vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 8 χρήστες
hellfire, ZoeM, JohnDag, camber, manoslykos, Buliwyf, e-akapnos, Milarepa

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Καλημερα θέλω να ρωτησω σε αντισταση νικελιου τι διαφορα εχει μια χαμηλή 0.10 με μια 0.30?
Δλδ τι κερδιζω σε μια χαμηλή αντισταση και τι σε μια πιο μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Η χαμηλότερη αντίσταση σημαίνει χοντρότερο σύρμα για συγκεκριμένο αριθμό και διάμετρο σπειρών, άρα μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης, άρα καλύτερη γεύση και περισσότερος ατμός. Θεωρητικά έτσι πρέπει να είναι αλλά το αν χρειάζεται διαφορετική ρύθμιση θερμοκρασίας σε κάθε περίπτωση για να παίζει "σωστά" δεν μπορώ να στο πω. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
@Paladin
Εμμ, αυτά είναι τα κακά του να μην κάνεις dry burn. Πέρα απ' αυτό, γιατί δεν το άφησες στα 1,78Ω; Σε ηλεκτρονικό δεν το δουλεύεις;

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Παιδιά καλησπέρα.Τι αντίσταση (Ω) με σύρμα kanthal (και τι μέγεθος) προτείνετε για καλύτερο αποτέλεσμα γεύσης(Kayfun Lite Plus)?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Φίλε Ανδρέα  το θέμα γεύσης είναι καθαρά παντα πρωσικής άποψης στων κάθε ατμιστη με παρα πολλές δοκιμές με πολύ ψιλά  και με χοντροταιρα σύρματα καταληξα σε αυτές τησ 2 διατομές  απο 0.30 έως και 0.32 σύρμα και απο 1.6 έως και 2 ωμ...ακόμα και σε σύρμα ν200 αυτές η διατομές είναι που βρισκο και γεύση και ατμό και μια μέση κατανάλωση μπαταρίας και υγρό.τωρα στο θέμα ανοιχτές η κλειστές σπείρες με πολλεσ δοκιμές στο θέμα καταληξα στησ ανοιχτές απο 6 έως και 9 σπείρες ... κάνε μια δοκιμή και δεσ και μόνος σου ποιο  στήσιμο σου άρεση 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 @andreasd
 αν χρησιμοποιείς ηλεκτρονικό μοντάκι η δική μου προταση είναι σύρμα 0.25mm και αντιστάσεις απο 1.8Ω εώς 2.2Ω στριμένες σε διατομή 2-2.5mm με σπείρες κοντά αλλά όχι κολλητές. Την διατομή και την τιμή της αντίστασης που εσύ προσωπικά θεωρείς καλύτερη για να σου δώσει αυτό που σου αρέσει θα την βρεις μόνος σου μετά απο δοκιμές. Θεωρώ οτι εαν παίξεις μέσα στα πλαίσια που σου είπα θα πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα απο τον Kayfun Lite.

@giorgos maniadakis
Γιώργη σε κανθαλ σύρμα δοκίμασε πιο λεπτό και θα με θυμηθείς! Απόδοση-καλύτερο χτύπημα αλλά και διάρκεια μπαταρίας..   ;)

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Εξαρτάται τα Watt. Αν παίζεις από 15-20W και πάνω, τα χοντρότερα σύρματα νιώθω ότι ανταποκρίνονται καλύτερα. Γούστα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Το modακι είναι Eleaf istick 40w. Πριν τον Kayfun (ένας Melo 2 που μεσολάβησε για 2 μέρες και απλά μου σπασε τα νεύρα) είχα eleaf gs air με την 1.5Ω αντίσταση και έκανα στα 12w. Στο μαγαζί που ψωνίζω μου πανε ότι δεν έχει νόημα στον Kayfun να πάω την αντίσταση στα 1.5Ω και καλά θα ήταν να παίζω μεταξύ 0.9Ω-1.1Ω . Το θέμα είναι ότι έχω σύρμα 0.30mm και δεν ξέρω τι αντίσταση να βγάλω (κολλητές σπείρες ή με κενό) για να έχω κυρίως γεύση. Από υγρά χρησιμοποιώ κυρίως Boba's Bounty και στο ενδιάμεσο κάποιες φορές Castle Long.Διαβάζω ότι τα 100%VG θέλουν άλλο στήσιμο απ τα 50%VG-50%PG. Καταλαβαίνω ότι όλα έχουν να κάνουν με τα γούστα άλλα αν σε κάθε υγρό θέλω άλλη αντίσταση τουλάχιστον να είχα ένα μπούσουλα τι πάει στο καθένα στο περίπου και να αυξομειώνω. Αλλιώς πάω στην τύχη και δεν βγάζω άκρη.


Επίσης πως μπορώ να ξέρω ανάλογα με την αντίσταση μέχρι πόσα Watt μπορώ να φτάσω?


Και ακόμα κάτι, αν η διάμετρος της αντίστασης είναι 2mm, περνάει λιγότερο βαμβάκι σε σχέση με τη 2.5mm άρα λιγότερο υγρό και γεύση?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 18:00 από andreasd »

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
προσωπικα φιλε μου το αγαπημενο μου στησιμο ειναι με kanthal a1 0,30mm,1,2 αντισταση σε 2mm εσωτερικη διαμετρο του κοιλ με κολλημενες σπειρες.δοκιμασε το,ισως σου αρεσει.οσο απο βατ παιζω 8-9,5.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Μια γενικη ερωτηση ρε παιδια...Τι διαφορα εχει αν στησω μια αντισταση Ni200 πανω σε 2mm τρυπανακι σε σχεση με μια που ειναι στημενη πανω σε 2.5mm τρυπανακι?

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Μεγαλύτερη διάμετρος => Περισσότερο σύρμα => Μεγαλύτερη αντίσταση


Το παραπάνω ισχύει όταν συγκρίνεις αντιστάσεις με τον ίδιο αριθμό σπειρών απ' το ίδιο σύρμα, είτε είναι Kanthal, Ni200, Τιτάνιο κτλ.


Επειδή όμως στο Ni200 δεν έχει τόση σημασία η αντίσταση όσο στο Kanthal, δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που θα επιλέξεις μια μεγαλύτερη διάμετρο.


Η μεγαλύτερη διάμετρος σου προσφέρει μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης. Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις περισσότερο ατμό και συνεπώς μεγαλύτερο χτύπημα, όχι απαραίτητα με τη θετική έννοια. Την γεύση δεν την βάζω στην εξίσωση επειδή εξαρτάται από αλλούς 100 παράγοντες.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Καταλαβα aρα μαλλον ειμαι για πιο μεγαλη διαμετρο..  :thumpup: επισης να ρωτησω..εκανα μια αντισταση στα 0.08 ohm με 30αρι συρμα και μου ηταν μια χαρα παροτι τα πολυ χαμηλα επιπεδα Ohm...μετα εκανα μια αντισταση 0.18 με 20αρι συρμα και μου φαινετε υποτονικο το ατμισμα και λιγο κρυος ο ατμος...γιατι αυτο?  :hmmm: Και στις 2 περιπτωσεις δουλευω περιπου στα 15 joules στους 200-220 βαθμους κελσιου πανω σε kayfun L+ και D2

Αποσυνδεδεμένος meyas1987

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Ss αντιστασεις εχει δοκιμασει κανεις; δοκιμασα εναν ατμο με ετοιμες ss αντιστασεις στην nobacco  (summit-OBS Vtc tank) , μου φανηκε ισως οτι πιο καθαρο σε γευση εχω δοκιμασει , (και πο τιτανιο) σε συζητηση εκει με τους πωλητες η εταιρεια τους ειπε οτι δουλευουν με η χωρις ελενχο.
Και ισχυει μιας και εχω πετυχει βιντεο τυπους να ατμιζουν στα 2-3 mod με tc για ss, αλλα και σε mod χωρις tc.
Δοκιμασα να ατμισω στα τρια modes του evic vtc mini  και το μονο που προσεξα οτι πανω απο 200 farenait  δεν ανεβενε ,και σχεδον καθολου διαφορες στα τρια modes ...

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Το ατσάλι έχει πάρα πολύ μικρή μεταβολή αντίστασης με τη θερμοκρασία και είναι από τα πιο δύσκολα σύρματα για να δουλέψεις έλεγχο θερμοκρασίας με ακρίβεια (καθώς το όλο κύκλωμα συμπεριλαμβανομένου και του ατμοποιητή πρέπει να είναι πολύ σταθερό, και η πλακέτα ακριβής στις μετρήσεις της). Στη θέση σου θα έκανα δοκιμή με στεγνό βαμβάκι για να επιβεβαιώσω τη θερμοκρασία που με προστατεύει το mod από καμμένα (η αν δουλεύει καν), αλλιώς θα τη δούλευα σε VW ώστε να μην είμαι στο mindset του ελέγχο θερμοκρασίας και φάω κανα καψούλι ξαφνικά όταν αδειάσει το tank πχ.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Λίγα μοντ το υποστηρίζουν και το evic VT/mini δεν είναι ένα από αυτά. Το μίνι έχει μια πιθανότητα αν το αποφασίσει η εταιρία μιας και μπορεί ο χρήστης να αλλάξει firmware.

Τα μοντ είναι νομίζω το dicodes, η πλακέτα της sxk στα κλωνο DNA/zero, το smok cube αν θυμάμαι καλά, το DNA 200.

Γενικά πρέπει να μπορείς να ρυθμίσεις το temperature coefficient εκεί γύρω στο 10, αν η κλίμακα είναι μέχρι τα 100. Το τιτάνιο είναι 30κάτι και το νικέλιο 60κάτι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12191 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos