vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
το ατσαλι δουλευει και watts, αλλα καλο ειναι να τ αφησεις λιγη ωρα να κρυωσει για να δεις που κλειδωνει

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
εμενα παντως μου παιζει καλυτερα με tcr 110 με το ss316l της rofvape και ρυθμιση στους 220.
Τα watt ισως δεν παιζουν μεγαλο ρολο, αλλα για μακροσυρτες τζουρες καλο ειναι να τα κρατας ελαφρως πιο χαμηλα απο κει που σε κοβει ωστε να απολαμβανεις τη τζουρα σου (οκ αυτο εχει να κανει με τη διαρκεια της τζουρας και πως το φχαρστιεται κανεις).
Με το προεπιλεγμενο παντως για ss316 που δοκιμασα δεν εφαγα καμμενο ακομα και με στεγνο ατμοποιητη (μια χαρα εκοψε)

Σε τί θερμοκρασία σου έκοψε όμως? Στους 220? Και τί αντίσταση και σε πόσα watt? Ήταν ικανά να ζεστάνουν κι άλλο το σύρμα αν είχες βάλει μεγαλύτερη θερμοκρασία? Το βαμβάκι έτσι και αλλιώς στους 220 δεν καίγεται, μιλώντας πάντα απο προσωπική μου εμπειρία και με δοκιμές με διάφορα σύρματα. Η αντίσταση του sector7 απο ότι φαίνεται βγήκε και μεγαλύτερη, άρα και μεγαλύτερη πραγματική θερμοκρασία έτσι και αλλιώς.
Τέλος πάντων, κανονικά δεν θα έπρεπε να το ψάχνουμε τόσο, ειδικά σε μια αντίσταση κάτω του 0.5 Ohm. :)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
μιλησα για το συγκεκριμενο συρμα βασικα επειδη δε βρηκα πουθενα κανενα στοιχειο (ουτε στο site τους δε λενε τι ειναι).
Ενα αλλο που ειχα παρει -δε θυμαμαι μαρκα- το ρυθμιζα κανονικα στο 98 οπως γραφαν οι περισσοτεροι και κανενα προβλημα αλλα για το συγκεκριμενο δε βρηκα πουθενα κανενα στοιχειο (ουτε καν αν ειναι 316 η 316l !!! )
Η αντισταση που χω κλειδωσει αυτη τη στιγμη ειναι 0.49

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Και για αυτό ακριβώς λέμε να μην το ψάχνουμε τόσο με το ατσάλι  ;D
Τι να κάνω και εγώ παρασύρομαι...
Αυτό για το κάτω απο 0.5 Ohm το είπα για τον φίλο sector7 με την 0.34-0.38 αντίσταση... ;)
Το ατσάλι δεν θέλει και πολλά γιατί είναι παίδεμα τελικά...στήσε όσο πιο καλά μπορείς, έλεγξε την αντίσταση, άτμισε. Αν είναι ζεστός ο ατμός, κατεβάζεις TCR ή θερμοκρασία. Αν είναι κρύος ή υποτονικό, τα ανεβάζεις. Αν δεν στρώνει με τίποτα, το γυρνάς σε power mode και τελειώνει η υπόθεση!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ξερει κανεις ρε παιδια το tcr για ss316L της geekvape?

Της συγκεκριμένης εταιρείας δεν το γνωρίζω, εμπειρικά όμως, όταν πρόκειται για L βγαίνει μεταξυ 0085 και 0100...

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Είδα vapespot gr δεν έχει ss316L 0.40... κανένα μαγαζί με οικονομικά σύρματα;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Τα ποιο φθηνά σύρματα τα έχω βρει ΕΔΩ, έχει όμως μόνο UD.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Ναι αλλά δεν έχει και ψυχοφάρμακα μαζί...   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
παιδιά έχει εδώ και μια 2 βδομάδες παρακολουθώ της αντιστάσεις που κάνω σε διάφορους άτμο από kanthal a1 της UD και από ένα άλλο σύρμα κομμάτι που είχα πάρει απο ένα μαγαζί και βλέπω ότι μετά από νορμάλ χρήση 10 μλ πάνω κάτω  πιάνει την λογική μάκα πάνω στην αντίσταση αλλά έχει και κάτι σαν καφέ πάνω . απο της 8 σπείρες micro coil η 3 στο κέντρο είναι καφέ σαν σκουριά  η άλλες μαύρες, αυτό το παρατηρώ σε 3 άτμο που κανένας από αυτούς δεν έχει εμφανίσει τίποτα από σκουριά . αυτό το παρατήρησα σε ένα dripper για πρώτη φορά αλλά που ήταν στημένος πάνω από ένα μήνα με υγρά βαμβάκια μόνο και το θεώρησα λογικό μετά από ένα μήνα . και λέω μήπως κάτω απο την μάκα κρύβεται μια πολύ ωραία  στρώση σκουριάς που δεν φαίνεται και ρουφάμε σαν να μην υπάρχει αύριο?  

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Τα μεταλα με τη θερμοκρασια ΟΞΕΙΔΩΝΟΝΤΑΙ, κι οταν κανεις dry burn ακριβως συτο κανεις, να τα οξειδωνεις μια ωρα αρχιτερα.
Τωρα κοκκινη οξειδωση οπως την περιγραφεις δε νομιζω να βγαζει το κανθαλ αλλα ο μαλακος σοδηρος

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Το nichrome που παίζει μπάλα?  Έλεγχο ?  Μπορω μάικρο κόιλ?

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Όχι δεν παίζει σε έλεγχο. Μπορείς και microcoils.

Αποσυνδεδεμένος drifter93

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα! Έχω παραγγείλει τον Kayfun Lite Plus V2 κλώνο την τελευταία έκδοση με το αλλαγμένο drip tip, διάβασα πολύ ωραία πράγματα και έρχομαι από Nautilus και είναι ο πρώτος επισκευάσιμος που παίρνω. Θέλω να παίξω στα 1,6-1,8ohm για χτύπημα στο λαιμό μπόλικο αλλά και όσο δυνατόν περισσότερη γεύση γίνεται. Τι προτείνεται από wires? Kanthal ή clapton; Τώρα ήμουν με τις clapton του triton mini στα 12watt και μου φάνηκαν πολύ καλές αν και στην αρχή αργούσαν να ζεσταθούν, στην πορεία έστρωσαν. Βρήκα τι παίζει με το πόσα τυλίγματα κλπ αλλά μόνο για kanthal, όχι για clapton. Έχει κανείς να προτείνει κάτι; Επίσης δεν ξέρω αν έγραψα στο σωστό thread, οπότε αν δεν έγραψα ας μετακινηθεί

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
ακολούθησε αυτό που σου είπε ο φίλος makis206 στο έτερο νήμα που ρώτησες
http://vaping.gr/index.php/topic,29159.msg1089165.html#msg1089165

Μετά δοκιμάζεις και ss316 και λοιπα σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος didis

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • πουτ δε προβαρ σα κατ
εχω της ud kanthal a1 32αρι και επισεις 32αρι απο vape spot ,
μου φαινεται οτι το συρμα απο vapespot παιζει πιο καλα ,και επισεις εχουνε διαφορα και στην εξωτερικη εμφανιση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12017 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499572 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos