vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

97 επισκέπτες, 5 χρήστες
lounik, Jorge, manoslykos, ZoeM, sakissalonika

Twitter

Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες

Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #120 στις: Ιουλίου 21, 2017, 14:43 »
Νομίζω τα πράγματα είναι απλά:

Για να λάβουμε την ίδια νικοτίνη χρειαζόμαστε περισσότερα υγρά αν τη λάβουμε με πνευμονικές, άρα αν υποθέσουμε ότι η νικοτίνη που έχουμε ανάγκη καθημερινά παραμένει ίδια, πιο υγιεινό είναι να την λαμβάνουμε με λιγότερα υγρά (PG, VG, αρώματα, άλλα πρόσθετα). Όσο ασφαλή κι αν είναι τα συνοδευτικά υγρά της νικοτίνης, κανείς δεν ξέρει τις μακροπρόθεσμες συνέπειες, οι οποίες βέβαια είναι ελάχιστες σε σχέση με του ΚΤ. Ακόμαι και το κολασμένο κανονικό τσιγάρο μέχρι να ενοχοποιηθεί με σιγουριά, πέρασαν δεκαετίες μελετών. Πόσο μάλλον για να διελευκανθούν οι πολύ ελαφρύτερες συνέπειες της καθημερινής εισπνοής των εκτός νικοτίνης υγρών.

Άρα για κάποιον που θέλει συγκεκριμένα mg νικοτίνης ημερησίως, αν το δούμε από την πλευρά της πιο υγιεινής λήψης τους, καλύτερα είναι να τα λαμβάνει με τσιγαρίσιες.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #121 στις: Ιουλίου 21, 2017, 14:52 »
Αν με τσιγαρίσιες καλύπτει κανείς την εξάρτηση από τη νικοτίνη με μικρότερη κατανάλωση, ναι. Το κύριο ζητούμενο όμως, είναι να μείνει κανείς μακριά από το τσιγάρο. Αν αυτό απαιτεί έναν συγκεκριμένο τρόπο ατμίσματος (τσιγαρίσιες, πνευμονικές, δεν έχει καμία σημασία), τότε αυτό είναι το μείζον. Αν μένεις μακριά από το τσιγάρο, έστω και με αυξημένη κατανάλωση, ενώ άλλος τρόπος ατμίσματος (με μικρότερη κατανάλωση) δεν σε καλύπτει και περνάει απ' το μυαλό σου επίσκεψη στο περίπτερο, τότε δεν πρέπει να στέκεται κανείς στην κατανάλωση. Κάνεις αυτό που σε βολεύει και σε κρατάει στο άτμισμα ανεξαρτήτως της κατανάλωσης.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #122 στις: Ιουλίου 21, 2017, 15:45 »
Δεν ειναι τοσο απλα Κωστα.

Εγω π.χ. μπορει να θελω συγκεκριμενα mg αλλα θελω και συγκεκριμενο αριθμο (αρκετων) τζουρων. Τις κανω μηχανικα πλεον λογω συνηθειας και οχι απαραιτητως απο αναγκη ή εξαρτηση στην νικοτινη. Απ'το να παιρνω μικρες αραιες τζουρες με δυνατες δοσεις νικοτινης ή πνευμονικες με μικρη δοση και συχνες τζουρες, σαφως προτιμω το 2ο.

Παραδειγμα: Σκεψου καποια στιγμη μπορει (ας υποθεσουμε λογω αγχους) να κανεις και λιγο chain vape γιατι θες να σε "γεμισει". Ισως ετσι συνηθισεις τις δυνατες δοσεις νικοτινης και να κανεις πιο συχνα τζουρες -αρα θα ανεβασεις την αναγκη σου για ημερισια mg-, προβλημα που δεν υπαρχει τοσο στις πνευμονικες επειδη "μπουχτιζουν". Απο δικη μου εμπειρια μιλαω τι ισχυει σε μενα, δεν ειναι κανονας αυτα που λεω. Προσωπικα το υποκαταστατο της πισσας που με "γεμιζε" οταν καπνιζα το βρηκα στις πνευμονικες και τα συννεφα. Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο, αλλα αυτο με αποκολλησε εν τελει απο το τσιγαρο. Με το mtl συνεχιζα και καπνιζα, δεν γεμισε ουτε λιγο το κενο αυτο ποτε.

Θεωριτικα λοιπον πιστευω πως μεσα εισαι και συμφωνω στο βασικο σου επιχειρημα μειωσης υγρων, αλλα πρακτικα υπαρχουν κι αλλες μεταβλητες.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #123 στις: Ιουλίου 21, 2017, 17:03 »
Νομίζω τα πράγματα είναι απλά: Για να λάβουμε την ίδια νικοτίνη χρειαζόμαστε περισσότερα υγρά αν τη λάβουμε με πνευμονικές, άρα αν υποθέσουμε ότι η νικοτίνη που έχουμε ανάγκη καθημερινά παραμένει ίδια, πιο υγιεινό είναι να την λαμβάνουμε με λιγότερα υγρά (PG, VG, αρώματα, άλλα πρόσθετα). Όσο ασφαλή κι αν είναι τα συνοδευτικά υγρά της νικοτίνης, κανείς δεν ξέρει τις μακροπρόθεσμες συνέπειες, οι οποίες βέβαια είναι ελάχιστες σε σχέση με του ΚΤ. Ακόμαι και το κολασμένο κανονικό τσιγάρο μέχρι να ενοχοποιηθεί με σιγουριά, πέρασαν δεκαετίες μελετών. Πόσο μάλλον για να διελευκανθούν οι πολύ ελαφρύτερες συνέπειες της καθημερινής εισπνοής των εκτός νικοτίνης υγρών. Άρα για κάποιον που θέλει συγκεκριμένα mg νικοτίνης ημερησίως, αν το δούμε από την πλευρά της πιο υγιεινής λήψης τους, καλύτερα είναι να τα λαμβάνει με τσιγαρίσιες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Τεραστιο θεμα που παιζουν πολλοι παραμετροι και θα χρειαστουν χρονια ερευνων. 

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #124 στις: Ιουλίου 21, 2017, 17:30 »
Δεν ξερω, για εμενα το πραγμα ειναι ξεκαθαρο, αλλα ισως το βλεπω και λαθος
Η αντικατασταση του τσιγαρου με το ηλεκτρονικο δεν μπορει να γινει αρχικα παρα μονο με τσιγαρισιες τζουρες, γιατι ετσι προσομοιαζεται καλυτερα η διαδικασια.
Απο εκει και περα, οι πνευμονικες ειναι η εξελιξη του ατμισματος σαν χομπυ (αυτονομου) πλεον και αποσυνδεδεμενου απο την διακοπη του τσιγαρου, ειναι η αναζητηση αλλων τροπων απολαυσης της νεας αυτης  εξαρτησης.
Επισης προμοταρονται απο την βιομηχανια για ευνοητους λογους συσκευες που αφορουν κυριως πνευμονικες τζουρες, με τα πολλα βατ, τις μεγαλες καταναλωσεις κλπ.
Ειναι προφανες οτι καθε ατμιστης διαλεγει τον δρομο του και απολαμβανει οπως επιλεγει την εξαρτηση του, αλλα η απλη λογικη λεει οτι εφοσον στο μελλον αποδειχθουν καποιες ανεπιθυμητες παρενεργειες του ατμισματος, οσοι το τραβανε στα ακρα θα τις εχουν υποστει σε μεγαλυτερο βαθμο απο τους υπολοιπους..
Και λεγονας "ακρα" ,εννοω πνευμονικες με πανχαμηλες αντιστασεις, απειρα βατ, μεγαλες καταναλωσεις  και ζεστα ντουμανοσυννεφα να μπαινουν και να βγαινουν απο τα πνευμονια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2017, 17:37 από haros »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #125 στις: Ιουλίου 21, 2017, 17:35 »
Λογικα ολα οσα γραφεις :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #126 στις: Ιουλίου 21, 2017, 19:19 »
Οσοι κάνουμε τσιγαρίσιες κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε  ως πολύ συντηρητικοί :)

Yπάρχει και η άποψη ότι οι κινέζοι με τις αντιστασεις  δεν μπορούσαν να ανεβούν στα ομ, να πάνε πανω από τα 3 ομ και κατεβηκαν χαμηλα , με αποτελεσμ την σημερινή εκόνα του ατμίσματος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2017, 20:02 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #127 στις: Ιουλίου 21, 2017, 19:44 »
Συντηρητικοι;; οχι βεβαια :nope:. Αλλοι ξεκινησαν ετσι και συνεχιζουν και αλλοι προχωρησαν παραπερα γιατι ετσι κρατηθηκαν μακρια απο το τσιγαρο. 
Μετρο χρειαζεται απλα. 

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #128 στις: Ιουλίου 21, 2017, 20:46 »
Και εγώ τσιγαρίσιες λοιπόν για αυτά που λέει ο haros !
Πνευμονικές σπάνια με τον grifin και κανα σπέσιαλ υγρό .
(Οχι τιποτε ακριβό λεμονόταρτες κλπ diy full vg  :tongue_smilie:)

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 600
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #129 στις: Ιουλίου 21, 2017, 21:44 »
Kαλησπέρα .
Συμφωνώ με τον φίλο @Tortugas επειδή έτσι μπόρεσα να ξεκολλήσω από το κ.τ.
Πνευμονικές και σύννεφα και το μυαλό σταμάτησε να τρέχει στη πίσσα .
Σαφέστατα διπλασιάστηκε η κατανάλωση υγρών καί λόγω 70PG οπότε έγινε πιπίλα 
αλλά οκ . . . . . αξίζει το τίμημα .

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #130 στις: Αυγούστου 30, 2017, 22:54 »
Πέρσι, αναφέρθηκε εδώ από δύο μέλη και η MTN (Mouth To Nose) τζούρα. Έκτοτε... "χάθηκε" η εκδοχή αυτή στην συζήτηση. Την "προσπαθώ" τον τελευταίο καιρό, αλλά όλα τα διαφορετικά έτοιμα καπνικά υγρά που δοκίμασα (σε διαφορετικούς ατμοποιητές, αλλά πάντα με χαμηλά watt, γιατί έτσι μου αρέσει η τσιγαρίσια) μου βγάζουν την ίδια "γεύση". Τι συμβαίνει; Μήπως χρειάζονται αρκετά περισσότερα watt για να γίνουν αντιληπτές οι διαφορετικές γεύσεις; 

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #131 στις: Αυγούστου 31, 2017, 01:23 »
Το είχα πάθει και εγώ αυτό με χαμηλά watt τσιγαρίσιες και καπνικά 2,3 φορές. Στη περίπτωση μου ήταν κορεσμός και τον ξεπέρασα με σκέτη βάση για ένα διάστημα και έκτοτε στήσιμο περίπου στα 0.7 ohm σταθερά 16watt για τσιγαρίσιες/πνευμονικές,εναλλαγές γεύσεων μέσα στην ημέρα,λίγο μέτρο στη κατανάλωση ml και αρκετό νεράκι.Επίσης και με τις έτοιμες 0.7 του ναυτίλου που παίζω στα 20w απολαμβάνω το πρωινό καφεδάκι μου με supreme και ύστερα τον αφήνω στην άκρη για το υπόλοιπο της ημέρας....εκτός κι'αν κάτσει καμιά μπυρίτσα το βραδάκι καλή ώρα  ::)

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #132 στις: Αυγούστου 31, 2017, 09:49 »
Η αναφορά μου στην ίδια γεύση όλων των καπνικών υγρών, Kosmas1987, αφορά τις MTN τζούρες που δοκιμάζω τελευταία (στα ίδια χαμηλά watt που κάνω και τις τσιγαρίσες MTL τζούρες). Για τον MTN τρόπο ατμίσματος ζητάω συμβουλή, καθώς είναι ευνόητο ότι είναι ο πιο "ακίνδυνος" αφού δεν κατεβάζω τίποτα στα πνευμόνια μου.

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #133 στις: Αυγούστου 31, 2017, 09:50 »
μαλλον εγω ειμαι παλιομοδιτης ...αλλα οτι πνευμονικο και να δοκιμασα δεν μου δινει την γευση που μου δινει ο τσιγαρισιος...τεσπα γουστα ειναι αυτα.

Αποσυνδεδεμένος gnag

Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #134 στις: Αυγούστου 31, 2017, 14:56 »
ξεκινησα τσιγαρισιες,σιγα σιγα πηγα στις πνευμονικες και τωρα παλευω να γυρισω παλι στην τσιγαρισια
Καλες οι πνευμονικες,με πολυ καλη γευση,αλλα με κουραζουν για ολη την μερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias