vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 9 χρήστες
chief79, dkostas, Parolos, TasMan, Jorge, Milarepa, white varadero, Tem, lagoudakis

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #150 στις: Απριλίου 11, 2011, 17:45 »
panos έχεις δίκιο.Το φιτίλι του cetin δεν καίγεται δηλαδή δεν λιώνει και κοκκινίζει σαν να πυρακτώνεται ενώ του ortmann λιώνει και σπάει. :'(
Φτου τζαμπα τα 80 μετρα  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #151 στις: Απριλίου 11, 2011, 17:48 »
Την πατήσαμε φίλε....


Απο που στο καλό προμηθεύεται ο cetin φιτίλι?


Αρχίζω και πιστεύω ότι του cetin δεν είναι υαλόνημα αλλά silica rope ή όπως αλλιώς το λένε, απο σιλικόνη δηλαδή με αντοχή
πολύ μεγαλύτερη απο του γιαλιού (που είναι 550 βαθμοί)....


Εσύ που έχεις καλή πρόσβαση σε μαγαζιά (εμένα με κοιτάνε σαν τρελό ότι και να ζητήσω, μάλλον εδώ έχουν πολύ κλασσικά πράγματα) δες μηπως υπάρχει τέτοιο πράγμα στα μέρη σου...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #152 στις: Απριλίου 11, 2011, 17:55 »
κρατα τα για κανα καντηλη

 :)) :)) :))

Αυτό που σου έστειλε ο Σταύρος, λιώνει? (μήπως άλλαξε φιτίλι ο ortmann?)

Πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα, δεν πλησιάζει καν τους 550 βαθμούς ο ατμ, αυτό που μου τη σπάει είναι ότι ξεφτίζει
και εκτός απο τα ορατά μπορεί να έχει και πολύ μικρότερα,αόρατα. Γι αυτό και έβαλα στην άκρη το υαλοκόρδονο.
Επίσης για να θέλει βράσιμο, ίσως να είναι και εμποτισμένο με τίποτε...

Το καλύτερο φιτίλι που βρήκα είναι από ce2r4 το οποίο έβαλα χρησιμοποιημένο και ακόμη αντέχει.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #153 στις: Απριλίου 11, 2011, 17:57 »
Δεν ξέρω ρε panos αλλά έχω κάνει σκόνη και φτερό όλο το google ολα τα σαιτ και το μόνο που έχω βρει παραπλήσιο εμφανισιακά με του cetin είναι στα 3mm. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #154 στις: Απριλίου 11, 2011, 17:57 »
Για τις τριχούλες, και για λοιπά ατμιστικά "ενδεχομένως" κατάλοιπα που έρχονται προς τα πάνω, αλλά δεν τα βλέπουμε, προτείνω να χρησιμοποιήσετε ώς πρό-φίλτρο ένα κομματάκι
 πλέγμα σε μορφή ατρύπητης ροδέλας, ανάμεσα σε φίλτρο και αντίσταση.

Δέν γνωρίζω τί απόσταση έχει στον Α2 η αντίσταση με το φίλτρο καυσίμου, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..
Μια δοκιμή είναι άλλωστε.. :yes:  Θά σφίξει λίγο η τζούρα, αλλά μπορεί και να σας αρέσει... :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 12, 2011, 02:14
Το καλύτερο φιτίλι που βρήκα είναι από ce2r4 το οποίο έβαλα χρησιμοποιημένο και ακόμη αντέχει.

Μήπως πρέπει να πειραματιστούμε και με πλέγμα.. :hmmm:
Τρία φύλλα έχω, και ακόμα είναι στην αρχική τους μορφή.. :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2011, 02:14 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #155 στις: Απριλίου 11, 2011, 18:03 »
panooooos δες αυτο ρε φιλε μπας και το βρηκα
http://www.avsind.com/silicarope.html

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 12, 2011, 02:15
Μήπως πρέπει να πειραματιστούμε και με πλέγμα.. :hmmm:
Τρία φύλλα έχω, και ακόμα είναι στην αρχική τους μορφή.. :laugh1:
Ρε Γιαννη εβγαλα απο εναν 510 το εκαψα το εστριψα αλλα βραχυκυκλωνει.
Τι σκ... πρεπει να κανω αλλο?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2011, 02:15 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #156 στις: Απριλίου 11, 2011, 18:13 »
Υπέθεσα ότι ίσως έχεις πάρει κανένα φύλλο απο τον Κώστα. 
Τουλάχιστον σε αυτό, με την μέθοδο του καψίματος, δεν έχεις βραχυκύκλωμα.  Αυτό τουλάχιστον το έχω δοκιμάσει.

Ενα μικρό μειονέκτημα βρίσκω, στό ότι δεν μπορείς να στρίψεις σφιχτά την αντίσταση και χαλαρώνει..   Αλλά περαιτέρω δοκιμαστικά δεν έχω κάνει.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #157 στις: Απριλίου 11, 2011, 18:18 »
Αν ειχα Γιαννη θα το ειχα δοκιμασει τωρα.
Δηλαδη αλλο υλικο το ενα του 510 και αλλο το πλεγμα αυτο που εχεις?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #158 στις: Απριλίου 11, 2011, 18:23 »
Για τις τριχούλες, και για λοιπά ατμιστικά "ενδεχομένως" κατάλοιπα που έρχονται προς τα πάνω, αλλά δεν τα βλέπουμε, προτείνω να χρησιμοποιήσετε ώς πρό-φίλτρο ένα κομματάκι
 πλέγμα σε μορφή ατρύπητης ροδέλας, ανάμεσα σε φίλτρο και αντίσταση.

Δέν γνωρίζω τί απόσταση έχει στον Α2 η αντίσταση με το φίλτρο καυσίμου, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..
Μια δοκιμή είναι άλλωστε.. :yes:  Θά σφίξει λίγο η τζούρα, αλλά μπορεί και να σας αρέσει... :)

Το κακό είναι ότι αν μιλήσουμε για πραγματικά μικρά κομμάτια αυτά περνάνε άνετα απο το πλέγμα, και την φοβάμαι λίγο τη δουλειά να πω την αλήθεια...
Εγώ την πάτησα χειρότερα απο τον SEB, γιατί ενώ ξέρω ότι δεν μου κάνει θα πρέπει να πάω και να το παραλάβω και να το πληρώσω και μετά να το πετάξω....


panooooos δες αυτο ρε φιλε μπας και το βρηκα
http://www.avsind.com/silicarope.html
Κάτι τέτοιο είχα δει κι εγώ στο ιντερνετ αλλά αν δεν βρώ απο Ελλάδα να πάρω 1 μέτρο να δώ αν κάνει φοβάμαι να παραγγείλω...
Δεν κοιτάς σε κανένα μαγαζί στην περιοχή σου που απ' ότι φαίνεται έχουν διάφορα τέτοια?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #159 στις: Απριλίου 11, 2011, 18:34 »

Εγώ την πάτησα χειρότερα απο τον SEB, γιατί ενώ ξέρω ότι δεν μου κάνει θα πρέπει να πάω και να το παραλάβω και να το πληρώσω και μετά να το πετάξω....


Και εγω μια απο τα ιδια panos.Aυτο μου το εστειλε ο Abet το δικο μου ακομα δεν ηρθε για να το παραλαβω και μετα να το πεταξω :'(

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #160 στις: Απριλίου 11, 2011, 18:36 »

SEB, το υλικό του 510, αλλά και άλλων ατμό που έχω ανοίξει, σε αντίθεση με του Κώστα, είναι ότι είναι πιο μαλακά σαν υφή πιο εύπλαστα, και πιο πυκνά.  Κατανοείς τι θέλω να πώ.

Του Κώστα είναι λίγο πιο σκληρό και πιο αραιό.  Βέβαια το είχε αναφέρει, και μάλιστα ότι θα δοκιμάσει και το πιο πυκνό.
Εγώ βρήκα στον Πειραιά το ίδιο υλικό, αλλά με πιο πυκνή πλέξη, αλλά οι άνθρωποι δεν θέλουν μάλλον να πουλήσουν.

-Οταν μου είπαν ότι πάει με το μέτρο, τους λέω ότι θέλω 10 cm.
-Και μου λένε ότι λιγότερο απο 50 cm, δεν μπορούμε να σου κόψουμε.

Αν έπαιρνα 50 cm χ 100 cm που ήταν το ύψος του ρολού, μετά θα άνοιγα εργοστάσιο να φτιάχνω ατμό... :laugh1:
Και επειδή εκείνη την στιγμή δεν είχα λεφτά μαζί μου το άφησα..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #161 στις: Απριλίου 11, 2011, 18:45 »

Με το πλέγμα φοβάμαι τα εξής.
1) Επειδή το πλέγμα είναι σκληρό, όπως βιδώνει το καπάκι θα τραβά έξω το σφουγγαράκι του φίλτρου (αν ηταν "χωστό" και όχι βιδωτό δεν θα είχε θεμα)
2) Επειδή το πλέγμα είναι καλός αγωγός της θερμότητας θα μεταφέρει θερμότητα στο σφουγγαράκι και θα το καταστρέφει
3) Για τον ίδιο λόγο, θα εξαντλεί την μπαταρία...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2011, 19:01 από panos »

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #162 στις: Απριλίου 11, 2011, 19:12 »
Με το πλέγμα φοβάμαι τα εξής.
1) Επειδή το πλέγμα είναι σκληρό, όπως βιδώνει το καπάκι θα τραβά έξω το σφουγγαράκι του φίλτρου (αν ηταν "χωστό" και όχι βιδωτό δεν θα είχε θεμα)
2) Επειδή το πλέγμα είναι καλός αγωγός της θερμότητας θα μεταφέρει θερμότητα στο σφουγγαράκι και θα το καταστρέφει
3) Για τον ίδιο λόγο, θα εξαντλεί την μπαταρία...
Panos για το 1ο ισχυει , αλλα αλαζοντας λιγο τη θεση, κανοντας μια καμπυλη στο πλεγμα απο την πλευρα που ακουμπαει το σφουγγαρακι λυθηκε.
2ο και 3ο δεν ισχυει.
Mε το φυτιλι ηθελε αλλαγη καθε 2 -3 μερες, με το πλεγμα δε ζηταει αλλαγη, το αλαζουμε μονο και μονο για δοκιμες στα ohm
ολα τα παραπανω δοκιμασμενα στον g120 που ειναι πανομοιοτυπο με τον A1

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #163 στις: Απριλίου 11, 2011, 19:24 »
Αυτό που αναφέρθηκε στη σελ. 11 του παρόντος το ξεχάσαμε?

http://www.kolleris.gr/htm/monotika.html

Κανένας που να περνά ή να μένει κοντά, να πάρει λίγο και να μας ενημερώσει?


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #164 στις: Απριλίου 11, 2011, 20:57 »
μας βλεπω παλι για φυτιλι κ συρμα απο τον cetin για παραγγελια
Σύρμα αποκλείεται,το φιτίλι είναι το πρόβλημα  :wall:
http://cgi.ebay.co.uk/Kanthal-D-0-16-mm-10-m-Draht-Heizdraht-66-9-ohm-m-/280559037837?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item41529f2d8d

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42513 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1601 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos