vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 10 χρήστες
aenaos, aoratos, TasMan, dkostas, antiklitos140, Jorge, Lazy Dog, camber, lagoudakis, Milarepa

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουαρίου 07, 2011, 17:47 »
Marbass wrote:


Αυτό δεν είναι το κοινό φιλτρο, σχεδόν ίδιο με το μαμίσιο (αυτό που αναφέρω ως "μάλλινου τύπου") ? Μ' αυτό δουλεύει, το ξέρω. Ο σκοπός ήταν να επιτευχθεί περισσότερη αυτονομία και σταθερότερη ροή απο αυτό και μη συρρίκνωση με τον καιρό.


Αυτό ακριβώς κανεις με το Eheim.

Πολύ καλή ποιότητα.

έχω το ίδιο φίλτρο 10 ημέρες.
Δεν χρειάζεται πλύσιμο. Το πιέζεις με χαρτοπετσέτα και καθαρίζει.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουαρίου 07, 2011, 21:10 »


Αυτό ακριβώς κανεις με το Eheim.

Πολύ καλή ποιότητα.

έχω το ίδιο φίλτρο 10 ημέρες.
Δεν χρειάζεται πλύσιμο. Το πιέζεις με χαρτοπετσέτα και καθαρίζει.

Δεν επιβεβαιώνεις (ή απορρίπτεις) αν πρόκειται για αυτό που εγώ υποθέτω ότι είναι.
Είναι δηλαδή το γνωστό βαμβακοειδές που έχουν τα μαμίσια φιλτράκια αλλά σε καλή ποιότητα? Να υποθέσω ότι θες να τονίσεις την ποιότητα της συγκεκριμένης μάρκας και όχι το είδος γενικά (γιατί κι εγώ χρησιμοποιώ παρόμοιο no name φιλτρο ενυδρείου το οποίο δεν είναι κακό αλλά συρρικνώνεται με τον καιρό). 
Κανένα λινκ υπάρχει? Υπάγεται σε συρρίκνωση με τον καιρό?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 07, 2011, 22:01 »
Είναι πολυεστερικό βαμβάκι πολύ καλής ποιότητας made in Germany.
Το pet shop είχε και το απλό Κινέζικο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 07, 2011, 22:24 »
Βρε τι 'ν'  τούτο με το άτμισμα και τα πειράματά του???? Λες και έχουν εφαρμογή όλοι οι νόμοι του Murphy, ταυτόχρονα. Μην ειναι μαγικό? Μην ειν' καταραμένο?  Κάτι που να δουλεύει σταθερά και με συνέπεια δεν υπάρχει?
Εκεί που όλα παν καλά και λες ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ, τσαάααακ αλλάζουν όλα ξαφνικά. Και άντε πάλι απ την αρχή. Ρε μπλέξιμο.
Με τα φιλτράκια αυτά, με  μόνο όπλο τη βαρύτητα και ένα μέσο που δίνει μια ουσιαστικά στατική δυνατότητα ροής πολυεστέρα/blue foam και διάφορα mods (δεν εννοώ σταθερή ροή, η στατική δυνατότητα σημαίνει καλή ροή σε κάποια στιγμή μετά το γέμισμα πχ μόλις γέμισες ή όταν είναι μισοάδειο κτλ και μέτρια ή κακή ή υπερβολικά μεγάλη ροή τον υπόλοιπο χρόνο) προσπαθεί κανείς να συμβιβάσει πολύ δύσκολα πράγματα.
Δηλαδή σταθερή ροή υγρού είτε γεμάτο είτε μισοάδειο είτε άδειο ,όχι πλημμύρα όταν είναι γεμάτο, όχι καμμένο όταν είναι μισοάδειο, να μην πλημμυρίζει όταν δεν ατμίζεις κτλ.
Πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να τα πετύχει κανείς όλα αυτά ταυτόχρονα.
Εγώ παράτησα τις προσπάθειες όταν αντιλήφθηκα ότι τα συστήματα με συνεχώς καλή  καλή ροή προορίζονται να τα ατμίσεις μέχρι τέλους μόλις τα γεμίσεις με υγρό, και δεν προσφέρονται για να τα έχεις πχ σε μια τσέπη ή αφημένα πάνω σε ένα τραπέζι για ώρα γιατί πλημμυρίζουν (δεν έχουν κάτι να σταματήσει τη ροή όταν δεν ατμίζεις) και άρχισα το dripping...

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:34
Δηλαδή kkostas αν γεμίσεις με αυτό το βαμβάκι ένα οποιοδήποτε φιλτράκι τυχαίου ατμοποιητή και βάλεις το σύστημα στην τσέπη δεν έχεις διαρροή ή μόνο με το συγκεκριμένο ατμ τον Α2 έχεις αυτό το αποτέλεσμα?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 22:34 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουαρίου 08, 2011, 11:45 »
Panos

Υπάρχουν μερικές σταθερές αξίες πάνω στις οποίες πειραματίζεται κάποιος. Αλλοιώς υπάρχει το χάος.

Ένα καλό πολυεστερικό βαμβάκι είναι σταθερή αξία.

Από εκεί και πέρα πειραματίζεται κάποιος με την πυκνότητά του στο φίλτρο και με την αναλογία πηχτής Vg στο υγρό.

Εμένα δουλεύει άψογα με 25%Vg FlavourArt.
Δεν έχει διαρροές και στεγνώνει τελείως πριν ξαναγεμίσω.
Δεν θέλει να είναι πιεσμένο πολύ μέσα στο φίλτρο.

Το μειονέκτημά του είναι η γεύση καμένου πολυεστέρα στους απλούς ατμοποιητές αλλά όχι στον Α2, επειδή (στον Α2) δεν έρχεται σε επαφή με την αντίσταση (για την ακρίβεια γέφυρα).
Γι αυτό ψάχνονται με PTB και Blue Foam.

Και γι αυτό ο Cetin έφτιαξε τον Α2.

Για τους απλούς ατμο καλό είναι από πάνω να υπάρχει ένα λεπτό κοματάκι (1 φύλο) από PTB (polyester Tea Bag) ανάμεσα σε βαμβάκι και γέφυρα.

Και ναι δεν υπάρχουν διαρροές. Το βάζεις και το ξεχνάς. Απλά λύνεις το πρόβλημα.

Και δεν δουλεύει τόσο με την βαρύτητα όσο με το τριχοειδές φαινόμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2011, 12:04 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουαρίου 08, 2011, 12:07 »
Thanks kkostas!
Αρχίζω και το σκέφτομαι για τον A2...

Δυστυχώς στις όχι πολύ ψαγμένες λύσεις η βαρύτητα υπερνικά το τριχοειδές...

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 25, 2011, 16:23 »
Autodrip για A2.



Αντί για το λεπτό υαλόνημα στην τρυπούλα χρησιμοποίησα πιο παχύ.
Απλό, εύκολο, γρήγορο, πολλά ντουμάνια, πολύ καθαρή γεύση και δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 19, 2011, 14:29 »
Η ερώτηση για τους κατόχους είτε Α1-Α2.
Ποσες μερες κανει για να το στειλει ο Cetin Sungur?
Η παραγγελία έγινε 8-3 και ακομα τπτ. :(
Δεν θυμάμαι ο Α1 πόσες μέρες έκανε να έρθει.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 19, 2011, 15:42 »
Η ερώτηση για τους κατόχους είτε Α1-Α2.
Ποσες μερες κανει για να το στειλει ο Cetin Sungur?
Η παραγγελία έγινε 8-3 και ακομα τπτ. :(
Δεν θυμάμαι ο Α1 πόσες μέρες έκανε να έρθει.  :dontknow:

Για κάθε προϊόν γράφει χρόνο διαθεσιμότητας όταν πας στο "καλάθι".
Εντός Ευρώπης οι χρόνοι παράδοσης με ταχυδρομείο είναι 5-10 μέρες, ανεξάρτητα από το τι και από ποιον παραγγέλνεις. 
Αν η παραγγελία σου αφορά τον Α2 μόνο, λογικά και κανονικά, αφού είναι άμεσα διαθέσιμος (και άρα ταχυδρομήθηκε άμεσα) θα έπρεπε να είχε φτάσει ή τεσπα να είναι στο τσακ για παράδοση. 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 19, 2011, 16:38 »
Η ερώτηση για τους κατόχους είτε Α1-Α2.
Ποσες μερες κανει για να το στειλει ο Cetin Sungur?
Η παραγγελία έγινε 8-3 και ακομα τπτ. :(
Δεν θυμάμαι ο Α1 πόσες μέρες έκανε να έρθει.  :dontknow:

Μην αγχώνεσαι!
Το παράγγειλα (Α2) στις 21/2 και μου ήρθε χθες.
Το δοκιμάζω και σύντομα θα πω εντυπώσεις μου!
Αξίζει η αναμονή πάντως...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 19, 2011, 17:43 »
Στείλε στον Cetin e-mail. Απαντάει άμεσα.

Αν σου ήρθε email από Bismillah για επιβεβαίωση είναι οκ η παραγγελία.

Εγώ περιμένω Α2 σε ανοξείδωτο από προηγούμενη εβδομάδα.

Έχει πλάκα που τα στέλνει σε χάρτινο κουτάκι με πολύ χαρτί κουζίνας για προστασία. Σαν αυγά από το χωριό ένα πράγμα. Είναι γείτονας εξ ανατολάς.

Ξέρει αυτός από ντουμάνια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2011, 18:14 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 19, 2011, 18:01 »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ηρθε e-mail απο Bismillah με τον αριθμό παραγγελίας,αλλά ανησύχησα επειδή θυμόμουνα για τον Α1 οτι δεν άργησε τόσο.
Panos και εγώ ανυπομονώ για αυτό ρωτώ από δω και από εκεί  :laugh1: :laugh1: :laugh1:   

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 19, 2011, 18:15 »
Μην αγχώνεσαι!
Το παράγγειλα (Α2) στις 21/2 και μου ήρθε χθες.
Το δοκιμάζω και σύντομα θα πω εντυπώσεις μου!
Αξίζει η αναμονή πάντως...
   πανο περμενουμε εντυπωσεις γιατι σκεπτομαι να τον κτυπησω απλα  εχω την απορια αν δουλευει καλα και στις ego μπαταριες

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 19, 2011, 18:56 »
Στείλε στον Cetin e-mail. Απαντάει άμεσα.

Έχει πλάκα που τα στέλνει σε χάρτινο κουτάκι με πολύ χαρτί κουζίνας για προστασία. Σαν αυγά από το χωριό ένα πράγμα. Είναι γείτονας εξ ανατολάς.

Ξέρει αυτός από ντουμάνια!!!


Σε ένα βίντεο που παρουσιάζει το στρίψιμο για τον Α1, φέρνει λίγο του Αλή Πασά ενώ καπνίζει το τσιμπούκι του!!!
(σε νεαρή ηλικία φυσικά)

   πανο περμενουμε εντυπωσεις γιατι σκεπτομαι να τον κτυπησω απλα  εχω την απορια αν δουλευει καλα και στις ego μπαταριες

Πολύ γρήγορη εντύπωση (1 ημέρα με το φιτίλι που είχε στρίψει ο Cetin)
Θέλει λίγο "ντάντεμα" για να βρείς την καλύτερη θέση του φιτιλιού, όταν όμως τη βρείς παίζει άριστα.
Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι με τα φιλτράκια που είχε μέσα (είχα παραγγείλει μερικά)  έχει μια χαρά ροή υγρού, καθόλου καμμένο και με αρκετή διάρκεια.
Πολύ έξυπνη και φοβερά απλή (με την καλή έννοια) κατασκευή.

Σημείωση. σε "κακές" θέσεις του φιτιλιού μου έδινε από παράξενη γεύση ώς ανυπόφορα δυνατό κτύπημα με ελάχιστο ατμό.


Το έχω δοκιμάσει σε eGo μπαταρίες και passthrough (με το φιτίλι του Cetin πάντα).



Πόσο κάνει ρε παιδιά με τα μεταφορικά ?
45 ευρώ ο ατμ και 7 Ευρω μεταφορικά, παραλαβή από ΕΛΤΑ. Αν πάρεις και φιλτράκια DSE-701 είναι extra.




"Παρατήρηση.
Το πακέτο που παρέλαβα είχε εμφανώς ανοιχθεί και ελεγχθεί. Δεν έλλειπε τίποτε ούτε κάτι ήταν σε κακή κατάσταση.
Προφανώς κάποια υπηρεσία πλέον ελέγχει και διακοινοτικά πακέτα αν έχουν ύποπτο μέγεθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2011, 19:07 από panos »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #74 στις: Μαρτίου 19, 2011, 19:24 »


Σημείωση. σε "κακές" θέσεις του φιτιλιού μου έδινε από παράξενη γεύση ώς ανυπόφορα δυνατό κτύπημα με ελάχιστο ατμό.





45 ευρώ ο ατμ και 7 Ευρω μεταφορικά, παραλαβή από ΕΛΤΑ. Αν πάρεις και φιλτράκια DSE-701 είναι extra.





Αυτό panos μου συμβαίνει και με τον Α1 και μάλλον πρέπει να έχει σχέση που πέφτει η τρύπα αερισμού.Ενας λογος που ειχα παρατησει τον Α1 στις αρχές ήταν αυτός γιατί δεν μπορούσα καθόλου αυτό το τσούξιμο...κάψιμο που έβγαζε όταν δεν βιδωνόταν σωστά.
Εγώ έδωσα άλλα 5 ευρωπουλα και πηρα την εκδοση full stainles steel και αυτό γιατί ο Α1 λίγο με φόβισε με τα σπειρώματα που είναι πολύ λεπτά και αρκετά ευαίσθητα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538418 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos