vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, Doubt, dkostas, Jorge, th3ofilos, Milarepa, takoulas, tasos1976, marauder800, bloodlessz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #975 στις: Μαρτίου 18, 2016, 00:40 »
Εγώ δεν έχω. Δεν το έχω δοκιμάσει. Όσοι έχουν εκφέρει γνώμη απο όσο έχω δει, καλά λόγια λένε.
Εμένα δεν μου έκατσε καθόλου καλά το ατσάλι σαν γεύση. Δεν είχα πρόβλημα στο TC αλλά γεύση δεν μου έδωσε. Παρόλα αυτά, επειδή ήταν UD το δικό μου, μαζί με μια παραγγελία NiFe48 απο zivipf έβαλα και ένα ss304 μπας δω διαφορά... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #976 στις: Μαρτίου 18, 2016, 17:12 »
Θοδωρη, καλο θα ηταν να μην μπερδευουμε τα προσωπικα μας παφ-πουφ με τις προδιαγραφες που εχουν για παραδειγμα οι subohm ατμοποιητες, για τον λογο οτι ετσι μπερδευονται οι νεοι ατμιστες με αποτελεσμα να αγοραζουν subohm & να νομιζουν οτι μπορουν να ατμισουν κανονικα... ειναι γενικα λαθος αυτο.

Subohm ειναι μια αλλη κατηγορια για... παιχνιδια με πνευμονολογους (προσωπικα θεωρω επικινδυνη την απευθειας εισπνοη στους πνευμονες μεγαλων ποσοτητων ατμου).

Γι αυτο οπου διαβαζουμε "ατμοποιητες subohm" να ξερουμε οτι προοριζονται αποκλειστικα για "Αμερικανικη χρηση" δηλαδη:

πολλα W - μικρες αντιστασεις - αποκλειστικα πνευμονικες τζουρες για μεγαλα συννεφα

(Βγηκαμε λιγο off topic αλλα ο διαχωρισμος εχω την αισθηση οτι ηταν απαραιτητος) O0

Το προσωπικό μου στήσιμο αναφέρω και τις αποδόσεις του εν λόγο ατμο, δεν αμφισβήτησε κανείς την ιδιότητα του.
Εξάλλου δεν ανάγκασε κανείς να τον πάρει για τσιγαρισιες.
Παρ ολα αυτά με την RDA και στενό drip tip μπορείς να το πετύχεις.

Αποσυνδεδεμένος kazer

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #977 στις: Μαρτίου 21, 2016, 01:17 »
Ν κανω μία ερώτηση.. Μιας κ νεος στους επισκευασιμους... Την αντίσταση όταν την στρίβουμε όταν την ενώσουμε πρέπει ν την καιμε ή απλά την ενωνουμε;ή την αφινουμε ανοιχτή; Κ ποια ή διάφορα ανοιχτής κ κλειστεις αντίστασης;

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #979 στις: Μαρτίου 21, 2016, 11:13 »
Κάποια μηνύματα, μεταφέρθηκαν εδώ

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #980 στις: Μαρτίου 21, 2016, 13:46 »
Καλημέρα, έχω 2 Kayfun (1 Lite Nano και 1 V4). Επειδή σε πρώτη αγορά που έκανα πήρα σύρμα 0.2mm(32AWG) και παιδεύομαι στο να κάνω αντιστάσεις της τάξης του 1-1,2Ω ποιό είναι το καταλληλότερο σετάρισμα και σύρμα που μπορώ να παραγγείλω? Υπόψη ότι δουλεύω και τους 2 άτμο με μηχανικό Stingray-X και φυτίλι οργανικό.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #981 στις: Μαρτίου 21, 2016, 13:50 »
Από 0.28 έως 0.32mm, θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά που θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #982 στις: Μαρτίου 21, 2016, 14:16 »
Ευχαριστώ. Ετοιμάζομαι να κάνω και την παραγγελία και στα 2 σύρματα. Μερικές φορές στρίβω και στα 1.5-1.7Ω για πιο έντονη γεύση αλλά κρύο ατμό σε σχέση με τα 1-1,2Ω

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #983 στις: Μαρτίου 21, 2016, 14:23 »
Πάντως, αν σκοπεύεις να ξεπερνάς και τα 1.7ohm, προτιμότερο είναι να πάρεις τη μικρότερη διατομή (.28mm)

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #984 στις: Μαρτίου 21, 2016, 16:32 »
Καλησπέρα!

Μιας και ετοιμάζομαι να μπώ στο χωρό του στησίματος σιγά σιγά..

Με αυτά που ετοιμάζομαι να παραγγείλω.. Είμαι έτοιμος να στήσω τίποτα η μπά...?

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Κάθε γνώμη δεκτή για τον ατμο που επέλεξα ή για τα προϊόντα.. Η παραγγελία αυτή τη φορά θα γίνει από sourcemore..

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #985 στις: Μαρτίου 21, 2016, 17:30 »
Για αρχή αφού θα είναι η πρώτη σου επαφή με το build αντίστασης είθισται να το κάνουν με kanthal A1 όχι έτοιμες στριμμένες αλλά με κλασικό καρούλι και να κάνεις εσύ όσες σπείρες θες για να εξοικειωθεί το χέρι σου.
Οι έτοιμες καλές είναι αλλά χάνεις την ουσία, κατά τ άλλα μια χαρά είσαι, υπέρ καλυμμένος!

Εdit: Τώρα είδα πως έχει καρούλι το LTQ RBA αλλά δεν το έχω δουλέψει το σύρμα αυτό και δεν ξέρω τι γεύση θα δώσει.
Εγώ είμαι της σχολής UD και αυτό θα σου πρότεινα... Με 0.32mm θα είσαι μια χαρά για μεγάλες αντιστάσεις πάνω απο 1.0ohm

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #986 στις: Μαρτίου 21, 2016, 18:45 »
Καλησπέρα!

Μιας και ετοιμάζομαι να μπώ στο χωρό του στησίματος σιγά σιγά..

Με αυτά που ετοιμάζομαι να παραγγείλω.. Είμαι έτοιμος να στήσω τίποτα η μπά...?

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Κάθε γνώμη δεκτή για τον ατμο που επέλεξα ή για τα προϊόντα.. Η παραγγελία αυτή τη φορά θα γίνει από sourcemore..

Συγγνώμη, είδα καλά? Σύρμα Ni200 22 GA? :idiot1:
Για αντίσταση 0.05Ohm στα όρια, θες το λιγότερο 12 σπείρες με δάυτο... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #987 στις: Μαρτίου 21, 2016, 19:50 »
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Προφανώς και τα πόσταρα, πρίν παραγγείλω, να ακούσω απόψεις.. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτά που λέτε..  :confused1:

Με λίγα λόγια, θέλω να στήνω 0,2 με το πολύ 0,5 ohm σε κάνθαλ και νικέλιο (μάλλον κυρίως νικέλιο για tc)..

Οπότε από sourcemore (επιμένω από εκεί, να δώ και χρόνους παράδοσης, μιας και fasttech δοκίμασα..) τι έχετε να προτείνετε για ό,τι χρειάζομαι όπως έγραψα παραπάνω?

Ξέρω οτι θέλει λίγο από το χρόνο σας να ασχοληθείτε, αλλά έχω φτάσει ήδη 100 δολλάρια (μαζί με κάτι άλλα εξτραδάκια) και δε θέλω να "πετάξω" λεφτά σε λάθη ή άσκοπα υλικά..

Υπερευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ. έχω στο μυαλό μου κάτι σαν το avatar του estrifan από πάνω... όπως επίσης και τις σωληνωτές / σπειρωτές αντιστάσεις..

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #988 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:13 »
Επειδή θέλεις μικρές αντιστάσεις, θα έλεγα οτι σε Kanthal το 24GA είναι μια χαρά. Έχεις άλλωστε την επιλογή μονής ή διπλής αντίστασης στον avocado οπότε πέφτει στο μισό ότι αντίσταση στρίβεις.
Επειδή όμως απο την άλλη οι αντιστάσεις που θέλεις, δεν είναι τόσο μικρές για νικέλιο, θα πρέπει να πάρεις 32GA καλύτερα για να σου βγαίνουν όσο πιο μεγάλες γίνεται. Στο νικέλιο αυτό σημαίνει ας πούμε οτι με 12 σπείρες έχεις κάπου 0.40Ohm ανάλογα και τη διάμετρο που στρίβεις. Σε διπλή αντίσταση αυτό σημαίνει οτι θα έχεις 0.20Ohm. Έχε υπόψην οτι σε αυτή τη διατομή το σύρμα είναι πολύ λεπτό και επειδή είναι πολύ μαλακό έχει μια δυσκολία στο πέρασμα του βαμβακιού κυρίως. Αλλά όχι και τραγικά πράγματα.

Γενικότερα, όσο μεγαλώνει η διάμετρος του σύρματος, τόσο μειώνεται η αντίσταση και το ανάποδο. Αυτό σε mm γιατί στη αμερικάνικη μονάδα μέτρησης (GA) πάει ανάποδα. Το νικέλιο έχει πάρα πολύ μικρή αντίσταση και χαρακτηρίζεται ως σύρμα χωρίς αντίσταση για αυτό το λόγο.
Ρίξε μια ματιά και εδώ και θα καταλάβεις πως βγαίνουν αυτά τα νούμερα και δεν θα χρειάζεται να ρωτάς κανέναν ;)

Όταν λες σωληνωτές / σπειρωτές, τί εννοείς ακριβώς? Κλειστές σπείρες σαν σωλήνα και ανοιχτές αντίστοιχα?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #989 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:23 »
@knikol
Φίλε μου με τι εξοπλισμό ατμίζεις μέχρι σήμερα? Γενικά δεν θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να στήνεις διπλές αντιστάσεις. Ξεκίνα με μονές αντιστάσεις, "παίξε" λίγο με διάφορες τιμές αντιστάσεων (διαμέτρους συρμάτων κλπ) και μετά μεταπηδάς πιο εύκολα στα πιο περίπλοκα στησίματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63755 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix