vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 11 χρήστες
ThioVag, tony1976, Jorge, bokostas, Buliwyf, tibolaso, ΨΗΛΟΣ, Amcm, Aspirecigs, vasim, Milarepa

Twitter

Επισκευή EVOD BCC

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 22:25 »
Α, να μια λεπτομέρεια με ενδιαφέρον.
Τα υγρά της ecig που είπες πριν δε φημίζονται (και δεν έχω παρατηρήσει) σε πολλά κατάλοιπα.
Άρα μένουν τρία πράγματα ακόμα εκεί μέσα. Ο ατμοποιητής (που δε νομίζω να σαπίζει!!), το σύρμα και το φιτίλι σου. Έχεις απόθεμα από άλλο μαγαζί; Κι αν δεν έχεις, μπορείς βρεις έστω για μια αντίσταση, να δεις αν φταίει αυτό..; (Εγω διατίθεμαι, αλλά από Τρίτη...)

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 22:31 »

Το φιτιλι 2.8 κ το συρμα 0.16 ειναι κ αυτα της ιδιας εταιριας.
Το 2 μμ κ το συρμα 0.17 ειναι διαφορετικης εταιριας οπως επισης κ το οργανικο βαμβακι......
Τωρα που ειπες για σαπισμα καπου πηγε το μαυλο μου αλλα μπορω να το δοκιμασω μονο απο Τριτη που θα γυρισω στην βαση μου .
Ευχαριστω για το ενδιαφερον κ την προθεση βοηθειας :) . Το εκτιμω!!!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 22:45 »
Το θέμα των διαρροών για μένα φταίει το κεφάλι (για πολλές διαρροές δηλαδή, όχι τα υπέρ/υποτροφοδοσία που τα επηρρεάζουν το πάχος του φιτιλιού και η ρευστότητα των υγρών). Κάποιο λαστιχάκι, κάποια κεφαλή μαϊμού (ή ατμοποιητής μαϊμού) που δεν ταιριάζει στο ακριβώς, για αυτό και σου είπα αν βρεις μία που δουλεύει καλά, κράτα την μέχρι να λιώσει το μέταλο.
Το θέμα μαύρισμα σε τόσο μικρή ποσότητα μου φαίνεται περίεργο. Από βαμβάκι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, καθώς αν δεν πάρω καψούλι τό'χω σε κακό να γεμίσω. Αλλά σε φιτίλι/σύρμα.. Δε θυμαμαι πως είναι κι ο Τ4. Μπας και σου καίγεται κάν'να λαστιχάκι μέσα; Θα το γευόσουν και πάλι.

Για τα άλλα..
Άχρηστος: Αυτός που δεν επιθυμεί να βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 26, 2013, 23:02 »
Από πάνω δεν ανέφερες τι φυτίλι(α) βάζεις σε κάθε συνδυασμό. Κοίτα να στοχεύεις κοντά στα 4mm σύνολο.


Επίσης για το θέμα του χρωματισμού υποθέτω φταίει η θερμοκρασία που εκτίθεται το υγρό που μπαινοβγαίνει σχετικά ελεύθερα στα setup σου εξ ου και οι διαρροές. Με λίγα λόγια ποντάρω σε υπερτροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 27, 2013, 00:05 »
Εχω κανει τοσους πολλους συνδιασμους που να πω την αληθεια δε θυμαμαι αν εφτασα καν στα 4 οπως αναφερεις.Απο Τριτη καινουργια τεστακια κ βλεπουμε.


exispathi αν καιγοταν λαστιχακι η οτι αλλο θα το καταλαβαινα στην γευση (νομιζω). Εχω αν θυμαμαι καλα 6-7 αντιστασεις κ φτιαχνω την μια δοκιμαζω την αλλη. θα βαλω επανω μια εργοστασιακη σε εναν αλλο που ταιριαζει κ μετα εκει μια που εφτιαξα εγω γιατι κατι μου λεει οτι κατι δε παει καλα με τα οποια μεταλλα του Τ4.......!!!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #95 στις: Οκτωβρίου 27, 2013, 00:19 »
Καλά, κάποια στιγμή ραγίζουν κι όλας. Για αυτό κι εμένα το θέμα της διαρροής δε μου λέει κάτι. Το εύκολο μαύρισμα αν είναι από τα μέταλα, τότε κρίμας, αλλά κεάδα.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 10:21 »
Παιδιά να ρωτήσω όποιους ξέρουν. Έχω 1.5 μμ φιτίλι και 0,132 μμ σύρμα. Πόσες σπείρες πρέπει να φέρω για να πετύχω αντίσταση περίπου 1,8 Ω ; Δυστυχώς δεν έχω Mod και δεν μπορώ να μετρήσω. Με 4,5 στροφές του σύρματος η αντίσταση μου βγήκε τεράστια. Με 5 δευτερόλεπτα τζούρα έβγαλα μια υποψία ατμού.


Θα μου πείτε γιατί δεν δοκιμάζεις μόνος σου μέχρι να το βρεις; Η απάντηση είναι ότι την 1η φορά που έφτιαξα κεφαλή, έκανα 3,5 στροφές το σύρμα και δε λειτούργησε καν. Πιστεύω ότι βραχυκύκλωσε γιατί ακολούθησα όλα τα βήματα κατά γράμμα και δεν έκανα τίποτα διαφορετικό από τη 2η φορά

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 11:10 »
Ξαναδοκίμασε πάλι με 3....

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 11:16 »
Μια ερωτηση:
 
Βαζεις συρμα μονο με αντ/ση ή κανεις με αντ/ση και χωρις αντ/ση;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #99 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 11:26 »
Με τοσο μικρη διατομη στο συρμα (0,13) θα πρεπει να χρησιμοποιησεις συνδυασμο συρματων με αντισταση και χωρις για να βγεις κατω απο 2 ωμ με 3 στροφες. 

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #100 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 11:30 »
Μια ερωτηση:
 
Βαζεις συρμα μονο με αντ/ση ή κανεις με αντ/ση και χωρις αντ/ση;;;;;;;;;


Βάζω σύρμα με αντίσταση. Εγώ πίστευα ότι με τόσο λεπτό σύρμα θα είχα μικρότερη αντίσταση. Αλλά η λογική λέει μεγαλύτερη διατομή = περισσότερος χώρος να περάσουν τα ηλεκτρόνια. Για δες... Θα πάρω λοιπόν πιο χοντρό σύρμα γιατί με συνδυασμούς συρμάτων δεν θα τα καταφέρω. Ευχαριστώ όλους παιδιά

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 23:31 »
Συρματάκι 0.13, μόνο με ένα κολπάκι θα ατμίσεις ικανοποιητικά....(ασε τους συνδιασμούς...  αν το κάνεις πολύ κοντό για να σου βγούν τα Ω, θα φάς πολύ καψούλι)
Κόψε ένα κομμάτι περίπου 15 πόντους και δίπλωσε το στη μέση. Το διπλωμένο σύρμα στρίψε το, καλά, ώστε να μη ξεχωρίζουν οι δύο κλώνοι, με το διπλό στριμένο σύρμα φιάξε μια αντίσταση πάνω σε διπλό φιτίλι 1.5 με οδηγό μια καρφίτσα. Δοκίμασε 5 σπείρες... θα βγεί περίπου 1.6Ω (ανάλογα πόσο σφιχτά το στρίβεις), αν σου βγεί χαμηλή η αντίσταση για τα γούστα σου, βάλε ένα φιτιλάκι ακόμα και κράτα τις σπείρες ίδιες.


ΥΓ1: Ενημερωτικά το 0.13 έχει αντίσταση 78 Ω/μ (για 1.8Ω χρειάζεσαι 23 χιλιοστά που είναι πολύ λίγο ακόμα και με ΝΟΝ στα άκρα), οπότε το διπλό βγαίνει περίπου 39 Ω/μ, περίπου όσο και το 0.18.
ΥΓ2: Βέβαια η αντίσταση σε EVOD, χωρίς ΝΟΝ στα άκρα έχει αρκετά μειονεκτήματα, όμως μπορείς, όπως έχει προταθεί από τον Πολυκράτη, να στρίψεις ΝΟΝ μόνο στο ένα άκρο, το οποίο θα μαγκώσεις στον θετικό πόλο, ενω το άλλο άκρο (που δεν θα έχει ΝΟΝ) να μαγκωθεί στο πάνω μέρος της κεφαλής χωρίς πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2013, 23:48 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #102 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 00:30 »
Ευχαριστώ για την ιδέα. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Τα σύρματα ΝΟΝ και τέτοια δεν τα γνωρίζω καν οπότε προς το παρών το αφήνω. Τελικά το φόρουμ είναι απίστευτα εξυπηρετικό. Σας ευχαριστώ όλους παιδιά

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 13, 2013, 02:02 »
Οτι σου ειπε ο Slammer.....ενας λογος που ρωτησα για το τι συρματα δουλευεις,ηταν αυτος.
Το δευτερο που πρεπει να κανεις ειναι:
Κοιτα καλα το λαστιχακι που σφηνωνει τον θετικο πολο,αν εχει καει εσωτερικα.
Αν βαζεις μονο συρμα με αντ/ση,υπαρχει πιθανοτητα να εχει καει,λογο του οτι το συρμα με αντ/ση κοκκινιζει ολο,καιει το λαστιχακι αυτο και μπορει να σου χανει απο εκει το υγρο...
 
Και ενας τριτος λογος ειναι οτι ειχες παντα,λογο μικρου συρματος,μεγαλη αντ/ση και δεν ζεσταινε αρκετα το υγρο ωστε να το ατμοποιησει,με αποτελεσμα να συσωρευεται πολυ υγρο στην αντ/ση και να εχεις υπερτρωφοδοσια.  Αυτο το υγρο απο καπου επρεπε να φυγει/βγει.   Ηταν λοιπον μονοδρομος,ο δρομος προς τα κατω,στον πολο...

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #104 στις: Νοεμβρίου 17, 2013, 11:47 »
Ερώτηση για τολμηρούς. Αν χρησιμοποιήσω σύρμα από καλώδιο ηλεκτρονικής συσκευής (χαλκό) που θεωρητικά έχει καλή αγωγιμότητα, γνωρίζει κανείς ποιο θα είναι το αποτέλεσμα; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix