vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 6 χρήστες
Sergios, infernity, manoslykos, john67, athmichalop, lagoudakis

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1020 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 13:38 »
αντίσταση φτιαγμένη χθες το βράδυ 
βαμβάκι άλλαξα πριν 10 λεπτά.
ατμιζω vanilla custard DIY  65VG/35PG 6MG Nic.


 
το βαμβάκι ακουμπάει παντού στην αντίσταση. το λεω γιατί δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία.
θα συνεχίσω να ατμιζω και θα ξαναποσταρω φωτο σε μισή ώρα

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1021 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 13:55 »
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και το έχω γράψει σε όλα τα σχετικά νήματα των ατμοποιητών πυο έχω χρησιμοποιήσει. Και σε αυτό εδώ.
Π.χ. εδώ στην σελίδα 7, δείχνω το πρόβλημα πάνω σε έναν Avocado. εδώ στην σελίδα 8, δείχνω μία αντίσταση πάνω στον Φόντη και πως γίνεται μετά από 2 ml.
Το ίδιο συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Κάθε 10ml, αλλάζω αντίσταση/βαμβάκι, διότι έχουν γίνει χάλια.
Και στα τρία μοντάκια που έχω δοκιμάσει και με τρεις διαφορετικούς ατνποιητές, το ίδιο παθαίνω.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Τρία διαφορετικών κατασκευαστών SS316L, δύο διαφορετικές διαμέτρους σύρματος, τρία διαφορετικής διαμέτρου αξονάκια, αντιστάσεις από 0,7 μέχρι 1,4 Ωμ. Δύο είδη βαμβακιού. Σφιχτό βαμβάκι, αραιό βαμβάκι, αφράτο βαμβάκι...ΤΙΠΟΤΕ!

Και σημειωτέον, ότι ατμίζω σκέτη βάση, Καθόλου άρωμα.


Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1022 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 14:17 »
Παιδιά αυτό δεν είναι πρόβλημα, είναι φυσιολογικό. Σε κάποιους ατμοποιητές μαζεύεται υγρό από το spitback στην καμπάνα και πέφτει πίσω στο βαμβάκι. Επίσης σε αρκετές αντιστάσεις το υγρό καραμελώνει πάνω στο σύρμα, και μετά πάλι βρέχει πίσω στο βαμβάκι με αποτέλεσμα να παίρνει αυτό το χρώμα. Δεν είναι πρόβλημα αυτό εκτός αν μαζευτεί πολύ όπου πλέον η γεύση έχει χαθεί αφού ουσιαστικά ατμίζεις το ήδη ατμισμένο υγρό. Γι' αυτό και είναι επίσης λογικό να αλλάζεις βαμβάκι στα 10ml. Έχω παρατηρήσει βέβαια πως αυτό συμβαίνει κυρίως με custard υγρά, με απλά φρούτα δεν επηρρεάζεται η γεύση τόσο πολύ και μπορεί να κρατήσει πάνω από 10ml χωρίς να χρωματιστεί τόσο πολύ.

Βοηθάει επίσης η καλή βάση. Μακριά από βάσεις που περιέχουν νερό. 
Ιδανικά το βαμβάκι πρέπει να γεμίζει πλήρως και παντού την αντίσταση, και να μην ακούς υγρό να ατμοποιείται όταν σταματήσεις να πιέζεις το fire.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1023 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 14:33 »
Μήπως οφείλεται στο μήκος του βαμβακιού, που σε αυτού του τύπου ατμοποιητές είναι μεγάλο;
Μήπως δηλαδή μόνο σε απανωτές τζούρες ξεγελάει το TC ενώ οι μεσαίες σπείρες δεν έχουν πάρει το υγρό που πρέπει;
Επίσης όπως γράφτηκε πιο πάνω το νεράκι βοηθάει τις χρωστικές να περνάνε από το σύρμα στο βαμβάκι και να απλώνονται παντού.  
Βάφτισε το φυσιολογικό φαινόμενο να ησυχάσεις.  :))

Αποσυνδεδεμένος Maddogg

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1024 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 14:41 »
Μετά από 1 μήνα συμβίωσης με τον Φόντη έχω να πώ τα εξής. Πολύ γεύση με ότι στήσιμο και αν έχω κάνει, επίσης πολύ χτυπημα (σε βαθμό που ενοχλεί μερικές φορές) που ρυθμίζεται όμως ανάλογα με το ύψος της αντίστασης (όσο πιο ψηλά τόσο περισσότερο). Το βασικό μου πρόβλημα ήταν ο αραιός ατμός, δεν ήταν πλούσιος και δεν με ικανοποιούσε. Εχθές λοιπόν έστησα με NiChro, 10 ανοιχτές σπείρες, 0,9ohm κολλητά σχεδόν με την τρύπα του αέρα και έπαθα πλάκα. Η γεύση απογειώθηκε και ο ατμός κόβεται με το μαχαίρι!!! Κάνω MTL αποκλειστικά, στις δυο τρύπες αέρα. Ήμουν έτοιμος να τον πουλήσω αλλά μετά το χθεσινό στήσιμο τον ερωτέυτηκα. 

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1025 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 15:27 »
Στο τελευταίο στήσιμο,πριν 2 ημέρες δλδ,εβαλα το βαμβάκι να κλείνει εντελώς τις οπές που περνάει το βαμβάκι.Αποδοση όπως πάντα μια χαρά,καμία υποτροφοδοσία και λιγότερες διαρροές.
Μάλλον η ιστορία του να υπάρχει κενο στις οπές του βαμβακιού ειναι λανθασμένη εκ του προαναφερθέν αποτελέσματος.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1026 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 16:15 »
Μετά από 1 μήνα συμβίωσης με τον Φόντη έχω να πώ τα εξής. Πολύ γεύση με ότι στήσιμο και αν έχω κάνει, επίσης πολύ χτυπημα (σε βαθμό που ενοχλεί μερικές φορές) που ρυθμίζεται όμως ανάλογα με το ύψος της αντίστασης (όσο πιο ψηλά τόσο περισσότερο). Το βασικό μου πρόβλημα ήταν ο αραιός ατμός, δεν ήταν πλούσιος και δεν με ικανοποιούσε. Εχθές λοιπόν έστησα με NiChro, 10 ανοιχτές σπείρες, 0,9ohm κολλητά σχεδόν με την τρύπα του αέρα και έπαθα πλάκα. Η γεύση απογειώθηκε και ο ατμός κόβεται με το μαχαίρι!!! Κάνω MTL αποκλειστικά, στις δυο τρύπες αέρα. Ήμουν έτοιμος να τον πουλήσω αλλά μετά το χθεσινό στήσιμο τον ερωτέυτηκα.
 
Αν αλλάξεις γνώμη εδώ είμαστε 8)

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1027 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 17:45 »
Την τελευταία εβδομάδα έκανα διάφορα στησίματα με διαφορετικά σύρματα και διαπίστωσα ότι ο Fodi λειτουργεί τελείως διαφορετικά με το καθένα, το μόνο που μένει κοινό σε όλα είναι η γεύση και σε μερικά το ντουμάνι. Ας ξεκινήσω λοιπόν,

1) kanthal A1: του αρέσουν τα σύρματα από 0,32-0,40mm και οι αντιστάσεις γύρω στα 0,8-1,2Ω ο ατμός είναι χλιαρός, το ντουμάνι καλό στις MTL τζούρες και το χτύπημα στο Θεό (με 6άρα νικοτίνη δυσκολεύτηκα).
2) Nichrome: πάλι χοντρά σύρματα 0,30-0,40mm γύρω στα 0,8-1Ω ο ατμός πιο δροσερός από το kanthal, το χτύπημα λιγότερο και ο ατμός στις MTL πάρα πολύ πλούσιος (ο περισσότερος όλων).
3) Clapton και Twisted: Δεν τις δοκίμασα και πολύ, εκεί γύρω στα 1,5Ω , χτύπημα στο Θεό και ατμός πολύ πλούσιος (έκανα πνευμονικές) και ζεστός.
4) Nife30: ο ατμός πλούσιος (λιγότερος του Nichrome και περισσότερος του kanthal) και δροσερός στις MTL, το χτύπημα το χαμηλότερο όλων των συρμάτων που δοκίμασα (είναι και το αγαπημένο μου στήσιμο με 6άρα νικοτίνη), αντιστάσεις 0,28-0,35Ω.
5) Ni200: όπως περίπου στο NiFe30 λίγο πιο δροσερός ακόμη ο ατμός, αντιστάσεις 0,15-0,22Ω βρήκα τη γεύση ελάχιστα λιγότερη.

Δεν δοκίμασα το SS316L γιατί είχα δυο καρούλια 26 και 28ga της UD που ως γνωστό δεν μπορείς να πετύχεις με τίποτα το TCR του σύρματος (το χειρότερο σύρμα που χρησιμοποίησα ποτέ). Όποια παιδιά χρησιμοποιούν 316L και όποιοι έχουν χρησιμοποιήσει και Titanium ας γράψουν τις εντυπώσεις τους. Το υγρό που χρησιμοποίησα στις δοκιμές ήταν το Bellerephontes της Lamda, 6άρι και το βαμβάκι KGD της UD. Σε όλα τα σύρματα τα watt ήταν μεταξύ 11-20 σε 2,5 πυρήνα εκτός των Clapton και Twisted που ανέβηκα ως τα 40W σε 3άρη πυρήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 17:51 από ati »

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1028 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 18:00 »
ati, λίγο ακόμη και θα σε προσλάβει η hcigar για επίσημο δοκιμαστή  !!
Ωραίος  !
Να προσθέσω ότι με κανθαλ 0.25 1,7 ohm έχω πολύ ωραία γεύση με σχετικά κρύο ατμό στα 8 watt, το ίδιο και με ribbon. 

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1029 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 18:15 »
Δεν θα πάω είναι μακριά η Κίνα   :laugh1:
Για δώσε μερικές πληροφορίες για ribbon, δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι αλήθεια ότι έχω πάθει πλάκα με την απόδοση του Fodi δεν με ικανοποιούν πολλοί άτμο πλέον με εξαίρεση τον Le Magister και κάποιοι drippers. Μιλάω πάντα για τη γεύση και τη τζούρα έτσι, με λίγα watt και λεπτά σύρματα σε MTL. Εδώ να προσθέσω, έτσι για να γνωριζόμαστε, ότι δεν έχω καμιά σχέση πλήν αυτή του πελάτη με καμιά εταιρεία ή ατμομάγαζο, είμαι network and sound enginner και web developer.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 18:27 από ati »

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1030 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 18:36 »
Στο τελευταίο στήσιμο,πριν 2 ημέρες δλδ,εβαλα το βαμβάκι να κλείνει εντελώς τις οπές που περνάει το βαμβάκι.Αποδοση όπως πάντα μια χαρά,καμία υποτροφοδοσία και λιγότερες διαρροές.
Μάλλον η ιστορία του να υπάρχει κενο στις οπές του βαμβακιού ειναι λανθασμένη εκ του προαναφερθέν αποτελέσματος.
Συμφωνώ απόλυτα. Δύο φορές που είχα δοκιμάσει με κενά στο βαμβάκι διαβάζοντας τα γραφόμενα εδώ, είχα σποραδικές διαρροές και καμία ατμιστική διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1031 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 18:44 »
Το ορθο πιστευω δεν ειναι να αφηνουμε κενα στις οπες του βαμβακιου αλλα να μην τις παραμπουκωνουμε με βαμβακι ετσι ωστε αν βαλουμε πχ το μικρο μπλε κατσαβιδακι να χωραει στις οπες. Με απλα λογια αφρατο φυτιλι θελει...

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1032 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 19:20 »
Δεν δοκίμασα το SS316L γιατί είχα δυο καρούλια 26 και 28ga της UD που ως γνωστό δεν μπορείς να πετύχεις με τίποτα το TCR του σύρματος (το χειρότερο σύρμα που χρησιμοποίησα ποτέ).

...και χθες παρηγγειλα ενα καρουλι UD SS316L 28ga, μπα ε?

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1033 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 19:27 »
Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω, διάβασε στο νήμα για το SS316L να δεις πόσοι κάνουν παράπονα για το συγκεκριμένο σύρμα. Αν το δουλέψεις σε VW μια χαρά είναι, δεν έχει πρόβλημα, δεν κάνει όμως με τίποτα για έλεγχο θερμοκρασίας. Η ίδια η UD δεν δίνει TCR, αν το δουλέψεις σε TC παίξε μεταξύ 95 και 110, αν σου κάτσει σου έκατσε.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1034 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 19:43 »
ati , εννοείται ότι δεν υπονοώ ότι έχεις σχέση με καμιά εταιρεία!  
Στα του fodi, flat ribbon 0,5 × 0.1, το είχα παραγγείλει για δοκιμή επειδή είναι flat, και ο fodi λόγω της κατασκευής των πόλων ταιριάζει γάντι,  και το παρεξηγημένο ribbon, επειδή είναι πλατύ, έχει μεγάλη επιφάνεια επαφής με το βαμβάκι, και ατμοποιεί το υγρό εύκολα.
Φώτο σε  λίγο 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix