vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, tibolaso, Milarepa, th3ofilos, maprix, Sergios

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3480 στις: Απριλίου 04, 2018, 00:59 »
Μάλλον δεν κατάλαβα τι εννοείς. Η αντίσταση πάντα παίζει ρόλο σχετικά με τα W που απαιτεί για να ατμοποιήσει.

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3481 στις: Απριλίου 04, 2018, 01:01 »
Δηλαδή θα βάλεις ένα απλό στρογγυλό ακόμη και 50 ή 60αρι σύρμα kanthal ή ni80 όσα ohm θέλεις και θα παίξεις στα 60-70 και βάλε watt?
Για να πας στα 60 και πάνω θες σύνθετα και χοντρά σύρματα και συνήθως διπλές αντιστάσεις....άρα βράσιμο, πολύ ζεστό ατμό. Εννοειται πολύ ντουμανι αλλά μειωμένη γεύση και αναλυση στο φουλ.
Όταν ακούω ότι παίρνω γεύση και ανάλυση υγρού σε αυτά τα watt απλά γελάω!

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3482 στις: Απριλίου 04, 2018, 01:15 »
Κάτι έχεις μπερδέψει, ούτε βράσιμο χρειάζεται έχουν οι μεγάλες αντιστάσεις ούτε πολύ ζεστο ατμό. Αν θέλεις μπορούν να είναι είτε δροσερότατες είτε από την κόλαση :)

Με διπλές αντιστάσεις θέλεις σχεδόν τα διπλά W για να ατμοποιήσουν απ' ότι με μονή αντίσταση απλά και μόνο γιατί έχεις δύο αντιστάσεις που ζητούν ρεύμα αντί για μία.
Η θερμότητα που θα βγάλει η κάθε αντίσταση θα είναι ίδια, αλλά καθώς είναι δύο, θα παράγουν περισσότερη ατμοποίηση σε σχέση με τη μονή.


Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3483 στις: Απριλίου 04, 2018, 01:21 »
Φίλε δεν το είπα για σένα...Αλλά για τον φίλο με τα 100watt.
 Εν πάση περιπτώσει  πες μου εσύ μια αντίσταση να μην πω μονή αλλά διπλή οπωσδήποτε που θα την πας στα 100watt και δεν θα έχει ζεστό ατμό....πλάκα μου κάνεις προφανώς.
Σίγουρα δε θα είναι kanthal γιατί αν πας μια διπλή ni80 ακόμη και allien στα 0.10 ohm 100watt πάλι θα βράσει.
Αυτά!

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3484 στις: Απριλίου 04, 2018, 07:16 »
Δεν ατμιζουμε....σωστα! Απλα οι αλλοι καιγονται και βραζουν🤣🤣🤣
Βρε παίδες ένα μεγαλο κακο στο ατμισμα που μπορεί να κάνεις στον εαυτό σου είναι τα πολλά watt και ο πολύ ζεστός ατμός.
Όσο ποιο κρύος τόσο καλύτερος....(ωχ ωχ  δεν ακούστηκε ωραία αυτο) όποιος κατάλαβε κατάλαβε οι υπόλοιποι πάρτε βραστήρες και όχι ατμοποιητες!

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Yπάρχει κάποια έρευνα,μελέτη ή ξέρω εγώ κάτι που να το υποστηρίζει αυτό;
Kαι αν ναι θα μπορούσες να μας βάλεις κάποιο link να ενημερωθούμε;
Πραγματικά με ενδιαφέρει το θέμα Βασίλη,δεν τρολάρω


Φίλε δεν το είπα για σένα...Αλλά για τον φίλο με τα 100watt.
 Εν πάση περιπτώσει  πες μου εσύ μια αντίσταση να μην πω μονή αλλά διπλή οπωσδήποτε που θα την πας στα 100watt και δεν θα έχει ζεστό ατμό....πλάκα μου κάνεις προφανώς.
Σίγουρα δε θα είναι kanthal γιατί αν πας μια διπλή ni80 ακόμη και allien στα 0.10 ohm 100watt πάλι θα βράσει.
Αυτά!

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μέχρι πριν 2 βδομάδες είχα σε έναν απο τους Goon μου 2πλο alien ni80 του Σωκράτη (SKcoils) στα 0,08Ω που θέλανε περίπου 120-150 watt για να δουλέψουνε και σε πληροφορώ οτι η θερμοκρασία που βγάζανε είναι πολύ μικρότερη απο ένα απλό fused clapton της crazywires και τέτοια ανάλυση γεύσης δεν βγάζουν ούτε ο richelieu ,ούτε ο apollo ούτε κανένας flavor chasing ατμοποιητής .
Εξάλλου τα περισσότερα vgατα υγρά πλέον θέλουν αρκετά watt για να βγάλουν τις νότες τους όλες.
Φυσικά και συμφωνώ στο όταν το παρακάνεις και ζεσταθεί ο ατμός παίρνεις έναν αχταρμά και όχι την γεύση του υγρού αλλά όλα
εξαρτιόνται σε αυτό το θέμα απο το υλικό του σύρματος και το πλέξιμο του.
Ο Σωκράτης btw φημίζεται για τα δροσερά του coil και την απόδοσή τους σε πολλά watt αν σου δωθεί ευκαιρία πάρε κανένα ζευγάρι
και δοκίμασε τα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2018, 07:39 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3485 στις: Απριλίου 04, 2018, 07:51 »
Σταύρο όσο αφορά τις θερμοκρασίες και τον ζεστό ατμό τα έχει πει ο Dr. Φαρσαλινός  δεν είναι δικό μου ούτε επιμένω 100%.
Απλά και βάση λογικής αν το δεις....εισπνοή και εισαγωγή στους πνεύμονες μας κατευθείαν ζεστού ατμού....!
Εντάξει το τερμάτισες με custom coils και ειδικά καλών builders παίζει. Αλλά πόσοι από τους 100 που θα ατμισουν σε τόσο ψηλά watt είναι τόσο ψαγμένοι?
 Εδώ δεν γνωρίζουν καν το ni80...
Απλά θα βουτήξουν οι περισσότεροι το Χ κ Ψ κινεζικό subohm με ότι αυτό συνεπάγεται...κακο βαμβάκι και σύρμα στην γιγαντιαία  αντίσταση και θα μπουμπουνιξουν τα 100+ watt.
Άντε να πάρουν κάποιες έτοιμες και πάλι κακές αντιστάσεις και καρούλια.
Άσε που όταν μιλάμε για διπλές και ψηλά watt εννοειται ότι η κατανάλωση πάει στο μέγιστο που και αυτό δεν είναι καλό.
Άποψη μου όλα αυτά χωρίς να είναι πανάκεια και χωρίς να θέλω να αντιδικίσω  με κανέναν....

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3486 στις: Απριλίου 04, 2018, 07:57 »
Squonkers καλημέρα 
Ο γιατρός δεν έχει πει κάτι για την θερμοκρασία και αυτό περί κατανάλωσης είναι δικό του λογικό συμπέρασμα και όχι ότι έχει βγεί κάτι τέτοιο από κάποια έρευνα 

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3487 στις: Απριλίου 04, 2018, 08:18 »
Γιατί υπάρχει κάποια έρευνα μακροχρόνια και ολοκληρωμένη  και διασταυρωμένη?
Το έχει πει off the record σε live etc....
Τώρα  ο  καθένας ενήλικας πιστεύω είναι και έχει το δικό του μυαλό και λογική να αποφασίσει από μόνος του.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3488 στις: Απριλίου 04, 2018, 08:44 »
Καταρχήν καλημέρα παίδες(είμαι στην δουλειά απο της 4 σήμερα λόγω φόρτου εργασίας και έχω χάσει την μπάλα με τις ώρες :)) )
Ο Γιατρός όντως δεν έχει κάνει κάποια έρευνα σχετικά με το θέμα της θερμοκρασίας του ατμού αλλά πραγματικά και εγώ πιστεύω οτι δεν ξέρουμε αρκετά πράγματα ακόμα σχετικά με πολλά θέματα γύρω απο το άτμισμα και είπα κάτι θα βγήκε και δεν το πήρα χαμπάρι.
Εγώ προσωπικά διαφωνώ σε πράγματα μαζί του,πχ.το dryburn.Oτι και να λέει microcoil δεν δουλεύει σωστά χωρίς αυτό.
Δεν αντιδικούμε με τέτοια θέματα Βασίλη φυσικά...κάθε μέρα μαθαίνουμε και νέα πράγματα.Γι αυτό σε ρώτησα αν βγήκε κάτι.
Τώρα στο θέμα του καυτού ατμού πρέπει σίγουρα να ξέρει και να τον διαχειριστεί κάποιος.
Αν και πόσο εδώ που τα λέμε μπορεί να τον αντέξει αν κάνει κάτι λάθος η γλώσσα του;
Προσωπικά ατμίζω πάνω απο 100w αρκετές ώρες της ημέρας και αποκλειστικά σχεδόν με μηχανικά χωρίς βέβαια και ο ατμός μου να καίει...βέβαια ρόλο παίζουν και τα build μου.
Θεωρώ αν πάει κάποιος κατευθείαν σε αυτή την κατηγορία θα φάει τα μούτρα του και γενικά αποτρέπω τους νέους ατμιστές να πέφτουν με
τα μούτρα στο subohming...
Ιδανικά θεωρώ κάπου στα 50 με 70 watt οτι χρειάζεται κάποιος και να παίξει με τα στησίματα ,να μάθει και να κατασταλάξει στο τι του αρέσει.Τώρα στο θέμα της κατανάλωσης είμαι της άποψης οτι χρειάζεται να κάψεις με τα σύγχρονα υγρά για έχεις απόδοση.
Ειδικά στα SnV με τα ένα σωρό πρόσθετα...αλλά αυτά είναι γούστα,δεν νομίζω οτι κάτι είναι σωστό και κάτι λάθος.
Καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την κάθε γεύση και σίγουρα δεν έχουμε όλοι την ίδια ευαισθησία στους γευστικούς μας κάλυκες.
Τώρα το τι σπρώχνουν τα μαγαζιά ,τι τάζουν στους νέους ατμιστές και τι προσδοκίες τους δημιουργούν είναι ένα πολυυυυυύ μεγάλο κεφάλαιο και σίγουρα δεν είναι και ο χώρος εδώ να το συζητάμε.
Αυτό είναι να μαζευτούμε κάπου με τις καφεδάρες μας,να κάνουμε τα ντουμανάκια μας και να συζητάμε με τις ώρες :))

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3489 στις: Απριλίου 04, 2018, 09:01 »
Πάντως, υπάρχει και μια κοινή λογική: όσο μεγαλύτερη ποσότητα ατμού και συχνότερα κατεβάζει κανείς κατευθείαν στα πνευμόνια του, τόσο πιο σύντομα θα μπουκώσουν τα "μπουριά" τους. Αυτή η VG κάθεται παντού σαν λεπτό φιλμ. Δεν ξέρω αν η PG, ως διαλύτης, κάνει ξεμπούκωμα.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3490 στις: Απριλίου 04, 2018, 09:11 »
Και δεν ξέρουμε και πως διαλύεται,χωνεύεται ή δεν ξέρω τι απο τον οργανισμό μας ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3491 στις: Απριλίου 04, 2018, 09:41 »
Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με τον Σταύρο σε αυτά που είπε.
Στα επιμέρους:
Καυτός ατμός δεν είναι εύκολο να φτάσει στα πνευμόνια αφού πρώτα θα πρέπει να περάσει από το στόμα το οποίο βεβαίως θα αντιδράσει στην έντονη θερμότητα.
Για το dry burn τα έχουμε γράψει δεκάδες φορές, δεν υπάρχει κάτι που να δείχνει ότι δημιουργεί πρόβλημα, δεν υπάρχει και κάτι που να δείχνει ότι δεν δημιουργεί πρόβλημα.
Αναλόγως την αντίσταση και τον ατμοποιητή, ακόμα και τα 15-20W μπορεί να είναι υπερβολικά και να παράγουν θερμότητα που διασπά τα συστατικά του ατμιστικού υγρού σε βλαβερά παράγωγα.

Βασίλη, είπα ότι τα W είναι πάντα σε σχέση με τις αντιστάσεις και τα σύρματα από τα οποία αποτελούνται και εννοούσα αυτό ακριβώς που είπε και ο Σταύρος για τις custom αντιστάσεις. Δεν πας να βάλεις μηχανή φεράρι σε 500άρι φιατάκι και να περιμένεις ότι θα γίνει supercar μόνο με αυτή την αλλαγή.
Δεν έχω την υπομονή και τον χρόνο να φτιάχνω περίπλοκες χειροποίητες αντιστάσεις, έχω όμως το βίτσιο να φτιάχνω custom clapton για να παίρνω την γεύση και τον ατμό που θέλω έχοντας παράλληλα δροσερό ατμό. Δεν γράφω στον αέρα ούτε αναπαράγω κάτι που έχω διαβάσει αλλού, έχω χαλάσει εκατοντάδες μέτρα σύρματα, κάμποσα ευρώ και μπόλικες ώρες από τον λίγο ελεύθερο χρόνο  μου σε πειραματισμούς για να βρω τι αποδίδει όπως θέλω εγώ την τζούρα σε γεύση, ποσότητα & θερμοκρασία ατμού, για τους ατμοποιητές με τους οποίους ατμίζω καθημερινά. Γνώμη μου βεβαίως αυτά που πρεσβεύω, δεν σημαίνει κάτι περισσότερο.


Γενικά πάντως η μετριοπάθεια (δηλαδή η τήρηση του μέτρου) είναι καλός κανόνας για να ακολουθεί κάποιος, είτε είναι αρχάριος είτε πιο προχωρημένος σε ότι κάνει.



Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3492 στις: Απριλίου 04, 2018, 09:58 »
Ορίστε και το νέο μου απόκτημα για θερμοκρασίες μηδέν και flavor chasing.Alkatraz Rda
Review και εντυπώσεις σύντομα γιατί πρέπει να βρω χρόνο να τον τεστάρω και με mesh.


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3493 στις: Απριλίου 04, 2018, 10:03 »
Αέρας Hadaly να υποθέσω?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #3494 στις: Απριλίου 04, 2018, 10:03 »
Μικρές φαίνονται οι τρύπες του air flow. Σταύρο μου, είσαι καλά; Μπορώ να βοηθήσω σε κάτι; 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix