vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, lagoudakis, dkostas, Milarepa, vougiouklakis

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3090 στις: Ιουλίου 13, 2015, 16:16 »
θα δώ αν με αφαίρεση του σταματάει γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Και ο erlprinz με magma που έχω ανάλογα το σφύξιμο για την τζούρα κάνει τον ανάλογο θόρυβο. Αλλά συνηθίζεται μην σε τρομάξει αυτό

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3091 στις: Ιουλίου 13, 2015, 16:17 »
Θα το δω τοτε οταν τον δοκιμασω

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3092 στις: Ιουλίου 13, 2015, 16:33 »
εγω το εχω προσωπο με την βαση και σφυρίζει.οχι τραγικά αλλα ακούγεται.


αν βγει εντελώς τοτε ακούγετε ακομη περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3093 στις: Ιουλίου 16, 2015, 13:34 »
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα σας παρακαλώ πληροφορίες αναφορικά με στήσιμο KL+.

Έχω δει πάρα πολλά video με στήσιμο με απλό coil και βαμβάκι, όπου σε όλα το βαμβάκι είναι μπόλικο. Επίσης το ίδιο βλέπω και στις σχετικές σελίδες του forum.Τόσο πολύ βαμβάκι εγώ δεν βάζω, μια και όταν μου έχει ξεφύγει και μπει έστω και λίγο παραπάνω, έχω γουργουρητά, υπερτροφοδοσία και διαρροή από την τρύπα αέρα. Σημειώνω ότι δεν κλείνω ποτέ τα κανάλια του υγρού με το βαμβάκι. Τότε, αναγκάζομαι να τον λύσω και να κόψω το βαμβάκι στις άκρες ώστε απλά να ακουμπάει η άκρη του ελάχιστα στο deck και δουλεύει μια χαρά. Επισυνάπτω μερικές photo..Ρε παιδιά, είμαι τόσο λάθος στο στήσιμο του ή έτσι κάνετε και εσείς;

Επίσης κάτι άλλο. Αγόρασα τον kayfun μου τον Δεκέμβρη και άλλαξα το oring της τρύπας εισαγωγής υγρού πριν 20 ημέρες. Το κακόμοιρο είχε κυριολεκτικά λιώσει, το οποίο είναι λογικό μετά από τόσους μήνες χρήσης. Βάζω το νέο oring και αναμένω ότι και αυτό θα ζήσει για ένα μεγάλο διάστημα. Παρόλα αυτά το νέο oring, μέσα σε 2 εβδομάδες χρήσης κόπηκε στην μέση. Είναι λογικό αυτό; Το χρησιμοποιώ ακόμη, μια και δεν είναι λιωμένο, απλά προσέχω πολύ στο βίδωμα να κάτσει καλά στην τρύπα. Btw, διαρροές από την τρύπα υγρού δεν υπάρχουν. Θέλω να ρωτήσω, ανταλλακτικά orings μόνο για την βίδα αναπλήρωσης υγρού υπάρχουν, ή πρέπει να αγοράσω όλο το πακετάκι ανταλλακτικών (το οποίο και δεν το χρειάζομαι και κάνει και 3€);

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3094 στις: Ιουλίου 16, 2015, 14:21 »
Το στήσιμο που κάνεις δεν είναι το προτεινόμενο για τον ΚΛ
Δες στο πρώτο ποστ του νήματος φωτό με το στήσιμο φωλιά.
Οσο για το ορινγκ, μήπως βιδώνεις πολύ σφιχτά τη βίδα;

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3095 στις: Ιουλίου 16, 2015, 14:37 »
Βάλε λίγο περισσότερο βαμβάκι ώστε να καλύψει ελαφρά τα λούκια. Όταν τον στήνεις κόβε το βαμβάκι μισό πόντο παραπάνω απο το δαχτυλίδι της καμπάνας και θα κάθεται κουτί.
Για το λαστιχάκι που σου σπάει ή έπεσες σε αστοχία υλικού ή καργάρεις πολύ την βίδα και κόβετε.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3096 στις: Ιουλίου 16, 2015, 14:41 »
Θα έλεγα ότι το στήσιμο δεν είναι άσχημο αλλά θα προτιμούσα να είναι λίγο ποιο αφράτο στο τελείωμα γιατί όπως το έχεις ακουμπάνε μόνο οι μύτες του βαμβακιού, φυσικά σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να κλείνεις τα κανάλια και για να μην γίνει αυτό όταν είναι ποιο αφράτο το βαμβάκι το πιέζεις με μια βελόνα στις πλευρές και είσαι εντάξει.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3097 στις: Ιουλίου 16, 2015, 15:41 »
Το στήσιμο που κάνεις δεν είναι το προτεινόμενο για τον ΚΛ
Δες στο πρώτο ποστ του νήματος φωτό με το στήσιμο φωλιά.
 


Το στήσιμο που κάνει με βαμβάκι δεν βλέπω πουθενά να είναι λάθος.
Αν θυμάμαι καλά, η φωλιά αναφέρεται σε στησίματα με silica στην ΠΒ (προ βάμβακος) εποχή  :))

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3098 στις: Ιουλίου 16, 2015, 15:57 »
Μηπως εννοει το στησιμο αυτο αλλα με βαμβακι..αυτο με τη φωλια

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3099 στις: Ιουλίου 16, 2015, 16:37 »
Orings μπορείς να βρείς στο ebay (προς το παρόν με τα CC δεν γίνεται),  Πάχος 1mm, εσωτερική διάμετρος 2mm
Για παράδειγμα εδω 20 τεμ. ~2 ευρώ, αλλα είχα βρεί και έναν που έδινε 100 τεμάχια με 4 ευρώ... και εδω μπορείς να βρείς σε εξειδικευμένα καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3100 στις: Ιουλίου 16, 2015, 17:20 »

Το στήσιμο που κάνει με βαμβάκι δεν βλέπω πουθενά να είναι λάθος.
Αν θυμάμαι καλά, η φωλιά αναφέρεται σε στησίματα με silica στην ΠΒ (προ βάμβακος) εποχή  :))


Οπως λέει και ο pngtszs, ας μην διευκρινίζουμε το αυτονόητο. Αλλάζουμε το σιλικα με βαμβακοφύτιλο και κάνουμε το ίδιο στήσιμο.
Αυτό ισχύει για όλους τους παλαιότερους ατμοποιητές. Και τη σοφία με το πάνω μέρος του φυτιλιού κοντό και το κάτω πιο μακρύ έτσι τη στήναμε με σιλικα, έτσι και με βαμβάκι. Και ο εβίβα με τον ίδιο τρόπο που θα στηθεί με σίλικα, θα στηθεί και με βαμβάκι. Με μικροτροποιποιήσεις ίσως.
Αυτό με τη φωλιά είναι το κλασικό του καυφούν. Από κει και πέρα, πολλοί έκαναν κι άλλα στησίματα κι αποδείχτηκαν ωραιότατα.
Παρόμοιο με το στήσιμο που είχε το πρόβλημα ήταν ένα στήσιμο που υπέδειξε ο cruiser. Το δοκίμασα και είχα κι εγώ διαρροές. Κάτι δεν έκατσε καλά. Οπότε, πρότεινα επιστροφή στο κλασικό, να επιβεβαιώσει ότι δεν έχει διαρροές με αυτό και μετά βλέποντας και κάνοντας. Του αρέσει; το κρατάει. Δεν του αρέσει; πειραματίζεται.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3101 στις: Ιουλίου 16, 2015, 19:17 »
Το στήσιμο που πρότεινα εγώ, μοιάζει πολύ με το στήσιμο του Erl, και δουλεύει δοκιμασμένα και σε Lite+, και σε 3.1 και σε 4.

α. Περνάμε το βαμβάκι από το coil
β. Με ένα κατσαβιδάκι/βελόνα σηκώνουμε το βαμβάκι στην έξοδό του από το coil και με τσάκιση κατεβάζουμε την άκρη κάτω ώστε να κατεβαίνει σαν Π με 90 μοίρες (εντάξει, μη βγάλετε και μοιρογνωμόνιο!)
γ. Απλώνουμε το βαμβάκι στο ντεκ.

Με διατομή coil 2.5/3.0mm πάει παπόρι. Για λίγο περισσότερο αερισμό και περισσότερη διαφυγή ατμού από την αντίσταση, μπορούμε να αφαιρέσουμε μια ίνα βαμβάκι από το τμήμα που περνάει το coil.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3102 στις: Ιουλίου 16, 2015, 19:55 »

Θα ήθελα σας παρακαλώ πληροφορίες αναφορικά με στήσιμο KL+.

Έχω δει πάρα πολλά video με στήσιμο με απλό coil και βαμβάκι, όπου σε όλα το βαμβάκι είναι μπόλικο. Τόσο πολύ βαμβάκι εγώ δεν βάζω, μια και όταν μου έχει ξεφύγει και μπει έστω και λίγο παραπάνω, έχω γουργουρητά, υπερτροφοδοσία και διαρροή από την τρύπα αέρα. Σημειώνω ότι δεν κλείνω ποτέ τα κανάλια του υγρού με το βαμβάκι. Τότε, αναγκάζομαι να τον λύσω και να κόψω το βαμβάκι στις άκρες ώστε απλά να ακουμπάει η άκρη του ελάχιστα στο deck και δουλεύει μια χαρά.

Αγόρασα τον kayfun μου τον Δεκέμβρη και άλλαξα το oring της τρύπας εισαγωγής υγρού πριν 20 ημέρες. Το κακόμοιρο είχε κυριολεκτικά λιώσει, το οποίο είναι λογικό μετά από τόσους μήνες χρήσης. Βάζω το νέο oring και αναμένω ότι και αυτό θα ζήσει για ένα μεγάλο διάστημα. Παρόλα αυτά το νέο oring, μέσα σε 2 εβδομάδες χρήσης κόπηκε στην μέση. Είναι λογικό αυτό;

Το στήσιμο που κάνεις φαίνεται καλό, μόνο που εγώ περνάω το βαμβάκι ελάχιστα σφιχτά και αφήνω λίγο παραπάνω να ακουμπάει στο ντεκ. Ένα άλλο που δεν ανέφερε κανείς από τους προλαλήσαντες είναι το υγρό που χρησιμοποιείς. Μήπως έχει πολύ νερό και κάνει μπουρμουλήθρες;
Εμένα μου ακούγεται και σαν υπερτροφοδοσία του βαμβακιού επειδή το έχεις χαλαρά περασμένο το βαμβάκι μέσα από την αντίσταση και ίσως να στάζει στην τρύπα κάτω από την αντίσταση και έχεις διαρροή από την εισαγωγή αέρα.
Επίσης πρόσεξε την στεγανότητα όλων των ο-ρινγκς του τανκ μήπως και παίρνει από κάπου αέρα και αυτό είναι ένας λόγος διαρροής. :hmmm:
Πάντως με πειράματα θα βρεις την χρυσή τομή.


Για το ο-ρινγκ και εφόσον δεν θέλεις να δώσεις 3 ευρώ για να πάρεις όλο το σετ και καλά κάνεις, θα πρέπει να ψάξεις σε εξιδεικευμένο κατάστημα με τσιμούχες και ο-ρινγκς που στην Αθήνα έχει πολλά. ;)
Επισήμανση ότι το ο-ρινγκ δεν το σφίγγουμε ποτέ πολύ, ίσα να πατήσει η βίδα, θέλει στοργή και προδέρμ. :))

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3103 στις: Ιουλίου 16, 2015, 20:38 »
Καλησπέρα σε όλους σας και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Αναφορικά με το oring, όντως μάλλον το σφίγγω πολύ. Θα το προσέχω περισσότερο την επόμενη φορά. Παρόλα αυτά, με τον ίδιο τρόπο το σφίγγω, όπως και την 1η στιγμή που τον αγόρασα. Θα δείξει το επόμενο πόσο θα επιβιώσει.  :D
 
Τώρα για το θέμα του στησίματος, παίζω με 25αρι σύρμα, 2,5mm διάμετρο, 1,7Ω και χρησιμοποιείται αποκλειστικά με βάση Umani 50/50 και άρωμα RY της FA. Το βαμβάκι στο coil κάθεται μια χαρά (θέλω να πιστεύω). Ούτε πολύ σφιχτό, ούτε πολύ χαλαρό. Το πρόβλημα μου βγαίνει στα τελειώματα, όπως κάθεται στο  deck. Βέβαια, όπως ανέφερα, αν μου εμφανιστεί απλά αραιώνω λίγο το τελείωμα και όλα ok. Όμως πώς γίνεται άλλοι να βάζουν 1 κιλό βαμβάκι και να μην έχουν θέμα, και εμένα αν μου ξεφύγει έστω και λίγο να τρέχω για επιδιόρθωση; :confused1:

Είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος καμιά πρόσφατη φωτογραφία ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης;
 

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3104 στις: Ιουλίου 16, 2015, 21:18 »

α. Περνάμε το βαμβάκι από το coil
β. Με ένα κατσαβιδάκι/βελόνα σηκώνουμε το βαμβάκι στην έξοδό του από το coil και με τσάκιση κατεβάζουμε την άκρη κάτω ώστε να κατεβαίνει σαν Π με 90 μοίρες (εντάξει, μη βγάλετε και μοιρογνωμόνιο!)
γ. Απλώνουμε το βαμβάκι στο ντεκ.
 


 Σωστός σωστότατος και εύκολος τρόπος.


Και όχι Petra, το βαμβάκι δεν συμπεριφέρεται σαν silica οπότε φωλιά με βαμβάκι δεν έχει νόημα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64275 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173377 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311015 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207135 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias