοι έχουν το σύρμα που πάει στις βίδες από την κάτω μεριά του "πηνίου".

Επίσης κάτι ακόμη που έχω παρατηρήσει στα βίντεο είναι ότι η απόσταση από την τρύπα που βγάζει τον αέρα και της αντίστασης είναι ελάχιστη. Στην φωτό του φίλου φαίνεται να είναι αρκετά ψηλά. Ίσως πρέπει να χαμηλώσει.

@@@@

Κάποιες ερωτήσεις και από μένα για να είμαι έτοιμος για τον Plus.  :yes:

1) Η τροφοδοσία θέλει κάποια "κόλπα" για να είναι σωστή και συνεχής? Θέλει π.χ. γύρισμα του μοντ ανάποδα για 4-5 δευτερόλεπτα? Ή κάτι άλλο ανάλογο?

2) Απο σφύρισμα, πως τα πάει? Διαβάζω σε ξενόγλωσσα φόρουμ, σε άλλους σφυράει σε άλλους όχι. Είναι μάλλον τζόγος?

3) Δεν αισθάνομαι ακόμη έτοιμος για βαμβάκι. Τι προτείνετε για κλασικό φυτίλι? 2άρι διπλό? Το στήσιμο που κάνει εδώ:



από το 09:30 και μετά στο περίπου, σας φαίνεται οκ? Τα φυτίλια πρέπει να αφήνουν ελεύθερες τις οπές που φέρνουν το υγρό στον θάλαμο άτμισης ή αντίθετα πρέπει να εφαρμόζουν καλά σε αυτά τα σημεία για να ρουφάνε?

4) φαινομενικά δεν φαίνεται να χρειάζεται NRN. Αν χρησιμοποιηθεί όμως NRN λογικά δεν θα είναι καλύτερο?

5) Κάποια άλλη συμβουλή, τι να κάνω (ή μην κάνω) στην αρχή ή τι να προσέξω?

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #100 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 22:35 »

1) με 70/30 υγρά, στα 8-18W με microcoil: κανένα πρόβλημα εκτός και αν τον παραγεμίσω - δε χρειάζεται κάποιο κόλπο
2) - δεν έχω τον original :(
3) Το καλύτερο στήσιμο με silica που έχω δοκιμάσει:
4) Οχι, δε χρειάζεται ούτε προσφέρει κάτι το NR.
5) Πρίν στήσεις φυτίλι/σύρμα, άνοιξε τον, βάλε την καμινάδα και κλείνοντας τον αέρα με το χέρι, ρούφα να δείς πόσο αέρα φέρνει από τις τρύπες που περάει το υγρό.
Όταν τον στήνεις, κάνε το ίδιο και αν έχει μεγάλη διαφορά, πείραξε τα φυτίλια μέχρι να σου δώσει τον ίδιο περίπου αέρα.

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #101 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 22:46 »
Ψηνομαι κ γω να τον παρω κ γνησιο... Ξερουμε αν τον εχει κανεις ελλαδα;; Αν οχι ποιο ειναι το πιο οικονομικο μαγαζι απεξω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 22:59 »
Δεν τα κατάφερα δεν τα κατάφερα. Λέτε να φταίει το σύρμα ρε παιδιά; κ απο την άλλη να υπαρχουν τόσο μάπα σύρματα; πέρασα κ το σύρμα από κάτω μεριά μακρινα-κοντινα βαμβάκι αλλά τίποτα. Έλεος

στάλθηκε μέσω tapatalk


Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #103 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 23:09 »
Ψηνομαι κ γω να τον παρω κ γνησιο... Ξερουμε αν τον εχει κανεις ελλαδα;; Αν οχι ποιο ειναι το πιο οικονομικο μαγαζι απεξω;

Ελλάδα από όσο ξέρω δεν τον έχει κάποιο κατάστημα.

Πάρε τον Plus με air flow ο Lite σκέτος δεν έχει και είναι και το πιο παλιό μοντέλο

http://www.intaste.de/Rebuildable-Atomizer/SvoeMesto/Kayfun-Lite-plus::2196.html

http://www.svoemesto.de/kayfun-lite-plus-14/kayfun-lite-plus.html

http://www.cloud9vaping.co.uk/epages/yxve46fvrnud.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/yxve46fvrnud/Products/SM-KF-LITE-PLUS

Το πιο ακριβό το τελευταίο  :)

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 23:22 »
το μινι σετ απο kirfanis ποσα ml χωραει ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro