vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1305 στις: Οκτωβρίου 21, 2014, 20:27 »
κατι ακομη οσο αφορα την καλη κυκλοφορια που αναφερεις Γιαννη-  εχω δει πολλα βιντεο για καιφουν και εχω κανει αρκετα στησιματα αλλα ακομη δεν εχω βεβαιωθει τι ενοουμε λεγοντας να μην εμποδιζουμε τα καναλια..αλλοι βαζουν πολυ υλικο (βαμβακι cotton pads) και φαινεται οτι κρυβονται τα καναλια και αλλοι ισα που παταει στη βαση
 ο ποιητης τι θελει να πει τελικα?? να μην κατεβαινει υλικο απο βαμβακι (να μην εχει πιαστει βαμβακι εκει μεσα) στα καναλια αφου κλεισουμε την κατω βαση της καμιναδασ? να μην ακουμπαει καθολου υλικο απο βαμβακι στο σημειο που ειναι το καναλι και αφου εχουμε κλεισει την κατω βαση της καμιναδας? οεο

Έχω δει πολλά βίντεο και πολλά διαφορετικά σεταρίσματα.
Έχω μάλιστα κάνει και κάποιες πατέντες. Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι αντίσταση και 1 εκ βαμβάκι δεξιά και αριστερά προς τα αυλάκια παχιά να καλύπτουν (αγκαλιάζουν ) το deck. Σε καμία περίπτωση δεν φρακάρουμε τα αυλάκια ή τοποθετούμε έστω κάποιες μύτες μέσα σε αυτά. Θα δουλεύει πάντοτε σε όσα watt πάνω από 10 και μέχρι 18 που έχω δοκιμάσει, αν και ατμίζω σταθερά στα 13,5 watt.

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1306 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 13:27 »



...αλλά με βαμβάκι σε microcoil. Μετά βιδώνουμε την καμπάνα και είμαστε έτοιμοι. Ούτε να σπρώχνουμε το βαμβάκι από πάνω μετά το βίδωμα της καμπάνας ούτε να ανοίγουμε διόδους με καρφίτσες για την τροφοδοσία. Η φώτο είναι από το επίσημο manual του Svoe Mesto Kayfun Lite  :bye:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1307 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 18:26 »
Σωστο το στησιμο , αλλα ενας επισκ/μος ατμ/της , λεγεται επισ/μος γιατι μπορεις να κανεις οτι θελεις εσυ.


Και ο κατ/της εχει δοκιμασει διάφορα στησιματα και προσωπικα πιστευω αυτο που εδειξε στη φωτογραφια , απλα ηταν το πιο ευκολο.


Αυτο ομως δε σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο στησιμο για τον ατμ/τη.


Το θεμα εδω ειναι οτι το καλυτερο στησιμο ειναι αυτο που αναλογα με τα δικά σου δεδομενα , σε ικανοποιεί στο επακρο προσφέροντας οτι ακριβως θελεις να παρεις απο τον καθε ατμ/τη.
Οποτε το καλυτερο και το πιο σωστο , ειναι απλα  αυτο που αρεσει στον καθενα .  :) ;)


Αν καποιος αρκειτε σ' αυτο που προτείνει ο κατ/στης , ολα καλα. Πολλοι ομως εχουν τα δικα τους δεδομενα και ετσι δεν ειναι αρκετο αυτο που προτείνει ο καθε κατ/στης.


Για το λογο αυτο υπαρχουν και διαφορα στησιματα , δοκιμες , εντυπωσεις....κλπ. κλπ. κλπ.




ΟΜΩΣ ,
αν θελεις να κανεις χαμηλες αντ/σεις (0.8 - 1.0 Ωμ) , θα πρεπει να εχεις και πολυ υγρο στην αντ/ση.  Αν ανεβεις και σε Watts , τοτε θα πρεπει να κανεις κατι ωστε η θερμοκρασια της αντ/σης , να μην αντανακλατε στο μεταλλο.  Απο τη βαση δε μπορεις να ξεφυγεις , απο την καμπανα ομως με το βαμβακι να ειναι γυρω απο την αντ/ση σα φωλια , μονο οφελος θα εχεις σε σχεση με τη γευση που θα παρεις.

Αυτο εχω δει εγω βεβαια και αυτη ειναι απλα η γνωμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1308 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 20:21 »
τελικα και εμενα τα συγκεκριμενα υγρα ηταν που δεν μου καθοταν καλα και ελεγα οτι κατι δεν παει καλα με το σεταρισμα αφου οταν χρησιμοποιω υγρα με περισσοτερο περιεκτικοτητα σε pg ειναι αψογος!!
Θα δοκιμασω επισης αυτο που ειπε ο Πολυκράτης "ή να κανεις κανονικη αντισταση (οχι μικροκοιλ) στο τρυπανακι σου, καποιες γευσεις ανταποκρινονται καλυτερα ετσι"
για υγρα vg μηπως και αποδιδει καλυτερα οταν τον ειχα πρωτοπαρει ειχα φτιαξει κανονικες αντιστασεις κανα δυο φορες, μετα μονιμα μεχρι να μαθω τι χρειαζεται κτλ κτλ microcoil αποκλειστικα!
Οταν κανετε φωλια στη καμιναδα δεν εχει θεμα με την κυκλοφορια του αερα μεσα στη καμιναδα?
μαλλον οχι για να επιμενεται οτι ειναι καλο,
Βεβαια την επομενη που θα αλλαξω  βαμβαξ  θα δοκιμασω και μονος να δω τι λεει  ;D

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1309 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 14:29 »
Παιδιά είναι λογικό μετα απο τζουρα να βλέπω μια δυο μικρες φυσαλίδες να ανεβαίνουν???

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1310 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 14:33 »
Απολυτα φυσιολογικο...επανατροφοδοτειται το deck με υγρο.

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1311 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 14:39 »
Επίσης κάποιος που το έχει στο mini Provari.. βιδώνει μέχρι τέρμα κάτω?? γτ σε εμένα αφήνει ένα μικρό κενό...

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1312 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 15:03 »
Ναι αφηνει μικρο κενο...για χρηση με provari μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα ring ωστε να καθεται ακριβως...υπαρχει και απο την svoemesto και απο την provape.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1313 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 21:42 »
Αλλαγή βαμβακιού σήμερα, αν και θα μπορούσα να βγάλω τελικά άλλα 10 ml.
Dry burn στην αντίσταση.
Αυτή τη φορά έβαλα περισσότερο βαμβάκι στον κώνο της καμινάδας... :tongue_smilie:
Τελικά όσο περισσότερο μέταλλο σκεπάζεις, τόσο καλύτερη γεύση δίνει.
Ακόμη είναι βέβαια και πολύ νέο το σετάπ, μόλις 10 λεπτών...





Αν μπει σωστά το πάνω βαμβάκι, δεν πέφτει με τίποτα!!! Πιστεύω ακόμη και χωρίς να έχει φωλιά από κάτω.

Τίναξα αρκετές φορές σαν θερμόμετρο την καμινάδα προς τα κάτω, και αυτό εκεί στη θέση του.

Όσοι δεν το δοκιμάσατε, δοκιμάστε το... Η γεύση ανεβαίνει κατακόρυφα!!

Επίσης... Όχι μόνο δεν διαπίστωσα μείωση στο ντουμάνι αλλά αύξηση...

Βίντεο δεν κάνω :tongue_smilie:!! Δείτε το προηγούμενο και φανταστείτε και άλλο ντουμάνι, στα 3,2 βολτ μάλιστα!!

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1314 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 22:48 »
το ιδιο βαμβακι που φτιαχνεις το κοιλ το συνεχιζεις μονοκοματο για να φτιαξεις και την φωλια ή βαζεις αλλο επιπλεον/ ? μιλαμε παντα για την βαση ετσι οχι για το κωνο ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1315 στις: Οκτωβρίου 24, 2014, 01:08 »
Σωστή παρατήρηση... :)


Άλλο βαμβάκι ο κύκλος της φωλιάς...
Η περίπτωση να είναι μονοκόμματο δοκιμάστηκε, αλλα είναι αρκετά μπελαλίδικο. Το φυτίλι αντίθετα όταν φτιάχνω φωλιά, είναι μονοκόμματο, αλλά εκείνο έρχεται σχεδόν μόνο του στη θέση του.

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1316 στις: Οκτωβρίου 24, 2014, 13:00 »
Λοιπον δοκιμασα την φωλια απο βαμβακι του φιλου demkoni...


Αισθητη αναβαθμιση γευσης... Απο ντουμανι δεν παρατηρησα μειωση...


Ευχαριστω φιλε  ;D

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1317 στις: Οκτωβρίου 24, 2014, 13:20 »
Έχω κάνει 3 τέτοια στησίματα και το βαμβάκι στην καμινάδα δεν πέφτει με τίποτα :thumpup: , φωλιά δεν κάνω. Η γεύση είναι στα ύψη. Δοκίμασα να αφαιρέσω το βαμβάκι απο την καμινάδα και η διαφορά στην γεύση είναι αισθητή.
Πλέον τον στήνω αποκλειστικά με βαμβάκι στην καμινάδα. Στο επόμενο στήσιμο θα κάνω και φωλιά να δώ αν υπάρξει διαφορά αν και νομίζω ότι όλα οφείλονται στο βαμβάκι στην καμινάδα και όχι στην φωλιά.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1318 στις: Οκτωβρίου 24, 2014, 14:40 »
Εχω μια απορια:   Αφου οι περισσοτεροι που εχουν δοκιμασει κεραμικο, λενε πως προδιδει κατι παραπανω, Πως και δεν εχει βγει κεραμικη καμπανα (η' εσωτερικη επενδυση της) απο κεραμικο? Μηπως το κεραμικο για να λειτουργησει πρεπει να εφαπτεται στην αντισταση?

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1319 στις: Οκτωβρίου 24, 2014, 14:58 »
Κεραμική καμπάνα τόσο μεγάλη (στο μέγεθος kayfun) δεν νομίζω να έχει κυκλοφορήσει ποτέ στο παρελθόν. Αυτό θα μπορεί να ήταν θετικό ως προς τη γεύση αλλά αρνητικό σε όλα τα άλλα. Πχ καθαρισμός, μαύρισμα του υγρού του τανκ, φθορές, σπασίματα κλπ. Το να μπει μικρό κεραμικό  όπως και σε άλλους ατμοποιητάς θα μπορούσε να γίνει πιο εύκολα αλλά ο Kayfun θα έχανε ένα βασικό ατού του, την ευρυχωρία και την ευκολία σεταρίσματος. Συν ότι θα μαύριζε πάλι το υγρό στο τανκ και τα υπόλοιπα που προανέφερα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207005 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias