vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 5 χρήστες
ZoeM, Xameno_Skli, dkostas, Milarepa, bloodlessz

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #735 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 13:05 »
παιδιά το castle long clone με έχει κουράσει έχει τρελά κατάλοιπα πολύ μάκα  2-3 ml και η αντίσταση πέταμα .πιο άρωμα ευθύνεται γιαυτό??   

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #736 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 21:19 »
To club δεν είχε πέσει στα μάτια μου αλλά τώρα που το λέτε θα το τιμήσω.


Σχετικά με το castle long αφού ξεπαραδιάστηκα το καλοκαίρι μετά ξεκίνησα τον κλώνο. Έχω δοκιμάσει 2-3 διαφορετικές εκδοχές αλλά castle long δεν είναι. Απλά είναι αρκετά κοντά. Μια και το συγκεκριμένο υγρό είναι αρκετά έντονο για τα γούστα μου την λύση την βρήκα με το να παίρνω ένα 30ml στα 12mg και να το σπάω οπότε βγαίνουν 60ml στα 6mg με 28€. Κάπως πιό οικονομικό και μειώνεται και το ποσοστό της γεύσης.


Τώρα αν μπορεί να γίνει αυτό και στο κλαμπάκι που αναφέρετε θα έχω μεσοβδόμαδο partylong   :laugh1: :laugh1: :laugh1:  και εννοείται ότι δεν θα αξίζει να ξαναασχοληθώ με κλώνους του συγκεκριμένου υγρού.


Η μάκα sakaplias100 όντως με έχει κουράσει και εμένα και ακόμη χειρότερο ο κλώνος πιάνει πολύ περισσότερη από το κανονικό. Πάντως επειδή κάνω ώς βασικό μου υγρό εδώ και 3 μήνες το After Work του Kostas44 δεν πιάνει σχεδόν καθόλου μάκα. Το λέω αυτό γιατί έχει τα ίδια υλικά εκτός από το Coconut, Vanillin, Vanilla Bourbon και Αcetyl Pyrazine. Οπότε ο ένοχος είναι μάλλον κάποιο από αυτά :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #737 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 21:23 »
Κωστα  :thumpup: :thumpup: για το After Work

Tωρα τα αρωματα που κανουν την ζημια ειναι Vanilla Bourbon και brown sugar βγαζουν μια μακα σαν καρβουνιλα ... και αυτο δεν θα το αποφυγεις μιας και ο κλωνος δεν μπορει να σταθει χωρις αυτα

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #738 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 21:37 »
Ήμουν σχεδόν σίγουρος λόγο του χρώματος που έχει το Vanilla Bourbon. Αλλά για το Βrown Sugar δεν μου πήγε καθόλου το μυαλό γιατί μπαίνει και στο Αfter Work και δεν έχω σχεδόν καθόλου μακα με 5-6ml ημερησίως. Οπότε οι ένοχοι βρέθηκαν.


Θα ήθελα να ακούσω καμμιά άποψη από κάποιον που έχει δοκιμάσει και κλώνο και το original αν του βγαίνουν ίδια. Εμένα ο κλώνος μου βγάζει κάτι σαν βουτυρίλα(να φταίει η acetyl pyrazine :confused1: )[size=78%] και όχι τόσο γευστική την καρύδα, δεν μπορώ να το εξηγήσω. Στο original βγαίνουν τα αρώματα κατα κύματα και η επίγευση που σου αφήνει είναι απίστευτη. H δε καρύδα είναι όλα τα λεφτά ενώ στον κλώνο δεν...[/size] :wall:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #739 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 21:50 »
Κωστα .. θα γινω παλι γραφικος αλλα φιλε μου εχουν αλλο τροπο ωρημανσης απο τον παραδοσιακο που ακολουθουμε γενικως οι ατμιστες ...   ισως και κατι παρομοιο με την μεθοδο μου αλλα αστο ... η ιστορια θα δειξει  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #740 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 22:10 »
To club δεν είχε πέσει στα μάτια μου αλλά τώρα που το λέτε θα το τιμήσω.


 :hmmm: :hmmm:
να το τιμησεις κωσταντινε με καθε επιφυλαξη βεβαια γιατι εγω δεν εχω ατμισει cl..αλλα με το κλαμπακι εχω παθει κατι τις..!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #741 στις: Νοεμβρίου 15, 2015, 22:44 »
Μια ακόμα παράμετρος στο γιατί το γνήσιο είναι πάντα καλύτερο, είναι και οι ποσότητες.
'Αλλη ομοιογενοποίηση και ωρίμανση έχεις σε 30-50-100 ml και άλλη σε 20 λίτρα.


Εγώ πιστεύω ακόμα πως μπορεί να έχουν μέσα πολύ μικρή ποσότητα από κάποιο άσχετο άρωμα που προσφέρει αυτό το last mile, αλλά επειδή είναι τόσο μικρές οι ποσότητες είναι πρακτικά αδύνατον να ξεχωρίσει κάποιος σε reverse engineering ποιό είναι.
Για παράδεγμα αν μαθευόταν κάποια στιγμή πως το CL έχει μέσα ας πούμε 0,1% καρπούζι, δεν θα μου έκανε εντύπωση.


Από εκεί και πέρα το κύριο θέμα είναι οι ακριβείς αναλογίες.

Αποσυνδεδεμένος stopapali

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #742 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 16:36 »
ετυχε να δοκιμασω και το joplin ωραιο καπνικο


To πήρα σήμερα. Πραγματικά πάρα πολύ καλό καπνικό και για τη δική μου γεύση πολύ καλύτερο από bebeca και tribeca (στην ουσία μάλλον στην ίδια κατηγορία παίζει.. καπνικό με καμένη ζάχαρη κλπ... την καμένη ζάχαρη δεν την καταλαβαίνω). Πολύ καλά αποδίδεται η γεύση του καπνού στην εκπνοή.


Το κάνω σε justfog s14 και το έκανα και στον gs air. Πολύ καλή παραγωγή ατμού επίσης.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

το πολυ μαυρο που εχουν δεν βοηθαει να τσεκαρεις το υπολοιπο του υγρου σου


Λογικά όμως βοηθάει στο να μην έρχεται σε επαφή με τον ήλιο/φως κλπ το υγρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2015, 16:44 από stopapali »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #743 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 19:02 »
Ήμουν σχεδόν σίγουρος λόγο του χρώματος που έχει το Vanilla Bourbon. Αλλά για το Βrown Sugar δεν μου πήγε καθόλου το μυαλό γιατί μπαίνει και στο Αfter Work και δεν έχω σχεδόν καθόλου μακα με 5-6ml ημερησίως. Οπότε οι ένοχοι βρέθηκαν.


Θα ήθελα να ακούσω καμμιά άποψη από κάποιον που έχει δοκιμάσει και κλώνο και το original αν του βγαίνουν ίδια. Εμένα ο κλώνος μου βγάζει κάτι σαν βουτυρίλα(να φταίει η acetyl pyrazine :confused1: )[size=78%] και όχι τόσο γευστική την καρύδα, δεν μπορώ να το εξηγήσω. Στο original βγαίνουν τα αρώματα κατα κύματα και η επίγευση που σου αφήνει είναι απίστευτη. H δε καρύδα είναι όλα τα λεφτά ενώ στον κλώνο δεν...[/size] :wall:

Έχω φτιάξει εδώ και ένα χρόνο σχεδόν τις περισσότερες κλωνοσυνταγές για το CL.
Βουτυρίλα δεν πήρα πουθενά.
Το σημαντικότερο όλων όταν φτιάχνεις τον κλώνο είναι να μην βάλεις την πυραζίνη μαζί με τα υπόποιπα αρώματα αλλά να τα ωριμάσεις μόνα τους και να προσθέσεις την πυραζίνη μετά από κάμποσες μέρες.
Κατά τα άλλα, μην περιμένεις ότι θα βρεις τη γεύση του κανονικού υγρού από τους κλώνους. Εξαλλου τα αρώματα που χρησιμοποιεί η FP δεν είναι τα αρώματα που χρησιμοποιούμε εμείς από το εμπόριο.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #744 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 19:34 »
Πήρε το μάτι σας μήπως, κάποια Γαλικά υγρά "Nova"? Τα φέρνει νομίζω το Funstore.gr. Εχουν μια μεγάλη ποικιλία κλώνων, έτοιμων και σε αρρώματα. Αν τα δοκίμασε κάποιος ας ακούσουμε εντυπώσεις στην ποιότητα και πιστότητα της κλωνοποίησης παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #745 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 19:37 »
Έχω φτιάξει εδώ και ένα χρόνο σχεδόν τις περισσότερες κλωνοσυνταγές για το CL.
Βουτυρίλα δεν πήρα πουθενά.
Το σημαντικότερο όλων όταν φτιάχνεις τον κλώνο είναι να μην βάλεις την πυραζίνη μαζί με τα υπόποιπα αρώματα αλλά να τα ωριμάσεις μόνα τους και να προσθέσεις την πυραζίνη μετά από κάμποσες μέρες.
Κατά τα άλλα, μην περιμένεις ότι θα βρεις τη γεύση του κανονικού υγρού από τους κλώνους. Εξαλλου τα αρώματα που χρησιμοποιεί η FP δεν είναι τα αρώματα που χρησιμοποιούμε εμείς από το εμπόριο.

Έχεις φτιάξει και αυτόν που έχω βάλει εγώ, με αρώματα από διάφορες εταιρείες, ή αυτούς μόνο με ΤΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος MRxrisimos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #746 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 19:48 »
Θελω να φτιαξω το κλωνο castle long reserve...καταρχην τον εχει φτιαξει κανεις και αν ναι θα θελα να μαθω εντυπωσεις..εν τω μεταξυ δε βρισκω πουθενα συνταγη..εχω το red oak και δε ξερω ποσο να βαλω κτλ..και αληθεια ποιος ειναι ο καλυτερος κλωνος κατα τη γνωμη σας για το castle long?ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #747 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 21:05 »
φίλε μου έχω κάνει πολλές παραλλαγές γενικά όσες μπορούσα καμία σχέση με το κανονικό castle long . βέβαια είναι πολύ γευστικό υγρό αυτό που βγαίνει το αποτέλεσμα αλλά ατιμάσου να πετάς την αντίσταση ανα 3-5 ml δηλαδή κάθε μέρα πολύ μάκα αφήνει. γνώμη μου μην ασχοληθείς καθόλου. απλά εάν πάρεις τα αρώματα να πάρεις τα μπουκαλάκια 15 ml που είναι απο την μαμά εταιρεία .και όχι τα 10 ml που είναι απο μεταγγίσης που ίσος να είναι και πιο αραιωμένα απο τα μαμά .και ίσος να μην βγαίνει σωστό το αποτέλεσμα της συνταγής με της δοσολογίες . και πάλη γνώμη μου         

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #748 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 21:22 »
Πήρε το μάτι σας μήπως, κάποια Γαλικά υγρά "Nova"? Τα φέρνει νομίζω το Funstore.gr. Εχουν μια μεγάλη ποικιλία κλώνων, έτοιμων και σε αρρώματα. Αν τα δοκίμασε κάποιος ας ακούσουμε εντυπώσεις στην ποιότητα και πιστότητα της κλωνοποίησης παρακαλώ.
Ναι σε άρωμα το κλωνοτριμπεκα.Καμία σχέση με το  TRIBECA.Ολο στα σκουπίδια (100 μλ έφτιαξα)
Αλλά μην αποκλείσεις το ενδεχόμενο αυτό που πήγε στα σκουπίδια από μένα
να γίνει εσένα το αγαπημένο σου.Στο λέω γιατί το  castle long (κλωνοςσυνταγη)
δεν πλησιάζει και πολύ το γνήσιο,αλλά εμένα είναι πια το μόνιμο και αγαπημένο
υγρού εδώ και πολλούς μήνες,

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #749 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 22:37 »
Έχεις φτιάξει και αυτόν που έχω βάλει εγώ, με αρώματα από διάφορες εταιρείες, ή αυτούς μόνο με ΤΡΑ;
Με TPA/TFA μόνο.
Τώρα αν σου λέει κάτι ότι δεν ξανάφτιαξα κλώνο αλλά παίρνω το CL σε 12άρα νικοτίνη και το αραιώνω με άλλη τόση βαση  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12719 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123547 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos