vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 10 χρήστες
hlias bax, Tem, TasMan, Xxristos, dkostas, Jorge, Milarepa, tony1976, maprix, Ducati.Jimakos

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #870 στις: Ιουλίου 23, 2011, 19:07 »
ερώτηση προς τους εμπειρότερους του α2.

έχω τώρα 3φ με 4 σπέιρες,μπόλικος ατμός ,γεματη γεύση αλλά θα περίμενα περισσότερο χτύπημα με 18αρι υγρό.

τι να πειράξω; :hmmm:
παοκι  :)) παιξε λιγο με το υψος του πακετου(αντιστασης -φιτιλι)

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #871 στις: Ιουλίου 23, 2011, 19:18 »
το έχω 1-2 χιλιοστά από την βάση.θα το ανεβάσω λίγο πιο ψηλά

Αποσυνδεδεμένος Sim

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #872 στις: Ιουλίου 23, 2011, 20:37 »
m.a.x. συμπολιτη οτι και να σου απανταμε μεσω φορουμ σιγουρα δε θα σε καλυψει οσο ενας καφες με καποιον παλαιοτερο-εμπειροτερο  συνατμιστη.Και δοξα το Δια στην Θεσσαλονικη βρισκομαστε 2-3 φορες τη βδομαδα συνηθως ομως πρωι.Εδω και 10 μερες περιπου χρησιμοποιω τον Α2 και με τη βοηθεια του SEB και του Zalaros εχω πολυ ατμο,πολυ χτυπημα και γευση.Το χτυπημα απο οτι εχω καταλαβει ειναι θεμα volt και αντιστασης(περισσοτερα volt περισσοτερο χτυπημα).Τωρα για το υψος της αντιστασης απο τη βαση οι παλαιοτεροι ορθώς λενε οτι πρεπει να ευθυγραμμίσεις με την τρυπα του Α2.Εγω αυτο εκανα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #873 στις: Ιουλίου 23, 2011, 20:57 »
Η εικόνα είναι από τον Κώστα   (Image removed from quote.)

Σήμερα  το έκανα   και εγώ  αυτό.  Διπλή αντίσταση και φυτίλι.    ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ   :yahoo: :yahoo:. Ρε  τι έχανα  τόσο καιρό και τον είχα  με μια  αντίσταση? Φοβερό αποτέλεσμα  τρελό κτύπημα  , ατμός  και φοβερή γεύση.  Δεν το περίμενα  αυτο στα 3,7 βολτ , αντίσταση  1,5 και στις  δυο, 3 στροφες.   Τελικά  BULLY ,  THE KING  OF THE  ATOM.  :sign_trelaaa:   Στα  6 και στα  7,4 βολτ  τι παραπάνω  θα κάνει ?
Πραγματι !!! Μολις το,κανα και εχει καταπληκτικη αποδοση . Δυσκολευτηκα λιγο να βαλω τα 2 φυτιλια μεσα γιατι τα εχω κανει μικρα σε σχεση με αυτα που φτιαχνω . Φαντασου το σκιζει με απλη e-go μπαταρια . Για να δουμε και τον χρονο αποδοσης . Δοκιμαστε το !!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #874 στις: Ιουλίου 23, 2011, 21:04 »
Το έχω πει και θα το ξαναπώ......ο Α2 θέλει το πολύ δυο μέρες δοκιμών και μετά η απόλαυση.
Δοκιμές=
1.Αντίσταση από την μεριά της τρύπας αερισμού.
2.Αντίσταση απέναντι από την μεριά της τρύπας αερισμού.
3.Ανεβοκατέβασμα πακέτου (αντίστασης-φιτίλι) ρύθμιση υψους.
4. 3 φιτίλια η τεσσερα φιτιλια.
5.Σφίξιμο αντίστασης επάνω στο φιτίλι (πιστεύω το πολύ σφίξιμο στραγγαλίζει το φιτίλι)ενώ το νορμάλ (η καρφίτσα να αφαιρείται εύκολα χωρίς να σκαλώνει )επιτρέπει την καλύτερη ροή και διόγκωση του φιτιλιού για να γεμίσει τα κενά και να εφαπτει  με την αντίσταση.
6. Ποσότητα πολυεστέρα στο φίλτρο.Το πολύ αραιό πλημμυρίζει(δυσκολία στην ατμοποιηση του υγρού)-το πολύ πυκνό εμποδίζει την ροη(καμένο) -η ενδιάμεση ποσότητα εννοείται και διαπιστώνεται στην πράξη.
7.Αντίσταση όσο γίνεται οι σπείρες να είναι πιο κοντά άλλα όχι να ακουμπάνε η μια την άλλη.Όσον αφορά τα ωμ η λύση είναι η πολυμετρο η εμπειρικά μετά από δόκιμες.

Αποσυνδεδεμένος Sim

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #875 στις: Ιουλίου 23, 2011, 21:07 »
Βαγγελα αυτο με τα δυο πακετα το δοκιμασες?Φανταζομαι οτι η διαρκεια της μπαταριας πεφτει στο μισο,,,

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #876 στις: Ιουλίου 23, 2011, 22:54 »
ερώτηση προς τους εμπειρότερους του α2.

έχω τώρα 3φ με 4 σπέιρες,μπόλικος ατμός ,γεματη γεύση αλλά θα περίμενα περισσότερο χτύπημα με 18αρι υγρό.

τι να πειράξω; :hmmm:

Max μην πειράξεις τίποτα.

Άστο να δουλέψει να στρώσει. Την επόμενη ημέρα θα πείς εντυπώσεις και ανάλογα θα ρυθμίσεις την πυκνότητα του πολυεστέρα ωστε ο ατμός να γίνει στεγνός και ερεθιστικός.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 22, 2011, 18:40
Εγώ ρε παιδιά ψιλοδυσκολεύομαι με τις δυο αντιστασεις...
Μία δοκιμη - προσπάθεια έκανα βασικά και συναντούσα πρόβλημα στο τύλιγμα των αντιστάσεων στις βίδες...
Μπλεκόταν το σύρμα της μίας με το σύρμα της άλλης...
Θα ξαναδοκιμάσω βέβαια...

Έχεις 2 καρφάκια ένα δεξιά ένα αριστερά και τα βγάζεις αφού βιδώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 18:40 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #877 στις: Ιουλίου 23, 2011, 23:40 »
Έχεις 2 καρφάκια ένα δεξιά ένα αριστερά και τα βγάζεις αφού βιδώσεις.

Ναι οκ..
Απλά στην πρώτη επιχείρηση, καθώς περνούσα το συρματάκι της δεύτερης αντίστασης στις βίδες, έγινε μπέρδεμα με αυτό της πρώτης...
Το ένα έμπαινε το άλλο έβγαινε...






Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:56
Το έχω πει και θα το ξαναπώ......ο Α2 θέλει το πολύ δυο μέρες δοκιμών και μετά η απόλαυση.
Δοκιμές=
1.Αντίσταση από την μεριά της τρύπας αερισμού.
2.Αντίσταση απέναντι από την μεριά της τρύπας αερισμού.
3.Ανεβοκατέβασμα πακέτου (αντίστασης-φιτίλι) ρύθμιση υψους.
4. 3 φιτίλια η τεσσερα φιτιλια.
5.Σφίξιμο αντίστασης επάνω στο φιτίλι (πιστεύω το πολύ σφίξιμο στραγγαλίζει το φιτίλι)ενώ το νορμάλ (η καρφίτσα να αφαιρείται εύκολα χωρίς να σκαλώνει )επιτρέπει την καλύτερη ροή και διόγκωση του φιτιλιού για να γεμίσει τα κενά και να εφαπτει  με την αντίσταση.
6. Ποσότητα πολυεστέρα στο φίλτρο.Το πολύ αραιό πλημμυρίζει(δυσκολία στην ατμοποιηση του υγρού)-το πολύ πυκνό εμποδίζει την ροη(καμένο) -η ενδιάμεση ποσότητα εννοείται και διαπιστώνεται στην πράξη.
7.Αντίσταση όσο γίνεται οι σπείρες να είναι πιο κοντά άλλα όχι να ακουμπάνε η μια την άλλη.Όσον αφορά τα ωμ η λύση είναι η πολυμετρο η εμπειρικά μετά από δόκιμες.

Βαγγέλη αυτά όπως τα καταγράφεις πιο πάνω θα μπορούσες να τα συμπληρώσεις με πληροφορίες γενικές αλλά και λεπτομερείς για την λειτουργία και την ιδανική απόδοση, ώστε να δημιουργηθεί ένας εμπεριστατωμένος οδηγός χρήσεως για τον Α2.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:56 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #878 στις: Ιουλίου 23, 2011, 23:53 »
Κάνε  πρώτα  την μιά  , βίδωσε  την κανονικά  ,  μετά λάσκαρε  λίγο τις  βίδες  και πέρνα  και την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #879 στις: Ιουλίου 24, 2011, 01:06 »
Μόλις σκέφτηκα τι θα κάνω με τον Α2Τ που έχω. Θα αφαιρέσω την αμπούλα και θα βάλω στη θέση της το επιστόμιο που έχουν οι eGo T όταν τους αγοράζεις. Με τον ανάλογο πολυεστέρα ενυδρείου φυσικά... Λογικά πρέπει να δουλέψει... :hmmm: Θα σας πω εντυπώσεις αύριο το βράδυ...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #880 στις: Ιουλίου 24, 2011, 01:14 »
Ναι μονο μην το βαλεις σκετο το επιστομιο και απο κατω τον πολυεστερα.
Δοκιμασε αν κουμπωνει το ασπρο φιλτρο του Α2 στο επιστομιο,γιατι αλλιως δεν θα προλαβεις να πεις εντυπωσεις αυριο απο το υγρο που θα πιεις :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #881 στις: Ιουλίου 24, 2011, 01:15 »
Μόλις σκέφτηκα τι θα κάνω με τον Α2Τ που έχω. Θα αφαιρέσω την αμπούλα και θα βάλω στη θέση της το επιστόμιο που έχουν οι eGo T όταν τους αγοράζεις. Με τον ανάλογο πολυεστέρα ενυδρείου φυσικά... Λογικά πρέπει να δουλέψει... :hmmm: Θα σας πω εντυπώσεις αύριο το βράδυ...

Σε  ego   type  b   που το έκανε  φίλος  δουλεύει . Λογικά  θα  δουλέψει και εδώ

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #882 στις: Ιουλίου 24, 2011, 01:27 »
Ναι μονο μην το βαλεις σκετο το επιστομιο και απο κατω τον πολυεστερα.
Δοκιμασε αν κουμπωνει το ασπρο φιλτρο του Α2 στο επιστομιο,γιατι αλλιως δεν θα προλαβεις να πεις εντυπωσεις αυριο απο το υγρο που θα πιεις :laugh1: :laugh1:
Βαγγέλη, το άσπρο φίλτρο από τον Α2 το έχασα εδώ και τρεις μέρες  :wall:. Προσωρινά έχω βάλει ένα πλαστικό κομμάτι παρόμοιο με το άσπρο που είχε, και επειδή δεν κουμπώνει στο επιστόμιο, το στερέωσα με... σφήνες   :-[. Περιμένω από βδομάδα νέα επιστόμια αλλά μέχρι να τα παραλάβω, θα δοκιμάσω την τύχη μου με το επιστόμιο από τους eGo T. Οι αεραγωγοί για τον ατμό είναι στο πλάι, και δεν επικοινωνούν με τον πολυεστέρα. Ελπίζω να δουλέψει...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #883 στις: Ιουλίου 24, 2011, 15:44 »
Οκ  το πέτυχα το διπλό φιτίλι αν και μου βγήκαν τα μάτια στην ψιλοδουλειά...αρκεί να πω οτι μου κόπηκε το σύρμα της μίας αντίστασης και συνέχισα σφίγγοντας παραπάνω στο φιτίλι ώστε να κερδίσω λίγο μήκος παραπάνω για να μπορέσω να το βιδώσω στην βίδα...
Αποτέλεσμα εντυπωσιακό από όλες τις απόψεις...
Μεταξύ των άλλων βοήθησε και το φίλτρο να απαλλαγεί γρήγορα από την αηδιαστική γεύση φουντουκιού που το είχε καταλάβει...
Είμαι σίγουρος  δε οτι χωρίς τον κόφτη της eGo μπαταρίας θα είχα ομιχλώδες τοπίο...

edit: Μετά από μισής ώρας άτμισμα ή eGo 650mah αρχίζει και κόβει στο 1-1.5 δευτερόλεπτο τζούρας...μάλλον της φόρτωσα πολλά της κακομοίρας...  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2011, 16:27 από Gabriel74 »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #884 στις: Ιουλίου 24, 2011, 16:41 »
Οκ  το πέτυχα το διπλό φιτίλι αν και μου βγήκαν τα μάτια στην ψιλοδουλειά...αρκεί να πω οτι μου κόπηκε το σύρμα της μίας αντίστασης και συνέχισα σφίγγοντας παραπάνω στο φιτίλι ώστε να κερδίσω λίγο μήκος παραπάνω για να μπορέσω να το βιδώσω στην βίδα...
Αποτέλεσμα εντυπωσιακό από όλες τις απόψεις...
Μεταξύ των άλλων βοήθησε και το φίλτρο να απαλλαγεί γρήγορα από την αηδιαστική γεύση φουντουκιού που το είχε καταλάβει...
Είμαι σίγουρος  δε οτι χωρίς τον κόφτη της eGo μπαταρίας θα είχα ομιχλώδες τοπίο...

edit: Μετά από μισής ώρας άτμισμα ή eGo 650mah αρχίζει και κόβει στο 1-1.5 δευτερόλεπτο τζούρας...μάλλον της φόρτωσα πολλά της κακομοίρας...  :hmmm:

Δεν είναι για ego αυτά. Θα τις χαλάσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538443 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12