vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, vag21, bloodlessz, tony1976, Mimhsdr, Doubt

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1365 στις: Αυγούστου 05, 2015, 13:42 »
Παιδια ψηνομαι και εγω για τη βαση zest, αλλα σαν κάτοχος του Lite δεν ξερω αν η νεα βαση zest με τις 3 τρυπες ειναι πολυ κοντα στα επιπεδα του lite και δεν δω διαφορες γιατι αναζητω και μια δευτερη εμπειρια με το phenomeno. Δυστυχως ειμαι επαρχεια και δεν εχω τη δυνατοτητα δοκιμης. Αν υπάρχει κάτοχος νεας βασης zest και lite ας γραψει την εμπειρια του, θα βοηθησει πολυ.

Αποσυνδεδεμένος george1981

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1366 στις: Αυγούστου 05, 2015, 19:45 »
καλησπερα σας!ευτυχης κατοχος του Νο671 phenomenon light! ηρθε στα χερια μου σημερα το πρωι,του εκανα ενα στησιμο στα γρηγορα με 28ari κανθαλ και πυροβολαει στα 1.4 με 13w!μια ερωτηση επειδη δεν μου παει η καρδια να τον ξεστησω :P εχω ξεβηδωσει την καμπανα μια στροφη και κατι ακομη και οσο της δινω λιγο λιγο τοσο ποιο πολυ μου αρεσει :P  τα υγρα μου ειναι 50/50 ποσο εχς ακομη περιθωριο μεχρι να τα παρω ολα στο χερι απο  το πολυ ξεβηδωμα???????χαχα

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1367 στις: Αυγούστου 05, 2015, 20:24 »
παιδια μεταξυ zest και lite ποια ειναι η διαφορα στο βαρος τους μιας και δεν αναφερεται στην σελιδα ο lite που δοκιμασα μου φανηκε ελαφρης αλλαchnomai gia zest ποια ειναι η γνωμη σας?

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1368 στις: Αυγούστου 05, 2015, 21:31 »
Ο Zest  είναι σίγουρα πιο βαρύς λόγω μεταλλικού τανκ. Το πόσο ακριβώς δεν ξέρω μιας και δεν έχω ζυγαριά ακρίβειας

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος triastros

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1369 στις: Αυγούστου 05, 2015, 21:34 »
Καλησπέρα και από εμένα !  :bye:
Ψάχνω για άτμο με επίκεντρο την γεύση,συνεπώς ίσως η επικρατέστερη επιλογή είναι ο συγκεκριμένος.
Παρόλαυατά θα ήθελα την γνώμη σας ,ως προς την γεύση πάντα σε σύγκριση με τον calix.
Ίσως θα ήταν λάθος το ερώτημα , :-[
αλλά ανάμεσα σε Phenomenon, Calix , Apollo και Le magister-Vaponaute θα ήταν δυνατό να αποτυπωθεί μια σειρά από την καλύτερη γεύση (ακόμα και συγκριτικά με dripper)?
Η τουλάχιστον  ανάμεσα σε Phenomenon και Calix.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1370 στις: Αυγούστου 05, 2015, 21:35 »
ναι σωστα απλα ηθελα να μαθω εαν ειναι αισθητη η διαφορα  και αν ενοχλησει τον πολο του istick που εχω.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1371 στις: Αυγούστου 05, 2015, 21:44 »
@george1981


Μέχρι να πάρεις την καμπάνα (αλλά και τα υγρά) στο χέρι, έχεις περίπου 1,5 στροφές ξεβίδωμα.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1372 στις: Αυγούστου 05, 2015, 22:26 »
@manosjw νομίζω ότι ο Le Magistre είναι πολύ νωρίς για να κριθεί και δεν θα τον έβαζα στην διαλογή.  Επιπλέον ο Apollo είναι dripper και εκ των πραγμάτων θα έχει καλύτερη γεύση και ίσως θα έπρεπε να εξαιρεθεί και αυτός.  Τώρα για τους υπόλοιπους καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει και τους 2 στην κατοχή του και μπορεί να κρίνει καλύτερα.


Νομίζω όμως ότι τέτοια ερώτηση στο νήμα του Phenomenon μάλλον έχει ξεκάθαρη απάντηση  ;) [size=78%].  Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις σε κάποια άλλο νήμα [/size] :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1373 στις: Αυγούστου 05, 2015, 22:28 »
Καλησπέρα και από εμένα !  :bye:
Ψάχνω για άτμο με επίκεντρο την γεύση,συνεπώς ίσως η επικρατέστερη επιλογή είναι ο συγκεκριμένος.
Παρόλαυατά θα ήθελα την γνώμη σας ,ως προς την γεύση πάντα σε σύγκριση με τον calix.
Ίσως θα ήταν λάθος το ερώτημα , :-[
αλλά ανάμεσα σε Phenomenon, Calix , Apollo και Le magister-Vaponaute θα ήταν δυνατό να αποτυπωθεί μια σειρά από την καλύτερη γεύση (ακόμα και συγκριτικά με dripper)?
Η τουλάχιστον  ανάμεσα σε Phenomenon και Calix.


Δεν θα σου απαντήσω,μιας και έχω μόνο το φαινόμενο απο τα όσα ανέφερες.Όσον για τον Calix έχω
ακούσει μόνο 2 λέξεις με όσους μίλησα (πεταμένα λεφτά).Ωστόσο ένα πράγμα θα σου πω,είσαι Αθήνα;
Γιατί δεν πας να τους δείς/δοκιμάσεις απο κοντά; Είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις γιατί μόνο εσύ
και κανείς άλλος μπορεί να είναι ο καλύτερος κριτής ανάμεσα σε τόσες επιλογές.


Ωστόσο όπως είπε ο φίλτατος παραπάνω,ΔΕΝ συγκρίνεις ποτέ γεύση ανάμεσα σε Dripping - RBA.Απο την
άλλη,μέσα στην φωλιά του φαινόμενο,τι περιμένεις να ακούσεις; ο Calix είναι καλύτερος;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1374 στις: Αυγούστου 06, 2015, 00:31 »


Ιεροσυλος το ξερω που εβγαλα το driptip απο gus αλλα το drip tip απο derlin με βολεψε παρα πολυ γιατι δεν επηρεαζεται απο θερμοκρασιες!Το μονο προβλημα ειναι οτι τωρα... :baby:
Επισης δοκιμασα το στησιμο με φυτιλι και δεν μπαινω καν στην διαδικασια να πω εντυπωσεις!
Μονο ευχαριστω για τις συμβουλες και οτι αμεσως μετα εκανα στησιμο με ff2 και βρηκα την υγεια μου!
Το γραφω εδω για να μην μεγαλωσω το νημα!
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26102.0.html
Θα αναφερω μονο οτι απο το καψουλι δεν ακουμπησα ητ για κανα 3-ωρο και με καφε μεσα!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2015, 00:38 από robbinsrules »

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1375 στις: Αυγούστου 06, 2015, 15:51 »
εγω παιδια μιας και ειμαι κατοχος και των δυο(phenomeno-calix) μπορω να πω οτι και οι δυο κατ εμε παντα ακουμπανε το τελειο γιατι εχει γινει προσεγμενη δουλεια και απο τους δυο κατασκευαστες...


υ.γ.σιγουρα δεν ειναι πεταμενα λεφτα για τον calix...φιλικα παντα και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης με το παλικαρι που εξεφρασε πιο πανω διαφορετικη αποψη

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1376 στις: Αυγούστου 07, 2015, 01:22 »
Πάντα φιλικά φίλτατε και σαφώς χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης.Τα πεταμένα λεφτά να επαναλάβω,
είναι λεγόμενα 2-3 γνωστών που τυχαίνω να εμπιστεύομαι πάνω σε τέτοιες επιλογές,όχι καθαρά
προσωπική μου άποψη και συγνώμη αν αυτό ακούγεται ή ακούστηκε σαν δυσφήμηση. :thumpup:

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1377 στις: Αυγούστου 07, 2015, 05:12 »
Γιατί τόσο φτυσιμο ρε φουστη μου όμως??!!

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1378 στις: Αυγούστου 07, 2015, 10:38 »
Πρώτη βδομάδα κλείνω σήμερα με τον Phenomenon και δεν έχω προλάβει ακόμη να πειραματιστώ.

Πρώτη προσπάθει στησίματος με τον τρόπο που μου έδειξαν τα παιδιά όταν τον πήρα, με το βαμβάκι σε όλο το deck, δεν είχα καμία διαρροή 4 μέρες ατμίσματος μέχρι χθες, όπου χωρίς λόγο είχα δάκρυα και μικροδιαρροή χωρίς να έχω πειράξει κάτι.

Δεύτερη προσπάθεια χθες που έστησα το βαμβάκι σε σχήμα Π με μυτούλες στα decks και πάλι καμία διαρροή και νομίζω πιο έντονη γεύση έτσι. Περιμένω να δω αν θα έχω το ίδιο θέμα όπως στο πρώτο στήσιμο.

Από τα 2 τανκάκια που δοκίμασα πιο βολικό μου φάνηκε αυτό με το γέμισμα από κάτω. Τις πρώτες μέρες είχα το τανκ με το γέμισμα από επάνω και άτμισα  2 μέρες ένα γαλλικό ψιλοόξινο που μου γέμισαν τα παιδιά στο κατάστημα, αλλά απο τη δεύτερη μέρα είδα ότι εκεί που είναι οι τρύπες για το γέμισμα από πάνω είχε επηρρεαστεί το υλικό.. είχε γίνει.. πω να το περιγράψω.. πως είναι ένα σπασμένο παρμπριζ αυτοκινήτου? κάπως έτσι και το πέταξα. Σίγουρα θα πεταχτώ να πάρω ακόμη ένα τανκάκι για γέμισμα από κάτω με την πρώτη ευκαιρία!

Πάντως μέχρι στιγμής είναι σίγουρα ότι καλύτερο έχω ατμίσει, χωρίς υπερβολές. Εύκολο στο στήσιμο αν σκεφτεί κανείς ότι δεν είμαι έμπειρος ατμιστής (μόλις 3 μήνες) και κατάφερα να τον στήσω 2 στα 2 χωρίς διαρροές.   :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1379 στις: Αυγούστου 07, 2015, 11:43 »
Μετά από κάποιες μέρες και ανάλογα με τα ml που ατμίζουμε το απορροφητικό υλικό χάνει την ικανότητα συγκράτησης του υγρού... Αυτός είναι και ο λόγος που μετά από μερικές μέρες αρχίζουν οι διαρροές σε ένα σετάπ που δεν είχε διαρροές... Επίσης αυτές οι διαρροές είναι μια καλή ένδειξη ότι ο χρήστης πρέπει να προχωρήσει σε αλλαγή του απορροφητικού υλικού ή και ολόκληρου του σετάπ... ;)

Να ξέρετε επίσης... Συνήθως κάθε νέο σετάπ μας φαίνεται καλύτερο από το προηγούμενο, και είναι κάτι που έχει λογική να συμβαίνει.

Καθώς το απορροφητικό υλικό αλιώνεται από τη χρήση (θερμοκρασίες, μάκα) χάνει σιγά σιγά την κορυφαία γεύση που μας δίνει στα περίπου 2-10 ml χρήσης στα οποία πιστεύω οτι είναι το καλύτερό του σημείο... Όταν λοιπόν φτάσουμε στα 15 ml πχ, τότε ΔΕΝ έχει την ίδια ποιότητα σε γεύση όμως αυτό δεν μας φαίνεται γιατί πέφτει σταδιακά η απόδοση και συνηθίζουν οι γευστικοί κάλυκες... Οπότε αυτός είναι και ο λόγος που όταν κάνουμε νέο σετάπ μας φαίνεται οτι είναι καλύτερο από το προηγούμενο. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12707 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123540 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos